آلودگی هوا با اختلال دوقطبی و افسردگی ارتباط دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
آلودگی هوا با اختلال دوقطبی و افسردگی ارتباط دارد

آلودگی هوا با اختلال دوقطبی و افسردگی ارتباط دارد

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که در مناطق با هوای آلوده موارد بیشتری از اختلالات روان‌پزشکی مانند افسردگی و اختلال دوقطبی مشاهده می‌شود.

به نوشته نشنال جئوگرافی دانشمندان در آمریکا دریافتند در مناطقی که بدترین کیفیت هوایی را بر اساس اندازه‌گیری‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست دارند، در مقایسه با میانگین کشوری ۲۷ درصد افزایش موارد اختلال دوقطبی و ۶ درصد افزایش موارد افسردگی یافت می‌شود.

البته آندری رژتسکی، متخصص سالمندان از دانشگاه شیکاگو و سرپرست این پژوهش می‌گوید این یافته‌ها به‌طور قطعی ثابت نمی‌کند که آلودگی هوا باعث بیماری روانی می‌شود، اما مناطقی را نشان می‌دهد که افراد در آن‌ها اندکی بیشتری در معرض خطر بیماری روانی هستند.

بررسی مشابه در لندن، چین و کره جنوبی به‌طور مشابهی رابطه‌ای میان مکان‌های با آلودگی هوای شدید و اختلالات سلامت روانی در ساکنان نشان داده است.

در بررسی این دانشمندان داده‌های ۱۱ ساله سوابق بیمه‌های بهداشتی مربوط به ۱۵۱ میلیون نفر برای درمان اختلالات روان‌پزشکی شامل اختلال دوقطبی، افسردگی عمده، اختلال شخصیت و اسکیزوفرنی را بررسی کردند. سپس آنان داده‌های مربوط به کیفیت هوا، آب و زمین در مناطق متفاوت آمریکا بر اساس تجزیه‌وتحلیل سازمان حفاظت محیط‌زیست گردآوری کردند.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | اخبار تازه پزشکی در ایران | اخبار فناوری دیجیتال و تکنولوژی ایران و جهان

مقایسه داده‌ها نشان داد قوی‌ترین رابطه میان آلودگی هوا و اختلال دوقطبی وجود دارد.

در مرحله بعدی این پژوهشگران با همکاری دانشمندان دانمارکی به بررسی اثرات آلودگی در دانمارک پرداختند. در دانمارک به جای داده‌های منطقه‌ای آلودگی هوا به میزان قرارگیری افراد در دوران کودکی به آلودگی‌ها را اندازه گرفتند. در دانمارک نیز قرارگیری در معرض آلودگی هوا با میزان‌های بالاتر اختلال دوقطبی و افسردگی همراهی داشت.

آیوانیس باکولیس، متخصص اپیدمیولوژی در کینگز کالج لندن که در این بررسی شرکت نداشت، می‌گوید: «این یافته‌ها با یافته‌های بررسی‌های پیشین مطابقت دارد که رابطه‌ای احتمالی میان آلودگی هوا و اختلال روان‌پزشکی را نشان می‌دهند.» کد خبر ۴۵۲۳۷۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رویارویی غواص با مار ۷ متری ۹۰ کیلویی در برزیل

همشهریهمشهری1 روز قبل

ریشه جنجال «دختر آبی» کجاست؟ / چگونه اصلاح‌طلبان، پیاده نظام اندیشکده صهیونیستی توانا شدند؟ +تصاویر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
هفته‌ای نیست که به واسطه جریان‌سازی هماهنگ با خارج از کشور، حول یک مساله اجتماعی یا سیاسی، شاهد التهاب آفرینی‌های چند روزه نباشیم. این در حالی بود که خبر محکومیت او به ۶ ماه حبس و عنوان اصلی اتهامی آن مرحومه از اساس دروغ بود. اما به نظر می‌رسد که ماجراهایی از سنخ «دختر آبی» و ملتهب کردن فضای روانی جامعه، صرفا یک نوع سوءاستفاده ساده از یک رویداد اجتماعی نیست. اصولا انقلاب سال ۲۰۱۱ تونس موسوم به «انقلاب یاس»، یکی از الگوهای ذهنی سران فتنه موسوم به «جنبش سبز» و حامیان متنفذ آن بود. راستی؛ چرا تصور می‌شود حضور زنان در ورزشگاه‌ها مخالف ارزش‌های دینی است؟ چرا منکر است؟ و چرا از منظر متولیان دین از منکراتی چون دروغ و دزدی و رشوه بزرگتر است؟ فرق حضور زنان در ورزشگاه‌ها با حضور آن‌ها در خیابان‌ها و پارک‌ها چیست؟ احتمالا خواهند گفت، شرایط اضطرار است و مصداق اکل‌میته است.

