افشاگر سگ‌کشی در کهریزک تشویق شود نه بازداشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

افشاگر سگ‌کشی در کهریزک تشویق شود نه بازداشت

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
در این ماجرا باید از منتشر کننده این ویدئو به دلیل افشای عمل مجرمانه تشکر شود تا بقیه افراد تشویق شوند که عمل مجرمانه را منتشر کنند نه اینکه درصدد بازداشت آن فرد برآیند.
افشاگر سگ‌کشی در کهریزک تشویق شود نه بازداشت - 0

عصر ایران؛ سودابه صدری- در روز‌های اخیر کلیپی در فضای مجازی از حیوان آزاری منتشر شد که در آن ادعا شده است شهرداری کهریزک اقدام به تزریق اسید به قلب سگ‌ها و آزار آنها می‌کند اما شهردار کهریزک گفته انتساب این کلیپ به این شهرداری از بیخ و بن اشتباه است و تکذیب می‌شود.

همچنین شهردار تهران می‌گوید این کلیپ مربوط به سال ۹۶ است و جدید نیست.

پلیس هم در این باره گفته با حیوان آزاری برخورد می‌شود، اما فردی که این فیلم را منتشر کرده دستگیر و روانه زندان شده است زیرا او افکار عمومی را جریحه دار کرده است!

با انتشار این کلیپ جمعی از حیوان دوستان در مقابل شهرداری تهران با پلاکاردهایی برای حمایت از حقوق حیوانات و ضرورت تدوین و تصویب قانونی حمایت از آنها، تجمع کردند.

برخی از تجمع کنندگان دستگیر شدند و استانداری تهران قول داد موضوع را پیگیری کرده و آنها در اولین زمان ممکن آزاد شوند.

حیوان‌آزاری در ایران، با وجود تاکید اسلام بر منع حیوان آزاری جرم انگاری نشده و قوانین موجود هم قوانین زیست‌محیطی هستند و نه قوانینی در حمایت از حیوانات.

محیط زیست دولت یازدهم پیشنهاد قانون منع آزار حیوانات را در قالب لایحه و اصلاح ماده ۶۷۹ قانون مجازات اسلامی ارائه داده است که با تصویب نهایی آن ضرب و جرح، محبوس کردن، ناقص کردن اعضا، آزار جنسی و جراحی‌های غیرضروری شکنجه از موارد آزار شناخته شده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست می‌گوید پیش نویس طرح حمایت از حقوق حیوانات و منع حیوان آزاری آماده است اما دولت و قوه قضائیه در ارائه لایحه حمایت از حقوق حیوانات تعلل کرده‌اند.

امروزه در بسیاری از کشورها حیوان‌آزاری جرم است و مجازات‌های سنگینی را برای حیوان آزار در نظر گرفته‌اند.

در ایران رسانه‌های رسمی و نهادهای آموزشی به افراد و کودکان نحوه برخورد با حیوانات را آموزش نمی‌دهند همین چند وقت پیش بود که دو مجری تلویزیون مرگ گربه بزرگمهر کاریکاتوریست کشورمان را به سخره گرفتند.

تلویزیون به طور غیر مستقیم یک نهاد آموزشی محسوب می‌شود چرا باید در این تریبون مرگ یک موجود زنده را به سخره گرفت مگر نه این است که تربیت افراد جامعه و کودکان ما متاثر از همین تریبونی است که حیوان آزاری را به نحوی غیر مستقیم ترویج می‌کند؟

چرا آموزش و پرورش در کتاب‌های مدارس نحوه برخورد صحیح با حیوانات را آموزش نمی‌دهد تا از حیوان آزاری‌ها در آینده جلوگیری کند؟

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

بنا به گفته نجفی توانا حقوقدان به روزنامه شهروند داستان‌های آموزشی که بیانگر مهربانی با حیوانات هستند از کتاب‌های دبستان ما حذف شده‌اند.

دوستی که در یکی از مدرسه‌های غیر انتفاعی تهران معلم است تعریف میکرد وقتی از دانش آموزان پرسیدم وقتی یک گربه را ببینید با او چکار می‌کنید اکثر دانش آموزان جواب دادند با سنگ او را می‌زنیم! چرا نهاد آموزشی ما با این دانش آموزان مواجه است؟ آیا وقت آن نرسیده که چشمهایمان را بشوییم و نسلی را تربیت کنیم که با حیوانات مهربان‌تر باشند؟

با توجه به اینکه در دین اسلام همیشه به مهربانی و دوستی حیوانات توصیه شده است وقت آن نیست قوانینی را در مجلس در جهت حمایت از حیوانات تصویب کنیم تا دیگر یک حیوان آزار هم در امان نباشد؟

اینجا چند سوال مطرح است که پاسخ به آن برای روشن شدن افکار عمومی ضروری است:

۱. پلیس همیشه حامی مردم و شکایت آنها از مجرمان است آیا در ماجرای کشتار سگها جای مجرم و بی گناه عوض شده است؟

۲. اگر افکار عمومی با انتشار ویدئوی کهریزک جریحه دار نمی‌شد آیا فعالان حقوق حیوانات و عموم مردم می‌توانستند در حمایت از حیوانات بی گناه اقدامی کنند؟ یا اصلا ما چگونه خبر دار می‌شدیم که در گوشه‌ای از تهران سگ‌های بی پناه به فجیع‌ترین شکل کشته می‌شوند و چگونه این کشتار کشف و اطلاع رسانی می‌شد؟

۳. در این ماجرا باید از منتشر کننده این ویدئو به دلیل افشای عمل مجرمانه تشکر شود و با این عمل بقیه افراد تشویق شوند که فساد و هرگونه عمل مجرمانه را منتشر کنند تا قانون با آن برخورد کند نه اینکه درصدد بازداشت آن فرد برآیند.

۴. قوه قضائیه از هرگونه افشای فساد و بی قانونی استقبال کرده است پس چرا نتوانیم یک عمل غیر انسانی را منتشر کنیم تا درس عبرتی شود برای همه کسانی که حیوان آزاری می‌کنند؟

۵. با توجه به همت پلیس در برخورد با موارد قبلی حیوان آزاری و تلاش برای دستگیری فرد خاطی، اکنون از پلیس این سوال پرسیده می‌شود انتشار این کلیپ چه تفاوتی با کلیپ‌های دیگر حیوان آزاری دارد؟ آیا در اینجا تفاوت حیوان آزاری به شخص یا نهاد حیوان آزار برمی گردد؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه شکار کرکس‌ها

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
کلکسیونی از پهپاد‌های به اسارت گرفته شده در نمایشگاه «شکار کرکس‌ها» به نمایش در آمده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ​کلکسیونی از پهپاد‌های به اسارت گرفته شده در نمایشگاه «شکار کرکس‌ها» در باغ موزه دفاع مقدس به نمایش در آمده است. این نمایشگاه تا ۱۵ مهر برجاست.

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو1 روز قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

تا پرواز

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم | درک زمان برای ما در زمین و فضا فرق دارد؟

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
اصلاحات پرساصلاحات پرس7 ساعت قبل
سیده فاطمه ذوالقدر در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: پس از گذشت چندین سال وقفه در روند تبدیل لایحه تامین امنیت زنان از سوی قوه قضاییه بالاخره این لایحه به دولت تقدیم شد تا در آینده‌ای نزدیک به قانونی دست یابیم که علاوه بر تامین امنیت زنان سبب فرهنگ‌سازی بیش از پیش در نگاه عدالت‌محور و انسانی شود. دستگاه قضا، این‌بار با ارسال لایحه‌ای که جامعه زنان متعاقب پیگیری‌های فراکسیون زنان مجلس و معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در انتظارش بودند، مورد توجه قرار گرفت و دستاوردی سازنده در جامعه ارایه کرد. علاوه بر این، دقیق‌تر به تشکیلات لازم جهت اجرای لایحه، پرداخته شده است. مضاف بر اینکه هجو جنس زن یا جامعه زنان به صورت کتبی، شفاهی یا هر طریق دیگری یا انتشار آن نیز جرم انگاری کرده است. شاید به این جهت نام طولانی‌تری تحت عنوان «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت» برای لایحه در نظر گرفته شده است؛ حال آنکه در تامین امنیت قطعا تکریم و صیانت هم هست و بالعکس.

عزاداری حسینی به رنگ احسان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برخی نیکوکاران در مجالس عزاداری حسینی، با احسان ماندگارشان هدیه لبخند امید و زندگی به همنوعان آبرومند، می‌بخشند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، احسان و نیکوکاری به همنوعان زمان و مکان نمی‌شناسد. برخی افراد متدین، مجالس عزاداری حسینی را با کمک برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد پیوند زدند و موجبات رهایی ایشان را فراهم کردند. هم وطنان می‌توانند از طریق شماره‌های حساب اعلامی بانک‌های ملی، تجارت و سامانه پرداخت تلفن همراه، به یاری شان بشتابند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1