مسجد امام اصفهان مزین به کتیبه‌های تاریخی درباره اثبات ولایت است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
مسجد امام اصفهان مزین به کتیبه‌های تاریخی درباره اثبات ولایت است

مسجد امام اصفهان مزین به کتیبه‌های تاریخی درباره اثبات ولایت است

مهرخبرگزاری مهر |
اصفهان - مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه گفت: مسجد امام اصفهان مزین به کتیبه‌های تاریخی درباره اثبات ولایت است و باید از ظرفیت این کتیبه‌ها برای معرفی غدیر به گردشگران بهره ببریم.

به گزارش خبرنگار مهر، غدیر برکه‌ای است که تشنگی مسلمانان سرگردان در صحرای پس از پیامبر را سیراب می‌کند؛ اینجاست که عده‌ای در سراب این صحرا به دنبال مسیر انحرافی رفتند و از اصل راه پیامبر خود دور افتاده و تا به امروز از شدت آوارگی و پریشان دلی رنج می‌برند اما عده‌ای دیگر که در کنار همین برکه با آخرین فرستاده‌ خداوند، پیمان و عهدی راسخ بستند که تا انتها با علی (ع) و قرآن بمانند و در طول مسیر از وجود ایشان به‌عنوان راهبری امین، امامی معصوم و امیری بی‌نظیر بهره گیرند تا راه را گم نکنند و به سر منزل مقصود برسند.

غدیر تنها یک روز نیست، غدیر کلید تاریخ اسلام است. شیعه‌ی قرن بیستم، تنها موظف به حفظ اعتقادات و عمل به آن‌ها نیست چراکه موظف به اعلان و ابلاغ جهانی این واقعه نیز هست.

مرکز گردشگری اسلامی ناصریه تحت اشراف معاونت تبلیغ حوزه علمیه اصفهان سالیان متمادی است که در دهه امامت و ولایت اقدام به برگزاری برنامه‌های متعدد و متنوعی جهت معرفی گردشگران داخلی و خارجی می‌نماید.

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه در این ارتباط در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به رسالت مدرسه ناصریه در عرصه گردشگری مذهبی و همچنین ضرورت معرفی و بزرگداشت روز عید غدیر، پس از برگزاری جلسات هم‌اندیشی با صاحب‌نظران عرصه تبلیغ بین‌الملل و دریافت نظرات و پیشنهادهای فعالین فرهنگی، تصمیم گرفته شد که مجموعه ناصریه با همکاری گروه‌های فرهنگی آتش به اختیار و با ایجاد هماهنگی برای جلوگیری از هدر رفت نیروی انسانی و مالی، در دهه امامت و ولایت به برپایی برنامه‌های متنوع و اثربخش برای تبیین این رویداد عظیم تاریخی و مهم اقدام نماید.

حجت الاسلام محسن اخوان با بیان اینکه اهم برنامه‌های اجرا برپایی جلسات گفتگو محور با توریست‌ها به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی و عربی است، ابراز داشت: در ایام منتهی به عید ولایت امیرالمؤمنین (ع)، بیش از ۶۵ جلسه گفتگوی چهره به چهره توسط روحانیون مسلط به زبان‌های خارجی با موضوعات مختلف دینی مرتبت با واقعه‌ی تاریخی غدیر از جمله: تفاوت شیعه و سنی، روش رسانه‌ای بیان جانشینی حضرت امیر المومنین، تفاوت ولایت و خلافت، ویژگی‌های مکتب سیاسی تشیع و غیره برگزار شد که قریب به یک هزار توریست‌ از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، چین، ژاپن و کشورهای عربی در این برنامه شرکت کردند.

وی با بیان اینکه توزیع بروشورهای اطلاع رسانی همواره در کنار گفتگوهای چهره به چهره و حضوری با مخاطبین، به ویژه در عرصه بین‌الملل، جای خالی ارائه محتوای مکتوب احساس می‌شود، ابراز داشت: کمبود محتوایی که شاید به خاطر گرایش بیش از پیش افراد به فضای مجازی و دیجیتال دیگر از جایگاه قبلی و اصلی خود برخوردار نبوده و محتواهای ارایه شده نیز عمدتا محصور در بروشورهای تبلیغاتی می‌شود.

