موسوی: حفظ اقتدار رمز آزادی «آدریان دریا» بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
موسوی: حفظ اقتدار رمز آزادی «آدریان دریا» بود

موسوی: حفظ اقتدار رمز آزادی «آدریان دریا» بود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کارشناس مسائل سیاسی گفت: امروز دنیا می داند جمهوری اسلامی از منافع خود کوتاه نخواهد آمد و در مقابل این امریکاست که بازی را سه هیچ باخته است.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، سیدنظام الدین موسوی کارشناس مسائل سیاسی با حضور در برنامه «رو در رو» شبکه چهار سیما با اشاره به اینکه اقتدار نظام منجر به آزادی «آدریان دریا» شد و با بیان اینکه امریکا و انگلیس ابتدا تلاش کردند پوششی حقوقی برای دزدی دریایی از جمهوری اسلامی ایجاد کنند، تصریح کرد: «بعد از سرنگونی پهپاد متجاوز، امریکا درپی انتقام گیری بود. هیمنه ایالات متحده شکسته بود و حتی متحدان منطقه‌ای دولت امریکا، فهمیدند تصورات شان از این کشور بیهوده است؛ لذا امریکا در صدد بود این وجهه مخدوش شده را ترمیم کند.»

وی در خصوص بازی جدید غرب برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز اظهار کرد: «این ائتلاف بیشتر روی کاغذ بود. از بدو طرح این موضوع، امریکا نیز بطور جد دنبال این مسئله نبود. ترامپ نیز اعلام کرد هیچ نیازی به تنگه هرمز نداریم و نفت خود را از خلیج فارس تامین می‌کنیم؛ در ادامه به نوعی سایر کشورها را نیز تهدید کرد تا آن‌ها را پای کار آورد.»

***از منافع ملی عقب نمی‌کشیم

موسوی همچنین اقدامات فنی و حقوقی جمهوری اسلامی را مناسب و به جا توصیف کرد و افزود: «آنچه در درجه اول منجر به آزادی نفتکش شد و ائتلاف امریکا را به نابودی کشاند، مواجهه دنیا با این قضیه بود که جمهوری اسلامی از منافع خود کوتاه نمی‌آید.»

وی از جنگ اراده‌ها سخن گفت و ادامه داد: «در این میان احساس شد جمهوری اسلامی اراده‌ای معطوف به سمت منافع ملی دارد و از آن کوتاه نمی‌آید. لذا کشورها دانستند اگر یکی بزنند، [چندین برابر] خواهند خورد. دنیا متوجه این مهم شد و امریکایی‌ها در این بازی سه هیچ باختند.»

***در مقابل تعدی به منافع ملی سکوت نمی‌کنیم

سیدنظم موسوی واگرایی قدرت‌ها در حوزه رویارویی با دست برتر جمهوری اسلامی را یادآور شد و تاکید کرد: «دولت بریتانیا و جبل الطارق منافع خود را دنبال می‌کنند؛ اما زمانیکه احساس کنند جمهوری اسلامی برابر ابر قدرتی نظیر امریکا تعارف و شوخی ندارد، بطور طبیعی این دو کشور نیز خود را قربانی نمی‌کنند.»

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

این تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد: «اگر نیروهای مومن و انقلابی ایران با نفتکش انگلیس برخورد نمی‌کردند، در سایر نقاط دنیا نیز شاهد برخورد با [منافع ایران می‌بودیم] ولی غرب به طور واضح دید که جمهوری اسلامی با هیچ کس تعارف ندارد. از طرفی حوزه منافع جمهوری اسلامی محدود به خلیج فارس نیست. ایران امروز در مرزهای آبی اروپا مستقر است. حال اینکه هیچگاه شروع کننده هیچ تهدیدی نبوده ولی اگر به منافع ملی ما تعدی شود، [ساکت نخواهیم نشست].»

***دشمن فهمیده یکی بزند؛ چند ضربه می‌خورد!

موسوی ادامه داد: «برخی سوال می‌کنند ایران در سوریه یا در دریای مدیترانه چه کار می‌کند؟! اما کسی نمی‌پرسد پهپاد امریکا یا پایگاه‌های نظامی این کشور در خلیج فارس چه می‌کنند! ایران بطور طبیعی از منافع خود دفاع می‌کند که اگر این چنین حاشیه امنی برای عمق استراتژیک خود ایجاد نمی‌کردیم، دشمن هیچگاه نمی‌فهمید اگر یکی بزند، چندین ضربه خواهد خورد!»

وی با بیان اینکه امروز قدرت سیاسی و نظامی ایران به جایگاهی رسیده که سایر کشورها احساس می‌کنند به راحتی نخواهند توانست به حوزه منافع ما وارد شوند، ادامه داد: «جانسون بخوبی احساس می‌کند در این زمینه نباید وارد کشمکش با ایران شود؛ از طرفی انگلیس درگیری و مشکلات داخلی دارد اما به واسطه توازن قوا در جمهوری اسلامی و نمایش اقتدار، می‌داند اگر به یک مناقشه با ایران ورود کند، خروج از آن [با خداست].»

***شکست دیپلماسی لبخند!

موسوی در ادامه ضمن ارتباط سنجی میان اقتدار دفاعی-نظامی ایران و دیپلماسی دولتی کشورمان در عرصه سیاست خارجی اظهار کرد: «جوهر سیاست، قدرت است ولی اگر امکان اعمال قدرت در کار نباشد، سیاست ورزی بی معنا می‌شود.»

وی با بیان این مطلب افزود: «ترامپ به راحتی از معاهدات بین المللی خارج می‌شود و هیچ نهاد بین المللی از او سوال نمی‌کند؛ چراکه هیچ ضمانت اجرایی وجود ندارد. بنابراین در کنار منطق دیپلماسی باید بخش حقوقی را نیز فعال کنیم. اما اگر اقتدار سیاسی و نظامی وجود نداشته باشد، قطعا با دیپلماسی لبخند در دنیای فعلی به حق خود دست نخواهیم یافت.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

:: معصومی نژاد- افزایش مصرف مواد مخدر در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ آمارها نشان می‌دهد مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان ایتالیایی در مدارس در ۲ سال گذشته به میزان ۳۹ درصد افزایش یافته است‎ ایتالیا به دومین کشور اروپایی از لحاظ مصرف مواد مخدر در میان افراد زیر ۱۸ سال تبدیل شده است. کوکائین و هروئین از پرمصرفت‌ترین مواد مخدر در ایتالیا هستند.

جان کری، پمپئوی بزک شده بود +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این کارها یادآور افتخارت تجربه آمریکایی است". ظریف نوشت "پمپئو! دروغ، تقلب و خود را ذلیل مشتری‌های خارجی کردن که بی‌اعتنایی کامل به خون و ثروت را پنهان می‌کنند، در روزهای اخیر به اوج رسیده است". همزمان بخشی از کتاب خاطرات شرمن (معاون کری و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای) منتشر شده که می‌نویسد: "با گذشت زمان آموختم در چه مواقعی حرکات دراماتیک ظریف نمایشی بوده یا واقعا ناراحت است. و دیگر برای مذاکره و قول و قرار از موضع پایین با شیطان بزرگ وسوسه نشود.

:: عبدالملکی- افزایش جریمه‌ها در هند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس سازمان غیردولتی ایمنی جاده هند در بخشی از سخنانش از نبود زیرساخت‌های مناسب حمل ونقل در هند انتقاد کرد و افزود: دولت باید به همراه افزایش جریمه‌های رانندگی در ارتقای سطح ایمنی جاده‌ها و خیابان‌ها نیز تلاش کند. برخی جریمه‌های نقض قونین ترافیک در هند: رانندگی بدون گواهینامه که قبلا پانصد روپیه بود اکنون پنج هزار روپیه شد. جریمه برای نداشتن گواهی نامه آلوده زا نبودن وسیله نقلیه از یک هزار روپیه اکنون به ده هزار روپیه افزایش یافت. جریمه برای عبور چراغ قرمز که قبلا بین یکصد تا سیصد روپیه بود اکنون به یک هزار روپیه افزایش یافته است. کارشناسان پیش بینی می‌کنند افزایش چشمگیر جریمه‌های رانندگی در دهلی به کاهش دست کم ۱۰درصد تلفات ناشی حوادث رانندگی منجر شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1