بهره‌برداری از مدفوع برای نجات جمعیت کوالاهای رو به انقراض
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
بهره‌برداری از مدفوع برای نجات جمعیت کوالاهای رو به انقراض

بهره‌برداری از مدفوع برای نجات جمعیت کوالاهای رو به انقراض

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ در سال ۲۰۱۳ جمعیت کوالاها از یک تراکم بسیار بالایی برخوردار بود و به همین خاطر آنها درختان مورد تغذیه‌شان را از برگ خالی کرده بودند. به تبع ۷۰ درصد و حتی بیشتر از جمعیت کوالاها به علت گرسنگی تلف شدند.

جالب است بدانید که کوالاها مثل دیگر حیوانات از هر نوع درختی تغذیه نمی‌کنند و گویا تنها مزه یک نوع صمغ را پذیرش می‌کنند و تنها از برگ‌های یک نوع درخت خوششان می‌آید. بیلتون پیرامون این داستان توضیح می‌دهد:

این موضوع باعث شد تا دکتر بن مور در دانشگاه سیدنی غربی برایش سوال مطرح شود که در روده کوالاها چه نوع میکروبی وجود دارد که این نوع رفتار را در کوالاها شاهد هستیم. از طرفی شاید بتوانیم با پیوند مدفوع بین گونه‌های مختلف، دامنه غذایی کوالاها را گسترده‌تر کنیم.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

بهره‌برداری از مدفوع برای نجات جمعیت کوالاهای رو به انقراض - 6

دانشمندان این رویه را در پیش گرفتند و از مدفوع گونه‌های مختلف کوالا، کپسول‌های متنوعی تهیه کرده و به خورد حیوانات دادند. همانطور که دکتر بن مور انتظار داشت، میکروب‌های روده‌ای تغییر و تحول زیادی از خود نشان دادند. در نتیجه کوالاها در تغذیه برگ‌های جدید مشکل خاصی نداشتند.

با تخریب سکونتگاه حیواناتی مثل کوالاها پناه بردن به این نوع رویکرد می‌تواند آنها را از خطر انقراض نجات بدهد. به همین سبب پژوهشگران سعی دارند کوالاها را توسط این شیوه با محیط‌های جدید سازگار کنند. بلیتون به این راهکار به شدت امیدوار است و در نظر دارد در آینده نزدیک، کپسول‌های بهتری ساخته شود تا در درمان بیماری‌های مختلف گوارشی نیز سودمند عمل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

چه کنم؛ عشق دندان‌پزشکی‌ام / دانشجوی قلابی که با عنوان نخبه سر از تلویزیون هم درآورد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
چندی پیش بود که با پیگیری حراست دانشگاه شهید بهشتی پرونده‌ای برای رسیدگی به کلانتری ۱۶۳ ولنجک ارجاع شد. وقتی یک روز داشتم از جلوی دانشگاه شهید بهشتی رد می‌شدم، با خودم گفتم به آن‌جا بروم و از دانشجویان رشته دندانپزشکی سوال‌هایی بپرسم. برای همین پرس‎و‌جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان‌هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس‌هایی می‌خوانند. من عاشق رشته دندانپزشکی بودم؛ همیشه دوست داشتم دندانپزشک شوم ولی موفق نشدم که در این رشته قبول شوم. برای همین پرس‎و‌جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان‌هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس‌هایی می‌خوانند.

پشت پرده حذف واژه شهید از تابلو کوچه‌ها و خیابان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماجرای حذف نام مقدس شهید از تابلوی خیابانها و کوچه‌ها در ادامه به مناطق جنوبی شهر تهران نیز رسید که خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در این گزارش به پیگیری پشت پرده حذف واژه شهید از تابلوهای کوچه‌ها و خیابان‌ها پرداخته است …

مرحله دوم برخورد با اراذل و اوباش

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مرحله دوم عملیات برخورد با اراذل و اوباش، ۴۰۸ نفر دستگیر و ۲۰۷ محله از وجود این افراد پاکسازی شد.

جوی آرام و پایدار در اکثر نقاط

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: بر اساس آخرین اطلاعات و نقشه‌های هواشناسی تا سه روز آینده جوی نسبتا آرام و بدون پدیده را پیشرو داریم و تنها در بخش‌هایی از شمال غرب و سواحل غربی دریای خزر، بخش‌هایی از استان گیلان، مازندران، اردبیل و نواحی شمالی آذربایجان غربی و شرقی بارش خفیف و پراکنده اتفاق می‌افتد. وی گفت: در بخش‌های شرقی کشور همچنان پدیده وزش باد و گرد و خاک را داریم و در شمال استان سیستان و بلوچستان منطقه زابل، شرق استان کرمان و نواحی جنوبی استان خراسان جنوبی در برخی ساعات همراه با وزش باد شدید است که می‌تواند منجر به خیزش گرد وخاک و کاهش دید و کیفیت هوا شود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: به لحاظ شرایط دمایی در بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی روند افزایش نسبی دما را تا پایان هفته پیشرو داریم. خانم احمدی ادامه داد: برای هفته آینده در بخش‌های شمالی کشور بارش‌های خوبی را پیشرو خواهیم داشت و کاهش قابل توجه دما را نیز برای هفته بعد پیش بینی می‌کنیم. وی گفت: امروز آسمان تهران صاف پیش بینی شده و دمای هوا به حدود ۳۰ تا ۳۲ درجه می‌رسد.

جلسه شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ واکنش‌ها به حذف کلمه «شهید» از برخی کوچه‌های پایتخت همچنان ادامه دارد، دیروز جمالی نژاد معاون وزیر کشور در امور عمرانی و توسعه شهری و روستایی از برخورد شدید و پیگیری موضوع سخن گفت و امروز نائب رئیس شورای شهر در ابتدای جلسه شورا گفت که با جدیت این مسئله را دنبال خواهیم کرد.

نظرها

اخبار بیشتر