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه تاکید کرد: با توجه به این مطلب تولید، طراحی مناسب و توزیع این محتوا در کنار برنامه‌ی گفتگوی بی واسطه با روحانیون در اولویت‌های برنامه‌ای واحد تحقیق و پژوهش این مرکز قرار گرفته است.

وی بیان داشت: تاکنون با ارایه و توزیع بیش از دهها عنوان بروشور و تراکت در موضوعات مختلف و مناسبت‌های گوناگون از جمله عید غدیر، میلاد حضرت مسیح (ع)، معرفی و شبهات بیان شده در موردحجاب، اربعین، مراسم اعتکاف، ایام محرم، ماه رمضان، حقوق بشر در اسلام، مسلمانان بزرگترین قربانی تروریسم، حقیقت داعش و گروه‌های افراطی و … توانسته‌ایم تا حدودی نیاز مخاطبین را نسبت به سؤالات ذهنی‌شان در کنار برنامه گفتگو محور، پاسخگو باشیم.

اخوان با اشاره به اینکه اطعام روز غدیر نذری دادن و اطعام به‌عنوان یکی از سنت‌های مورد تأکید اسلام است، گفت: جالب اینکه روش پیامبر در یوم الانذار برای اعلام دعوت عمومی خود که در آنجا نیز باز حضرت علی علیه‌السلام با آن سن کم خود از حضرت رسول اعلام حمایت همه جانبه نمودند و همچنین در روایات وارده در مورد نحوه بزرگداشت عید غدیر که از ائمه معصوم وارد شده است، بر اطعام و نذری در روز عید غدیر سفارش و تأکید زیادی نموده‌ان چراکه این روش راهی برای به دست آوردن دوستان و برادران بیشتر و عاملی برای استحکام پیوندهای اجتماعی است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی تاکید کرد: اطعام موجب تقویت صفت کرامت در بانیان و عاملان این عمل پسندیده نیز می‌شود. در فرهنگ و آیین ایرانیان نیز مهمان‌نوازی از اصول اولیه رفتاری در برخورد با دیگران و در مناسبت‌های مختلف محسوب می‌شود. به همین جهت با هماهنگی‌های صورت گرفته توسط جمعی از خیرین و بانیان اطعام روز عید غدیر، توریست‌هایی که در این روز از مسجد امام بازدید می‌نمودند و همچنین سایر گردشگران خارجی حاضر در میدان تاریخی نقش‌جهان، از این اطعام و نذر همگانی استفاده کردند.

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه با اشاره به اینکخ گردشگران خارجی پس از گفتگو با مبلغین زبان‌دان در این مورد به افزایش سطح آگاهی و شناخت این واقعه مهم و متفاوت در بین مسلمانان دست‌یافته و جسم و جان خور را نیز متبرک به غذای نذری مورد سفارش در این روز نمودند، گفت: اجرای این برنامه باعث ثبت خاطره‌ای به‌یادماندنی از این اقدام شد، برگزاری ایستگاه‌های صلواتی اغلب گردشگران خارجی درک واضحی از نذری و ایستگاه صلواتی ندارند و یا برپایی این برنامه‌ها را محدود به مخاطبین خاصی می‌دانند.

وی اظهار داشت: علاوه بر اینکه گرمای تابستان امسال و تفاوت جسمی گردشگران اروپایی و آسیایی نیاز شدیدی به رفع عطش برای آن‌ها احساس می‌شد که با توجه به این نیاز، اقدام به برپایی ایستگاه صلواتی در ایام دهه امامت و ولایت، در بین گردشگران خارجی به عمل آمد. این برنامه نیز علاوه بر معرفی فرهنگ، سبک زندگی، نوشیدنی‌های حلال ایرانی به ارتباط مناسب و مؤثرتری با توریست‌ها منجر شد.

اخوان گفت: گردشگرانی که با شربت سنتی خنک مواجه می‌شدند در واکنش‌های بعدی خود، علت این پذیرایی را می‌پرسیدند؛ که خود سر آغازی برای برقراری گفتگو و بیان سؤالات خود در مورد روز غدیر از روحانیون مستقر در مجموعه می‌شد.

وی با بیان اینکه اهدای گل همواره نمادی برای بیان صلح و دعوت به آرامش و همچنین اظهار محبت و دوستی بوده است؛، بیان دشت: پس از بررسی‌های صورت گرفته در کارگروه تبلیغی مدرسه ناصریه، گروه فرهنگی ملکا (متشکل از فعالین آتش به اختیار و از نخبگان فرهنگی جوان) با همکاری این مدرسه به اجرای برنامه اهداء صدها شاخه گل در کنار هدایای فرهنگی دیگر جهت بزرگداشت این واقعه عظیم و تاریخ‌ساز در اماکن پر تردد شهر اصفهان از جمله میدان نقش‌جهان، مسجد شیخ لطف‌الله، کاخ عالی‌قاپو، مسجد جامع عباسی، گذر چهارباغ اصفهان، باغ‌موزه چهل‌ستون و برخی دیگر از اماکنی که عمدتا مسافرین و گردشگران خارجی در آن مکان‌ها حضور بیشتری داشتند اقدام شد.

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه ابراز داشت: لازم به توضیح است گروه ملکا در طی مدت چندین سال اجرای برنامه فرهنگی خود در اصفهان توانسته تا از جایگاه محوری و مناسبی برای بزرگداشت روز دختر و میلاد حضرت معصومه سلام‌الله علیها و روز غدیر برخوردار گردد.

وی با بیان اینکه غرفه خطاطی یکی دیگر از ویژه‌برنامه‌های دهه امامت و ولایت که مورد استقبال بسیار زیاد گردشگران خارجی قرار گرفت، تاکید کرد: حضور و استفاده در غرفه خطاطی این مجموعه تبلیغی و گردشگری بود که طلاب متبحر و هنرمند علاوه بر خطاطی نام زیبای امیرالمؤمنین علیه‌السلام و صفات و اذکار مرتبط با ایشان، نام توریست‌ها را با خطوط اصیل ایرانی به نگارش در می‌آورد و جهت یادگاری به آن‌ها اهدا می‌شد.

اخوان تاکید کرد: گردشگران خارجی به صورت زنده و واضح مبهوت هنر خوشنویسی ایرانی می‌شدند و در طی مدت استفاده از ای برنامه سؤالات خود را در مورد کتیبه‌های مسجد امام از خطاطان و هنرمندان این غرفه می‌پرسیدند که با ترجمه تنها یکی از کتیبه‌های گنبد خانه اصلی مسجد امام به عمق در هم آمیختگی هنر و مبانی اعتقادی اسلامی پی می‌بردند.

وی با اشاره به وجود کتیبه‌هایی در مسجد امام اصفهان درباره جایگاه ولایت تصریح کرد: لازم است کتیبه‌های مسجد امام اصفهان که مشتمل بر روایات متعدد اثبات ولایت و جایگاه حضرت علی (ع) است، به زبان‌های انگلیسی، اسپانیولی، فرانسوی ترجمه و با طراحی مناسبی در اختیار گردشگران خارجی قرار می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمیدجان! با هر خائنی روی تشک نرو! +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حمید سوریان پرافتخار ما اما نائب رئیس فدراسیون کشتی ایران است. با هر رذل و خودفروخته‌ای روی تشک نمی‌روند. با خبرنگارانی که هیکل‌شان آغشته به جوهر خیانت است، دست نمی‌دهند و حتی به گفت و گو نمی‌نشینند. رستم پور خبرنگار اینترنشنال سعودی است، مترصد فرصت است تا علیه ورزش این کشور دسیسه کند و پاداشش را از ملک سلمان بگیرد. حمید جان با هرکسی روی تشک نرو.

فیلمی از کودکان اسیر ایرانی در زندان‌های عراق

فراروفرارو1 روز قبل
فیلمی از آرشیو تلویزیون فرانسه از اردوگاه اسرای ایرانی در عراق نشان می‌دهد که تعداد زیادی از این اسیران، کودکان نابالغی هستند که در زمان جنگ به اسیر شده و در خاک دشمن دوران اسارتشان را می‌گذرانند. این فیلم تلخ را مشاهده کنید.
برنابرنا16 ساعت قبل
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: پس از واریز حقوق شهریور ماه، پرداخت بخشی از معوقات فرهنگیان آغاز می‌شود که پیشنهاد آموزش و‌پرورش پرداخت ۵۰ درصد از معوقات سال گذشته است. به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ علی الهیار ترکمن، درباره این موضوع که قرار است در هفته‌های آینده چه میزان از بدهی ۹۰۰ میلیارد تومانی آموزش‌وپروش به فرهنگیان پرداخت شود، اظهار‌کرد: وزیر آموزش و پرورش رایزنی‌هایی با سازمان برنامه و بودجه و خزانه کشور داشته است و آنها قول داده‌اند ۵۰ درصد معوقات سال گذشته را روزهای آینده به آموزش‌وپرورش پرداخت کنند. وی افزود: هم اکنون خزانه و سازمان برنامه و بودجه، بحث پرداخت حقوق شهریور ماه را دارند و ما هم باید تلاش کنیم حقوق شهریور فرهنگیان به موقع پرداخت شود. معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: سازمان برنامه و بودجه وخزانه به ما قول داده‌اند بعد از پرداخت حقوق شهریور ماه که بار مالی خزانه کمتر شد بخشی از معوقات را پرداخت کنند و پیشنهاد آموزش و‌پرورش پرداخت ۵۰ درصد معوقات است و‌به هر حال مجموعه پرداختی‌هایی را به صورت قطعی خواهیم داشت. پیش از این علی الهیار ترکمن از ۶۵۰ میلیارد تومان بدهی بابت مطالبات حق‌التدریس معلمان و ۲۵۰ میلیارد تومان برای حقوق معلمان خرید خدمات خبر داده بود.