گدا‌ها شناسنامه‌ دار می‌شوند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
مشخصات گدا‌های سراسر کشور به زودی در سامانه‌ای ثبت و نگهداری می‌شود تا در صورت نیاز رصد شوند. عصرایران - بهنام اکبری؛ مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: قانون گذار مجازات تکدی‌گری را ۳ ماه تا یک سال حبس و استرداد تمامی اموال جمع آوری شده از این راه، پیش بینی کرده است.

اشتباه کردی، توجیه نکن!

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
کسانی که قبول نمی‌کنند اشتباه کرده‌اند، قابل اعتماد نیستند و نمی‌شود به آنها به عنوان یک دوست، همکار و یا حتی رییس جمهور اعتماد کرد. این اشتباه برای گزارشگر تازه کار فوتبال هم یک گاف بزرگ است چه برسد به سرهنگ علیفر با این سابقه وتجربه. او قبول نمی‌کند اشتباه کرده است و تقصیر را به گردن سایت خارجی می‌اندازد. شاید اگر علیفر قبول می‌کرد، اشتباه کرده و سعی در جبران آن می‌کرد، شاهد این همه هجمه علیه خود نبود. اشتباه کردن خوب نیست اما پذیرش اشتباه یک ویژگی مهم اخلاقی در یک انسان است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
یادگار امام (ره) در ایام محرم و عزاداری امام حسین (ع) با حضور در منزل حجت‌الله کسری، ضمن عیادت از این مداح پیشکسوت، از وضعیت جسمانی وی اطلاع یافت. تصاویری از حضور سیدحسن خمینی در منزل حجت‌الله کسری
ایسناایسنا1 روز قبل
و ای کاش این معتادان تنها تریاک مصرف می‌کردند؛ متاسفانه به گفته رئیس اداره سلامت‌روانی، اجتماعی و اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر، تنها ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف ماده مخدر شیشه آورده‌اند. وفایی گفت: در جامعه ما قبلا بیشتر مصرف کنندگان مواد مخدر از افیون همچون تریاک و هروئین استفاده می‌کردند که بر روی جسم و بار شخصیتی آن‌ها ثاتیر سوء می‌گذاشت و در نتیجه فرد مصرف کننده با ژنده پوشی و رعایت نکردن بهداشت مواجه بود و انگار دیگر آب از سرشان گذشته است و در کوچه و خیابان‌ها کارتون خواب بودند و گاهی نیز در ملاءعام مواد مصرف می‌کردند. بیشتر معتادان «شیشه» مصرف می‌کننداین مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به مصرف زیاد برخی از مواد اعتیاد آور در جامعه، گفت: در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف شیشه آورده‌اند. در این راستا با فروشندگان، پاتوق‌های مصرف کنندگان مواد مخدر و معتادان متجاهرین برخورد شده و تاکنون ۱۸۳ متجاهر دستگیر و شناسایی شده است. کارشناس درمان شورای مبارزه با مواد مخدر در کردستان، با اشاره به اینکه نوع و مقدار مصرف مواد مخدر بر روی جسم افراد متفاوت است، گفت: مصرف هر کدام از مواد مخدر از جمله تریاک، شیشه و یا شربت متادون تاثیر متفاوتی بر سیستم جسمی و روحی می‌گذارد.

نظرها

اخبار بیشتر