سرانه فضای کتابخانه‌ای کهگیلویه و بویراحمد از میانگین کشور بیشتر است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
سرانه فضای کتابخانه‌ای کهگیلویه و بویراحمد از میانگین کشور بیشتر است

سرانه فضای کتابخانه‌ای کهگیلویه و بویراحمد از میانگین کشور بیشتر است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
‌سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد گفت: به ازای هر 100 نفر در استان 2.6 متر فضای کتابخانه ای وجود دارد که این میزان نسبت به نرم کشوری بیشتر است.

‌یاسر رحیمیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در استان کتابخانه سیار وجود ندارد، افزود: ۶۴ کتابخانه فعال در این استان وجود دارد که از این تعداد، ۳۴ کتابخانه شهری، ۳۰ کتابخانه روستایی و ۷ کتابخانه مشارکتی بامشارکت بسیج و سازمان زندان‌ها در شهرستان‌های مختلف فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه در این استان ۴۷ هزار نفر عضو کتابخانه هستند که ۵۵۰ هزار نسخه کتاب برای آنها در نظر گرفته شده است، اظهارکرد: به ازای هر ۱۰۰ نفرجمعیت این استان بیش از ۷۴ نسخه کتاب وجود دارد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بیشترین کتاب‌های مورد مطالعه افراد در استان ادبیات رمان، دین، علوم اجتماعی، تاریخ، فلسفه و منطق هستند.

رحیمیان تصریح کرد: آمار به دست آمده نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر مردم به کتابهای علوم اجتماعی بیشتر از گذشته علاقه مندشدند که این موضوع باعث ارتقاء فرهنگ در سطح استان می‌شود.

وی ادامه داد: به ازای هر ۱۰۰ نفر در استان ۲٫۶ متر فضای کتابخانه‌ای وجود دارد که نسبت به نرم کشوری در سطح بالاتری قرار دارد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در صورت بهره برداری از کتابخانه شهر مادوان سرانه فضای کتابخانه‌ای در این شهر به بیش از ۶ متر زیربنا خواهد رسید که با افتتاح آن تنها شهری در کشور خواهد بود که این وضعیت را داراست.

رحیمیان عنوان کرد: در استان ۵ پروژه کتابخانه در حال اجرا وجود دارد که ۳ پروژه مادوان با یک هزارو ۲۰۸ متر زیربنا، گچساران با ۲۸۰ متر زیربنا و دهدشت با ۸۰۴ متر زیربنا، ۹۱ درصد پیشرفت دارند. دو پروژه چرام و بهمئی با یک هزارو ۳۲۷ متر زیربنا ۴۰ درصد پیشرفت دارند که با تکمیل این پروژ‌ها تقریبا وضعیت کتابخانه‌های استان مطلوب خواهد شد.

وی تاکید کرد: بیش از ۷۸ میلیون تومان در قالب تجهیزات در اختیار هر کتابخانه ‌ای که ساخته می‌شود، قرار می‌دهیم.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص سرانه مطالعه در استان گفت: سازمان آمار کشور، آمار سرانه مطالعه را در سال اخیر در اختیار ما قرار نداده است.

رحیمیان اظهار کرد: در کلیه کتابخانه‌ها برای کودکان قصه گویی و قصه خوانی در نظر گرفته شده است و جشنواره‌های متعدد پژوهشی در استان انجام می‌گیرد که هدف این جشنواره‌ها ترویج کتاب و کتابخوانی و هم چنین آشنایی با سیره و روش ائمه اطهار بوده است.

وی ادامه داد: نسبت به سال گذشته آمار شرکت کننده‌ها ۳۶ درصد افزایش داشت که در مجموع ۱۸ هزارو ۳۵۰ نفر شرکت کننده در استان در این جشنواره شرکت کردند و از این تعداد ۱۳۴ نفر برگزیده استانی داشتیم و با پرداخت بیش از ۱۱ میلیون تومان از آنها تقدیر شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: از این تعداد ۲ نفر برگزیده کشوری داشتیم آنها اکنون در مشهد حضور دارند و از آنها تقدیر به عمل می‌آید. علاوه بر آن بیش از ۱۳۰ میلیون تومان از طرف دستگاه‌های فرهنگی و انجمن خیرین کتابخانه ساز استان به آنها پرداخت شد.

