سگ‌ها را نکشیم چه کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

سگ‌ها را نکشیم چه کنیم؟

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
تزریق اسید به سگ‌های بدون سرپرست محل مناقشه شده و این روزها واکنش‌های زیادی داشته است، هرچند که شهرداری تهران پیگیری موضوع را در دستور کار قرار داده و واکنش‌ها به شورای شهر، محیط زیست و حتی پلیس رسیده است اما سوال اینجاست، بهترین راه برای کنترل سگ‌های خیابانی چیست؟

خبرآنلاین: چند روز قبل ویدیویی از تزریق اسید توسط پیمانکاران شهرداری به سگ‌های بی سرپرست منتشر شد که واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ شدت واکنش‌ها تا جایی رسید که عده زیادی از مردم و حامیان حقوق حیوانات در مقابل شهرداری تجمع کردند و تعدادی از آنها دستگیر شدند. شهرداری تهران در واکنش به این ویدیو مدعی شد که این اتفاق متعلق به سال ۹۶ است. اما کمی بعدتر دو عضو شورای شهر، صحت این ویدیو را تایید کردند. فرقی نمی‌کند، ویدیو در هر سالی که ضبط شده باشد، درد و رنج حیوانات در آن حقیقی است و باعث می‌شود هر بیننده‌ای از خود بپرسد چرا آمپول اسید؟ آیا راه بهتری برای سر و سامان دادن به وضعیت حیوانات بی سرپرست نیست؟

گفته می‌شود که به طورکلی در دنیا، برخورد با حیوانات بی‌خانمان با شیوه قرنطینه حیوانات بیمار و عقیم سازی انجام می‌شود و سگ‌هایی که تشخیص داده شود ناقل بیماری هستند، ‌ با روش‌هایی که به آن «مرگ با ترحم» می‌گویند، به عمرشان پایان داده می‌شود، ‌ زیرا اگر سگی ناقل بیماری باشد و در محیط حضور یابد، باعث خسارت و مرگ انسانی می‌شود. البته در اجرای این روش‌ها کم و کاستی‌هایی وجود دارد که باعث به وجود آمدن اعتراضاتی می‌شود.

تعداد شلترهای (پناهگاه‌ها) حمایت و نگهداری از حیوانات هم در کشور کم نیست. این مراکز که از حیوانات بی‌پناه و بیمار نگهداری می‌کنند، اغلب با بودجه شخصی یا با حمایت مردم خیر اداره می‌شوند. این مراکز سعی می‌کنند فعالیت خود را بر جمع آوری حیوانات ولگرد که ممکن است برای بهداشت عمومی خطر داشته باشند، عقیم کردن آنها و کمک‌های حمایتی و دامپزشکی متمرکز کنند. اما چیزی که واضح است، محدودیت توانای و ظرفیت این شلترها برای حمایت از حیوانات خیابانی است.

سگ‌های خیابانی، اغلب سگ‌های خانگی رها شده هستند

خیلی‌ها ازدیاد حیوانات خیابانی را به وجود پسماندها در سطح شهر نسبت می‌دهند اما مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهری شهرداری تهران اعتقاد دیگری دارد و می‌گوید: سگ‌ها از پسماند به وجود نمی‌آیند، ‌ بلکه رشد تعداد جمعیت حیوانات شهری دلایل دیگری دارد، ‌ این حیوانات اغلب سگ‌های خانگی هستند که رها می‌شوند و تعدادشان به بحث پسماند ربطی ندارد.

صدرالدین علیپور در گفتگوی خود با ایلنا در رابطه با برخورد شهرداری با حیوانات بی‌سرپرست ادامه می‌دهد: در شهرداری از این ماموریت‌های همراه با تعارض زیاد داریم، یعنی تعداد زیادی از مردم مدعی هستند که این سگ‌ها رها شده‌اند و شهروندان را اذیت می‌کنند و تعداد دیگری معتقدند نباید هیچ آزاری به آنها رساند. می‌دانید بیماری هاری اگر به انسان انتقال یابد، ‌ ممکن است منجر به مرگ افراد شود، ‌ گرچه باید این حیوانات نیز ساماندهی بشوند.

سگ‌ها را نکشیم چه کنیم؟ - 7

در سایر کشورها با حیوانات بی‌سرپرست چه می‌کنند؟

متاسفانه در بسیاری از کشورها سازوکارهای مشابهی در برخورد با حیوانات بی‌خانمان وجود دارد. در آمریکا، دولت استفاده از «تله‎‌های سیانوری» بر کشتن حیوانات آسیب‌رسان به مزارع چون روباه، سگ‌های وحشی، کایوتی و نظیر آنها را مجاز دانسته است. این وسیله که پس از جذب حیوانات به طعمه سم سیانور به داخل دهان آنها اسپری می‌کند با مخالفت‌های فراوان فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات روبروست.

این تله‌های سیانوری به ام-۴۴ شهرت دارند و از دهه ۶۰ میلادی که به بازار وارد شده‌اند، حیوانات بی‌آزار دیگری را که هدف اصلی خود نبوده‌اند از پا درآورده‌اند. حتی در مواردی باعث آسیب به انسان‌ها شده‌اند.

کشتن سگ‌های بی‌خانمان در اتاق‌های گاز از دیگر اعمال ظالمانه‌ای است که با وجود مخالفت‌های بسیار هنوز در ۹ ایالت آمریکا مورد استفاده است. طی این روش که بسیار دردناک است، حیوانات را در جعبه‌های بدون منفذ قرار می‌دهند و به درون جعبه گاز تزریق می‌کنند. اگر چند حیوان را با هم داخل جعبه بگذارند به احتمال زیاد به خاطر ترس و استرس ایجاد شده از محیط، حیوانات در لحظات آخر زندگیشان با هم درگیر خواهند شد و به یکدیگر آسیب می‌زنند. و اگر در باکس‌های جداگانه گذاشته بشوند، آن‌ها در حالی می‌میرند که برای پیدا کردن هوا و نفس کشیدن در حال جستجو کردن در درون جعبه هستند؛ گفته می‌شود دلیل این عمل محدودیت ظرفیت مراکز نگهداری از حیوانات است که مورد انتقاد شدید فعالان حقوق حیوانات در آمریکاست.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

در بلژیک هم، با توجه به اینکه سگ‌های خیابانی، اکثرا سگ‌هایی هستند که توسط صاحبانشان در شهر رها شده‌اند، این کشور قانون جدیدی را برای کنترل جمعیت بیش از دو میلیون گربه خیابانی و خانگی تصویب کرده است. بر اساس این قانون صاحبان گربه‌ها باید حیوانات خود را عقیم کنند. در کشوری که در سالهای ۱۸۰۰ از گربه‌ها برای نامه رسانی و حتی آزمایشات عجیب استفاده می‌کردند، اکنون در سال نزدیک به ۳۰ هزار گربه در خیابان رها می‌شوند. نیمی از این گربه‌های رها شده نیز به دلیل پر شدن ظرفیت پناهگاه‌ها در خیابان جان خود را از دست می‌دهند.

دولت بلژیک برای کم کردن فشار بر روی پناهگاه هایی که ظرفیت پذیرش گربه‌های بیشتری را ندارند، عقیم کردن گربه‌های تازه متولد شده پیش از ۶ ماهگی را الزامی کرده است.

سگ‌ها را نکشیم چه کنیم؟ - 15

هلند، کشوری بدون حتی یک سگ خیابانی

در این بین، هلند موفق شده است عنوان اولین کشوری که حتی یک سگ بی‌خانمان در خیابان‌هایش ندارد، کسب کند. برای مدتی طولانی، هلند آمار بیشترین تعداد سگ خیابانی در اروپا را داشت. تعداد زیادی سگ بی‌سرپرست و رها شده در خیابان‌های هلند وجود داشت؛ صاحبانشان به دلایل مختلفی از جمله اینکه دیگر دوست داشتنی و کوچک نبودند یا نژاد خالصی نداشتند یا به دلیل پایان فصل شکار، آنها را در خیابان رها می‌کردند.

در نهایت دولت هلند تصمیم گرفت تا راه حل قطعی برای این مشکل پیدا کند. دولت هزینه عقیم کردن سگ‌ها را به طور رایگان برعهده گرفت و اقدامات حقوقی این عمل را با نتایج عالی اجرا کرد و اکنون هیچ سگ ولگردی در این کشور وجود ندارد.

هلند با به کارگیری این راهکارها باعث شد تا مردم مسئولیت نگهداری از یک حیوان را متوجه شوند و تبدیل به تنها کشور بدون هیچ سگ بی‌خانمانی شد:

· برای کسانی که با حیوانات بدرفتاری می‌کنند یا حیوانات خانگی خود را در خیابان رها می‌کنند، مجازات زندان در نظر گرفت.

· برای به سرپرستی گرفتن سگ‌هایی با نژاد خاص و اصیل، مالیات سنگین وضع کرد: به این ترتیب، کسانی که می‌خواهند در خانه خود سگ داشته باشند، تشویق می‌شدند یکی از حیوانات زیادی را که در پناهگاه‌ها زندگی می‌کنند، بپذیرند و با این اقدام برای محدود کردن پرورش سگ، تبدیل به تجارت شدن زندگی موجودات زنده، کمرنگ‌تر شد.

· تامین بودجه گسترده برای عقیم سازی رایگان حیوانات اهلی و خانگی

· تشکیل بخش ویژه در پلیس برای مقابله و برخورد با بدرفتاری و رها کردن حیوانات: به این ترتیب که این کشور جدی‌ترین قوانین حمایت از حیوانات را در اروپا به تصویب رساند. که جریمه سرپیچی از آن ممکن است تا ۱۶۰۰۰ یورو جریمه نقدی و یا ۳ سال حبس برسد.

البته باید به خاطر داشت که هلند کشور کوچکی با ۱۷ میلیون نفر جمعیت، با شرایط اقتصادی خوب، کیفیت بالای زندگی و سیاست‌های پیشرفته از نظر آزادی‌های فردی و مسائل زیست محیطی است و شاید در کشور ما هنوز مسائلی با اولویت بالاتری وجود داشته باشند اما به هر حال حق زندگی راحت برای بقیه مخلوقات قابل چشم پوشی نیست.

الهه صالحی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گامی درجهت استقرار خانواده ایرانی اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
در عالم بشریت و تعیین تکالیف و نقش‌ها تفاوت‌ها لازم است و باید قوانینی در جهت حفظ این تفاوت‌ها و حمایت از این تفاوت‌ها قرار داده شود. او افزود: وظیفه نظارت و هماهنگی دستگاه‌ها در این زمینه به عهده قوه قضائیه گذاشته که آموزش قضات و بازپرس در شعب دادگاه برای تخصصی کار کردن دیده شده است. وی افزود: این لایحه خلاءهای قانون را نیز جبران کرده است. همچنین جنبه تعزیری مواردی که مورد ضرب و جرح است از نظر جنبه عمومی و کیفری تاکید شده است. نکته مفید در این لایحه درباره پرداخت تفاضل دیه این است که با کمک صندوق حمایت پرداخت تفاضل دیه راحت‌تر شده است.

نمایشگاه شکار کرکس‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کلکسیونی از پهپاد‌های به اسارت گرفته شده در نمایشگاه «شکار کرکس‌ها» به نمایش در آمده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ​کلکسیونی از پهپاد‌های به اسارت گرفته شده در نمایشگاه «شکار کرکس‌ها» در باغ موزه دفاع مقدس به نمایش در آمده است. این نمایشگاه تا ۱۵ مهر برجاست.

دردسرهای یک عارضه ژنتیکی/ این بیماری واگیردار نیست، مبتلایان به آن را آزار ندهید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مبتلایان زندگی سختی دارند و درد ناشی از بیماری بخش کوچکی از سختی‌ آن‌هاست. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری ایکتیوز یک عارضه ژنتیکی است که باعث می‌شود کودک از بدو تولد، دچار خشکی شدید پوست بشود. شکل ظاهری این بیماری به گونه‌ای است که جامعه به دلیل ناشناخته بودن آن، تصور می‌کند، این بیماری واگیردار است. مبتلایان به عارضه ژنتیکی ایکتیوز، ‌ زندگی سختی پیش رو دارند. این زندگی سخت که درد و سختی بیماری جز‌ کوچکی از آن است، از بدو تولد آغاز می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
وی تکمیل متروی بهارستان – اصفهان را یک مطالبه مردمی دانست و ابراز داشت: باید توجه داشته باشیم که ریل‌های کنونی مترو بهارستان به منظور انتقال تراورس‌ها و برخی رگلاژها و تنظیمات در بدنه قطار شهری از متروی اصفهان قرض گرفته شده است. وی در ارتباط با زمان بهره‌برداری از متروی بهارستان تاکید کرد: مانعی بر سر راه افتتاح قطار شهری بهارستان وجود ندارد و هر نوع هزینه‌ای که در مسیر تکمیل آن ایجاد شود نیز ما تامین می‌کنیم و امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ به این پروژه به بهره برداری برسد. حبیب الله طاهرخانی افزود: همزمان با فعالیتهای زیربنایی در زمینه روسازی قطار شهری بهارستان نیز فعالیت‌هایی انجام شده است و ساخت یک ایستگاه دیگر شامل راه آهن اصفهان نیز در این بخش به زودی آغاز خواهد شد. تکمیل متروی بهارستان اصفهان با استفاده از از ریل ملیوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه ریل ملی به نتیجه رسیده است، ابراز داشت: در راستای تکمیل متروی بهارستان اصفهان از ریل ملی استفاده می‌شود که قرارداد آن نیز امضا شده است. نیاز قطار شهری بهارستان به سه هزار تا چهار هزار ریل دیگراحمدی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان نیز در این نشست در ارتبط با متروی بهارستان تاکید کرد: امروز کارهای اساسی قطار شهری بهارستان تشکیل شده است و سه هزار تا چهار هزار ریل دیگر برای تکمیل نیاز دارد که در پنج قرارداد با شرکت ذوب آهن تامین می‌شود.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سرهنگ «بهروز فخری» اظهار داشت: به دنبال وقوع چند فقره سرقت از ساختمان‌های نیمه کاره صحنه، موضوع در دستور کار پلیس شهرستان قرار گرفت. وی ادامه داد: ماموران با انجام کارهای اطلاعاتی موفق به شناسایی یکی از سارقان سابقه دار شده و پس از هماهنگی با مقام قضائی وی را دستگیر کردند. سرهنگ فخری یادآور شد: متهم دستگیر شده در بازجویی‌ها به ارتکاب ۵ فقره سرقت ار ساختمان‌های نیمه کاره شهرستان صحنه اعتراف کرد. فرمانده انتظامی شهرستان صحنه در پایان از معرفی سارق دستگیر شده به دستگاه قضائی جهت سیر مراحل قانونی و صدور حکم لازم خبر داد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

برگزاری رزمایش مهر ایمن

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آغاز بهار علم و دانش بهانه‌ای شد برای برگزاری «رزمایش مهر ایمن» که سازمان‌ها و نهاد‌هایی مانند نیروی انتظامی، راهنمایی و رانندگی، شهرداری تهران و آموزش و پرورش دست به دست هم، بهترین خدمات را به دانش آموزان و دانجشجویان و خانواده‌های آن‌ها در سال تحصیلی جدید ارائه بدهند. تاکسیرانی با ۸۰ هزار دستگاه تاکسی و اتوبوسرانی نیز با ۶ هزار دستگاه اتوبوس در خدمت شهروندان پایتخت هستند. در مجموع بیش از ۱۵۰ هزار نیرو از سازمان‌ها و نهاد ها‌ی مختلف، در سال تحصیلی جدید به شهروندان خدمات ارائه می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

6 روز قبلموج1