غفلت عامدانه از ظرفیت اقتصادی قطب آجیل در ایران‌
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سرگرمی
غفلت عامدانه از ظرفیت اقتصادی قطب آجیل در ایران‌

غفلت عامدانه از ظرفیت اقتصادی قطب آجیل در ایران‌

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
جشنواره آفتابگردان خوی به مدت پنج روز در این شهرستان که به قطب تولید دو محصول تخمه کدو و آفتابگردان مشهور است برگزار شد اما فقدان حضور دست‌اندکاران دولتی استقبال مردمی از جشنواره را نیز تحت تأثیر قرار داد و دل کشاورزان را هم شاد نکرد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خوی، جشنواره آفتابگردان به مدت پنج روز در شهرستان خوی برگزار شد که با استقلال گسترده مردم روبه‌رو شد و نشان داد که مردم امروز بیش از هر چیزی شادی و تفریح را جست‌وجو می‌کنند.

مردم شهرستان خوی در تابستان ۹۸ در حال سپری کردن فصلی شاد هستند و هر بار به بهانه‌ای در این شهر اسباب شادی مردم محیا می‌شود.

جشنواره آفتابگردان که ششمین دوره آن چند روز پیش به پایان رسید استقبال بسیار خوبی از طرف مردم خوی داشت و بخصوص در مراسم پایانی آن‌که با اجرای هنرمندان مطرح کشوری همچون رحیم شهریاری خواننده معروف تورک‌زبان آن را برگزار شد و با استقبال بیش از ۲۰-۳۰ هزارنفری مردم همراه بود.

تنها نکته غیرقابل‌هضم در اجرای جشنواره آفتابگردان، عدم حضور بخش‌های مرتبط با آفتابگردان بود که چندین هزار نفر مرتبط با آن در شهرستان خوی مشغول به فعالیت بوده و در رتبه نخست محصولات تولیدی خوی قرار دارد.

بی‌برنامگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی در این جشنواره

در کنار بخش کشاورزی، بخش گردشگری هم غایب بزرگ این جشنواره بود، جایی که با کمی تمرکز می‌توانستند بهترین جواب را بگیرند برای مثال باوجود برگزاری این مراسم، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی می‌توانست با یک هماهنگی ساده با شرکت‌های گردشگری شهرهای اطراف و حتی دیگر استان‌ها، تور خوی گردی و چه‌بسا آذربایجان گردی را اجرا کنند و حتی منحصر به این شهر نباشد.

تورهای داخلی اتفاقی معمول و ساده است که در شرایط عادی هم برگزار می‌شود که به‌دلیل آب‌وهوای مناسب خوی در تابستان نسبت به دیگر شهرها، قطعا رونق گردشگری در سایه چنین جشنواره‌هایی دور از انتظار نیست و لازمه آن کمی خلاقیت از طرف سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی بود که به‌هیچ عنوان برنامه برای رونق گردشگری در این جشنواره نداشتند.

آسیب‌شناسی این جشنواره که با استقبال ده‌ها هزارنفری مردم نمره قبولی را کسب کرده نه‌تنها در تضاد با زحمات کشیده شده برای اجرای آن نیست بلکه اتفاقا در راستای کمک به بهبود آن بوده و قطعا با مشخص شدن برخی ناهماهنگی‌ها، عرصه برای برگزاری بهتر آن در سال‌های بعد بازتر هم می‌شود.

مسئولیت شهرداری ایجاد فضای نشاط و امید در مردم است

بسیار تلاش کردیم تا علت غیبت بخش گردشگری و کشاورزی را از محرم اکبرزاده، شهردار خوی بپرسیم اما موفق نشدیم و در همین زمینه با علی‌اکبر چیت‌ساز مدیر فرهنگی و روابط عمومی شهرداری خوی علت را جویا شدیم.

مدیر فرهنگی و روابط عمومی شهرداری خوی اظهار داشت: شهرداری یک مسئولیتی برای خود در نظر گرفته و آن ایجاد فضای نشاط و امید در مردم است و برای رسیدن به این منظور جشن‌های مختلفی با عنوان تابستان شاد در خوی و هر بار به یک بهانه اجرا شده و در آینده هم برگزار می‌شود مثل کودک و خانواده، چهارشنبه‌های کمدی، جشن محلات و حتی اجرای همایش شمس هم در همین راستا بوده که بسیاری از کارهای اجرایی آن مربوط به شهرداری است.

چیت‌ساز افزود: برای اجرای این برنامه سه روز مختص این جشنواره بوده که دو روز قبل هم گروه‌های شهرستانی اجرا کردند تا جمعا پنج روز زمان اجرای جشنواره شده و ۱۰ روز هم‌زمان برگزاری نمایشگاه است.

وی تشریح کرد: در بخش نمایشگاهی حدود ۴۰ غرفه وجود دارد که شامل غذاهای محلی و سوغات سایر استان‌ها، توانمندی بانوان خویی، صنایع‌دستی و نیز چند غرفه آفتابگردان بود.

مدیر فرهنگی و روابط عمومی شهرداری خوی تصریح کرد: در این جشنواره بازی‌های بومی و محلی برای کودکان با اجرای هنرمندان خویی برگزار شد و بخش اختتامیه مراسم هم با حضور هنرمندان کشوری و رحیم شهریاری بود که یا استقبال گسترده مردم همراه بود.

غرفه رایگان در اختیار تجار و کسبه تخمه آفتابگردان دادیم اما مشارکت پایین بود

وی گفت: جشنواره آفتابگردان هم شامل دو قسمت است و بخش اول و اصلی که اجرا و برگزاری جشنواره و دعوت از هنرمندان و دیگر امور اجرایی است مربوط به شهرداری بوده که بدون هیچ‌گونه مشکلی و در شایستگی هرچه تمام‌تر اجرا می‌شود.

چیت‌ساز اظهار داشت: بخش دوم برنامه که تجاری و گردشگری است مربوط به سازمان‌ها و مجموعه‌های مربوط به خود است که باید آن‌ها وارد کار شوند.

وی افزود: امسال هم همانند سال‌های گذشته دعوت و فراخوان دادیم و اتفاقا آنان باید مشتاق‌تر هم باشند که شرکت کند و حتی در سال‌های قبل غرفه رایگان در اختیار تجار و کسبه تخمه آفتابگردان دادیم اما مشارکت کمی مشاهده کرده‌ایم.

مدیر فرهنگی و روابط عمومی شهرداری خوی تصریح کرد: شهرداری وظیفه اصلی خود که ایجاد فضای پر از شادی و نشاط در خوی است را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهد اما امور تجاری و گردشگری تخصص ما نیست و برای رسیدن به اهداف تجاری باید تجار و نهادهای مربوطه خود وارد کار شوند.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

وی تشریح کرد: حدود پنج مصاحبه و گزارش خبری رادیویی و تلویزیونی انجام شد به علاوه در فضای مجازی هم پوشش خبری داده شد و اما درباره حضور خبرنگاران مرکز استان، باید شرایطی را فراهم می‌کردیم تا خبرنگاران استانی هم حضور پیدا می‌کردند.

وقتی اسم جشنواره آفتابگردان است باید جهاد کشاورزی هم در آن شرکت کند

مدیر جهاد کشاورزی خوی در پاسخ به سؤال تسنیم که چرا جهاد کشاورزی در این جشنواره حضور نداشت گفت: قبلا ما این گلایه را از شهرداری کرده‌ بودیم که اگر اسم آفتابگردان را می‌گذارند، جلسه‌ای مشورتی برگزار کرده و مجموعه‌ها و افراد مرتبط را دعوت می‌کردند مثل جهاد کشاورزی، تولیدکنندگان، کسبه تخمه

علی‌اصغرامینی اظهار داشت: به هرحال وقتی اسمی از بخش کشاورزی گذاشته می‌شود لازمه آن حضور جهاد کشاورزی است برای مثال اگر عنوان جشنواره را گل رز بگذارند برای ما ارتباطی پیدا نمی‌کند و متأسفانه حتی نماد جهاد کشاورزی در بین سازمان‌های برگزارکننده جشنواره هم نبود.

وی در پاسخ به جواب شهرداری خوی که گفته بود بخش هماهنگی جشنواره مربوط به ما بوده و برای انجام امور دیگر باید بخش‌های مربوطه خود وارد کار شوند تشریح کرد: بخش‌های دیگر متولی نیستند و این شهرداری است که برگزار می‌کند؛ در صورت که جلسه‌ای هماهنگی گذاشته شود و از بخش‌های دیگر دعوت می‌شد این امکان به‌وجود می‌آمد تا دیگر بخش‌ها هم در این جشنواره شرکت کنند و کیفیت آن را بالا ببرند.

مدیر جهاد کشاورزی خوی تصریح کرد: شادی خوب است و ما هم مخالف این بحث نیستیم اما وقتی اسم جشنواره آفتابگردان است باید بخش‌های مرتبط با آفتابگردان هم در این جشنواره حضور پیدا کنند.

آفتابگردان

وی در پاسخ به سؤال تسنیم که وقتی شهرداری دعوت کرده بود چرا شرکت نکردید گفت: اگر شما امروز از اتحادیه خشکبار و کسبه بپرسید می‌گوید که خبرنداریم اگر از کسبه تخمه بپرسید می‌گوید خبرنداریم اگر از جهاد کشاورزی بپرسید می‌گوید خبر نداریم و تنها یک دعوت توسط فرمانداری شده و آن هم مربوط به شورای اداری است که در آن علاوه بر جهاد کشاورزی ادارات دیگر هم دعوت شده بودند مثل محیط‌زیست، صمت و یا اداره کار اما این‌که جهاد کشاورزی هم متولی امر باشد نه این‌گونه نیست و متأسفانه به جهاد کشاورزی بهاء داده نمی‌شود.

جشنواره آفتابگردان برای کسبه آفتابگردان هیچ سودی ندارد

رئیس اتحادیه خشکبار خوی اظهار داشت: در ابتدا از شهرداری به‌دلیل برگزاری جشنواره آفتابگردان تشکر می‌‌کنم اما باید متذکر شد که اگر ۵۰ درصد از اجرای این جشنواره شادی مردم و ایجاد فضای پرنشاط در بین شهروندان باشد باید ۵۰ درصد دیگر هم متعلق به میدان تخمه و کسبه آن باشد.

جمیل رستملو افزود: وضعیت کسب‌وکار تجار تخمه دیگر مثل سال‌های قبل پررونق نیست و روزبه‌روز وضعیت معاملات بدتر از قبل می‌شود و ازاین‌رو باید مدنظر این جشنواره قرار می‌گرفت.

وی تصریح کرد: امسال جای گلایه است که اصلا از ما دعوت نکرده و با ما هماهنگ نشدند و از اجرای این جشنواره اطلاعی نداریم و تنها اسم آن آفتابگردان بوده و برای تجار تخمه به‌هیچ عنوان فایده‌ای ندارد.

رئیس اتحادیه خشکبار خوی تشریح کرد: در سال‌های قبل که در شهرداری جلسه برگزار می‌شد من پیشنهاد کردم که همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این جشنواره آفتابگردان بوده و باید با تجار هماهنگ شد تا این جشنواره با مشارکت آنان هم برگزار شود.

وی گفت: برای مثال می‌توان یک روز غرفه‌ها را در میدان تخمه برگزار کرد و مردم به این بهانه هم که شده به میدان تخمه خوی بیایند و در این محل‌ها علاوه بر اینکه تخمه تازه و بوداده شده به مردم داده شود خانواده‌های خویی نیز از این محل بازدید کنند چراکه به‌دلیل محیط مردانه این محل حتی بسیاری از خانواده‌های اصناف تخمه هم این‌جا را ندیده‌اند.

رستملو افزود: کارهای بسیار زیادی در جشنواره آفتابگردان می‌‌توان انجام داد برای مثال می‌توان از تجار بزرگ شهرهای اطراف هم دعوت کرد و یا مصرف‌کنندگان عمده شهرهای دیگر را هم به این مراسم دعوت کرد تا در سایه برگزاری این جشنواره، بتوان به کسب‌وکار تخمه نیز رونق داد وگرنه برگزاری مراسم بعد از ساعت ۹ شب تبدیل به جشن می‌شود و برای کسی هم مفید نیست.

غیبت شرکت‌های گردشگری

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خوی درباره نحوه حضور در این جشنواره گفت: حدود ۳۰ غرفه مختص صنایع‌دستی و سوغات در این جشنواره حضور داشتند.

عزیز میرزایی افزود: سوغات هشت استان در این نمایشگاه حضور داشت و مابقی غرفه‌ها هم مربوط به صنایع‌دستی و تولیدات شهرستان خوی بود.

وی در پاسخ به سؤال تسنیم درباره برنامه این سازمان برای استفاده گردشگری تصریح کرد: هدف از برگزاری جشنواره، رویداد سازی، معرفی ظرفیت‌ها و توسعه گردشگری است.

گزارش از مرتضی محمدصادقی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

6 روز قبلرکنا1