نمی‌توان بدون حضور ایران انتظار امنیت در خلیج فارس را داشت/ ما ارتباط خود را با آمریکا قطع نکردیم/ دوره قدرت‌های بزرگ تمام شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

نمی‌توان بدون حضور ایران انتظار امنیت در خلیج فارس را داشت/ ما ارتباط خود را با آمریکا قطع نکردیم/ دوره قدرت‌های بزرگ تمام شده است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
وزیر امور خارجه گفت: اگر امنیت می‌خواهید باید امنیت همه کشورها را تامین کنید. این تنها راه حل است. ما خواهان حفظ امنیت این منطقه هستیم اما امنیت باید برای همه تامین شود. نمی‌دانم چرا اروپا به آمریکا اجازه می‌دهد آنها را کنترل کند.

نمی‌توان بدون حضور ایران انتظار امنیت در خلیج فارس را داشت/ ما ارتباط خود را با آمریکا قطع نکردیم/ دوره قدرت‌های بزرگ تمام شده است - 1

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا، محمدجواد ظریف در نشست موسسه بین‌الملل نروژ با عنوان «خطر جنگ و آینده خلیج فارس» در خصوص فشار آمریکا بر ایران و تنش در خاورمیانه گفت: آمریکا علیه ایران تحریم اعمال نکرده چرا که تحریم برای اعمال قانون است اما آنچه علیه ایران اعمال شده تروریسم اقتصادی است که بر مردم تاثیر خواهد گذاشت. آمریکا همچنین در حال تنبیه کشورهایی است که می‌خواهند روابط خود را با ایران عادی کنند. این‌ها تحریم‌های اقتصادی نیست؛ چرا که مردم را هدف را قرار داده است. پمپئو گفت اگر مردم ایران می‌خواهند غذا بخورند باید از ما تبعیت کنند. تروریسم برای ایجاد خشونت علیه مردم عادی است. آمریکا فشار به ایران وارد می‌کند و مردم را هدف قرار می‌دهد تا نظام را تغییر دهد.

وی ادامه داد: ما باید بدانیم که کشتی ما در جبل الطارق بخاطر تحریم‌های اروپا توقیف نشد بلکه به درخواست آمریکا توقیف شد. تحریم‌های اروپا قابل اعمال به فرامرز نیست و مقصد کشتی هم سوریه نبود و البته نفت ایران از سوی اروپا تحریم نشده است و فروش نفت ایران غیرقانونی نیست. اتحادیه اروپا تعهد داده است و نمی‌تواند حقوق بین‌الملل را نادیده بگیرد.

ظریف افزود: ایران قدرت بزرگ خلیج فارس است و هزار و پانصد مایل ساحل در خلیج فارس و دریای عمان دارد و ما ۵۰ درصد تنگه هرمز را کنترل می‌کنیم؛ نمی‌توانید انتظار امنیت در این منطقه را بدون ایران داشته باشید.

وزیر امور خارجه گفت: اگر امنیت می‌خواهید باید امنیت همه کشورها را تامین کنید. این تنها راه حل است. ما خواهان حفظ امنیت این منطقه هستیم اما امنیت باید برای همه تامین شود. نمی‌دانم چرا اروپا به آمریکا اجازه می‌دهد آنها را کنترل کند. دوستان ما برای کارهای خود به اوفک مراجعه می‌کنند.

ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی توسط ایران گفت: ما پهپادی را در خلیج مکزیک هدف قرار ندادیم بلکه این اتفاق در خلیج فارس رخ داد و البته برخی نامش را کامل نمی‌گویند. این پهپاد با تسلیحات ایرانی در آسمان ایران مورد هدف قرار گرفت. ما از خودمان دفاع کردیم. آمریکا می‌خواهد کارهای ماجراجویانه در منطقه ما انجام دهد. ما نشان دادیم که خواهان تنش نیستیم و خواهان مذاکره هستیم.

وی ادامه داد: من و جان کری در طول دو سال بیشتر از هر دو وزیر خارجه‌ای با هم مذاکره کردیم. ما توافق کردیم و روی هر بند فکر کردیم. ما در خصوص چندجانبه‌گرایی به توافق رسیدیم و آمریکا تصمیم گرفت یکجانبه از توافق خارج شود و سیاسیت حداکثر فشار را بر ایران حاکم کند. مردم ما در این جنگ مقاومت می‌کنند. ما در تاریخ هیچ جنگی را علیه هیچ کشوری آغاز نکردیم. در زمان آغاز جنگ صدام علیه ایران، فکر می‌کردند که تهران هفت روزه سقوط خواهد کرد چرا که همه پشت عراق قرار گرفتند اما دیدند که اینطور نشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با مکانیسم جلوگیری از تنش‌ها و ارتباط ضروری با آمریکا گفت: سفیر سوئیس در ایران نماینده ایالات متحده است و هر وقت بخواهیم پیامی بفرستیم به ایشان می‌گوییم. ما ارتباط خود را با آمریکا قطع نکردیم؛ ارتباط ما با اروپا برقرار است و در کمیسیون مشترک با هم دیدار می‌کنیم اما آمریکا ارتباط خود را قطع کرد.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی در خصوص آینده رابطه با آمریکا و امکان شکل‌گیری گفت‌وگو گفت: اجازه بدهید به شما بگویم ۴ هفته قبل در سازمان ملل کسی آمد برای دیدن من و گفت من با ترامپ صحبت کردم و او شما را دعوت کرده و گفت اگر این دعوت را نپذیرید تحریم می‌شوید. آیا این طریقه دعوت به مذاکره است؟ این چیزی است که ما از طریق ایالات متحده دریافت می‌کنیم. در آمریکا انقلاب اتفاق نیفتاده و فقط انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده و آمریکا تعهدات دولت قبلی خود را نقض کرده است که البته قطعنامه شورای امنیت را همراه خود دارد. حالا ترامپ می‌گوید من این توافق را قبول ندارم و می‌خواهم توافق ترامپی داشته باشم.

ظریف ادامه داد: ما زمانی که در مساله توافق هسته‌ای مذاکره می‌کردیم گفتیم اگر این توافق عملی شود، می‌توانیم درباره مسائل دیگر هم گفت‌وگو کنیم حالا که حتی این توافق هم عملی نشده چگونه می‌توانیم روی مسائل دیگر صحبت کنیم؟ ما در حال حاضر چیزی برای مذاکره نداریم. این توافق چندجانبه است و هنوز بقیه طرف‌ها هستند و فکر می‌کنم قدرت دارند تا این توافق را حفظ کنند.

وی خطاب به کشورهای اروپایی گفت: تصور کنید فردا به شما بگویند بعد از ایران نباید با چین تجارت کنید؛ اگر هرکاری می‌خواهید آن زمان انجام دهید امروز انجام دهید؛ چراکه این اتفاق خواهد افتاد. وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل گفت ما با سه قدرت جهانی طرف هستیم ایران، چین و روسیه؛ البته من معتقدم دوره قدرت‌های بزرگ تمام شده اما آمریکا ایران را هم ردیف چین و روسیه قرار می‌دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: نمی‌خواهم اروپا بین ایران و آمریکا انتخاب کند. این انتخابی بین واقعیت و آن چیزی است که آمریکا می‌خواهد در آینده اتفاق بیفتد. ما کمترین وابستگی را به دنیا داریم. ما پهپاد آمریکا را با اس ۳۰۰ نزدیم بلکه با سلاح خودمان زدیم. نمی‌خواهیم کاری برای ما انجام دهید شما برای خودتان نیاز دارید که انتخاب کنید. من می‌خواهم برای آینده خودتان انتخاب کنید. آمریکا می‌خواهد شما قانون بین‌الملل را نقض کنید و فردا باز هم از شما خواهند خواست تا بار دیگر قانون را نقض کنید.

وی ادامه داد: اروپا ۱۱ تعهد در قبال ایران دارد. فروش نفت، بازگشت پول نفت و همچنین آزادی مبادلات جزو تعهدات اروپا است. اینستکس بین این تعهدات نبود اما اروپا می‌خواهد روی سیستم بانکی کار کند و ماه‌ها تلاش کرد تا بتواند موافقت اوفک را کسب کند. شما می‌دانید که آمریکا قبول نمی‌کند؛ این کشور سیاست فشار حدکثری را علیه ما اعمال می‌کند. ما از اینستکس استقبال می‌کنیم اما این مساله به این بستگی دارد که شما چگونه می‌خواهید با اینستکس رفتار کنید. آیا این سیستم مستقل اروپا است یا باید موافقت آمریکا را کسب کند؟

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدیو / خنده روحانی و ظریف از کنایه پوتین به سعودی

انتخابانتخاب19 ساعت قبل
رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به احتمال فروش سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ به عربستان آیه‌ای از قرآن را یادآوری کرد. پوتین گفت: قرآن یادآور می‌شود که خشونت قابل قبول نیست مگر اینکه از مردم خود حمایت کنید. او افزود: ایران با تصمیم هوشمندانه اس ۳۰۰ خرید؛ حاضریم اس ۴۰۰، پیشرفته‌ترین سیستم دفاع موشکی را به عربستان بدهیم.

ترامپ آب پاکی را روی دست عربستانی‌ها ریخت

مهرمهر19 ساعت قبل
در حاشیه حملات اخیر یمن به مجتمع نفتی عربستان، ترامپ درباره تامین امنیت عربستان گفت: قول نمیدهم از سعودی‌ها حفاظت کنم. برای تامین امنیت عربستان این کشور باید پول بیشتری به ما پرداخت کند.

سر عربستان کلاه رفت! / ناتوانی سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت و هاوک در برابر حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، در حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو در عربستان، ناتوانی سامانه‌های متنوع پدافند هوایی آمریکایی همچون پاتریوت و هاوک که در عربستان مستقر هستند، به خوبی آشکار شد. برنامه «سلام صبح بخیر» به موضوع حمله پهپادی کمیته‌های مردمی و نیروهای مقاومت یمن به تاسیسات نفتی آرامکو پرداخته است. بیشتر بخوانید: درخواست توقف فروش سلاح‌های فرانسوی به عربستان و امارات + فیلمانتهای پیام/

ناگفته هایی از ماجرای حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، توان پهپادی یمنی‌ها، چالشی برای عربستان سعودی ایجاد کرده که ریاض با تسلیحات گرانقیمت هم توان مقابله با آن را ندارد. بیشتر بخوانید: سر عربستان کلاه رفت! / ناتوانی سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت و هاوک در برابر حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو + فیلمانتهای پیام/

موسوی: نمی‌توان روی دیدارهای تبلیغاتی حساب کرد

مهرمهر1 روز قبل
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به برخی گمانه زنی‌ها درباره دیدار رئیس جمهور ایران و امریکا در نیویورک گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و این دیدار انجام نخواهد شد.

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری19 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

خبری16 ساعت قبل

قطع همکاری برانکو با تیم الاهلی عربستان

خبری19 ساعت قبل

پیگیری علت وقوع حادثه برق‌گرفتگی برای عماد در ورزشگاه آزادی

خبری19 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

سرنوشت ۲ شرور خط خطی پایتخت +عکس

فردا نیوز27 دقیقه قبل

وضعیت وخیم دانشمند برجسته ایرانی در زندان آمریکا/ وزارت خارجه برای آزادی دکتر سلیمانی چه کرده است؟

میزان‌آنلاین29 دقیقه قبل

اکبر رحمتی بازیگر «خروج» حاتمی‌کیا شد/هفته آینده برای فیلمبرداری راهی گچساران می‌شوم

میزان‌آنلاین31 دقیقه قبل

از «نامه سرگشاده ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه به وزیر مالیه» تا «اعلام رئیس جدید تعزیرات حکومتی»

تابناک32 دقیقه قبل

از اولین درخشش اصغر فرهادی تا اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره دانشجویی

خبرآنلاین32 دقیقه قبل

سود سال ۹۷ سهام عدالت آبان ماه پرداخت می‌شود

ایلنا32 دقیقه قبل