بدون تعارف با «معلم فداکار من»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، متن گفتگوی علی رضوانی خبرنگار «بدون تعارف» با «معلم فداکار من» به این شرح است: مجری: شما را باید آقا معلم صدا کنیم؟ میهمان: بلهمجری: از چند سالگی شما معلم شدید؟ میهمان: الآن تقریبا ۱۰ سال. مجری: یعنی چی‏، چی جوری؟ میهمان: بعد دیگه همین جور از حقوق خودم‏، حقوق خودم هم اون موقع خیلی نبود. مجری: خانمت هم قبول کرد؟ میهمان: آره دیگه اومدیم تهران دیگه. یعقوب: بدون تعارف با معلم فداکار من. مجری: الآن چی؟ الآن به خودت نمی‌گی دیگه من هر چه قد وظیفه داشتم انجام دادم دیگه به من ربطی نداره.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: بیش از ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های دکترای حرفه‌ای گروه پزشکی تحصیل می‌کردند که بیش از ۶۶۰۰ نفر را شامل می‌شود و بیشترین آن‌ها در مجارستان، هندوستان، روسیه، قبرس و بلاروس به تحصیل اشتغال داشتند. در سال ۹۶، ۶۲۴ نفر متقاضی انتقال از خارج به داخل کشور بودند در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۷ بدنبال مشکلات پدیدآمده بر سر راه انتقال ارز به ۲۸۲۴ نفر رسید، از این میان ۱۷۴۱ نفر تا پایان سال ۹۷ مصاحبه شده و با انتقال ۱۳۶۵ نفر از آن‌ها موافقت شده بود. دکتر جهانپور گفت:: البته اصل موضوع انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل خارج به داخل موضوع جدیدی نیست لکن از ابتدای سال ۲۰۱۹ امکان انتقال به داخل کشور با اطلاع رسانی قبلی، ممنوع شده است. در مورد شرایط انتقال به داخل نیز تنها شرط تسهیل شده کاهش حداقل واحد‌های گذرانده شده از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد بوده و البته شرط مصاحبه به شروط قبلی انتقال به داخل افزوده شده است. جهانپور در پایان افزود: در این راستا، کماکان انتظار می‌رود دانشجویان، خانواده‌ها و افرادی که به موارد مشکوک یا پیشنهاد‌هایی از این دست برخورد می‌کنند، اطلاعات خود را به حراست یا بازرسی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز حراست و یا اداره کل بازرسی وزارت بهداشت منعکس کنند.
برنابرنا1 روز قبل
نمایش «زیبایی گاهی زن است» به کارگردانی سهراب حسینی و تهیه کنندگی رامبد جوان روی صحنه رفت. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ شامگاه پنجشنبه ٢٨ شهریور، پانته آ بهرام، نرگس آبیار، روح‌الله آبیار، هوشنگ گلمکانی، محمد فرنود، نادر مشایخی، امیرحسین رستمی، محمدعلی آهنگران، نگار عابدی، محمود شهریاری، دیبا زاهدی، حسن هندی، مهرزاد دانش، افسانه کمالی، میثم یوسفی، حسین غیاثی، محمدرضا مقدسیان، مازیار رضاخانی، مصطفی قدیری و جمعی از همکاران حوزه رسانه و منتقدان سینمایی در پردیس تئاتر شهرزاد حضور پیدا کردند تا به تماشای نمایش «زیبایی گاهی زن است» به کارگردانی سهراب حسینی و تهیه‌کنندگی رامبد جوان بنشینند. نمایش «زیبایی گاهی زن است» با بازی هومن برق نورد، بهاره افشاری و ویدا جوان هر شب ساعت ٢٠:٣٠ در سالن ارکیده پردیس تاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود. این تئاتر اثری روانکاوانه در باب مناسبات عاشقانه‌ زن و مردی‌ است که به طور اتفاقی در مسیر زندگی یک‌دیگر قرار می‌گیرند و با تصمیمی ناگهانی از هم جدا می‌شوند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

کواکبیان: بعد از سال‌ها تلفات راهور می‌خواهد از شماره‌گذاری پراید جلوگیری کند

عصر ایران1 روز قبل

پخش عزاداری یزد در خبرگزاری روسیه

فارس2 روز قبل

مه و خورشید و فلک در کار است تا بتوانند سلحشوری را بزنند/ ترسی از رد صلاحیت ندارم/ می‌خواهند به طور سازمان یافته به کلیت مملکت آسیب برسانند/ تاخت و تازها به برخی نمایندگان، انتخاباتی است

ایلنا1 روز قبل

ماشین‌های لوکس تولید محمدرضا گلزار+عکس

پارس نیوز1 روز قبل

برداشت| داستان جنجالی شدن گفت‌وگوی پگاه آهنگرانی / بازیگری که به خاطر دو رکعت نماز، کنار گذاشته شد!

خبر فوری13 ساعت قبل

خواهر زاده فردین مجری شد+عکس

پارس نیوز1 روز قبل

گردش فلور نظری با پسر رشیدش+عکس

پارس نیوز1 روز قبل

قتل خونین در پارک تنیس کرج / ۲ دختر چه بلایی سر کامران و امید آوردند + فیلم گفتگو و عکس

رکنا1 روز قبل

فیلم| کیهان ملکی دست به اعتصاب غذا زد/واکنش پرستو صالحی

خبر فوری2 روز قبل

حاشیه شهرآورد۹۰|مهران مدیری همه را سر ذوق آورد/ یک هوادار به بیرون هدایت شد

وانانیوز11 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه/ خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کار نیست

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1