رحیمیان بیان کرد: در جشنواره روستا و عشایر دوستدار کتاب در کشور، بیش از ۲ هزار شرکت کننده از دستگاه‌های مختلف شرکت کرده بودند که روستای ده جلیل خیرآباد گچساران جزو ۲۰ شرکت کننده برتر شد و نیز در جام باشگاه‌های کتابخوانی گچساران با بیش از ۱۵ هزار نفر جمعیت در این جام، باشگاه زیر گنبد کبود گچساران جزو ۷ باشگاه برتر شد.

وی گفت: مشکل عدیده‌ای درحال حاضر در زمینه کتابخانه‌ها دراستان وجود ندارد سعی ما براین است که کتابخانه‌ها به باشگاه‌های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شوند تا علاوه بر اینکه مردم به سوی کتابخانه‌ها بروند بتوانیم کتاب‌ها را به سمت مردم ببریم و در حال حاضر به سمت نهادینه کردن کتابخوانی در بین کودکان حرکت می‌کنیم، به همین منظور طرحی به نام متیل‌گویی در نظر گرفتیم و ازتمام مردم استان می‌خواهیم که از پدر بزرگها و مادر بزرگها قصه هایی در قالب فیلم یا صوت ضبط کرده و از طریق آدرسی که بعدا اعلام خواهیم کرد برای ما ارسال کنند.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بودجه‌ای که سالانه برای مرمت و بازسازی کتابخانه‌ها در نظر گرفته می‌شود متغیر است اما در سال جاری ۳۸۰ میلیون تومان تجهیزات به کتابخانه‌های حاشیه شهر در استان اختصاص داده شده است.

رحیمیان در پاسخ به تاثیر فضای مجازی در کتابخوانی مردم استان بیان کرد: فضای مجازی بر کتابخوانی تاثیر گذار است اما هیچ چیز جای کتاب را نمی‌گیرد مردم باید بدانند در فضای مجازی اطلاعات تحریف می‌شوند و راست و دروغ اطلاعات آنها مشخص نیست.

وی بیان کرد: چون امروزه بیشتر مردم از فضای مجازی استفاده می‌کنند؛ در همین خصوص فعالیت‌هایی در فضای مجازی شروع کرده‌ایم. یک پویش مجازی معرفی کتاب داریم به این صورت که کتابی را ۳ تا ۵ دقیقه معرفی می‌کنند و خلاصه‌ای از آن کتاب را ارائه می‌دهند که در فروشگاه آپارات فرستاده و در فروشگاه‌های مجازی کشوری به اشتراک گذاشته می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زیستن در گودال‌ ارباب‌ها؛ یک زندگی عجیب در حاشیه تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
اینجا عفونت ادراری گرفته‌اند، حمام ندارند و دستشویی‌های مشترک آنها رامبتلا به بیماری‌های عفونی زنان کرده و آب خوردنشان را باتانکر می‌آورند. کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران - زینب کریمی، حسن ظهوری؛ محمودآباد روستایی آباد است اما مشکلات حاشیه‌اش آن رابدنام کرده است. مهاجران فصلی به دلیل بیکاری به اینجا می‌آیند و دربدترین شرایط زندگی می‌کنند. ازهیچ نهاد و سازمانی هم خدمات نمی‌گیرند. آنان از سر فقر زندگی در این شرایط سخت راپذیرفتند و کسی هم نیست که به دادشان برسد.

اشتباه کردی، توجیه نکن!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کسانی که قبول نمی‌کنند اشتباه کرده‌اند، قابل اعتماد نیستند و نمی‌شود به آنها به عنوان یک دوست، همکار و یا حتی رییس جمهور اعتماد کرد. این اشتباه برای گزارشگر تازه کار فوتبال هم یک گاف بزرگ است چه برسد به سرهنگ علیفر با این سابقه وتجربه. او قبول نمی‌کند اشتباه کرده است و تقصیر را به گردن سایت خارجی می‌اندازد. شاید اگر علیفر قبول می‌کرد، اشتباه کرده و سعی در جبران آن می‌کرد، شاهد این همه هجمه علیه خود نبود. اشتباه کردن خوب نیست اما پذیرش اشتباه یک ویژگی مهم اخلاقی در یک انسان است.

گدا‌ها شناسنامه‌ دار می‌شوند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشخصات گدا‌های سراسر کشور به زودی در سامانه‌ای ثبت و نگهداری می‌شود تا در صورت نیاز رصد شوند. عصرایران - بهنام اکبری؛ مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: قانون گذار مجازات تکدی‌گری را ۳ ماه تا یک سال حبس و استرداد تمامی اموال جمع آوری شده از این راه، پیش بینی کرده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
"من برای یک روضه اگر هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام. خیلی ماشین‌ها را دوست داشتند سوار شوند، ولی سوار نمی‌شوند. در عین حال که حلال‌ترین پول را این پول می‌دانم. روضه‌خوان برای حضرت روضه خواند و حضرت به او صله داد. صله خوب است؛ حلال‌ترین پول است منتهی من دنبال آن صله قیامتی هستم.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار اجتماعی- بسیاری از مواد شیمیایی، اسیدهای آمینه، آنزیم‌ها، مواد مغذی و هورمون‌ها به ترویج خواب خوب و تنظیم چرخه خواب کمک می‌کنند. شیر گرمشیر گرم یکی از خوراکی‌های خواب آور بوده و درمان خانگی معمول برای بی‌خوابی است. محققان بر این باورند که ترکیب فلانوئید به نام آپیگنین این چای را خواب آور می‌سازد. به نظر می‌رسد آپیگنین به گیرنده‌های اسید گاما آمینوبوتیریک A تبدیل می‌شود؛ فرآیندی که به تحریک خواب کمک خواهد کرد، از این رو یکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور چای بابونه است. ترشی گیلاسیکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور ترشی گیلاس است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی از آغاز بارش‌ها در کشور از آبان ماه خبر داد و گفت: بارش‌ها در سال جاری به نسبت سال گذشته کاهش می‌یابد. احد وظیفه مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان با اشاره به وضعیت جوی کشور طی هفته‌های آینده گفت: تا هفته آینده بارشی در مناطق مرکزی، غربی، شمال شرق کشور رخ نمی‌دهد. وی با بیان اینکه آبان ماه، ماه پربارشی برای کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: دامنه‌های جنوبی البرز و مناطق مرکزی در آبان بارش‌های باران را تجربه خواهند کرد. وظیفه با تاکید بر اینکه بیشتر از سال گذشته بارش باران در کشور نخواهیم نداشت، گفت: بارش باران در سال گذشته بیش از حد نرمال بود و اکنون مدل اقلیمی این موضوع را نشان نمی‌دهد. مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی با بیان اینکه طی دو هفته آینده اولین سیستم پاییزی را در شمال غرب کشور خواهیم داشت، گفت: در تهران و نیمه مرکزی، غربی و شمال شرق کشور بارش باران در دو هفته آینده پیش بینی نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حمایت آمریکا از عربستان پس از وقوع انفجار در تاسیسات نفتی آرامکو

خبری2 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری6 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری6 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

ترامپ: ایرانی‌ها می‌گویند که ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته‌اند. خواهیم دید

نامه‌نیور3 دقیقه قبل

ترامپ: ایران می‌گوید با حمله به عربستان ارتباطی ندارد

مهر48 دقیقه قبل

اعلام نتایج آزمون EPT شهریور ۹۸ دانشگاه آزاد

صدا و سیما48 دقیقه قبل

توکیو: عرضه پایدار نفت از خاورمیانه برای ثبات و رونق اقتصاد جهانی از جمله ژاپن ضروری است/ برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه بسیارمهم است

انتخاب48 دقیقه قبل

حملات به «بقیق» و «خریص» شکنندگی اقتصاد عربستان را آشکار کرد

مهر49 دقیقه قبل

ویدیو؛ اشک‌های کریستیانو رونالدو در برنامه تلویزیونی به دلیل فقدان پدرش در زمان کسب موفقیت‌های دوران حرفه‌ای (با زیرنویس فارسی)

طرفداری49 دقیقه قبل