گزارش| نگرانی ترکیه از قدرت گرفتن بشار اسد و تحولات جدید سوریه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش| نگرانی ترکیه از قدرت گرفتن بشار اسد و تحولات جدید سوریه

گزارش| نگرانی ترکیه از قدرت گرفتن بشار اسد و تحولات جدید سوریه

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
تحولات ادلب و حمایت‌های جدی روسیه از تحرکات نظامی سوریه در این منطقه، ترکیه را نسبت به ادامه حضور نظامیانش در نقاط دیده‌بانی در ادلب نگران کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مدتی است که مقامات ترکیه، دست‌کم در مواضع رسمی و حکومتی، تحقق سناریوی سوریه منهای اسد را کنار گذاشته و در مورد ضرورت تغییر نظام سیاسی در سوریه، سخنی بر زبان نمی‌آورند.

به موازات این موضوع، برخی رسانه‌های ترکیه نیز از این موضوع خبر داده‌اند که بین آنکارا و دمشق در سطح مدیران عالی امنیتی چندین بار مذاکره و گفت‌وگو صورت گرفته است. بسیاری از تحلیل گران و روزنامه‌نگاران مخالف حکومت، بارها در مقالات خود به این مسئله اشاره کرده‌اند که ضرورت دارد هر چه زودتر، ترکیه به سمت عادی‌سازی روابط خود با سوریه گام بردارد و با شخص بشار اسد وارد مذاکره شود.

اما دولت ترکیه تاکنون از این موضوع استقبال نکرده است. حالا تحولات سوریه در مسیری پیش می‌رود که ظاهرا ترکیه ناچار می‌شود در برخی از مسائل مربوط به سوریه، دست به تصمیم‌گیری‌های جدید بزند.

تحولات ادلب و حمایت‌های جدی روسیه از تحرکات نظامی سوریه در این منطقه، ترکیه را نسبت به ادامه حضور نظامیانش در نقاط دیده‌بانی در ادلب نگران کرده است.

فتح خان شیخون و نگرانی‌های جدید ترکیه

در ماه‌های اخیر، دولت سوریه بارها بر این مسئله تاکید کرده که دولت ترکیه علیرغم تعهدات خود در چارچوب مذاکرات آستانه، نتوانسته یا نخواسته در ادلب، طبق برنامه عمل کند و تهدیدات تروریستی و ناامنی‌های ادلب، ادامه داشته است.

در مقابل، ترکیه در مورد ادلب نکته خاصی بر زبان نیاورده و ترجیح داده صرفا در مورد شرق فرات و تهدیدات کردهای تحت حمایت آمریکا، موضع‌گیری کند. اما حالا که ارتش سوریه توانسته شهر استراتژیک خان شیخون را تحت کنترل خود در آورد، برخی از موازنات نظامی مرتبط با منطقه ادلب تغییر کرده است و حالا سوریه در موضع قدرتمندانه‌تری با ترکیه برخورد می‌کند.

به ویژه با حمایت‌های قاطعانه روسیه و ابراز خوشنودی وزارت امور خارجه این کشور از فتح خان شیخون توسط نیروهای نظامی تحت امر بشار اسد، ترکیه با کشوری روبه‌رو شده که اندک اندک، توان و استیلای حاکمیتی خود را در مناطق مختلف، باز می‌یابد.

در هفته‌های اخیر، رسانه‌های وابسته به حزب عدالت و توسعه بارها در اخبار و گزارش‌های ویژه، دولت اسد را به بمباران غیرنظامیان متهم کرده‌اند و تحولات ادلب را به شکلی برجسته کرده‌اند که گویی قرار است دست کم یک میلیون آواره سوری روانه ترکیه شوند و صدها هزار نفر نیز در معرض خطر کشته شدن قرار گرفته‌اند.

مسئله وقتی پیچیده‌تر شد که چندین نقطه دیده‌بانی نظامی ترکیه در ادلب نیز در جریان بمباران هوایی، در معرض تهدید قرار گرفت و این مسئله موجب آن شد که رسانه‌های تحت امر اردوغان، روسیه را نیز به حمایت از تحرکات نظامی سوریه علیه ترکیه متهم کنند.

حالا کار به جایی رسیده که نه تنها رسانه‌های وابسته به حزب حاکم ترکیه که رسانه‌های ملی گرا نیز سوریه را تهدید می‌کنند و برای بشار اسد شاخ و شانه کشیده و می‌گویند اگر اقدامی علیه نیروهای ترکیه در خاک سوریه صورت بگیرد، چنین چیزی، هزینه‌ها و تاوان سنگینی برای دمشق، به دنبال خواهد آورد.

اما برخی تحلیل‌های دیگر نیز در محافل سیاسی و رسانه‌های ترکیه شکل گرفته که سیاست‌های دولت اردوغان را به چالش کشیده و اقدامات ارتش ترکیه را مورد انتقاد قرار داده‌اند. در این تحلیل‌ها، حضور نظامی ترکیه در سوریه به عنوان یک اقدام غلط مورد انتقاد قرار گرفته و بر این موضوع تاکید می‌شود که حضور ناخواسته، مداخله و تجاوز، قطعا هزینه و پیامد به دنبال می‌آورد.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

تحولات شتابان و سیاست‌های متناقض

پیداست که بین اهداف آمریکا در بحران سوریه از یک سو و اهداف شرکای آستانه یعنی ایران، روسیه و ترکیه در دیگر سو، تفاوت مهم و بنیادین وجود دارد. اما ترکیه تلاش می‌کند در هر دو جبهه، حضور فعال داشته باشد.

از سویی در کنار ایران و روسیه به عنوان یک کشور ضمانت دهنده و گارانتور در مورد مسئله ادلب حضور پیدا می‌کند و از دیگر سو، در شرق فرات و در کنار آمریکا، به دنبال تشکیل یک منطقه امن است که دولت مرکزی سوریه در مورد آن هیچگونه رضایت آشکار یا ضمنی ندارد و روسیه نیز تاکنون چندین بار بر این مسئله تاکید کرده که ترکیه حق ندارد به شکل یک جانبه و بدون کسب رضایت دمشق در خاک سوریه حضور پیدا کند.

ترکیه بارها بر این موضوع تاکید کرده که حمایت آمریکا از شبه نظامیان کرد وابسته به پ. ک. ک و موسوم به ی. پ. گ و قسد، به مثابه تهدید امنیت ملی و حاکمیت سیاسی آنکارا است و این نیروها باید در هم کوبیده شوند.

اما حالا، در چارچوب توافق مبهم و نامعلوم منطقه امن شرق فرات، با کشوری همراه و هم پیمان شده که نیروهای تحت امر پ. ک. ک را، متفقین محلی خود می‌نامد و از آن‌ها به شکل آشکار، حمایت می‌کند.

اتخاذ تصمیمات سخت یا ادامه وضع موجود؟

با در نظر گرفتن وضعیت موجود و موقعیت متناقض ترکیه در پرونده سوریه، می‌توان آشکارا این کشور را در شرایطی دید که در هر دو حوزه سیاسی و نظامی، تا حد زیادی بلاتکلیف مانده است.

در شرایط فعلی اگر نیروهای ترکیه در ادلب و دیگر مناطق سوریه دچار مشکلات جدی شوند، راهکاری حقوقی و سیاسی برای مقابله با خطرات احتمالی وجود ندارد و در صورتی که ترکیه بخواهد به شکل مستقیم با سوریه وارد تنش و درگیری شود، چنین چیزی ناقض توافق‌های مذاکرات آستانه خواهد بود.

شواهد نشان می‌دهد که ترکیه دست کم در شرایط فعلی، تمایلی برای مذاکره مستقیم با دولت سوریه ندارد و هنوز هم امیدوار است سیر تحولات سیاسی و نظامی در این کشور به گونه‌ای باشد که سناریوی سوریه منهای بشار اسد تحقق پیدا کند.

این در حالی است که مخالفین اسد در همه جبهه‌ها به شکل جدی ضعیف شده‌اند و علاوه بر این، حتی از جانب آمریکا هم اراده جدی برای تغییر نظام در سوریه وجود ندارد و دولت دمشق، اندک اندک حاکمیت سیاسی و استیلای نظامی خود را بازیابی می‌کند.

در چنین شرایطی، ترکیه ناچار است یا با مخاطرات وضع موجود کنار بیاید و یا در میان‌مدت، راهی برای گذر از تناقضات موجود پیدا کند و در دو کرانه غربی و شرقی فرات، در همراهی یا عدم همراهی با سیاست‌های روسیه، ایران و آمریکا گذرگاهی پیدا کند که بتواند هزینه خطاهای خود را پایین بیاورد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ظریف: نتیجه حمله به ایران جنگ تمام عیار است

تابناکتابناک16 ساعت قبل
محمدجواد ظریف در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان در مورد حمله اخیر به آرامکو در جواب به سؤال مجری که می‌پرسد عواقب حمله آمریکا یا عربستان چیست، پاسخ داد که ایران برای دفاع از خود از هیچ کاری فروگذار نخواهد بود و پیامد این حمله یک جنگ تمام عیار خواهد بود. او همچنین توضیح داد که ایران نقشی در این حملات یا تأمین تجهیزات مورد نیاز آن نداشته است و یمنی‌ها تحت فشار حملات عربستان برای دفاع از زنان و کودکان و کشور خود خلاقیت و توان لازم برای ساخت و توسعه این موشک‌ها و پهپادها را به دست آورده‌اند. بخش‌های اصلی این مصاحبه را با زیرنویس فارسی در ویدیو تابناک ببینید.

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا4 ساعت قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی

۲۰ درصد از زنان قربانی خشونت جنسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، راشاتودی در گزارشی مستند با نام «جنگ نامرئی» مسئله خشونت جنسی علیه زنانی را که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند بررسی کرد. در این مستند با روبین لیین لافایتی کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا و تعداد دیگری از زنانی که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند، مصاحبه شد. روبین گفت: زمانی که ۱۷ ساله بودم به خدمت نیروی هوایی آمریکا درآمدم. این انتخاب خودم بود. این افراد در ادامه مصاحبه درباره تجربه تلخ سوء خشونت جنسی در زمان خدمت در ارتش سخن گفتند. براساس آمار بیش از ۲۰ درصد از زنان حین خدمت در ارتش با خشونت جنسی مواجه شده‌اند. در ۱۹۹۱ در یک جلسه استماع برآورد شد ۲۰۰ هزار زن ارتش آمریکا با خشونت جنسی مواجه شده‌اند.

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز

ادامه شکست حداکثری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1