ظریف استاد دانشگاه تهران می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
ظریف استاد دانشگاه تهران می‌شود

ظریف استاد دانشگاه تهران می‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
رییس دانشگاه تهران از موافقت هیأت جذب این دانشگاه برای جذب محمدجواد ظریف در هیأت علمی خبر داد.

محمود نیلی احمد آبادی (رییس دانشگاه تهران) درباره نحوه جذب هیات علمی در دانشگاه تهران و در واکنش به اینکه چرا در میان لیست اعضای هیات علمی دانشگاه تهران بعضا با نام افرادی رو به رو می‌شویم که رزومه و مقالات قابل توجهی ندارند؟ گفت: من نحوه جذب در طی پنج سال اخیر را به شما می‌گویم و در طی این مدت جذب در دانشگاه تهران روند کاملا روشنی داشته است، به این صورت که هر تقاضایی به شکل متمرکز از طریق سامانه جذب به دانشگاه ارائه می‌شود. دانشگاه تهران نیز مصوب کرده که تمام این تقاضاها مورد بررسی و بعد در کارگروه جذب دانشگاه قرار بگیرد.

وی درباره شاخص‌های جذب در هیات علمی دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران شاخص‌های خاص خود را برای جذب اعضای هیات علمی اعلام کرده است. در سه سال اخیر ما کف معدل و محل تحصیل را اعلام کردیم که حتما باید از دانشگاه‌های برتر داخل یا بین‌المللی باشد، لذا فرآیند جذب اعضا در هیات علمی دانشگاه تهران روشن است. ما سالیانه تعداد ۷۰ تا ۸۰ نفر را در اعضای هیات علمی می‌پذیریم به همین دلیل رقابت بسیار زیادی وجود دارد و در این فضای رقابتی افرادی می‌توانند وارد دانشگاه تهران شوند که نسبت به دیگر رقبای خود رزومه و عملکرد بهتری داشته باشند.

نیلی اضافه کرد: این بدان معنا نیست که از میان تقریبا دوهزار نفر متقاضی اعضای هیات علمی دانشگاه تهران افراد فاقد صلاحیت باشند، ولی دانشگاه تهران باید بهترین‌ها را انتخاب کند به همین دلیل ما این روند را در پیش گرفتیم. کسانی که وارد دانشگاه تهران می‌شوند از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردار هستند که دستگاه‌های اجرایی متقاضی به کارگیری این افرادند.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۲۰ نفر از اعضای هیات علمی در مسئولیت‌های مختلف در کشور مشغول به کار هستند، گفت: به عنوان مثال از مسئولان کشور می‌توانیم به شهردار اشاره کنیم. البته ما در مواجهه با کارهای بیرون از دانشگاه اعضای هیات علمی مقاومت‌های زیادی می‌کنیم. در دانشگاه تهران فرد را استخدام نمی‌کنیم که سپس بیرون از دانشگاه مسئولیت بگیرد، اما زمانی که کشور نیازمند به همکاری با آنها است، طبیعتا ما هم مجاب می‌شویم که این افراد نیز در مسئولیت‌های اجرایی مشغول به کار شوند.

وی با اشاره به وظایف اعضای هیات علمی دانشگاه تهران توضیح داد: همه اعضا موظف هستند، مسئولیت‌های آموزشی و پژوهشی خودشان را در دانشگاه اجرا کنند، تعداد زیادی از این مسئولان خوشبختانه رزومه علمی خود را حفظ کرده‌اند، اما شخصی که علاوه بر دانشگاه، مسئولیت‌های دیگری در جامعه به عهده دارد، پس از گذشت مدتی دچار افت در رزومه و سابقه آموزشی و پژوهشی‌اش می‌شود. به طور کل باید دید که فرد در زمان ورودش به دانشگاه تهران دارای چه کیفیت علمی بوده است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

نیلی بیان کرد: نکته دیگر این است که ما آیین نامه ترفیع دانشگاه تهران را تغییر داده‌ایم و این آیین‌نامه نسبت به قبل سخت‌گیرانه‌تر و دقیق‌تر شده است، بنابراین اگر اعضای هیات علمی ما نتوانند طبق این آیین‌نامه امتیاز بیاورند، طبیعتا در ادامه استخدام‌شان در دانشگاه دچار مشکل خواهند شد. اگر اعضای هیات علمی در دانشگاه تهران نتوانند طی سه سال متوالی امتیازات لازم طبق آیین نامه ترفیع را دریافت کنند، مشمول بررسی رتبه علمی می‌شوند به همین دلیل کسانی که در دانشگاه تهران هستند، حتما باید سطح خودشان را حفظ کنند و دانشگاه هم این نظارت را دارد.

رییس دانشگاه تهران در خصوص درخواست محمدجواد ظریف برای جذب در هیات علمی دانشگاه تهران گفت: هیات جذب دانشگاه تهران محمد جواد ظریف را تایید کرده، ولی او هنوز جذب هیات علمی نشده است. البته فضا به شدت رقابتی است و ما هیچ شخصی را صرفا به خاطر اینکه مسئول است، جذب یا اخراج نمی‌کنیم. آنچه که برای ما شاخصه است، فعالیت‌‎های علمی فرد است، البته دانشگاه تهران برای جذب محمد جواد ظریف اعلام موافقت کرده است.

