از اصلاح طرح ساماندهی خودرو تا تاکید بر حذف پراید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. تکنولوژی

از اصلاح طرح ساماندهی خودرو تا تاکید بر حذف پراید

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : برکناری مدیرعامل ایران خودرو و جنجال بر سر هزینه طراحی پژو ۲۰۶ صندوقدار، در کنار اصلاح طرح ساماندهی خودرو و تاکید دوباره بر حذف پراید، اهم اخبار خودرویی این هفته بودند که آنها را مرور کرده‌ایم.

یک عزل پرحاشیه

مهم‌ترین و پرحاشیه‌ترین خبر خودرویی این هفته بدون شک عزل مدیرعامل ایران خودرو بود، عزلی که در ادامه بازداشت وی را نیز به دنبال داشت. ظهر دوشنبه علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود اعلام کرد که از وزیر صنعت، معدن و تجارت شنیده مدیرعامل ایران خودرو برکنار می‌شود. وی تاکید کرد که دلیل برکناری هاشم یکه‌زارع، افزایش قیمت محصولات بدون هماهنگی (با دولت) بوده است. ربیعی این را هم گفت که طبق شنیده‌هایش، قرار است عباس علی‌آبادی مدیرعامل گروه مپنا جانشین یکه‌زارع شود.

اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر عزل مدیرعامل ایران خودرو در ادامه رسما تایید شد و در حالی که گمان می‌رفت مراسم تودیع و معارفه ساعاتی بعد برگزار شود، خبر رسید یکه‌زارع در دفتر کار خود بازداشت شده است. فردای آن روز سخنگوی قوه‌قضائیه نیز بازداشت مدیرعامل ایران خودرو را به همراه دو مدیر دیگر این شرکت، تایید کرد اما در مورد اتهام آنها صحبتی به میان نیاورد. یکه‌زارع حدود ۶سال سکان هدایت ایران خودرو را بر عهده داشت و از خیلی وقت پیش گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر کنار گذاشتن وی مطرح می‌شود. طبق گفته سخنگوی دولت، دلیل برکناری یکه‌زارع، افزایش قیمت بدون هماهنگی بوده، موضوعی که البته از نظر کارشناسان و فعالان صنعت خودرو فرع ماجراست و دلایل دیگری به مدیرعاملی وی در بزرگ‌ترین خودروساز ایران پایان داده است.

از نظر آنها، محتمل‌ترین دلیل کنار گذاشتن یکه‌زارع، تصمیم دولت نسبت به تغییر مهره در خودروسازی بوده و افزایش قیمت به‌عنوان بهانه‌ای عوام‌پسند مطرح شده است. هرچه هست، یکه‌زارع پس از حدود ۶سال از مدیرعاملی ایران خودرو برکنار شد و فعلا (تا لحظه تنظیم این گزارش) جانشین وی تعیین نشده است. هرچند سخنگوی دولت از علی‌آبادی مدیرعامل گروه مپنا به‌عنوان گزینه مدیرعاملی ایران‌خودرو یاد کرده، اما گفته می‌شود وی این مسوولیت را نپذیرفته است. این احتمال وجود دارد که شنبه آینده با پایان تعطیلات تابستانی خودروسازان، مدیرعامل جدید ایران‌خودرو معرفی شود.

اصلاح طرح ساماندهی خودرو

طی هفته جاری اعلام شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایراد‌های شورای نگهبان به طرح ساماندهی خودرو را اصلاح کرده‌اند. بر این اساس، دولت موظف است طی مدت سه سال از لازم‌الاجرا شدن این قانون با اجرای صحیح سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن و سیاست‌های کلی تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، زمینه رقابت‌پذیری در صنعت خودرو را به نحوی فراهم کند که دولت صرفا اقدامات نظارتی و سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری در صنعت خودرو داشته باشد. نمایندگان در ماده ۳ این طرح، تعریف خودروهای هیبریدی را تغییر دادند. بر اساس ماده ۳ وزارت صنعت مکلف شده بود سند راهبردی فناوری‌های نوین در خودروسازی از جمله خودروهای تمام برقی و تمام هیبریدی را تهیه کندکه با رفع ایراد شورای نگهبان واژه «تمام هیبریدی» به «ترکیبی» تغییر پیدا کرد. در اصلاحیه ماده ۶ این طرح نیز عبارت «شورای عالی رقابت» به عبارت «شورای رقابت» اصلاح شد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در اصلاحیه ماده ۷ مقرر کردند در صورت وقوع تصادف تا ۵ سال پس از اولین شماره‌گذاری و اگر خریدار از عیب و نقص مذکور مطلع نباشد، عرضه‌کنندگان خودرو (اعم از خودروسازان و واردکنندگان) به میزان دخالت عیب و نقص مذکور و ایمنی خودرو در وقوع تصادف در میزان خسارت و تلفات حادثه، دارای مسوولیت مدنی باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار مهم تکنولوژی و فناوری

تاکید دوباره بر حذف پراید

این هفته پلیس بازهم بر توقف شماره‌گذاری پراید از سال آینده تاکید کرد تا نشان دهد در این ماجرا بسیار جدی است. دو هفته پیش بود که سردار کمال هادیانفر، فرمانده راهور ناجا اعلام کرد پراید به دلیل نقش زیادش در تصادفات، از سال آینده شماره‌گذاری نخواهد شد. به فاصله کوتاهی پس از اظهارات وی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تاکید کرد پراید به آخر خط رسیده و یکی از برنامه‌های وزارتخانه در مسیر اصلاح خودروسازی، حذف محصولات قدیمی (از جمله پراید) است.

در نهایت این هفته نیز فرمانده پلیس راه کشور تاکید کرد پراید از سال ۹۹ شماره‌گذاری نخواهد شد. سردار سیدتیمور حسینی با بیان اینکه خودروهای داخلی با استاندارد جهانی فاصله زیادی دارند، ابراز امیدواری کرده بود پراید طی ۱۵ تا ۲۰ سال به‌طور کامل از چرخه حمل و نقل و ترافیک نیز خارج شود. با وجود موضع‌گیری‌ها علیه پراید، سایپا هنوز واکنشی به این ماجرا نشان نداده و مشخص نیست برنامه این شرکت برای آینده پراید چیست و آیا در سال آینده آن را کنار خواهد گذاشت.

جنجال یک «صندوق»

اظهارات یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره هزینه هنگفت طراحی پژو ۲۰۶ صندوقدار، یکی دیگر از اخبار پرحاشیه این هفته بود که با واکنش مدیرعامل پیشین ایران خودرو مواجه شد. اوایل هفته، بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس، اعلام کرد ایران‌خودرو برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶، حدود ۲۵۰ میلیون دلار هزینه کرده است، حال آنکه می‌توانسته با این پول یک خط تولید راه‌اندازی کند. ازآنجاکه طراحی ۲۰۶ صندوقدار به دهه ۸۰ و دوران مدیرعاملی منوچهر منطقی در ایران‌خودرو مربوط می‌شود، وی به اظهارات پارسایی واکنش نشان داد و تاکید کرد هرگز ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ هزینه نشده است. منطقی اعداد مطرح شده در مورد طراحی ۲۰۶ صندوقدار را اغراق‌آمیز و ناشی از عدم شناخت این نماینده مجلس به ابعاد کار دانست. مدیرعامل سابق ایران‌خودرو در توضیح جزئیات بیشتر این هزینه‌ها گفت: ۱۲ میلیون دلار برای طراحی این خودرو، ۸ میلیون دلار برای آزمون‌ها، ۴۰ میلیون دلار برای طراحی خطوط تولید و ۸۳ میلیون دلار نیز برای راه‌اندازی و تولید محصول هزینه شد، مضاف بر اینکه در این پروژه ۸۰۰ هزار نفر ساعت فعالیت شده است. منطقی با بیان اینکه هزینه ۱۴۷ میلیارد تومانی نیز برای طراحی، ساخت نمونه، آزمون‌ها و دریافت استانداردها، ساخت تجهیزات و راه‌اندازی خط تولید بوده، افزود: به این ترتیب، این گفته که بگویند ۲۵۰ میلیون دلار فقط برای طراحی هزینه شده، کاملا اشتباه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری10 ساعت قبل
مدیران این شرکت‌ها همچنین می‌گویند روند برقی کردن ماشین‌های تولیدشان را ادامه خواهند داد و در آینده مدل‌های برقی و هیبریدی بیشتری را وارد بازار خواهند کرد. هربرت دایس، مدیر عامل فولکس‌واگن در این باره می‌گوید: «بازار ماشین‌های برقی به طور طبیعی رشد نخواهد کرد. در نیمه اول سال میلادی جاری ماشین‌های برقی و هیبریدی فقط ۲٫۴ درصد کل بازار فروش خودرو در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص دادند. ماشین‌های برقی رایگان تولید نمی‌شوند.» تولید یک ماشین برقی به طور کلی نسبت به تولید ماشین مشابه بنزینی حدود ۱۲۰۰۰ دلار خرج بیشتری دارد و حدود ۵ سال طول می‌کشد تا این اختلاف در هزینه تولید جبران شود. اولا کالنیوس، مدیرعامل دایملر می‌گوید: «تردیدی نداریم که چند سال آینده باید هزینه‌های تولید ماشین‌های برقی را کاهش دهیم.

له شدن یک خودرو پس از گیر کردن بر روی ریل قطار + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران19 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک خودرو در هند حین عبور از ریل قطار بر روی آن گیر کرد و نتوانست از آن رد شود. مردمی که در اطراف ریل بودند به کمک راننده این خودرو شتافتند، اما نتوانستند خودروی وی را از روی ریل خارج کنند. حین کمک رسانی به راننده خودرو، قطار از راه رسید و با خودرو برخورد کرد. راننده خودرو قبل از رسیدن قطار از خودرویش پیاده شد و جانش را نجات داد. بیشتر بخوانید: قطع عضو، عاقبت بی‌احتیاطی موتورسوار ۲۵ ساله نسبت به عبور قطار + فیلمانتهای پیام/تصادف قطار با ماشین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
«ب‌ام‌و» در سال جاری مجهزتر از هر سال در نمایشگاه خودرویی فرانکفورت شرکت کرد و مشکی‌ترین خودروی جهان با نام «ب‌ام‌و X۶ وانتابلک» را در شرایطی خاص در معرض دید عموم قرار داد. تمامی پنل‌های خارجی این خودرو با نوعی رنگ با نام «وانتابلک» رنگ شده که ۹۹٫۹۶ درصد از نور مرئی را جذب می‌کند و در واقع مشکی‌ترین رنگ جهان است. با این وجود جلوپنجره، چراغ‌های نمای جلو و عقب با «وانتابلک» رنگ نشده‌ و می‌درخشند. فوربس در این باره نوشت: با وجود علاقه و ادعای کمپانی ب‌ام‌و، X۶ وانتابلک به این زودی‌ها وارد بازار نخواهد شد. احتمال تصادف یک خودروی مشکی در هوای گرگ و میش یا طلوع صبح ۴۷ درصد بیشتر یک اتومبیل غیرمشکی است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
یادگار امام (ره) در ایام محرم و عزاداری امام حسین (ع) با حضور در منزل حجت‌الله کسری، ضمن عیادت از این مداح پیشکسوت، از وضعیت جسمانی وی اطلاع یافت. تصاویری از حضور سیدحسن خمینی در منزل حجت‌الله کسری
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا قنادان گفت: تعویض کاتالیست‌ها رایگان نخواهد بود و یارانه تعویض به راننده تاکسی‌های متقاضی پرداخت خواهد شد. در این طرح کاتالیست‌ها با درجه کیفی ویژه به خودرو‌ها نصب خواهد شد و راننده تاکسی در صورت تقاضای تعویض کاتالیست به صورت تضمین شده حداقل سه بار پیاپی امکان دریافت معاینه فنی برتر را دارد. این کاتالیست‌ها از طرف قطعه ساز و تأمین کننده تضمین شده است. وی با اعلام اینکه هزینه تعویض کاتالیست با توجه به نوع خودرو متفاوت است، تصریح کرد: خودرو‌هایی که از این حیث مشکل معاینه فنی داشته باشد، با معرفی به مرکز معاینه فنی امکان تعویض کاتالیست را خواهد داشت و یارانه این قطعه از طرف تاکسیرانی به حساب تأمین کننده واریز می‌شود. بخشی از این هزینه را راننده تاکسی و بخشی دیگر را سازمان تاکسیرانی تقبل می‌کند. به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران این کاتالیست‌ها دریافت معاینه فنی برتر تا سه مرحله بازدید را تضمین می‌کنند.
مجله سخت‌افزارمجله سخت‌افزار1 روز قبل
گیمرهایی که به دنبال بیشترین کارایی از سری Radeon RX ۵۷۰۰ هستند، رویایشان به حقیقت پیوسته زیرا سری کارت گرافیک‌های MSI Radeon RX ۵۷۰۰ GAMING توسط سازنده تایوانی معرفی شدند که براساس فناوری ساخت نسل دوم ۷ نانومتری و معماری جدید RDNA تولید شده بودند. با توجه به سابقه درخشان سری کارت گرافیک‌های MSI GAMING، این کارت‌های Navi بهترین عملکرد گیمینگ را در کمترین نویز صدایی به ارمغان می‌آورند. MSI مفتخر است که بهترین سری کارت گرافیک‌های خود که بالاترین کارایی در بازی‌ها و عملکرد حرارتی را ارائه می‌دهند، به Radeon RX ۵۷۰۰ بیاورد. اینجا جاییست که MSI تمرکز خود را برای سری GAMING در طی سالیان اخیر قرار داده و کارت گرافیک‌های MSI RX ۵۷۰۰ GAMING این سخن را تبدیل به عمل کرده‌اند. تاریخ عرضهسری کارت گرافیک‌های جدید MSI Radeon RX ۵۷۰۰ GAMING از تاریخ ۲۱ شهریور ماه (۱۲ سپتامبر) برای فروش در دسترس قرار گرفته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر