رونمایی از سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳؛ فردا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

رونمایی از سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳؛ فردا

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح از رونمایی سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ در روز صنعت دفاعی خبر داد
رونمایی از سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳؛ فردا - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اشاره به رونمایی از سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ در روز صنعت دفاعی گفت: این سامانه با اتکا به توان بومی و در اوج تحریم‌ها طراحی و ساخته شد

سردار قریشی در برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران، افزود: سامانه باور ۳۷۳ توانایی پوششی از سطوح پائین تا ارتفاع حدود ۶۵ کیلومتری را داراست و برد آن حدود ۳۰۰ کیلومتر است.

وی گفت: کشف و شناسایی و الویتبندی همزمان ۱۰۰ هدف، درگیر شدن آنی با ۶ هدف و همچنین کد‌های داخلی نرم‌افزاری از قابلیت‌های باور ۳۷۳ است.

معاون وزیر دفاع، استفاده از کد‌های نرم افزاری داخلی در باور ۳۷۳ را از آن جهت مهم دانست که سامانه‌های خارجی کد‌های نرم افزاریشان در دست بیگانگان است که در زمان بهره برداری می‌تواند مشکلاتی را درپی داشته باشد، اما سامانه باور همه اجزاء نرم افزاری و سخت افزاری اش داخلی است.

سرتیپ پاسدار قریشی همچنین به آزمایش‌های پروازی اولیه نسل جدید جنگده کوثر اشاره کرد و گفت: با آزمایش‌های پروازی هفته‌های اخیر، این هواپیما در موعد مقرر، رونمایی خواهد شد.

سردار قریشی طراحی هواپیما‌هایی همچون قاهر ۳۱۳ و کوثر را نتیجه احساس نیاز حوزه دفاعی هوایی ناشی از تحریم‌ها دانست و تصریح کرد: همه مراحل طراحی کوثر و قاهر را متخصصان جوان کشورمان انجام داده‌اند.

استقبال از ایده‌های مردمی در حوزه صنایع دفاعی

معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح درباره چگونگی طرح ایده‌های مردمی در حوزه صنعت دفاعی با دست اندرکاران این حوزه هم گفت: علاقه‌مندان به این حوزه می‌توانند از طریق واحد ارتباطات مردمی وزارت دفاع، طرح‌های خود را با هیئت رئیسه وزارتخانه مطرح کنند که پس از بررسی تحقیقاتی در صورت بدیع و قابل اجرا بودن با دعوت از پیشنهاد دهنده، استفاده خواهد شد.

جزء پنج قدرت پهبادی اول دنیا هستیم

سردار قریشی به توان پهپادی ایران هم اشاره کرد و گفت: ورود به عرصه هواپیما‌های بدون سرنشین را در میانه سال‌های دفاع مقدس آغاز کرده‌ایم و اکنون در این حوزه، جزء پنج قدرت اول دنیا به حساب می‌آیم.

وی به علاقه مندی بسیاری از کشور‌های برای خرید پهپاد اشاره و خاطرنشان کرد: بسیاری از فرماندههان نیرو‌های مسلح دیگر کشور‌ها که از توان پهپادی ایران دیدن کردهاند به توان بالای کشورمان اذعان داشته‌اند و اکنون بسیاری از کشور‌ها خواهان خرید این نوع از تجهیزات دفاعی از کشورمان هستند که البته ما با لحاظ مجوز‌های صادره و درنظرگرفتن ملاحظات بین المللی در زمینه حفظ صلح، ثبات و امنیت در نقاط مختلف دنیا به برخی از کشور‌ها این تجهیزات را صادر کرده‌ایم.

توجه به بخش خصوصی و رونق تولید در حوزه صنعت دفاعی

معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در بخش دیگری از سخنانش به اشتغالزایی در صنایع دفاعی اشاره کرد، افزود: از حدود ۱۰ سال پیش رویکردی مبنی بر ایجاد «هسته دانا و شبکه توانا» برای بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه صنعت دفاعی در وزارت دفاع شکل گرفت.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی گفت: هم اکنون حدود ۷۰ درصد تجهیزات دفاعی با مشارکت شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان طراحی و ساخته می‌شود ضمن آنکه باید گفت: تجهیزات دفاعی با سطح حفاظتی بالا شامل این دسته نمی‌شود.

معاون وزیر دفاع افزود: اکنون حدود ۵ هزار کارخانه در حوزه‌های صنعتی، علمی و بازرگانی وجود دارند که در حوزه‌های ماموریتی وزارت دفاع، همکاری دارند.

سردار قریشی گفت: گرچه تحریم‌ها در زمینه‌های مالی مشکلاتی ایجاد کرده است، اما وزارت دفاع تلاش می‌کند با پشت سر گذاشتن گلوگاه‌های مالی، از ظرفیت خود برای ایجاد اشتغال پایدار استفاده کند.

رسانه‌های بیگانه و صنعت دفاعی

معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در پاسخ به سوال مجری برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران درباره رویکرد «اعتبارزدایی» رسانه‌های بیگانه از دستاورد‌های دفاعی کشورمان، گفت: بسیاری از تجهیزات ساخت صنایع دفاعی ما اساسا نمونه خارجی ندارد، زیرا بر مبنای نیاز ما و نوع دکترین دفاعی کشورمان که بازدارندگی است طراحی و ساخته شده است.

سردار قریشی تاکید کرد: زمانیکه یک محصول خاص دفاعی در نمونه‌های گوناگون رونمایی می‌شود طبیعی است که این محصول نمی‌تواند کپی باشد از این رو ادعا‌های رسانه‌های بیگانه مبنی بر کپی کاری محصولات دفاعی ما از نمونه‌های خارجی، از اساس غلط است.

وی در عین حال تصریح کرد: البته از دانش دیگر کشور‌ها و فناوری‌های آنان در محصولات خود استفاده می‌کنیم، همچون هواپیمای آر. کی ۱۷۰ که آن را بدست آوردیم و با مهندسی معکوس فناوری‌های موجود در آن را کشف کردیم، اما نکته اینجاست که این فناروی‌ها در داخل بومی سازی می‌شود و ما در محصولات خود آن‌ها را به همراه فناوری‌های بومی هم زمان بکار می‌بریم.

منویات فرمانده معظم کل قوا سرلوحه کار‌های وزارت دفاع

سردار قریشی در بخش پایانی سخنانش به سرلوحه قرار داشتن منویات فرمانده معظم کل قوا برای وزارت دفاع اشاره کرده و گفت: آنچه رهبری معظم انقلاب همواره بر آن تاکید داشته‌اند استفاده از مدیریت جهادی و روحیه انقلابی بوده که ما در وزارت دفاع همواره آن را سرلوحه کار‌های خود قرار داده‌ایم، اکنون به برکت این نگاه تقریبا همه گلوگاه‌های دفاعی را که از ابتدای انقلاب و سپس دفاع مقدس، هدف تحریم دشمنان بوده پشت سر گذاشته‌ایم.

معاون وزیر دفاع، کاهش بازه زمانی طراحی تا ساخت محصولات دفاعی را برگرفته از تدابیر رهبری در وزارت دفاع خواند و عنوان کرد: تا پیش از ۵ سال قبل مرحله خلق ایده تا ساخت محصول زمانی حدود ۷ تا ۸ سال را شامل می‌شد که براساس تدابیر ابلاغی مقام معظم فرماندهی کل قوا مبنی بر کاهش این زمان، اکنون این زمان را به بازه‌ای کمتر از سه سال کاهش داده‌ایم و به جز برخی محصولات که به علت سطح بالای فناوری آن بطور طبیعی زمان طراحی تا ساخت آن نیازمند دوره‌ای طولانیتر است، بقیه ریز سامانه‌ها و محصولات، اکنون در همین زمان طراحی و ساخته می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر14 ساعت قبل

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم/ بهای حمایت از جنایات رژیم آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر