تورم ۱۲ ماهه ۱٫۸ درصد رشد کرد/ تورم نقطه به نقطه باز هم سقوط کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

تورم ۱۲ ماهه ۱٫۸ درصد رشد کرد/ تورم نقطه به نقطه باز هم سقوط کرد

تابناکخبرگزاری تابناک |
به تازگی مرکز آمار ایران گزارش نرخ تورم مرداد ماه سال جاری را منتشر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد که نرخ تورم ۱۲ ماهه به ۴۲.۲ درصد افزایش یافته است و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با کاهشی ۶.۴ درصدی به ۴۱.۶ درصد کاهش یافته است.

به تازگی مرکز آمار ایران گزارش نرخ تورم مرداد ماه سال جاری را منتشر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد که نرخ تورم ۱۲ ماهه به ۴۲٫۲ درصد افزایش یافته است و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با کاهشی ۶٫۴ درصدی به ۴۱٫۶ درصد کاهش یافته است.

به گزارش تابناک اقتصادی، در ۳۰ مرداد ماه سال جاری بود که هیات دولت دیداری را به مناسبت هفته دولت با رهبر انقلاب داشتند. در این دیدار رئیس جمهور حسن روحانی پیش از سخنان رهبر انقلاب گزارشی را از وضع موجود ارائه دادند. در این گزارش رئیس جمهور گفتند: آمارها نشان می‌دهد از اردیبهشت ماه امسال، تورم نقطه به نقطه و ماهانه رو به کاهش است.

امروز مورخه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۸، مرکز آمار ایران گزارش نرخ تورم در مرداد ماه سال جاری را منتشر کرد که حاوی نکات جالبی بود. حالا می‌توان صحبت‌های رئیس جمهور روحانی در زمینه نرخ تورم مورد سنجش قرار داد.

گزارش اخیر نشان می‌دهد که نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به مرداد ماه سال جاری باز هم رکورد تازه‌ای را به نام خود ثبت کرده است و به ۴۲٫۲ درصد رسیده است. این در حالی است که مطابق با نمودار زیر این نرخ در تیرماه سال جاری ۴۰٫۴ درصد بوده است. یعنی در مرداد ماه نرخ تورم ۱۲ ماهه به میزان ۱٫۸ درصد رشد داشته است. البته می‌توان امیدوار بود چرا که آمارها نشان می‌دهند که دولت تا حدودی توانسته است جلوی سرعت رشد نرخ تورم ۱۲ ماهه را بگیرد. این موضوع را می‌توان از شیب نمودار زیر متوجه شد.

تورم ۱۲ ماهه ۱٫۸ درصد رشد کرد/ تورم نقطه به نقطه باز هم سقوط کرد - 5

نکته امیدوارکننده‌تر این است که نرخ تورم نقطه به نقطه باز هم کاهش یافته است و همان گونه که رئیس جمهور روحانی در گزارشات خود به رهبر انقلاب عنوان نموده‌اند، این کاهش از اردیبهشت ماه سال جاری بعد از شکسته شدن رکورد نرخ تورم نقطه به نقطه آغاز شده است. نمودار زیر نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه در مرداد ماه سال جاری با کاهشی ۶٫۴ درصدی به ۴۱٫۶ درصد رسیده است. این عدد یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۱٫۶ درصد بیشتر از مرداد ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. آخرین بار نرخ تورم نقطه به نقطه در بهمن ماه ۱۳۹۷ در همین مقدار مرداد ماه ۱۳۹۸ بوده است. هر چند که این نرخ، باز هم نرخ بالایی می‌باشد اما همین که این نرخ به روند کاهشی سه ماه اخیر خود ادامه داده است باز هم جای بسی خوشحالی است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

تورم ۱۲ ماهه ۱٫۸ درصد رشد کرد/ تورم نقطه به نقطه باز هم سقوط کرد - 8

همچنین نرخ تورم ماهانه نیز که در تیرماه سال جاری بعد از سه ماه کاهش (از فرودین ۹۸ تا خرداد ۹۸) افزایش یافته بود، دوباره در مرداد ماه سال جاری به روند نزولی خود بازگشته است. در مرداد ماه سال جاری نرخ تورم ماهانه به کمترین مقدار خود بعد از فروردین ماه سال گذشته رسیده است که این نیز خبر مثبتی در زمینه نرخ تورم می‌باشد. نرخ تورم ماهانه در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ حدود ۱٫۳ درصد گزارش شده بود که این نرخ در مرداد ماه سال جاری ۰٫۶ درصد گزارش شده است.

تورم ۱۲ ماهه ۱٫۸ درصد رشد کرد/ تورم نقطه به نقطه باز هم سقوط کرد - 10

روندها نشان می‌دهد که می‌توان امیدوار بود که در ماه‌های آینده دولت بتواند جلوی صعود نرخ تورم را بگیرد و دوباره این نرخ را که نرخی مهم و تاثیرگذار در اقتصاد و زندگی مردم می‌باشد به مسیر نزولی باز گرداند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت ترس سعودی‌ها از درگیری با ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ماجرای استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری که با حضور رئیسان جمهوری ترکیه و ایران برگزار شد به یک آیه قرآنی اشاره کرد. ولادیمیر پوتین که در کنار حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نشسته بود، در پاسخ به پرسشی درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به آیه‌ای از قرآن استناد کرد که در آن مخالفت با خشونت‌ورزی مگر در شرایط حمایت از قوم و خویش مورد اشاره شده است. پوتین گفت: «قرآن کریم به غیرقابل قبول بودن هرگونه خشونتی اشاره دارد مگر زمانی که پای حمایت از خویشاوندان شما در میان باشد. ما حاضریم به عربستان سعودی برای حمایت از قوم و خویش یا همان ملتش هرگونه کمکی ارایه کنیم.» تعداد بازدید: ۱۹ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیرییس‌جمهوری روسیه در ادامه نکته‌ای را خطاب به رهبران سیاسی عربستان سعودی مطرح کرد. به گفته پوتین «کافی است رهبران عربستان سعودی تصمیم خردمندانه‌ای اتخاذ کنند، همانطور که رهبری ایران با خرید سامانه موشکی اس‌۳۰۰ انجام داد و همان مسیری که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با خرید آخرین مدل سامانه دفاعی اس‌۴۰۰ طی کرد.» زمانی که رئیس‌جمهوری روسیه در حال توضیح این نکات بود دوربین روی چهره برخی سیاستمداران ایرانی تمرکز کرده بود که با خنده به سخنان وی گوش می‌دادند، افرادی چون محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی و امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران.

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

ادامه شکست حداکثری

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

مهمان آمریکایی افق نو: حرم امام رضا حس ویژه‌ای برایم داشت/ به اسلام علاقه دارم/ بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
وی می‌گوید طی سفر سه‌روزه‌اش به مشهد برای شرکت در کنفرانس سال گذشته افق نو، دو بار به حرم امام رضا علیه‌السلام مشرف شده و آن‌جا به نظرش مکان بسیار ویژه‌ای بوده است. اگر ویژگی شبکه‌سازی افق نو نبود، الآن این دوستان را نداشتم. بعضی وقت‌ها برای این‌که با شخصیت‌های جالب آمریکایی آشنا شوید، باید به تهران [و کنفرانس افق نو] بروید. «یهودی، نه صهیونیست» نوشته روی سینه «یسرائیل داوید وایس» خاخام یهودی و سخنگوی اتحاد یهودیان ضدصهیونیسم حین سخنرانی در کنفرانس افق نو (+) ◄ به موضوع افق نو برگردیم. در مقاله‌ام درباره همه این‌ها توضیح داده‌ام؛ البته می‌دانم همه این موضوعات مرتبط با افق نو نیستند، اما مرتبط با خود من هستند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم نماز جمعه این هفته از ساعت ۱۱:۳۰ در دانشگاه تهران آغاز می‌شود. سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به مناسبت «هفته دفاع مقدس» پیش از خطبه‌ها سخنرانی می‌کند. در‌های دانشگاه از ساعت ۱۰:۳۰ باز می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1