با وجود ظرفیت‌های کنونی هم با افت کیفی آموزش دانشجویان علوم پزشکی مواجه هستیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
با وجود ظرفیت‌های کنونی هم با افت کیفی آموزش دانشجویان علوم پزشکی مواجه هستیم

با وجود ظرفیت‌های کنونی هم با افت کیفی آموزش دانشجویان علوم پزشکی مواجه هستیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با همین ظرفیتی که الان داریم هم با افت کیفی آموزش مواجه هستیم زیرا به تناسب افزایش دانشجوی پزشکی امکانات شامل کلاس، تجهیزات و... تهیه نشده است. یک بحث دیگر هم تهیه جسد برای درس آناتومی دانشجویان است که در این زمینه نیز با مشکلاتی رو برو هستیم. اگر افزایش ظرفیت داشته باشیم افت کیفی بیشتر می‌شود و این افت به معنای آسیب رساندن به سلامتی مردم است.

دکتر محمدرضا دارابی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های علوم پزشکی، اظهار کرد: زمانی نیاز بود که وزارت بهداشت و وزارت علوم برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز جامعه ظرفیت‌ها را افزایش دهند. این رسالت اتفاق افتاد و اکنون نیز مشاهده می‌کنیم که هر سال ۵۰۰۰ دانشجوی پزشکی پذیرش می‌شوند.

وی افزود: بر اساس آمار نظام پزشکی در سال ۶۴ حدود ۲۴ هزار پزشک داشتیم این تعداد اکنون به بیش از ۱۰۵ هزار رسیده است. می‌توان گفت ۵ تا ۶ برابر زمان رژیم گذشته تربیت پزشک داشته‌ایم اما چرا علی‌رغم تربیت این همه پزشک هنوز احساس کمبود می‌کنیم؟ در این زمینه مولفه‌های زیادی وجود دارد اما دو مولفه بسیار عمده است؛ یک اینکه ما در شهرهای کوچک برای پزشکان امکانات رفاهی ایجاد نکردیم که باعث ماندگاری آن‌ها در این مناطق شود و دوم اینکه افزایش سطح درآمد پزشکان در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچک باعث هجرت پزشکان به شهرهای بزرگ شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: اگر اختلاف درآمد را جبران کرده و امکانات رفاهی را فراهم می‌کردیم، ماندگاری پزشکان در شهرهای کوچک بیشتر می‌شد. هجرت پزشکان از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ باعث تراکم پزشک در شهرهای بزرگ و نیز کاهش پزشک در شهرهای کوچک شده است و همیشه این احساس وجود دارد که کمبود پزشک داریم در حالی که پزشک و متخصص به اندازه کافی داریم اما توزیع آنها نامناسب است.

دارابی با اشاره به اینکه «پزشک عمومی در شهرستان‌هایی مانند کلات، باخرز، رشتخوار، فریمان، بردسکن و … نداریم»، عنوان کرد: حتی اگر بخواهیم پزشک هم استخدام کنیم کسی حاضر نیست بپذیرد به این مناطق بیاید.

وی ادامه داد: با وجودی که به پزشک خانواده روستایی از ۱۳تا ۱۸ میلیون تومان پول می‌دهند اما هیچ پزشکی نمی‌آید که این کار را انجام دهد بلکه آنها در شهرهای بزرگ فعالیت می‌کنند که درآمد بیشتری داشته باشند. انگیزه ماندگاری در شهرهای کوچک و نیز تعداد پزشکان در این مناطق کم است و ما همیشه احساس نیاز کاذب می‌کنیم. این موضوع باعث شده نمایندگان مبحث افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی را مطرح کنند تا کمبود نیروهای پزشک در شهرهای کوچک مرتفع شود در حالی که این تصور اشتباه است.

وی عنوان کرد: علم پزشکی متکی به مشاهده است؛ بدین معنا که اگر بخواهیم ۱۰ پزشک تربیت کنیم بایستی فضای فیزیکی مانند تجهیزات و امکانات لازم را داشته باشیم به همین دلیل همه افرادی که دست‌اندرکار تربیت دانشجوی پزشکی هستند با افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی مخالفت می‌کنند. من هم از مخالفان سرسخت این قضیه هستم. چرا که با همین ظرفیتی که الان داریم هم با افت کیفی آموزش مواجه هستیم زیرا به تناسب افزایش دانشجوی پزشکی امکانات شامل کلاس، تجهیزات و … تهیه نشده است. یک بحث دیگر هم تهیه جسد برای درس آناتومی دانشجویان است که در این زمینه نیز با مشکلاتی رو برو هستیم. اگر افزایش ظرفیت داشته باشیم افت کیفی بیشتر می‌شود و این افت به معنای آسیب رساندن به سلامتی مردم است.

دارابی بیان کرد: ما بایستی قوانینی مصوب کنیم که ماندگاری پزشکان در شهرهای کوچک بیشتر شود، موسسات انگیزه ماندگاری پزشکان را افزایش دهند، امکانات رفاهی بیشتر و سطح درآمد متعادل شود. اگر این موضوع اتفاق افتاد، دیگر کمبود پزشک احساس نمی‌شود. تا زمانی که این روند معیوب ادامه پیدا کند، همیشه احساس کاذب کمبود پزشک را خواهیم داشت و با افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی این مشکل حل نخواهد شد و حتی کیفیت آموزش پزشکی نیز افت پیدا خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد برنامه‌های این دانشگاه برای افزایش ماندگاری پزشکان در مناطق محروم اظهار کرد: تنها بخشی از این موضوع به عهده ما است. ما فقط می‌توانیم حقوق پزشک را افزایش دهیم، اجازه مطب دهیم و … اما مسائل دیگری هم در این زمینه وجود دارند؛ به طور مثال پزشکی که برای درمان در یکی از شهرستان‌ها سکنی می‌گزیند، ممکن است خانواده‌اش به دلیل امکانات محدود آن شهرستان حاضر به زندگی در آن منطقه نباشند. این امر مشکلاتی را به همراه دارد و مانع از حضور پزشکان در این مناطق می‌شود. بنابراین برای افزایش ماندگاری پزشکان در شهرستان‌های کوچک امکانات آن مناطق هم باید رشد پیدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قتل خونین در پارک تنیس کرج / ۲ دختر چه بلایی سر کامران و امید آوردند + فیلم گفتگو و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
امید روی زمین افتاد و کامران با دیدن این صحنه پا به فرار گذاشت و دوستان پسر جوان دست به چاقو شدند تا مانع فرار جوان چاقوکش شوند اما کامران توانست از محل فرار کند. اختلاف داشتی؟ بله، یک ماه قبل داخل پارک فاتح نشسته بودم که ۲ دختر که مرا می‌شناختند از جلوی من رد شدند و سلام کردند. آنها هم چاقو داشتند؟ وقتی داشتم فرار می‌کردم دست به چاقو شدند. همیشه چاقو همراهت است؟ ۴ سال بود که دست به چاقو نشده بودم ولی هربار که پیش نامزدم می‌رفتم چاقو همراهم بود. چاقو باعث شجاعت تو می‌شود؟ نه، اگر همراهم نباشد هم دعوا می‌کنم ولی اگر روز درگیری چاقو همراهم نبود من امروز اینجا نبودم.

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو1 روز قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

سی اس۸۵؛ همزاد چینی ب ام و اکس۴ معرفی شد! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پی بردن به آنکه سی اس۸۵ شباهت بسیار زیادی به ب ام و اکس۴ (بویژه در نمای جانبی و عقب) دارد؛ دقت چندانی نمی‌خواهد! سی اس۸۵ یک کراس اوور کوپه است که سقفی با شیب ملایم و پیوسته دارد و به سبک یک فست بک طراحی شده است. طراحان چانگان تلاش کرده‌اند تا حاصل کار آنها یک بدنه ساده و حجیم برای سی اس۸۵ نباشد! پیشرانهبرای خریداران سی اس۸۵ دو گزینه در بخش موتور قابل سفارش است: یکی نمونه ۲ لیتری توربوشارژ با خروجی ۲۳۳ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر. سی اس۸۵ با موتور ۲ لیتری طی ۷٫۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

آتش‌ سوزی جدید در مخازن نفت آرامکو +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

فرد آزاد دهنده حیوان در بهشهر شناسایی شد

الفالف1 روز قبل
مدیرکل محیط زیست مازندران درباره کلیپ منتشر شده از وی در فضای مجازی که اقدام به قطع گوش یک الاغ کرده بود، گفت: فرد متخلف شناسایی شد و قرار است تحویل دادستانی بهشهر ساری شود. بی‌تردید این اقدام غیرانسانی از نظر هر مذموم است اینکه فرد تا این حد بتواند حیوان را بیازارد. مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اظهار تاسف از این ماجرا، اظهار کرد: از همان لحظه‌ای که باخبر شدیم ماجرا را با دادستان بهشهر در جریان گذاشتیم که عامل این کار غیرانسانی دستگیر شود. حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی با اشاره به اینکه فرد متخلف شناسایی شد، افزود: قرار است تحویل دادستانی شود تا برخورد جدی در این زمینه صورت گیرد. مدیرکل محیط زیست مازندران با محکوم کردن این کار زشت ضداخلاقی، تصریح کرد: این کار غیراخلاقی احساسات عمومی را جریحه‌دار کرد و به همین دلیل مطمئن هستیم مجازاتی با این عمل ددمنشانه برای این فرد درنظر گرفته خواهد شد.

لحظه اصابت موشک بالستیک آلکساندر روسیه به هدف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش روسیه در رزمایش «استراتژی مرکز-۲۰۱۹»، موشک بالستیک Alexander-M را شلیک کرد. در این رزمایش حدود ۱۲۸ هزار پرسنل نظامی از هشت کشور روسیه، چین، پاکستان، قرقیزستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان با بیش از بیست هزار اسلحه و تجهیزات نظامی، حدود ششصد هواپیما و ۱۵ کشتی حضور دارند. رزمایش استراتژی مرکز-۲۰۱۹ از ۱۶ سپتامبر آغاز و تا ۲۱ سپتامبر ادامه دارد. در ادامه فیلمی از لحظه شلیک موشک Alexander-M و برخورد آن به هدف را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: لحظه شلیک موشک مخوف روسی + فیلمانتهای پیام/رزمایش استراتژیک Center-۲۰۱۹ + فیلم

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1