تدوین شاخص‌های سلامت شهری پایتخت آغاز شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت

تدوین شاخص‌های سلامت شهری پایتخت آغاز شد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: تدوین شاخص های سلامت شهری ارتقای سلامت روانی و اجتماعی شهروندان با هدف توجه به مولفه های اجتماعی و محیطی موثر بر سلامت شهری و توسعه محیط‌های حامی سلامت آغاز شد.

به گزارش ایسنا، زینب نصیری بااعلام این خبر اظهارداشت: این محورها اگرچه طی سالیان گذشته توسط این اداره کل پیگیری و اجرا شده است اما با اصلاح رویکردهای مدیریت شهری در دوره جدید با همکاری دفتر مطالعات و برنامه ریزی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری به صورت جدی‌تر پیگیری و اجرا می‌شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: مطابق ماده شصت و هشتم برنامه سوم شهرداری و با تاکید بر بهبود شاخص‌های سلامت شهری، این اداره کل موظف است ضمن بهره گیری از ظرفیت‌های فکری و اجرایی تمامی ذینفعان حوزه سلامت، نسبت به احصای شاخص‌ها و تدوین برنامه عملیاتی با تاکید بر عوامل تعیین کننده سلامت شهری، توسعه محیط‌های حامی سلامت و ارتقای مسئولیت پذیری اجتماعی سازمانی در حوزه سلامت اقدام کند.

نصیری افزود: در این راستا فرایند اجرایی ۱۵ عنوان پژوهشی در حوزه سلامت آغاز شده است.

وی بیان کرد: در سال‌های ۸۸ و ۹۰ طی مطالعه بزرگ مقیاس عدالت در سلامت (urban heart) برگرفته از مدل سازمان جهانی بهداشت، شاخص‌های سلامت شهروندان تهران با تاکید بر دسترس پذیری و برابری در دسترسی به فرصت‌های خدمات حوزه سلامت در ۳۷۴ محله شهر تهران صورت پذیرفته که مبنای خوبی برای مداخلات حوزه سلامت تلقی شده است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران افزود: پیش بینی می‌شود با تحقق احکام برنامه سوم در حوزه سلامت، ضمن تدقیق نقش شهرداری در حوزه سلامت شهر و شهروندان، امکان ارزیابی و ارزشیابی فعالیت‌ها و اقدامات این نهاد در حوزه سلامت بیش از پیش میسر شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

به گفته نصیری، احصا شاخص‌های سلامت روان درصد و پایش سالانه، نیازسنجی و نظرسنجی در حوزه سلامت از گروه‌های خاص با تاکید بر سالمندان، افراد دارای معلولیت، کودکان و مادران برای تمامی پروژه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از مهمترین عناوین پژوهشی است که با توجه ویژه کمیسیون سلامت و محیط زیست و کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در فصل اجتماعی و فرهنگی برنامه سوم شهرداری پیش بینی شده است.

وی افزود: رصد و پایش مستمر شاخص‌های سلامت شهری، احصا و تکمیل داده‌های ثبتی و اطلاعات دموگرافیک مرتبط با وضعیت سلامت شهروندان و تدوین برنامه عملیاتی بهبود شاخص‌های سلامت شهر تهران از دیگر محورهای پژوهشی است که در فصل اجتماعی و فرهنگی برنامه سوم شهرداری پیش بینی شده است.

براساس گزارش شهرنوشت، مدیرکل سلامت شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد: تحقق این اهداف بستر مناسبی را برای ارتقای سلامت شهری مبتنی بر بهره مندی عادلانه همه شهروندان از فضاها، امکانات و خدمات شهری در حوزه سلامت با تاکید بر بهره گیری از مشارکت نهادهای دولتی مربوطه، بخش خصوصی شرکت‌های دانش بنیان، سازمان‌های مردم نهاد، انجمن‌های علمی و سایر واحدهای تابعه شهرداری باشد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
در ادامه مباحث مشکلات جنسی، امروز به یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین اختلالات جنسی در آقایان یعنی اختلال نعوظ می‌پردازیم و درباره انواع و راه‌های تشخیص آن صحبت می‌کنیم. بروز گهگاه اختلال نعوظ طی دوران فعالیت جنسی در افراد، بیماری محسوب نمی‌شود، ولی اگر این مشکل تکرار شود و در فرد ایجاد اضطراب کرده و کیفیت رابطه زناشویی را مختل کند، بیماری محسوب می‌شود و نیازمند مداخله پزشکی است. به‌طور کلی عامل روحی روانی یا علل فیزیکی و جسمی یا این‌که وجود هر دو علل (جسمی روانی) به‌طور همزمان مسبب این اختلال می‌شود. در برخی موارد نیز عامل اختلال نعوظ، علل مشترک و همزمان جسمی و روانی است. مثلا مرد میانسال سیگاری و چاقی که دارای افسردگی و اضطراب زمینه‌ای نیز می‌شود با احتمال بالاتری می‌تواند به اختلال نعوظ مبتلا شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
شاید باور نکنید، اما عارضه کبد چرب اپیدمی شده و تقریبا در هر خانواده، حداقل یک نفر به این عارضه مبتلا شده است البته سن خاصی هم ندارد. حتی بچه‌ها هم ممکن است کبدشان چرب باشد. علائم هشدار دهنده «کبد چرب» عبارتند از: زرد بودن سفیدی اسکلروز چشمکک‌ومک و لک صورتترش کردن و ریفلاکس گوارشیطعم دهان تلخ و بدمزه صبحگاهیجوش صورت و پشت کمر و روی بازو‌هاعصبانیت و پرخاشگری، زود از کوره دررفتندرد مچ پا‌ها و پیچ‌خوردگی‌های مکرر مچ پا‌هاریزش موی شدیداحساس مورچه‌روی و گزگز در نواحی مختلف بدنخونریزی‌های شدید عادت ماهیانه در زنانحالت چسبندگی داشتن مدفوع به کاسه توالت (که نیاز به شست‌وشوی مدفوع با فشار زیاد آب باشد) پرش پلک راست در اکثر مواقعزرد شدن پیراهن در ناحیه زیر بغل و بدبو بودن عرقاحساس سوزن‌سوزن شدن انتهای دست و پا‌هادرد در سمت راست حفره شکمی که به‌سمت بین دو کتف انتشار داشته باشد. منبع: بهداشت نیوز
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذا‌های خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. دیجیاتو: به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذاهای خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. گوجه فرنگی دارای ترکیباتی است که می‌تواند به حفظ سلامتی و کاهش ریسک پیشرفت سرطان کمک کند. رنگ قرمز گوجه فرنگی هم به دلیل بیکوپن است. البته برخی از محصولات غنی نشده که با گوجه فرنگی مصرف می‌شوند نیز ممکن است حاوی مقادیر زیادی آهن باشند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
احساس خوبی در معده نداریداسهال، یبوست، نفخ، حالت تهوع، و سوزش سردل نشانه‌های کلاسیک بروز مشکل در سلامت روده هستند. بازگشت اسید معده به مری، بیماری التهابی روده، بیماری روده تحریک پذیر، و کولیت، همگی با عدم تعادل در میکروبیوم پیوند خورده‌اند. خستگی مزمن و علائم فیبرومیالژیا می‌تواند با عدم تعادل باکتری‌های روده مرتبط باشندبا نوسان وزن مواجه هستیدبرخی انواع باکتری‌های روده می‌توانند موجب افزایش یا کاهش وزن شوند، به ویژه زمانی که در روده کوچک حضور داشته باشند، که این شرایط به نام رشد بیش از حد باکتری‌های روده کوچک (SIBO) شناخته می‌شود. میکروب‌های بیش از حد در روده کوچک می‌تواند به واسطه تداخل در جذب ویتامین‌ها، مواد معدنی و چربی در سلامت روده اختلال ایجاد کند. چگونه روده‌ای سالم‌تر داشته باشیم؟ در گام نخست، سالم غذا خوردن برای بهبود سلامت روده را مدنظر قرار دهید.
الفالف1 روز قبل
محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه سن دیه گو متوجه شده‌اند بهترین روش برای اجتناب از ابتلا این بیماری، غیر فعال کردن موقت یک پروتئین درون سلول‌های بدن است. دلیل ابتلای تعداد زیادی از افراد به سرماخوردگی آن است که ویروس‌های این بیماری مستعد جهش ژنتیکی هستند که به سرعت در برابر دارو مقاومت نشان می‌دهند. کارشناسان آمریکایی ماده‌ای در سلول‌های انسانی یافته‌اند که ویروس‌ها برای جهش ژنتیک به آن وابسته هستند. آنها متوجه شدند تعدادی از ویروس‌ها در سلول‌های فاقد آنزیمSETD۳ قابلیت تکثیر نخواهند داشت. همچنین این روش ویروس‌های مرتبط با بیماری آسم، فلج اطفال و آنسفالیت را متوقف کرد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه برای ارائه آخرین دستاورد‌ها در این زمینه، ۲۸ و ۲۹ شهریور ویژه پزشکان سراسر کشور برگزار می‌شود۲۸ و ۲۹ شهریور، همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه۲۸ و ۲۹ شهریور، همایش پیشگیری و درمان سرطان سینهبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مدیر آموزش سازمان نظام پزشکی درباره اهداف برگزاری این همایش گفت: این همایش با مشارکت استادان دانشگاه‌های علوم پزشکی و در راستای عمل به وظایف سازمان نظام‌پزشکی برای ارائه آخرین دستاورد‌های علم پزشکی ویژه پزشکان سراسر کشور برگزار می‌شود که دارای ۱۰ امتیاز بازآموزی برای گروه‌های هدف شامل متخصصان زنان و زایمان، جراحی عمومی و بیماری‌های داخلی و پزشکان عمومی و ماما‌هاست. آقای محمدرضا عزیزی، موضوعات این همایش را شامل اپیدمیولوژی سرطان سینه، خطرپذیری عوامل (ریسک فاکتور) شایع سرطان سینه، نقش ژنتیک، باور‌های غلط و ارزش بیوپسی در تشخیص سرطان سینه، اصول معاینه بیماران، ارزیابی درد، چگونگی ارجاع بیماران، علل و درمان آبسه‌های سینه، علل بزرگی سینه در مردان و پنل پرسش و پاسخ دانست که در این همایش بررسی می‌شوند. سازمان نظام پزشکی، همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه را روز‌های ۲۸ و ۲۹ شهریور در محل تالار امام بیمارستان امام خمینی تهران برگزار می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر