ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. حوادث

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز

تابناکخبرگزاری تابناک |
یکشنبه بود که بسیاری از ساکنان محدوده جنگل‌های ارسباران و پیرامون آن دریافتند که بخشی از این جنگل‌ها گرفتار حریق شده است. جنگلی وسیع و بی نظیر که اغراق نیست اگر بگوییم بسیاری از ایرانیان از وجودش بی اطلاع هستند، هرچند مسئولان ثابت کرده اند که هم از وجودش بی اطلاعند و هم از اهمیتش!

همزمان با حریق افتاده به جان جنگل‌های آمازون، بخشی از جنگل‌های بی نظیر شمال غرب کشورمان طعمه حریق شد و واکنش‌ها با رویداد نخست تا حدودی مشابه بود!

به گزارش «تابناک»، یکشنبه بود که بسیاری از ساکنان محدوده جنگل‌های ارسباران و پیرامون آن دریافتند که بخشی از این جنگل‌ها در محدوده شهرستان خداآفرین گرفتار حریق شده است. جنگلی وسیع و بی نظیر که اغراق نیست اگر بگوییم بسیاری از ایرانیان از وجودش بی اطلاع هستند.جنگل پهناور و بی نظیری که دست کمی از جنگل‌های شمالی کشورمان ندارد و به جهاتی متفاوت از آنهاست، هرچند ظاهرا بخت و اقبالش تفاوت خاصی با آن پهنه‌های جنگلی ندارد و تداومش به یک جرقه بند است. جرقه‌ای مانند آنچه چند روز پیش رخ داده و نتیجه‌اش بلعیده شدن این جنگل است.

در خصوص خسارات این حریق اطلاعات چندانی در دست نیست جز اینکه فرماندار خداآفرین محدوده گرفتار حریق را ۳۰۰ هکتار خوانده و محدوده با نام بردن از برخی روستا‌های گرفتار حادثه تاکید کرده که حریق در مناطقی مهار شده، اما نه به طور کامل و ادامه دارد.

تداوم رویدادی خسارت بار و دردناک که تصاویر رسیده نشان می‌دهد تاکتیک اصلی مسئولان برای مهار و پایان دادن به آن، همان تاکتیکی است که پیشتر به کار بسته شده و موجبات شگفتی همه ایرانیان و حتی جهانیان شده است؛ استفاده از بیل برای مهار حریق جنگل!

شگفتی زمانی کامل‌تر می‌شود که بدانیم به مانند دیگر حریق‌های رخ داده در محدوده‌های جنگلی در کشورمان در سال‌های گذشته، این بار نیز التماس از مسئولان برای اعزام امثال بالگرد و هواپیما برای مهار حریق و پاسخ‌های بی اثر و دیرهنگام مسئولان به این تقاضا، نعل به نعل تکرار شده است.

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 6ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 7ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 8ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 9ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 10ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 11ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 12

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 14

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 16

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 18

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 20

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 22

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 24

ارسباران در فقدان بالگردها و تجهیزات اطفای حریق سوخت/ مهار آتش سوزی به مدد ارتش بعد از چند روز - 26

تقاضایی که این بار از همان شروع حریق مطرح شد و دلیل طرح آن، صعب العبور بودن و عدم دسترسی به مناطقی بود که گرفتار حریق شده و تا چند روز بی پاسخ ماند تا اینکه دیروز خبر رسید قرار است دو بالگرد به این منظور از تهران روانه آذربایجان شرقی شود و ظاهرا هنوز جامه عمل نپوشیده است.

خبری: اخبار حوادث و جنایت

این در حالی است که روز گذشته برخی رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات مدعی شدند حریق افتاده به جان جنگل‌های ارسباران مهار شده و در نتیجه این باور را به وجود آوردند که دیگر نیازی به اعزام بالگرد یا هیچ گونه تجهیزات دیگری نیست در حال که گزارش‌های بعدی نشان داد اطفای حریق کذب بوده است.

ماجرایی که از صبح امروز پرده جدیدی از آن آغاز شده است. این بار با ورود ارتش به ماجرا و اعزام یگان‌هایی از ارتش به انضمام سه بالگرد هوانیروز که قرار است در جابجایی نفرات و تجهیزات نقش ایفا کنند و غیرمستقیم در مهار حریق موثر واقع شوند. تدبیری که ظاهرا به مهار آتش در بسیاری نقاط منجر شده، هرچند هنوز حریقه به طور کامل اطفا نشده است.

نکته جالب توجه در این خصوص، جز تاخیر طولانی مدت ارتش در ورود به ماجرا است. حضوری که امروز امام جمعه تبریز هم خواستارش شده بود که البته آن هم اقدامی با تاخیر است. تاخیر‌هایی که موجب شده حریق بخش‌های وسیعی از جنگل‌های ارسباران را به کام خود فروببرد و نابود کند.

آتشی که هنوز در برخی مناطق در حال پیشروی است و ثروت بی نظیری که بر سر راهش قرار گرفته را نابود می‌کند، اما در مقابله با آن جای خالی تجهیزات مورد نیاز و حتی سرعت عمل، به شدت خالی است. جای خالی‌هایی که سالهاست خودنمایی می‌کنند، اما طرح و تدبیری برای پر کردن شان در دستور کار هیچ فرد و نهادی نیست.

جای خالی تجهیزاتی که نبودشان موجب شده جای خالی جنگل در صد‌ها و هزاران هکتار از سرزمین مان، خودنمایی کند و آینده‌ای تیره و تار را نوید دهد. آینده سرزمینی که روز به روز خشک‌تر و بی آب و علف‌تر و تهی‌تر از گونه‌های مختلف جانوری می‌شود و ساده انگارانه است اگر تصور کنیم چنین سرزمینی زیستگاهی مناسب برای انسان‌ها خواهد بود!

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فرو ریختن سقف یک فروشگاه بر اثر رعد و برق + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، وقوع طوفان در بانکوک پایتخت تایلند با خساراتی همراه بود. برخورد رعد و برق با سقف یک فروشگاه در بانکوک منجر به فرو ریختن آن شد. بیشتر بخوانید: اصابت صاعقه در نزدیکی عابر پیاده + فیلمانتهای پیام/وقوع توفان در تایلند + فیلم
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
تماشای چنین صحنه‌ای امروز برای بچه‌های دهه ۷۰ به بعد شاید تعجب‌آور باشد. صف چنین جماعتی پشت در کیوسک تلفن سکه‌ای اما از این صحنه‌ها سه دهه قبل و در سال‌های دفاع مقدس زیاد اتفاق می‌افتاد؛ صف‌های طولانی برای گرفتن خبر از حال آشنایان و عزیزان. اما از ابتدای دهه ۷۰ و با اختراع تلفن‌های همراه، تلفن‌های ثابت کم کم به فراموشی سپرده شدند و حالا در عصر اسمارت‌فون‌ها و تلفن‌های اینترنتی‌، باور اینکه چنین ‌هایی برای تماس تلفنی ایجاد می‌شده، چیزی شبیه به محال است برای کودکان ما!
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پلیس ایالت‌‌‌ ایلی‌نوی آمریکا٬ پس از مرگ یک پزشک در آمریکا موفق به یافتن ۲۲۴۶ جنین در خانه او شد. به گزارش ‌نیویورک تایمز، خانواده این پزشک پس از فوت او توانستند بقایای متعلق به این تعداد جنین را در خانه پیدا کنند؛ این پزشک مدیر یک کلینیک سقط جنین بوده که از سال ۲۰۱۶ به دلیل باطل شدن مجوزش ظاهرا فعالیتی نداشته‌ است. همچنین این پزشک در سال ۲۰۱۵ در دادگاهی در ایالت ایلی‌نوی به عدم گزارش سقط جنین یک دختر نوجوان ۱۳ ساله متهم بوده‌ است. بررسی جزئیات بیشتر این پرونده در حال انجام است.

کتک کاری عجیب هندی‌ها با چوب + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مردان دو قبیله در هند با چوب به جان یکدیگر افتادند. در ادامه این فیلم را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: ترس عجیب یک دانش آموز هنگام واکسن زدن + فیلمانتهای پیام/دعوای دو قبیله در هندوستان + فیلم

:: عبدالملکی- افزایش جریمه‌ها در هند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس سازمان غیردولتی ایمنی جاده هند در بخشی از سخنانش از نبود زیرساخت‌های مناسب حمل ونقل در هند انتقاد کرد و افزود: دولت باید به همراه افزایش جریمه‌های رانندگی در ارتقای سطح ایمنی جاده‌ها و خیابان‌ها نیز تلاش کند. برخی جریمه‌های نقض قونین ترافیک در هند: رانندگی بدون گواهینامه که قبلا پانصد روپیه بود اکنون پنج هزار روپیه شد. جریمه برای نداشتن گواهی نامه آلوده زا نبودن وسیله نقلیه از یک هزار روپیه اکنون به ده هزار روپیه افزایش یافت. جریمه برای عبور چراغ قرمز که قبلا بین یکصد تا سیصد روپیه بود اکنون به یک هزار روپیه افزایش یافته است. کارشناسان پیش بینی می‌کنند افزایش چشمگیر جریمه‌های رانندگی در دهلی به کاهش دست کم ۱۰درصد تلفات ناشی حوادث رانندگی منجر شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1