تیغ دولبه پزشکی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. فرهنگ
تیغ دولبه پزشکی

تیغ دولبه پزشکی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
پوشیدن یک روپوش سفید و آویختن یک گوشی روی شانه حالا رویای نزدیک به ۷۰۰هزار خانواده ایرانی است! رویایی که از کودکی در گوش دانش‌آموزان خوانده شده و حالا حتما وقتش است محقق شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم، این ماجرا در یک بازه ده ساله چنان شدت گرفته که بسیاری از صندلی‌های علوم پایه در دیگر رشته‌های دانشگاهی خالی است. اتفاقی که ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش کشور آن را «فاجعه» می‌خواند. خالی ماندن صندلی‌های دانشگاهی تنها آسیب این کوچ دسته جمعی نیست، خالی ماندن کشور از بسیاری رشته‌های تخصصی و مهندسی، متورم شدن حجم دبیرستان‌های علوم تجربی و البته که تلف شدن استعداد بسیاری از دانش‌آموزان در رشته‌های دیگر می‌تواند از آسیب‌های کوتاه مدت چنین اتفاقی باشد. برخی از کارشناسان معتقدند خانواده‌ها نقش پر رنگی در این ماجرا دارند و برخی دیگر هم مقصر را عملکرد دولت‌ها و سیاست‌هایشان در ایجاد اشتغال می‌دانند. اما هر دوی این گروه از کارشناسان بر این باورند باید تلاش کرد تا این ذهنیت اشتباه در سطح جامعه از بین برود، ‌ ذهنیتی بر این محور که پزشکی را مساوی با رستگاری می‌داند و به تن نکردن روپوش سفید را برابر با شکست مطلق.

آمارها خبر از تغییر فصل می‌دهد

در سال ۸۸ تعداد داوطلبان کنکور یک میلیون و ۳۹۲ هزار نفر بوده است که از این تعداد ۴۵۷ هزار و ۵۹۲ نفر در زیر گروه علوم انسانی شرکت کرده‌اند، در حالی که در کنکور امسال که با حضور یک میلیون و ۱۱۸ هزار و ۷۹۳ داوطلب برگزار شد، سهم علوم انسانی فقط ۲۸۲ هزار و ۱۵۱داوطلب است؛ یعنی در یک بازه ده ساله نیمی از متقاضیان حضور در این رشته کوچ کرده‌اند. وقتی نگاهی به وضعیت بازار کار فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها کنیم متوجه می‌شویم که تقصیری متوجه همان ۲۰۰ هزار داوطلبی که به رشته تجربی رفته‌اند، نباشد. این ریزش از حوزه‌های آموزشی تنها محدود به علوم انسانی نیست، هر چند در این حوزه بسیار چشمگیر است، اما رشته‌های فنی و مهندسی که در دهه ۶۰ و حتی در همین سال ۸۸ هم آمار قابل توجهی دارند جایشان را به رشته‌های علوم تجربی داده‌اند. در همین آمار می‌بینیم که در همان سال ۸۸ حدود ۳۰۸ هزار و ۸۷۵ نفر در گروه آزمایشی ریاضی و فنی حاضر بوده‌اند که این آمار در سال ۹۸

به ۱۶۴ هزار و ۲۷۸ داوطلب رسیده است. به این مفهوم که حدود ۲۰۰ هزار داوطلب ریاضی و ۲۰۰ هزار داوطلب علوم انسانی در ده سال گذشته به علوم تجربی پیوسته‌اند.

خانواده؛ متهم ردیف اول

وجود یک ذهنیت عموما اشتباه میان خانواده‌های ایرانی برای پزشک شدن فرزندان‌شان دلیل عمده تورم رشته‌های تجربی در چند سال اخیر عنوان شده است. دلیل بسیاری از خانواده‌ها برای هل دادن فرزندانشان به سمت علوم تجربی موضوع فراهم بودن اشتغال و البته درآمد مالی بالاست. اگر این باشد پس چرا اصرار داریم بگوییم اشتباه؟ این درست که با حضور در رشته تجربی و البته قبولی در دانشگاه احتمالا فرد از نظر مالی و اشتغال تامین خواهد بود، اما منشأ ذهنیت نادرست خانواده‌ها در این موضوع تنها اشتغال و درآمد نیست.

نقش خانواده‌ها در شکل‌گیری تورم رشته تجربی از آنجایی مهم است که بدانیم خانواده‌ها این روزها بر این باورند که دانش‌آموزان باهوش به رشته تجربی می‌روند، یعنی نه صرفا به واسطه آینده شغلی این رشته بلکه استعداد فرزند خود را قربانی رقابت پنهانی با دیگر خانواده‌ها کرده‌اند. مصداق نمونه‌های از این دست بسیار است، ‌ ما خانواده‌ای را داشتیم که چون ۳۰ نفر از ۴۰ دانش‌آموز کلاس فرزندشان به رشته تجربی رفته‌اند خواهان این شده‌اند که فرزند آنها هم به‌رغم علاقه‌اش در رشته تجربی تحصیل کند. صرفا به واسطه همان باور اشتباهی که فکر می‌کند تحصیل در رشته تجربی نشانه هوش و ذکاوت فرزندشان است و حضور در رشته‌های دیگر نشانه‌ای از کندذهنی و تنبلی محسوب می‌شود.

ضمن این‌که باور اشتباهی هم در میان خانواده‌ها رایج است مبنی بر این‌که هر کسی در رشته تجربی تحصیل کند درنهایت یا پزشک می‌شود یا دندانپزشک. در حالی که یک آگاه‌سازی محدود در رابطه با این رشته‌ها هم می‌تواند به شکستن این باور اشتباه کمک کند. در نظر داشته باشیم که بسیاری از کارتل‌ها و بنگاه‌های سودجوی آموزشی هم در این میان وجود دارند که سعی و

در سایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر | بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

تلاش‌شان بر دامن زدن به این تصور و ذهنیت اشتباه است.

متهم ردیف دوم؛ ناکارآمدی دولت‌ها

بدون هیچ ارزش‌گذاری برای اولویت دادن به دلایل این موضوع باید به ناکارآمدی دولت‌ها در اجرای سیاست‌های ایجاد شغل به عنوان یکی از دلایل مهم این ماجرا نگاه کنیم. وضعیت نابسامان اقتصادی و نبود شغل مناسب برای افراد یکی از دلایل مهم اقبال دانش‌آموزان به رشته تجربی است. تازه‌ترین آمار منتشر شده از فارغ‌التحصیلان بیکار ایرانی نشان می‌دهد که گرایش داوطلبان به سمت رشته‌های تجربی بیراه هم نیست. همین فروردین امسال مرکز آمار و اطلاعات راهبردی کمترین و بیشترین آمار بیکاری در رشته‌های دانشگاهی را منتشر کرد. آمار اعلام شده درباره ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۵۷۱ نفر در ۲۲ رشته دانشگاهی است و براساس این آمار رشته بهداشت با ۷/۸ درصد پایین‌ترین نرخ بیکاری را دارد؛ در حالی که در فهرست بالاترین نرخ بیکاری رشته‌ها می‌توان رشته‌های علوم کامپیوتر، معماری و ساختمان‌سازی و البته رشته حقوق را دید. نکته قابل توجه در این آمار نرخ بیکاری در رشته مهندسی و حرفه‌های مهندسی است که به‌رغم تقاضا و استقبالی که از این رشته وجود دارد، نرخ بیکاری در آن ۲۱ درصد است که نسبت به فارغ‌التحصیلان این رشته آمار بالایی است.

رشته هنر در این آمار نرخ بیکاری ۵/۲۳ درصد را دارد که نشان‌دهنده نادیده گرفته شدن این رشته در جامعه و جایگاه آن است. رشته ریاضیات و آمار هم به‌‌رغم اهمیتی که دارد دارای نرخ بیکاری ۴/۱۵ درصد است که در مقایسه با رشته‌های دیگر قابل‌چشم‌پوشی است.

متهم ردیف سوم؛ آموزش و پرورش

فارغ از مشکلات دولت در اشتغالزایی و آمار بالای فارغ‌التحصیلان بیکار و همچنین اصرار خانواده‌ها برای پزشک شدن فرزندانشان، سهمی از این مشکلات هم متعلق به وزارت آموزش و پرورش است؛ وزارتی که البته با مشکلات فراوانی روبه‌روست اما به موضوع تورم رشته‌های تجربی بی‌توجه است. کمبود مشاوران در مجموعه آموزش و پرورش چه از نظر کمی و چه کیفی تغییری در نگرش دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان در گرایش غیرعادی به این رشته صورت نمی‌دهد؛ ضمن این‌که بسیاری از مدارس به‌واسطه هزینه بالاتر رشته‌های ریاضی ترجیحشان تحصیل دانش‌آموزان در رشته‌های دیگر است.

از طرف دیگر حتی می‌بینیم که در مدارس خاص و تیزهوشان هم دانش‌آموزان انسانی و هنر پذیرش نمی‌شوند و فقط دانش‌آموزان تجربی و ریاضی در مدارس مشغول به تحصیل هستند. در حالی که نباید هیچ فرقی بین مدارسی که رشته‌های تجربی و ریاضی تدریس می‌کنند و مدارس دیگر و هنرستان‌ها باشد. در آزمون‌های استخدامی و کلاس‌های کنکور و … هم به این رشته‌ها توجه بیشتری می‌شود. به خاطر همین تبلیغات، دانش‌آموزان بیشتر داوطلب رشته تجربی می‌شوند.

استعدادهای تباه شده و صندلی‌های خالی

اتفاقات ریز و مهمی هم در جریان کلی فرآیند کوچ چند صدهزار نفری به رشته‌های تجربی دیده می‌شود. نفر دوم کنکور امسال تجربی رشته پزشکی دانشگاه تهران را انتخاب کرده است در حالی که رتبه ۲۶۹ سال ۸۷ دانشگاه تهران، رشته پزشکی قبول شده است. همین تفاوت نشان از این دارد که داوطلبان امسال رشته تجربی از شانس کمتری برای قبولی در دانشگاه نسبت به ده سال پیش برخوردارند. شانس قبولی داوطلبان رشته تجربی ۲۷ درصد است، در حالی که در رشته‌های علوم انسانی و ریاضی و مهندسی دانشگاه‌ها با معضل کمبود صندلی خالی روبه‌رو هستند؛ به این مفهوم که در حالی که همه داوطلبان علوم انسانی امسال به دانشگاه راه پیدا می‌کنند باز هم حدود صد هزار صندلی خالی در این رشته وجود خواهد داشت. این ماجرا با میزان کم و بیش یکسانی درباره رشته‌های ریاضی هم صدق می‌کند. حالا با مقایسه این موارد و تورم رشته تجربی می‌توان نتیجه گرفت تا چند سال آینده با اشباع بازار کار در رشته‌های علوم رشته تجربی و کمبود متخصصان تحصیلکرده در رشته‌های ریاضی مواجه خواهیم بود. علاوه بر این با میزان قابل‌توجهی از استعدادهایی روبه‌رو هستیم که باوجود توانایی‌شان به‌واسطه عدم قبولی در رشته‌های تجربی سرخورده خواهند شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سی اس۸۵؛ همزاد چینی ب ام و اکس۴ معرفی شد! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پی بردن به آنکه سی اس۸۵ شباهت بسیار زیادی به ب ام و اکس۴ (بویژه در نمای جانبی و عقب) دارد؛ دقت چندانی نمی‌خواهد! سی اس۸۵ یک کراس اوور کوپه است که سقفی با شیب ملایم و پیوسته دارد و به سبک یک فست بک طراحی شده است. طراحان چانگان تلاش کرده‌اند تا حاصل کار آنها یک بدنه ساده و حجیم برای سی اس۸۵ نباشد! پیشرانهبرای خریداران سی اس۸۵ دو گزینه در بخش موتور قابل سفارش است: یکی نمونه ۲ لیتری توربوشارژ با خروجی ۲۳۳ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر. سی اس۸۵ با موتور ۲ لیتری طی ۷٫۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.

خودباوری؛ ارمغان هشت سال دفاع

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که کشورهای دنیا، فناوری و توانمندی‌های خود را به ما نمی‌فروشند و ما باید خودمان قله‌های دانش را فتح کنیم و توان دفاعی بومی ایجاد کنیم.

انتشار تیزری از «شکستن همزمان بیست استخوان»

ایسناایسنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته برادران محمودی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم، این تیزر توسط محمد واحد ساخته شده و اکران فیلم هم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه‌کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع سوئد دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام
چرخانچرخان1 روز قبل
کاهش نوسانات بازار و به تبع آن متعادل شدن معاملات موجود در آن باعث شده تا فروش خودروسازان نیز کاهش پیدا کند که می‌توان به عدم فروش سراتو در سری محصولات سایپا اشاره کرد. در همین راستا و پس از مدتی وقفه در اعلام قیمت رسمی محصولات، این بار سایپا در اطلاعیه‌ای لیست تعرفه‌اش را بروز کرد. این رو هم بخون: قیمت جدید و شرایط فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا اعلام شدبه گزارش چرخان، گروه خودروسازی سایپا که این روزها فعال‌ترین شرکت در زمینه عرضه شرایط فروش نقد و اقساط خودرو به شمار می‌رود، در اطلاعیه‌ای از جدیدترین قیمت خودروهای خود رونمایی کرد که مشتریان متقاضی خرید این محصولات می‌توانند با توجه به شرایط فروش اعلامی سایپا اقدام به ثبت سفارش نمایند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1