امام علی (ع) نقد صریح حاکمیت اسلامی را در مسجد پی‌ریزی کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
امام علی (ع) نقد صریح حاکمیت اسلامی را در مسجد پی‌ریزی کرد

امام علی (ع) نقد صریح حاکمیت اسلامی را در مسجد پی‌ریزی کرد

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس مؤسسه فتوح اندیشه گفت: در دستگاه امام علی (ع)، مردم در مشروعیت نقشی نداشتند، اما مردم بازیگر صحنه بودند. مردم از آزادی‌ برخوردار بودند و به راحتی می‌توانستند حتی در«مسجد» حکومت را نقد کنند.

خبرگزاری فارس ـ گروه قرآن و فعالیت‌های دینی: در دیدگاه سیاسی امیرالمؤمنین (ع) فلسفه حکومت احیای حق، انهدام باطل و رساندن انسان از خاک به خدا است که این آرمان جز با حکومت صالحان تحقق نمی‌یابد. در این راستا امام علی (ع) باید کارگزاران خویش را از میان بهترین‌ها و نخبگان انتخاب کند تا اشتباهات و انحرافات احتمالی به حداقل برسند. از این رو، نخستین اقدام حکومتی امام پس از بیعت مردم، جابه‌جایی و عزل و نصب مدیران اجرایی نظام پیشین بود. در نقل‌های تاریخی بیان شده که معیارهای امام (ع) برای انتخاب کارگزاران در رده‌های گوناگون، برگرفته از متن دین و سیره پیامبر اکرم (ص) بوده است. شاهد این مدعا، عهدنامه مالک اشتر در نهج‌البلاغه است که امام علی (ع) برای هر صنفی از مسئولان حکومت، ویژگی‌های خاصی را بر شمرده است. داشتن صفات‌هایی نظیر ایمان و تقوا، آزمایش لیاقت‌ها، صلاحیت اخلاقی، اصالت خانوادگی و حسن شهرت برای کارگزاران حکومتی در سیره علوی دیده می‌شود. همچنین بازگرداندن نشانه‌های حق و دین به جایگاه اصلی خویش، ‌ انجام اصلاحات، تأمین امنیت مردم و اجرای قوانین الهی از جمله مواردی است که حضرت (ع) برای وظایف کارگزاران حکومتی بر می‌شمرند. به منظور آشنایی بیش‌‌تر با نحوه تعامل امام علی (ع) با کارگزاران حکومتی و جایگاه مردم در حکومت علوی و جایگاه اخلاق در عرصه سیاست با حجت‌الاسلام والمسلمین احمد رهدار رئیس موسسه فتوح اندیشه گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌آید:

امام علی (ع) نقد صریح حاکمیت اسلامی را در مسجد پی‌ریزی کرد - 2

برخی مسائل اجرایی در زمان حکومت امام علی (ع) تبدیل به رویه شده بود

نحوه تعامل امام علی با کارگزاران حکومتیشان چگونه بوده است؟

یک تحقیقی چند سال قبل در مرکز پژوهشی امام علی (ع) قم با عنوان «کارگزاران دولت اسلامی در حکومت امام علی (ع) انجام گرفت. عمدتا آنجا فرمایشات حضرت (ع) در نهج‌البلاغه آمده است. البته فرمایشات امام علی (ع) درباره کارگزاران بیش از آنچه است که در نهج‌البلاغه بیان شده. ولی آن تحقیق به نهج‌البلاغه تخصیص پیدا کرده است.

چند نکته در این خصوص در ذهن من وجود دارد؛ یکی اینکه حکومت حضرت علی (ع) بلافاصله بعد از رحلت خاتم (ص) نبوده است و بیش از ۲ دهه حضرت (ع) بعد از پیغمبر خاتم (ص) خانه‌نشین بوده و در آن مدتی که خانه‌نشین است، آدم‌های دیگری و با یک منطقی بیرونی یا زاویه‌دار با سنت نبوی کارگزار گذاشتند و کارگزار تربیت کردند. بنابراین بعضی از مسائل اجرایی در زمان حضرت (ع) تبدیل به رویه شده بود که مبارزه با همه سطوح انحراف در دولت موقت ۴ سال و اندی حضرت علی (ع) ‌ ممکن نبوده است.

ضرورتا استانداران امام علی (ع)، انسانی‌های علیه‌­السلامی نبودند

به همین دلیل احیانا شما می‌بینید که حضرت (ع) برای اینکه بتواند شاخ انحراف را بشکند با لایه‌های میانی و متوسط مثلا انحراف راه آمده نه اینکه کار آن‌ها را تأیید کرده باشد. مثلا حاکمیت و استانداری آن‌ها را در یک منطقه‌ای تفویض کرده است. لذا وقتی شما به استانداران حضرت (ع) نگاه می‌کنید، ضرورتا استانداران امام علی (ع)، انسانی‌های علیه‌­السلامی نبودند. دلیل دیگر اینکه که آن زمان به اندازه‌ کافی نیروسازی برای مدیریت امپراطوری اسلام نشده بود. ببینید در زمان حکومت حضرت علی (ع)، اسلام به لحاظ جغرافیا یک امپراطوری بوده، شاید به اندازه بیش از ۱۰ کشور بزرگ امروزی بوده است و طبعا در آن فاصله محدود در زمان پیغمبر (ص) تا آن زمان، امکان تربیت کادر مناسب با اسلام، آنگونه که علی (ع) می‌خواهد وجود نداشته است؛ ‌ لذا از آن‌ها استفاده کرده است.

امکان دستیابی به نظریه یا الگوی تعامل حضرت علی (ع) با کارگزاران وجود دارد

نکته دیگر اینکه در خطب امام (ع) و در نامه‌های ایشان، یک ریل‌گذاری‌‌هایی درباره نحوه حکومت انجام شده است. اگر چه در موردهای خاص بیان شده است، مثلا‌ در نامه حضرت (ع) به مالک اشتر یا در خصوص مسالۀ عثمان‌ بن‌ حنیف در بصره یا مسالۀ ابن‌ عباس در بصره، به رغم این، نباید خاص تلقی شود. خاص به این معنا که مخصوص همان واقعه فضا تلقی شود. به تعبیر تخصصی طلبه‌ها اینجا باید از مورد الغای خصوصیت کرد و محتوا و ملاک را تعمیم داد. ملاک قابل تعمیم است؛ یعنی آن ریل‌گذاری‌هایی که حضرت (ع) ولو در شأن نزول آیه خاص انجام داده، آن‌ها قابل تعمیم است. به این معنا که از دل آن خطبه‌ها و نامه‌­ها ما می‌توانیم نظریه، دیدگاه یا الگوی تعامل حضرت (ع) با کارگزاران را استنتاج کنیم.

گاه کارگزار، کارگزار کامل حضرت (ع) بوده، اما اقدام او ضرورتا جزو اقدامات شایسته نیست

نکته سوم اینکه گاه کارگزار، کارگزار کامل و مطلوب حضرت (ع) بوده، اما اقدام او ضرورتا جزو اقدامات شایسته نیست. چون به تعبیر ما طلبه‌ها گاهی اوقات فاعلیت فاعل کامل است، اما قابلیت قابل ناقص است. شما می‌بینید یک استاندار برای مصر گذاشته می‌شود. اما مردم مصر هنوز این ظرفیت را ندارند که حامل مثلا عدالت علوی باشند؛ یعنی اگر مردم آمادگی آن سطح از عدالت علی (ع) را می‌داشتند، احتمالا حضرت (ع) اقدامات عجیب‌تری انجام می‌داد. اما در هر حال قابلیت قابل کامل نیست و فاعل مجبور است اندازه ظرفیت این قابل‌ها اقدام کند. بنابراین حتی در نواحی دوردست در بعضی از شهرهای ایران، ‌ در مصر، در بعضی از شهرهای عراق، نمایندگان حضرت (ع)، انسان‌های لایقی بودند، اما اقدامات آن‌ها ضرورتا‌ اقدامات شایسته‌ای نیست.

معذورات امام علی (ع) در حوزه کارگزاران

پس ما امروز نمی‌توانیم به عنوان یک پژوهش تاریخی بگوییم نماینده یا استاندار امام علی (ع) در فلان منطقه، هر عملی انجام داده را به عنوان الگو بیاوریم. آنجا حداقل این است که مثلا شتاب عمل پایین است. زیرا وقتی قابلیت قابل، پایین است، شتاب عمل پایین است، بعد به لحاظ کیفی دوباره می‌بینید کفی از دین و شریعت در آن منطقه پیاده می‌شود، در واقع حداقل‌ها پیاده می‌شود. اینها معذورات حضرت (ع) در حوزه کارگزاران بوده است.

۳ جنگ ویرانگر در زمان امام علی (ع)/ نظام سیاسی امیرالمؤمنین (ع) در محدوده مقدوراتشان بوده است

البته این را هم نباید نادیده بگیریم که در حکومت ۴ سال و اندی حضرت علی (ع)، ۳ تا جنگ بزرگ بین مسلمانان در درون حکومت حضرت (ع) اتفاق افتاده که جمعیتی تقریبا بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر حسب منابع، از دو طرف در این جنگ‌ها کشته شدند. فقط در جنگ صفین که ۱۸ ماه طول کشید، در منابع تاریخی آمده بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار نفر کشته شدند، این آمار کمی نیست. به هر حال بسیاری از کارگزاران لایق هم در این جنگ‌ها شهید و کشته شدند. در هر حال، دست حضرت (ع) بسته است و در همان محدوده مقدوراتش باید حکومتش را ارزیابی کرد. پس می‌توانیم بین اندیشه سیاسی حضرت علی (ع) در خصوص مدیریت جامعه و بین نظام سیاسی حضرت علی (ع) تفکیک کنیم. واقع قضیه این است که اندیشه حضرت علی (ع) کامل است نه نظام سیاسی او. نظام سیاسی امیرالمؤمنین (ع) در محدوده مقدوراتشان بوده و مقدورات ضرورتا همان مطلوبات نبوده است.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

۲ دیدگاه قابل طرح درباره نقش مردم در حکومت علوی

با این اوصاف مردم در حکومت علوی چه جایگاهی داشتند؟

واقع قضیه این است که دین اسلام کلا‌ یک دینی است که تلاش می‌کند ارزش‌های خودش را در یک وجه جمعی و روی دوش مردم بالا ببرد. البته امروز در بین بزرگان ما، آن‌هایی که در اندیشه سیاسی اهل‌ بیت (ع) تأمل داشتند و از دل آن تأملاتشان خواستند نظریه استنباط کنند، یک اختلاف داریم. مبنی بر اینکه آیا رفتارها و نسبتی را که حضرت (ع) با مردم گرفته است را ما می‌توانیم «طابق النعل بالانعل» برای امروز تطبیق دهیم یا نه؟

برخی از اندیشمندان بر این باورند که اصلا تخصصا حضرت علی (ع) از مسالۀ مورد نیاز ما درباره نسبت مردم و حاکمیت سیاسی خارج است. به این علت که حضرت علی (ع) به عنوان حاکم اسلامی معصوم بوده و البته اگر معصوم با غیرمعصوم مشورت نکند، عیب نیست. معصوم اگر از طریق نظرسنجی عمومی یک مسئولی را در یک جایی نصب نکند، عیب نیست، چون معصوم است و خطا ندارد و فعل او حجت است. اما درباره حاکمان و عالمان پس از عصر غیبت، نظر این بزرگواران این است که اینها معصوم نیستند و احتمال خطا و اشتباه در آن‌ها وجود دارد. پس آن‌ها به لحاظ روش در حوزه نظام‌داری سیاسی مجبور هستند که هم مشورت داشته باشند و هم قالب‌هایی مانند دموکراسی، رفراندوم و رأی‌گیری‌های امروز را بپذیرند و این یک دیدگاه است.

دیدگاه دوم بر این باور است که حضرت (ع) ‌ هر چند که معصوم بوده و طبعا آن طور که آن‌ها معتقد هستند معصوم مستغنی از مشورت است، اما چون حضرت (ع) می‌دانسته که فعل، ‌ رفتار و گفتار او به عنوان سنت برای اعصار و انصار آینده تلقی خواهد شد، مجبور بوده تعمدا رفتار خودش را با مردم یا نسبت خودش را با مردم مهندسی کند، به گونه‌ای که این رفتار و این نسبت بتواند طی قرون مختلف قابل تأسی باشد. چون حضرت (ع) می‌دانسته که تنها امام همان مردمی که در همان عصر زندگی می‌کنند نیست، امام کل تاریخ است و باید به گونه‌ای رفتار کند که در کل تاریخ بشود از آن استفاده کرد.

در دستگاه امام علی (ع)، مردم در مشروعیت نقشی ندارند، اما بازیگر صحنه هستند

به هر حال اینجا، مسأله علی‌ المبنا است؛ یعنی بر پایه هر یکی از این دو دیدگاه، یک پاسخ می‌توانیم بدهیم که هر دو پاسخ هم علی‌ المبنا درست باشد و در عین حال هم به لحاظ محتوا متفاوت باشد. آنچه که به ذهن بنده می‌رسد این است که در دستگاه امام علی (ع)، مردم در مشروعیت نقشی ندارند، اما مردم بازیگر صحنه هستند. مردم از یک آزادی‌ای برخوردار هستند و به راحتی می‌توانستند حتی در «مسجد» حکومت را نقد کنند. البته موارد صریح نقد حکومت و خود امام علی (ع) عمدتا در داخل مسجد است.

بر اساس سیره علوی امروز از طریق رسانه‌ها می‌شود حاکمیت اسلامی را نقد کرد

شاید بشود این استفاده را کرد که نحوه نقد حکومت اسلامی در هر دوره‌ای به هر حال باید منضبط باشد، اینطوری نباشد که رها باشد که هر کسی در هر تریبونی و در هر جایی بتواند به نظام اسلامی خرده بگیرد. ولی به طور مصداق هر آنچه که آمدند و خدمت حضرت (ع) رسیدند و اعتراض کردند، در داخل مسجد بوده است. شاید به این علت که «مسجد» سهل‌الوصول‌تر بوده و هم یک تریبون عمومی بوده و معمولا‌ وسط جمع بلند می‌شدند و انتقاد می‌کردند، بهترین مکان برای پخش دیدگاه منتقد بوده است. پس بر این اساس امروز از طریق رسانه‌ها می‌شود حاکمیت اسلامی را نقد کرد. زیرا ارتباط رسانه‌ها با ذهن مردم مستقیم است. در مجموع قاعده این است که مردم در حکومت اسلامی دارای نقش و تکلیف هستند و به همین علت به ثواب و جزا خواهند رسید. اگر درست عمل کنند به آن‌ها ثواب می‌دهند و اگر بد عمل کنند به آن‌ها جزا خواهند داد.

در سیره علوی داریم که امام علی (ع) سیاست را بر پایه تزویر و فریب مذموم می‌شمارند. با توجه به اینکه در نظام بین‌الملل، سیاستمداران از روش‌ها و بازی‌های متعددی بهره می‌‌گیرند(مثلاً بازی برد-برد یا برد- باخت)، چگونه می‌توانیم در عرصه سیاست بر پایه اخلاق علوی عمل کنیم؟

یکی از تفاوت‌های حکومت‌های معصومین (ع) با حکومت‌های زمان ما همین است که حکومت‌های معصومین (ع) معمولا سطح تعاملات، بخش قابل توجهی نیازمندی‌های جامعه مسلمین به صورت محدود و از درون خود امت اسلامی قابل تحصیل بوده. الان این مدلی نیست. نه اینکه الان در دار الاسلام منابع کم باشد، نه اتفاقا زیاد است. در یک تحقیقی می‌خواندم که حدود ۸۸/۵ درصد نیازمندهای‌ جهان اسلام از درون جهان اسلام قابل تأمین است که متأسفانه الان حدود ۱۱، ۱۲ درصد داریم از این ظرفیت ۸۸/۵ درصد استفاده می‌کنیم. در آن زمان، کشورهای غیراسلامی که در تعامل حداکثری با دولت اسلامی بودند، بسیار کم بودند و در بعضی مناطق مثلا شامات یک همسایگی با روم شرقی داشتند و آنجا باید از یک مدل دیگری صحبت کرد. آنجا این گونه نبوده که جهان خارج از دار الاسلام به لحاظ سیاسی، ‌ اقتصادی بر درون دایره جهان اسلام مسلط باشد.

باید دغدغه تعمیم و تحقق اندیشه‌های علوی را در زمان خودمان داشته باشیم

اکنون دقیقا بر عکس است. الان ما در یک زمانه‌­ای زندگی می‌کنیم که نظام بین‌المللی داریم که این نظام بین‌الملل فارغ از رأی، نظر و حتی اراده ما قوانینی را خودش مصوب می‌کند و اجرای آن را توسط کشورهای دیگر هم الزامی می‌داند. از طرف دیگر جهان اسلام هم مشخصا به صورت خاص‌تر ایران ما، مسلط بر این نظام بین‌الملل نیست. اگر چه ارتباطات کنونی تسهیل شده است، اما آن هژمونی و سلطه همچنان در جهان حافظ است.

نظام سیاسی ما با نظام سیاسی دوره حضرت علی (ع) متفاوت است

به هر حال در این وضعیت ما در اقلیت قرار داریم. در یک جاهایی اصلا‌ در وضعیت تقیه قرار داریم و خیلی دست ما باز نیست که بخواهیم هر آنچه که در حکومت حضرت علی (ع) ‌ بوده در حکومت ما هم باشد. به لحاظ اندیشه‌ای باید در یک جاهایی آن اندیشه‌های حضرت علی (ع) را که به دست آورده‌ایم، دغدغه تعمیم و تحقق آن اندیشه‌ها را در زمان خودمان داشته باشیم، نه ضرورتا‌ نظام سیاسی حضرت (ع)، به گونه‌ای که اندیشه سیاسی حضرت (ع) باید افق و مبنای حرکت ما باشد. حتی در فرآیند وقوف به افق هم می‌توانیم یک افولی را در اندیشه سیاسی حضرت (ع) پیدا کنیم که به آن‌ها تمسک جوییم. به نظرم اینها قابل تحصیل است. اما با همه اینها همچنان به نظر می‌رسد جهان ما و نظام سیاسی ما با نظام سیاسی دوره حضرت علی (ع)، حتی دوره ولایت‌عهدی امام رضا (ع) بسی متفاوت است.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا1 روز قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

۲۰ درصد از زنان قربانی خشونت جنسی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، راشاتودی در گزارشی مستند با نام «جنگ نامرئی» مسئله خشونت جنسی علیه زنانی را که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند بررسی کرد. در این مستند با روبین لیین لافایتی کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا و تعداد دیگری از زنانی که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند، مصاحبه شد. روبین گفت: زمانی که ۱۷ ساله بودم به خدمت نیروی هوایی آمریکا درآمدم. این انتخاب خودم بود. این افراد در ادامه مصاحبه درباره تجربه تلخ سوء خشونت جنسی در زمان خدمت در ارتش سخن گفتند. براساس آمار بیش از ۲۰ درصد از زنان حین خدمت در ارتش با خشونت جنسی مواجه شده‌اند. در ۱۹۹۱ در یک جلسه استماع برآورد شد ۲۰۰ هزار زن ارتش آمریکا با خشونت جنسی مواجه شده‌اند.

ظریف: نتیجه حمله به ایران جنگ تمام عیار است

تابناکتابناک1 روز قبل
محمدجواد ظریف در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان در مورد حمله اخیر به آرامکو در جواب به سؤال مجری که می‌پرسد عواقب حمله آمریکا یا عربستان چیست، پاسخ داد که ایران برای دفاع از خود از هیچ کاری فروگذار نخواهد بود و پیامد این حمله یک جنگ تمام عیار خواهد بود. او همچنین توضیح داد که ایران نقشی در این حملات یا تأمین تجهیزات مورد نیاز آن نداشته است و یمنی‌ها تحت فشار حملات عربستان برای دفاع از زنان و کودکان و کشور خود خلاقیت و توان لازم برای ساخت و توسعه این موشک‌ها و پهپادها را به دست آورده‌اند. بخش‌های اصلی این مصاحبه را با زیرنویس فارسی در ویدیو تابناک ببینید.

مذاکره | فشار حداکثری

همشهریهمشهری1 روز قبل

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1