تورم ۵۰۰ درصدی در زیمبابوه / چرا اقتصاد پیشرفته‌ترین کشور آفریقایی سقوط کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
تورم ۵۰۰ درصدی در زیمبابوه / چرا اقتصاد پیشرفته‌ترین کشور آفریقایی سقوط کرد؟

تورم ۵۰۰ درصدی در زیمبابوه / چرا اقتصاد پیشرفته‌ترین کشور آفریقایی سقوط کرد؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
نرخ سالانه تورم در زیمبابوه که زمانی یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در قاره آفریقا محسوب می‌شد، به 500 درصد رسیده است. استفاده از پول الکترونیک به جای دلار هم اقدام مناسبی برای حل بحران اقتصادی در این کشور نبوده است. اکونومیست در گزارشی از سوءمدیریت، فساد و غارت ثروت ملی این کشور از سوی حاکمان به عنوان مهم‌ترین عوامل سقوط زیمبابوه یاد می‌کند.

پس از دهه‌ها سوءمدیریت و فساد، مردم زیمبابوه در فقر و گرسنگی به سر می‌برند و اقتصاد این کشور در حال سقوط است. بر اساس گزارش‌های برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، به زودی -تا سال آینده میلادی- نیمی از مردم این کشور برای فراهم کردن مواد غذایی مورد نیاز خود به کمک نیاز خواهند داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اکونومیست، در زیمبابوه که زمانی یکی از پیشرفته‌ترین و صنعتی‌ترین کشورها در قاره آفریقا محسوب می‌شد، مشکل قطعی برق گاهی بیش از ۱۷ ساعت طول می‌کشد و تنها در هنگام شب برق مناطق وصل می‌شود.

ریشه‌های بحران در زیمبابوه به سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ زمانی که رابرت موگابه، رئیس‌جمهور این کشور اقدام به چاپ بی‌رویه اسکناس کرد، باز می‌گردد.

به این ترتیب، در طول روز کارخانه‌ها، نانوایی‌ها و مغازه‌ها فعالیتی ندارند. کارگران پس از تاریکی سر کار می‌روند؛ آن هم با این امید که اگر صبور باشند، شاید بتوانند از ماشین‌آلات، دستگاه‌ها و اجاق‌های خود در طول شب استفاده کنند.

در خانه‌ها هم مردم برای پخت غذا و اتو کردن لباس‌هایشان نیمه‌شب از خواب بیدار می‌شوند. آب آشامیدنی تنها چند ساعت در طول هفته وصل است. تندای بیتی، نماینده مخالف دولت در پارلمان و وزیر سابق دارایی می‌گوید، زندگی زیمبابوه‌ای‌ها شبیه زندگی مردم در دوران استعمار است و وضعیت این کشور را به رودزیا در سال ۱۹۲۳ تشبیه کرده است.

ریشه‌های بحران در زیمبابوه به سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ زمانی که رابرت موگابه، رئیس‌جمهور این کشور اقدام به چاپ بی‌رویه اسکناس کرد، باز می‌گردد. این اقدامات منجر به وقوع ابرتورم و چندبرابر شدن قیمت‌ها تنها در طول چند هفته شد.

با این حال زمانی که زیمبابوه ارز خود را کنار گذاشت و دلار آمریکا جای آن را گرفت، موفق شد تا حدی با بحران مقابله کند.

این بار، دولت خشکسالی را مقصر مشکلات اقتصادی اخیر می‌داند. اگرچه میزان بارش در این کشور به شدت کاهش یافته، اما واقعیت این است که مشکل اصلی دولت ناکارآمد است. زانو پی-اف، از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۸۰ حزب حاکم است.

زیمبابوه فقیر است چون حاکمان آن غارتگر هستند.

نویسنده تاکید می‌کند که امرسون منانگاگوا، جانشین رابرت موگابه هم که در سال ۲۰۱۷، قدرت را در دست گرفت به اندازه رهبر پیشین، دچار سوءمدیریت است. او چندی پیش اعلام کرد که حساب‌های دلاری مردم باید بسته شود. منانگاگوا مقرر کرد که تمامی بنگاه‌های اقتصادی باید از پول الکترونیک زیم دلار استفاده کنند. این ارز الکترونیک هم حالا ارزش خود را از دست داده و تورم سالانه در حال حاضر به ۵۰۰ درصد رسیده است.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

به عقیده نویسنده، مردم زیمبابوه تنها آموخته‌اند که در انتظار مشکل بعدی از سوی مسئولان کشورشان باشند. گویی دولتمردان برای ایجاد بحران به شکلی بسیار خلاقانه با یکدیگر رقابت دارند. کارگران ناچارند برای گذران زندگی بیش از ساعات مقرر کار کنند و بسیاری از خانواده‌ها بستگانی شاغل در دیگر کشورها دارند که برای آنها پول ارسال می‌کنند.

زیمبابوه فقیر است چون حاکمان آن غارتگر هستند. با این حال نباید فراموش کرد که بخشی از این سرزنش‌ها به کشورهای همسایه و وام‌دهندگان بین‌المللی مربوط است. زمانی که حزب حاکم در انتخابات این کشور تقلب، ثروت ملی را غارت و مخالفان را شکنجه کرد، آنها سکوت کردند.

پس از دریافت وام ۵۱۰ میلیون دلاری زیمبابوه از صندوق بین‌المللی پول، دولت متعهد شد تا اصلاحات اقتصادی را در این کشور انجام دهد.

در سال ۱۹۸۷، هنگامی که موگابه تلاش کرد کشور را به سوی تک‌حزبی شدن ببرد، کشورهای غربی به این موضوع بی‌توجهی کردند و واکنشی نشان ندادند.

همچنین در سال ۲۰۰۰، زمانی که موگابه قانون بازپس‌گیری زمین‌ها از سفیدپوست‌ها و اصلاحات ارضی را به اجرا گذاشت، بسیاری از رهبران آفریقایی تنها او را تشویق کردند. غافل از این واقعیت که بخش بزرگی از این زمین‌ها به وزرای کابینه داده شد؛ آنهایی که هیچ زحمتی برای این مزارع نکشیده بودند.

بنابراین، دزدسالاری رابرت موگابه موجب فروپاشی اقتصاد این کشور شد. پس از دریافت وام ۵۱۰ میلیون دلاری زیمبابوه از صندوق بین‌المللی پول، دولت متعهد شد تا اصلاحات اقتصادی را در این کشور انجام دهد. اما هیچ تغییری در روند برنامه‌های دولت به وجود نیامد.

منانگاگوا حالا بار دیگر به استقراض از صندوق بین‌المللی پول و همچنین بانک جهانی روی آورده است. او در مقابل متعهد شده تا برای لغو قوانین ظالمانه و جبران خسارت کشاورزانی که مزارع‌شان به سرقت رفته، تلاش کند. پس از گذشت ۲۱ ماه اما هنوز هیچ نشانه‌ای برای انجام این اصلاحات دیده نمی‌شود.

نویسنده در پایان تاکید می‌کند، دولت‌های غربی و کشورهای همسایه تنها باید به فراهم کردن غذا و کمک‌های پزشکی برای مردم گرسنه این کشور اکتفا کنند. تا زمانی که رهبران این کشور صداقت خود را به اثبات نرسانده‌اند، سازمان‌های بین‌المللی نباید هیچ تلاشی در جهت سر پا نگه داشتن دولت زیمبابوه داشته باشند.

جدیدترین مطالب این نشریه انگلیسی را می‌توانید در سلسله گزارش‌های اکونومیست ملاحظه کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری15 ساعت قبل
مدیران این شرکت‌ها همچنین می‌گویند روند برقی کردن ماشین‌های تولیدشان را ادامه خواهند داد و در آینده مدل‌های برقی و هیبریدی بیشتری را وارد بازار خواهند کرد. هربرت دایس، مدیر عامل فولکس‌واگن در این باره می‌گوید: «بازار ماشین‌های برقی به طور طبیعی رشد نخواهد کرد. در نیمه اول سال میلادی جاری ماشین‌های برقی و هیبریدی فقط ۲٫۴ درصد کل بازار فروش خودرو در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص دادند. ماشین‌های برقی رایگان تولید نمی‌شوند.» تولید یک ماشین برقی به طور کلی نسبت به تولید ماشین مشابه بنزینی حدود ۱۲۰۰۰ دلار خرج بیشتری دارد و حدود ۵ سال طول می‌کشد تا این اختلاف در هزینه تولید جبران شود. اولا کالنیوس، مدیرعامل دایملر می‌گوید: «تردیدی نداریم که چند سال آینده باید هزینه‌های تولید ماشین‌های برقی را کاهش دهیم.

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا10 ساعت قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.
خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
جانشین منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه گفت: یک لنج حامل تقریبا ۲۵۰ هزار لیتر سوخت قاچاق از نوع گازوئیل توقیف شد. وی تاکید کرد: علاوه بر سوخت قاچاق، تعداد ۳۰عدد منوردستی که به جهت درگیری و فرار از دست مامورین به کار می‌رود نیز از این شناور کشف شد. به گفته وی، این لنج پس از توقیف به همراه خدمه و محموله مکشوفه جهت سیر مراحل قضایی تحویل مراجعه ذی‌صلاح در شهرستان بندرلنگه داده شد.

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل

وقتی ستایش، بنجامین باتن می‌شود + ویدئو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.
ایبناایبنا1 ساعت قبل
این کارشناس بازار سرمایه افزود: این در حالی است که بخشی از رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌های مختلف به دلیل نقدینگی جدیدی است که به سمت بازار سرمایه روانه شده که بخشی از این سرمایه‌گذاران افرادی تازه‌واردی هستند که آشنایی زیاد و کاملی از معاملات بازار سرمایه ندارند. وی اضافه کرد: از این رو بنظر می‌رسد باید در کنار فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسبی که توسط متولیان بازار سرمایه در این رابطه صورت می‌گیرد، این دسته از سرمایه‌گذاران و سایر معامله‌گران در بازار سهام نیز مهارت‌های شخصی خود را افزایش دهند. این کارشناس بازار سرمایه «کنترل کردن» را نیز مهارت دیگری عنوان کرد که می‌تواند در موفقیت یک سرمایه‌گذار در بازار سهام اثرگذار باشد و افزود: رابطه تنگاتنگی بین تمرکز و کنترل وجود دارد، بخصوص خود کنترل‌گری. وی گفت: آموزش و تعیین حد ریسک مهمترین فاکتور در بازار سرمایه است. ضمن این که سرمایه‌گذاران بویژه تازه‌واردان به بازار سهام می‌توانند با خرید واحد صندوق‌ها از سود بازار سرمایه منتفع شوند و بدین ترتیب ریسک حضور خود در این بازار را کنترل کنند.

نظرها

اخبار بیشتر