او درباره جذب دانشجویان بورسیه‌ای که اخیرا حاشیه‌ساز شده است، گفت: ما در فرآیند جذب کاری نداریم که فرد بورسیه است یا غیر بورسیه، بلکه بورسیه‌ها تنها یک مزیت نسبت به دیگران دارند و آن هم این است که دیگر نیاز نیست، فراخوان ملی را انجام بدهند، ولی در قانون و حکم بورسیه آمده که فرد فقط جایابی شده و باید یک بار دیگر مسیر علمی را برای جذب در هیات علمی بگذارند. اگر فرد این مسیر را گذراند، طبیعتا پذیرفته می‌شود یعنی دانشگاه هیچ حساسیت ویژه‌ای برای اینکه فرد بورسیه هست یا خیر ندارد، اما باید صلاحیت لازم را داشته باشد.

رییس دانشگاه تهران گفت: اگر فردی از لحاظ کیفی و تحصیلی در مقایسه با دیگران شاخص‌ها و صلاحیت‌های لازم را نداشته باشد، طبیعتا دانشگاه با جذب آن موافقت نخواهد کرد، من هم به عنوان رییس دانشگاه بر اساس قانون موظف هستم که مصوبه جذب را رعایت کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشق احسان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تماشا کنید: مدیر سازمان «اوج» رئیس صداوسیما می‌شود؟!

انتخابانتخاب8 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ محمدرضا زائری از احتمال انتصاب احسان محمدحسنی، مدیر سازمان هنری رسانه‌ای اوج به ریاست سازمان صداوسیما خبر داده است. ماجرا از انتقادات تند وحید جلیلی به صداوسیما آغاز شد و در نهایت شماری از نیروهای نسل جدید اصولگرایان را دو دسته کرده و در مقابل هم قرار داد.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش جام نیوز، خانم اوتادی در صفحه شخصی خود نوشت: «دوستان عزیزی که میخوان بدون علم در زمینه شعر نظر بدن، لطفا یاد بگیرن حداقل از رو درست بخونن، که سبب خنده مارو فراهم نکنن. برای عزیزانی که متوجه نشدن و دایرکت درخواست دادن توضیح میدم که مضمون شعر (زیریک سقف) توصیف زورگویی واقتدار بیش از حد یکی از طرفین و یکی نبودن زوج‌های جامعه مون هست که در نهایت سردی و طلاق عاطفی و زندگی اجباری رو به همراه داره …امیدوارم درست خونده و فهمیده بشه و لذت ببرید.» اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن مجریان من و تو، شعر خانم اوتادی را تمسخر می‌کنند.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
پیشنهاد ماتشکیل پلیس قضایی از اختلاف سلیقه‌ ضابطان جلوگیری می‌کند / حفاظت اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره یک موضوع واحد، سه نظر متفاوت دارندعصبانی‌ترین مردم دنیا را داریم/حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها آثار فرهنگی مثبت دارد/ کمتر شاهد نظرات مترقیانه مبتنی بر عنصر زمان و مکان هستیمآتش «آزادی» بر پیکر «سارا» / بدنی که سوخت، قفلی که باز نشداحمدی‌نژاد معتاد به دیده شدن است / مایکل جکسون در رده بندی مطالبات مردمی نیست/ عجیب بودن فرد را مشهور می‌سازد، اما محبوب نه! در برخی نقاط کشور شاهد ۳متر فرونشست هستیم/ پیشروی فرونشست به محدوده‌ فرودگاه امام نگران کننده استبه جای فیلتر فضای مجازی صدا و سیما را آزاد کنید/ می‌توانیم بر اساس قانون اساسی صدا و سیما را از انحصار خارج کنیم / در مقام عمل و توجه به مسائل فرهنگی زیر فرش هستیم/ نمک به زخم اهالی فرهنگ نپاشیم
ایمناایمنا13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اول اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب درصفحه توییتر خود آورده است: «‏به استحضار رهبر می‌رساند ⁧‫صداوسیما‬⁩ به هر که بخواهد هر اتهام و تهمتی را می‌زند و به اتکای انتصاب از طرف ولی‌فقیه از انعکاس جواب آنها، حتی اگر منتخب مردم باشند، خودداری می‌کند. قوه قضائیه نیز به چنین شکایاتی رسیدگی نمی‌کند. پیشنهاد جنابعالی به شاکیان چیست؟»
برنابرنا15 ساعت قبل
محمد حاجی حسینی نویسنده طنز و فکاهه «صبح جمعه با شما» رادیو به دیار باقی شتافت. در این نشریات به خصوص گل آقا بحر طویل‌های جالبی از او منتشر می‌شد. او از دوستان قدیمی کیومرث صابری مرحوم «گل آقا» بود. «بهارستان طنز» «بحر طویل»، «فال حافظ» و «طنز سیاسی» با مشارکت طنز پردازان از آثار اوست که به همت معاونت پژوهش صدا و با کمک انتشارات سروش منتشر شده است. مراسم تشییع پیکر مرحوم مغفور نویسنده و شاعر طنز پرداز و پیشکسوت استاد محمد حاجی حسینی امروز ۲۴ شهریور ساعت ۱۶ از حسینه الغدیر واقع در کن، محله اسماعیلیان به سمت امامزاده جعفر (ع) برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر