در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سرگرمی

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
در سال ۱۹۳۷، هوانورد آمریکایی به نام آملیا اِرهارت، متولد ۱۸۹۷، در سفری به دور دنیا ناپدید شد و هیچ ردی از خود به‌جای نگذاشت. داستان ناپدید شدن او همچنان رازی سر به مهر در تاریخ هوانوردی است.

وب‌سایت فرادید: ناپدید‌شدن آملیا ارهارت – و نظریه‌هایی دربارۀ اینکه چه اتفاقی برایش افتاده – برای دهه‌ها یکی از موضوعات جالب و بحث‌برانگیز بوده است.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 1

در سال ۱۹۳۷، این هوانورد آمریکایی در سفری به دور دنیا ناپدید شد و هیچ ردی از خود به‌جای نگذاشت. اکنون یک عملیات جست‌وجوی جدید با مشارکت رابرت بالارد - همان فردی که کشتی تایتانیک را پیدا کرد - آغاز شده تا شاید نشانه‌ای از این هوانورد زن پیدا کند.

در‌حالیکه بالارد بسیار خوش‌بین است، بسیاری از کارشناسان تردید دارند او بتواند ردی از این هوانورد پیدا کند. آملیا ارهارت فقط ستاره‌ای در عالم هوانوردی نبود، او یک سلبریتی هم بود. او نخستین زن در سال ۱۹۳۲ بود که بدون توقف بر فراز اقیانوس اطلس پرواز کرد. پنج سال بعد او سفری را آغاز کرد که قرار بود سفری به دور دنیا باشد.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 5

پرواز او به‌قدری هیجان‌انگیز می‌نمود که در اغلب روزنامه‌های جهان عنوان‌هایی را به خود اختصاص داد. دوروتی کوچرین، رئیس موزۀ ملی هوا و فضا در آمریکا، می‌گوید: «ارهارت ستودنی‌ترین زن در دهه ۱۹۳۰ در آمریکا بود. او یک خلبان رکورد-شکن بود و در صنعت هوانوردی که مردان در آن غالب بودند، کار می‌کرد.»

سفر او از ساحل غربی آمریکا آغاز شد، او نخست به برزیل رفت و سپس از عرض اقیانوس اطلس عبور کرد، به آفریقا، خاورمیانه، هند، اندونزی، استرالیا و درآخر به گینه نو پاپوآ پرواز کرد. از آنجا به بعد فقط کافی بود از اقیانوس آرام عبور کند. او قرار بود در هاوایی فرود بیاید و از آنجا به خاک اصلی آمریکا پرواز کند. اما بعد از آنکه از پاپوآ پرواز کرد دیگر خبری از او شنیده نشد.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 8

از آن زمان سؤالی مطرح است و آن اینکه «چه اتفاقی برای آملیا افتاد؟»

کوچرین می‌گوید: «ناپدید‌شدن او بدون اینکه ردی از خود باقی بگذارد یکی از بزرگترین راز‌های تمام دوران‌هاست.»

مردی که تایتانیک را پیدا کرد

پیدا‌کردن لاشۀ تایتانیک یگانه موفقیت رابرت بالارد نبوده است. این مرد ۷۷ ساله تاکنون توانسته بقایای کشتی جنگی بیسمارک متعلق به نازی‌ها را در اعماق اقیانوس اطلس پیدا کند. علاوه‌بر‌آن لاشۀ انواعی از کشتی‌ها را در سراسر جهان شناسایی کرده است.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 14

رابرت بالارد

او می‌گوید: «داستان آملیا ارهارت همواره مرا به وجد آورده است، زیرا او با انجام‌دادن کاری که تمام دنیا گمان می‌کردند ناممکن است، دنیا را شوک‌زده کرد. این کار بسیار شبیه کاری بود که من به منزله یک کاوشگر اقیانوس دوست داشته‌ام انجام دهم.»

بودجه این اکتشاف که از ۷ آگوست شروع شده است توسط برنامه نشنال جئوگرافیک تأمین و در قالب یک برنامه مستند تلویزیونی پخش خواهد شد.

کجا را باید گشت؟

کجا باید به‌دنبال ارهارت و هواپیمایش بود؟ این مأموریت از جزیره کوچک نیکومارورو وسط اقیانوس آرام آغاز خواهد شد. ارهارت در دوم جولای ۱۹۳۷ به همراه یک هوانورد دیگر به نام فرد نونان پرواز می‌کرد و هر دو طی پیامی گفته بودند به جزیره هاولند نزدیکند؛ اما سوخت آن‌ها در‌حال تمام‌شدن است.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 21

فرد و آملیا

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

آخرین پیام رادیویی آن‌ها می‌گوید روی خط هوایی در طول جزیره هاولند در پرواز بودند. بعد دیگر پیامی شنیده نمی‌شود. اما از آنجا که در این خط هوایی، به سمت جنوب‌غربی، جزیره نیکومارورو - در فاصله ۶۴۸ کیلومتری هاولند - واقع شده‌است؛ محققان گمانه‌زنی می‌کنند که آن‌ها ممکن است جزیره هاولند را گم کرده و اشتباهی در جزیره نیکومارورو فرود آمده باشند.

اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، آن‌ها فقط چند روز می‌توانستند زنده بمانند. در این جزیره کوچک آب شیرین پیدا نمی‌شود و آن‌ها از بی‌آبی و بی‌غذایی تلف شده‌اند.

نظریه‌های جایگزین در این زمینه بسیار زیاد است – برخی از این نظریه‌ها بسیار عجیب‌اند.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 27

عکسی که می‌گوید فرد و آملیا در ژاپن بوده‌اند.

یکی از این نظریه‌ها مدعی است که ارهارت به سمت شمال رفته و در جزایر مارشال فرود آمده است؛ جاییکه توسط ژاپنی‌ها دستگیر و وادار شده در طی جنگ جهانی دوم علیه آمریکا تبلیغ کند.

در سال ۲۰۱۷، عکسی منتشر شد که ارهارت و نونان را روی یک اسکله در جزایر مارشال نشان می‌داد، اما عکس به قدری مبهم بود که نمی‌شد از آن نتیجه‌گیری قطعی کرد. هیچ گزارشی از ژاپنی برای تأیید این مدرک وجود ندارد.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 31

یک داستان دیگر مدعی است که ارهارت احتمالا بعد از یک دوره زندانی در ژاپن به آمریکا بازگشته و تحت نامی جعلی جایی در نیو‌جرسی به زندگی آرام خود ادامه داده است. برای این ادعا هم مدرکی وجود ندارد.

نظریه نیکومارورو بیشترین تعداد حامیان را دارد. این نظریه با عکس محوی از لاشه قسمتی از یک هواپیما که در جزیره پیدا شده، تقویت شده است. حتی استخوان‌های انسان هم در جزیره پیدا شده که برخی مدعی‌اند متعلق به ارهارت بوده است.

این استخوان‌ها در دهه ۱۹۴۰ پیدا شد و ابتدا تصور می‌شد متعلق به یک مرد است، بعدها، پزشکی قانونی از روی تصاویر اعلام کرد که این استخوان‌ها متعلق به یک زن است که از یک اروپایی متوسط بلندتر بوده است. این می‌تواند به این معنی باشد که این استخوان‌ها به آملیا ارهارت تعلق داشته است.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 35

یکی از طرفداران نظریه جزیره نیکومارورو، اریک گیلسپای، رئیس گروه بین‌المللی جست‌و‌جوی هواپیما‌های تاریخی است. او بار‌ها به این جزیره کوچک سفر کرده و «اشیائی پیدا کرده که حکایت از حضور زنی از دهه ۱۹۳۰ در این منطقه دارند.»

او می‌گوید بعد از قطع شدن صدای پیام، سیگنال‌هایی از این منطقه دریافت شده که او باور دارد از طرف نونان و ارهارت بوده است.

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 38

در طی دهه‌های گذشته جست‌و‌جو‌های بزرگی در اطراف جزیره هاولند انجام شده، اما همگی شکست خورده‌اند.

گیلسپای می‌گوید: «این تلاش‌های تکراری و جالب‌توجه برای حل این معما طبیعتا توجه رسانه‌ها را به خود جلب خواهد کرد.»

در جست‌و‌جوی آملیا ارهارت؛ راز بزرگ ناپدید شدن یک ستاره - 41

استقبال مردم نیویورک از آملیا بعد از سفری که به تنهایی بر فراز اقیانوس اطلس انجام داد

برخی تلاش‌های رابرت بالارد برای یافتن لاشه هواپیما در جزیره نیکومارورو را از همین حالا محکوم به شکست می‌دادند. آن‌ها می‌گویند چند روز بعد از ناپدید‌شدن ارهارت یک هواپیما توسط آمریکا به منطقه فرستاده شد، اما چیزی پیدا نشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل1 نظر
به گزارش رکنا، پگاه آهنگرانی پس از چند سال سکوت درحالی که اخیرا حکم محکومیتی برایش صادر شده می‌گوید مردم از اظهار نظرهای سلبریتی‌ها خسته شده‌اند و بهتر است سکوت کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

پهپاد‌های نورافشان در آسمان چین

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
او خیلی به من علاقه‌مند بود اما به طور ناگهانی متوجه شدم که با یکی از دوستان صمیمی من ارتباط برقرار کرده است. قاضی: چند وقت است که متوجه این موضوع شده‌اید؟ به تازگی متوجه شدم. اصلا باورم نمی‌شد که دوستم در حق من چنین‌کاری انجام دهد اما مهم‌تر این که باورم نمی‌شد که شوهرم به من خیانت کند. ‌قاضی: از کجا متوجه شدید که همسرتان با دوست تان رابطه برقرار کرده است؟ از مدت‌ها قبل به رفتارهای شوهرم شک کرده بودم. تحقیق کردم و متوجه شدم که موضوع کاملا جدی است و حقیقت دارد. ‌قاضی: آیا موضوع را به شوهرتان هم گفتید؟ بله، گفتم! دلم می‌خواست درسم را ادامه بدهم اما ندادم تا فقط زن زندگی باشم.
زوم‌جیزوم‌جی1 روز قبل
پخش سریال «ستایش ۳» به عنوان ادامه‌ای بر «ستایش» و «ستایش ۲» اخیرا آغاز شده است. در ابتدای پخش این سریال، انتقاداتی از گریم نرگس محمدی، بازیگر نقش ستایش مطرح شده است؛ انتقاداتی که در فصل دوم سریال نیز مطرح شده بودند. وی درباره «ستایش ۳» ادامه داد: شما می‌گویید در فصل سه ستایش خیلی جوان شده است و من می‌گویم اینگونه نیست. البته من نمی‌دانم منظور این افراد برای انتقاد از گریم ستایش چیست؛ چون به نظر ما این گریم خیلی باورپذیر است. تهیه‌کننده سریال «ستایش» در انتها از دلایل انتخاب چهره و گریم جدید نرگس محمدی گفت: ستایش در فصل قبل مشکلات و نگرانی‌هایی داشت که در این فصل ندارد.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
روحت شاد علی جان معلم که رفتن ات زخمی را بر روح وقلب نهاده است که هیچ مرهمی درمان نخواهد کرد همه انسان‌ها ممکن است روزی با آنچه تصورش را نداشتند روبرو شوند مانند حادثه غیر منتظره وغیر قابل باور زندگی من یعنی مرگ نابهنگام همسر وهمکارم علی معلم. اما آنچه آن دوران سخت را قابل تحمل برای زندگی وتداوم کار پر مسئولیت من کرد در وهله اول تربیت پدر ومادری بود که به من آموخته بودند در چنین مواقعی اگر نتوانم با عقل ودرایت مدیریت کنم کیان خانواده‌ام از دست خواهد رفت واکنون فرزندانم نیازمند مادری پر قدرت‌تر از پیش هستند خوشبختانه پسر بزرگم هم نشان داد درکار وپشتکار همچون پدر ومادرش وحتی گاهی پرانرژی‌تر از پدر ومادر گام‌های رو به جلو برمی دار د وکنار ‌من وبرادر کوچک اش مقتدرانه ایستاد ناگفته نماند دراین راه پر فرازونشیب خیلی‌ها هم فقط کنار ما بدنبال بدست آوردن اسم ومقام وفرافکنی ودروغ پردازی برای بالا رفتن از نردبان آشفتگی احوال وحال ما بودند غافل از اینکه ماه پشت ابر هیچگاه پنهان نخواهد ماند من وفرزندانم نه تنها انرژی زیادی را صرف درست انجام دادن کارها می‌کردیم بلکه در محیط کار باید طوری به انجام امور می‌پرداختیم که جاه طلبان وزیاده خواهان چه در کادر اداری نشریه چه در کادر اجرایی جشن موجب بهم ریزی امور نشوند در تمام این سالها که حدودبیست وهفت سال از عمر مجله ونوزده جشن حافظ می‌گذرد گام به گام کنار همسرم علی معلم وفرزندم امید معلم بودم هرگز بدنبال شو آنچه نیستم نبودم آنها وظایف خودشان را داشته‌اند من هم وظیفه خودم را تنها کاری که کردم درجهت تقویت آنچه بلد بوده‌ام است هرگز دوست نداشتم جا ومقامی که متعلق بمن نیست را اشغال کنم به همین جهت امروز از آنچه دارم وبدست آوردم راضی هستم وشب‌ها با خیال راحت سر بر بالین می‌گذارم فرا فکنی وبزرگ نمایی عده‌ای خاص را سعی کرده‌ام به دیده اغماض بنگرم که زمان خود بزرگ‌ترین گواه برای راستی آزمایی انسان هاست همیشه در این راه هرچه جلوتر رفتم به شناخت بیشتری از فضای اطرافم واطرافیانم رسیدم وچقدر خرسندم در فضایی بزرگ شدم که می‌توانم ببخشم وبگذرم که جهان درگردش اراده نیرویی فراتر از انسان است

آخرین روز‌های سفر‌های تابستانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در آخرین هفته تابستان، تردد در جاده‌های کشور به ویژه در محور‌های زیارتی و سیاحتی پرحجم گزارش شده است. رئیس پلیس راهور کشور می‌گوید میزان سفر‌ها در دو ماه نخست تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است. براساس پیش بینی پلیس، شمار جانباختگان تصادفات جاده‌ای در تابستان امسال حدود ۷ دهم درصد افزایش پیدا می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر