پروانه چرای دام تنها به دامدار باید داده شود/اجاره مرتع خلاف قانون است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
پروانه چرای دام تنها به دامدار باید داده شود/اجاره مرتع خلاف قانون است

پروانه چرای دام تنها به دامدار باید داده شود/اجاره مرتع خلاف قانون است

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس سازمان امور عشایر با بیان اینکه روز شنبه اکیپی از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی برای بررسی مشکلات عشایر به منطقه فیروزکوه می‌روند،‌گفت: پروانه چرای دام تنها باید به دامدار داده شود و اجاره مراتع به هر عنوانی خلاف قانون است.

به گزارش خبرنگار فارس، ‌ نماینده مردم عشایر استان سمنان با مراجعه به خبرگزاری فارس، ازمشکلات عشایر این منطقه گفت که عده‌ای افراد به دلایل غیرقانونی مانع از ورود ۷۰۰ هزار راس دام آنها به مراتع منطقه فیروزکوه در البرز مرکزی استان تهران، می‌شود و عشایر برای تعلیف دامهایشان مستاصل مانده‌اند.

علیرضا یوردخانی این را هم گفت که مشکلات خود را بارها به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرده‌اند و هنوز کسی توجهی نکرده و مراجعه‌ای نکرده است.

برای بررسی موضوع مشکلات این عشایر با کرمعلی قندالی رئیس سازمان عشایر ایران گفت‌وگو کردیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا مشکلات عشایر منطقه استان سمنان را که به گفته آنها بارها به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هم گفته‌اند، ‌ رسیدگی نمی‌کنید، گفت: روز شنبه اکیپی از مسئولان سازمان جنگل‌ها  و نمایندگانی از امور عشایر به منطقه فیروزکوه که عشایر استان سمنان آنجا مشکل پیدا کرده‌اند، می‌روند تا موضوع را بیشتر بررسی کنند.همچنین این اکیپ سلامت پروانه‌ چرای دام افراد را بررسی خواهد کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تایید مشکلات گفته شده از سوی نماینده عشایر استان سمنان، گفت: از نظر قانون مراتع مال دامدار است و کسانی که دام ندارند حتی اگر پروانه چرای دام هم داشته باشند نمی‌توانند مراتع را به افراد دیگر اجاره دهند و این خلاف قانون است.

وی افزود: در گذشته دولت پروانه چرای دام به عده‌ای داده است و اکنون این افراد دام ندارند اما خودشان را مالک و صاحب علوفه آن مراتع می‌دانند و سالانه آن را به افراد دیگر اجاره می‌دهند اما از نظر قانون مراتع مال دامدار است نه کسی که دامی ندارد.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

قندالی با اشاره به مشکلات دیگری گفت: بخشی از مراتع این کشور در دست نهادها و مراکز نظامی است که حدود ۵۰۰ هزار هکتار را شامل می‌شود و اجازه ورود دام را نمی‌دهند و بخشی هم به عنوان حریم روستا است که شوراهای اسلامی روستا به افراد دیگر اجاره می‌دهند.

وی با بیان اینکه طبق قانون اجاره مرتع به هر دلیلی خلاف قانون است، گفت: باید با اینگونه افراد برخورد شود و پروانه چرای دام را به افرادی باید داد که دام دارند.

قندالی گفت: دولت باید پروانه چرای دام را از افرادی که دام ندارند بگیرد و به افردای که اکنون دام دارد بدهد و خواسته عشایر استان سمنان هم همین است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در پاسخ به اینکه آیا با کسانی که پروانه چرا دارند و دام ندارند، برخورد نمی‌شود، گفت: با عده‌ای از این افردا برخورد شده اما هنوز افراد زیادی هستند که دام ندارند و برخورد هم نشده است.

وی ادامه داد در دهه ۶۰ بخش ممیزی مراتع روستاها را تعیین کرد و حریم به روستاها داد و این شرایط را برای جامعه عشایری تنگ کرد و پس از آن هم زمین‌خواری‌ها و کوه‌خواری و مشکلات دیگری به خاطر این حریم در روستاها به وقوع پیوست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افزایش تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرادی اظهار کرد: چنانچه دارنده حساب بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده کند باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند. از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خرید یا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توام با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین است. وی همچنین تاکید کرد: هرکدام از سپرده گذارانی که امسال و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند. وی تاکید کرد: در حال حاضر نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد وحداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ سال است که بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی کشوراست. مرادی بیان کرد: در زمان دریافت تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان زوجین می‌توانند از سایر تسهیلات مسکن، چون صندوق پس انداز یکم نیز استفاده کنند.

نامه‌ای برای پدر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ دلنوشته‌ای برای درس و مشق؛ حالا امروز نه تنها آرزوی ژینا، بلکه هم کلاسی هایش رنگ واقعیت گرفته است. با افتتاح ۱۲۰ مدرسه برکت به همت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، مجموع مدارس برکت در سراسر کشور به ۱۲۳۰ مدرسه رسید و علاوه بر آن ۴۱۴ مدرسه در سایر مناطق کم برخوردار و محروم کشور در حال ساخت و تکمیل است.

وقتی آرامکو آرامش ندارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در این شرایط که سرمایه گذاران خارجی در عربستان به علت ناامنی با چالش جدی مواجه شده‌اند در سطح بین المللی نیز کارشناسان از احتمال رسیدن قیمت نفت به مرز صد دلار می‌گویند از چالش افزایش سوخت و رکود اقتصادی در دنیا و از به خطر افتادن ذخایر راهبردی نفت جهان. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در این شرایط که سرمایه گذاران خارجی در عربستان به علت ناامنی با چالش جدی مواجه شده‌اند در سطح بین المللی نیز کارشناسان از احتمال رسیدن قیمت نفت به مرز صد دلار می‌گویند از چالش افزایش سوخت و رکود اقتصادی در دنیا و از به خطر افتادن ذخایر راهبردی نفت جهان.

افزایش استخراج گاز تا پایان سال به ۷۵۰ میلیون مترمکعب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای بیژن زنگنه درحاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه سال ۹۷ برداشت گاز بصورت روزانه افزایش یافته است افزود: این برنامه ادامه دار خواهد بود و با ثبت واحد‌های دیگر نیز تولید از دریا افزایش خواهد یافت. وی درخصوص تاثیر حادثه آرامکو دربازار نفت گفت: این حادثه آثار کوتاه مدتی در بازار نفت خواهد داشت و این اثر برای همه خواهد بود. وزیر نفت با اشاره به تولید نفت ۴۰ در آمریکا ادامه داد: شاید یکی از دلایل تحریم نفتی ایران، بدست آوردن بازار درست (مناسب) برای نفت ۴۰ آمریکا است. زنگنه با اشاره به نگرانی‌ها موجود برای امنیت عرضه نفت در بازار افزود: این موضوع نگرانی ما نیز بود، ما معتقد هستیم برای تامین امنیت تولید کننده ومصرف کننده نباید از نفت به عنوان یک سلاح استفاده کرد، زیرا این کالا مورد نیاز همه جوامع بشری است و باید اجازه داد جریان آزاد آن در بازار انجام شود.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
سی اس۷۵ پلاس اس در نمای جلو از یک گریل (جلوپنجره) بسیار بزرگ استفاده می‌کند که عملا بخش اصلی بامپر (سپر) را نیز به خود اختصاص داده است. مجموع این عناصر در کنار هم ظاهری جدی و اسپرت برای سی اس۷۵ پلاس اس ایجاد کرده‌اند. سی اس۷۵ پلاس با این ابعاد بین تیگوان و اکس۳ قرار می‌گیرد؛ یعنی بزرگتر از فولکس واگن و کوچکتر از ب ام و. کابین و امکانات هوشمنددر طراحی فضای داخل کابین سی اس۷۵ پلاس اس تلاش شده تا کیفیت محصول اینجا هم برجسته باشد. در نسخه معمولی سی اس۷۵ پلاس از جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک و در نسخه اسپرت آن از جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک آیسین استفاده شده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشعاطفه قنبری، روان‌پزشک و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره «ویژگی‌های افراد دو قطبی»، اظهار داشت: اختلال دو قطبی نوعی اختلال خلقی است که علت آن معمولا ژنتیکی است و این افراد حداقل یک دوره مانیا دارند. همچنین ممکن است این افراد رفتارهایی داشته باشند که به خود و دیگران لطمه بزنند. قنبری اضافه کرد: ‌این افراد ممکن است رفتارهای خارج از عرف داشته باشند و نحوه قضاوت‌شان مختل شود. در کنار آن افراد دو قطبی به جز دوره‌های مانیا افسردگی را نیز تجربه می‌کنند و به همین دلیل به آنها دو قطبی می‌گویند. وی در پاسخ به این پرسش که «چه تفاوتی بین افراد افسرده و دو قطبی وجود دارد؟»، ‌گفت: ‌افراد افسرده خلق پایین داشته و بی‌حوصله می‌شوند اما دوره مانیا ندارند؛ در حالی که افراد دو قطبی در کنار افسردگی، حملات مانیا نیز دارند. موضوع مهم در ازدواج این افراد این است که همسر فرد از بیماری آنها مطلع باشد و با اطلاع از این موضوع، ازدواج کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1

القدس العربی: خانواده بن علی، رییس جمهور سابق تونس مرگ او را تایید کرده‌اند

4 روز قبلانتخاب1