۱۰۰۰ تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
۱۰۰۰ تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

۱۰۰۰ تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

مهرخبرگزاری مهر |
گلوگاه - گلوگاه با داشتن ۱۵۰ هکتار باغ انجیر و تولید سالانه هزار تن محصول همچنان در حسرت ایجاد صنایع تبدیلی است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - مریم نظری: شهرستان گلوگاه در شرقی‌ترین شهر مازندران مهد مرغوبترین انجیر کشور نام گرفته است اما با وجود دارا بودن ۱۵۰ هکتار باغ انجیر در شهرستان و تولید و برداشت یکهزار تن انجیر همچنان از صنایع تبدیلی محروم است.

کشاورزی در استان مازندران به عنوان بخش مهم و تاثیرگذار، نقش مهمی در اقتصاد این استان دارد و به نوعی مازندران با کشاورزی شناخته است و این در حالیست که نبود صنایع تبدیلی برای برخی از محصولات باغی و کشاورزی و خام فروشی محصولات، موجب ضرر و خسران فراوانی برای کشاورزان شده است.

توجه به صنایع تبدیلی و پرهیز از خام‌فروشی، دغدغه مهم کشاورزان از دیرباز بوده و هست که در صورت توجه به صنایع تبدیلی و کاهش دست دلالان از بازار خرید و فروش می‌توان شاهد جهش اقتصادی بخش کشاورزی در استان مازندران بود.

استان مازندران از جمله استان هایی است که در چهار فصل سال محصولات باغی و کشاورزی فراوانی دارد که توجه به صنایع تبدیلی برای انواع محصولات باغی و کشاورزی نیاز مهم استان است.

۱۰۰۰ تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی - 5

شرق استان مازندران با توجه به دارا بودن تنوع محصولات زراعی و باغی همچون انار اشرف بهشهر، هلوی نکا، پرتقال دنگسرک و انجیر گلوگاه نیازمند صنایع تبدیلی است، که با وجود برگزاری جشنواره‌های مختلف در طول سالیان متمادی از این صنعت محروم مانده است.

خام خوری محصولات از یک طرف و هدر رفت و پرت محصولات زراعی و باغی در شرق مازندران از سوی دیگر این روزها به دغدغه مهم و اصلی باغداران و کشاورزان تبدیل شده و نیاز به ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی را دوچندان کرده است.

این در حالیست که نبود صنایع تبدیلی و ترس از ضرر و زیان برای باغداران، موجب افزایش وجود دلالان در بازار خرید و فروش و به نوعی ماهی گرفتن از آب گل آلود شده است.

اهدای تسهیلات کم بهره در قالب سامانه کارا به سرمایه گذاران

مدیر جهادکشاورزی شهرستان گلوگاه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ضرورت‌های توجه به صنایع تبدیلی می‌گوید: یکی از اولویت‌های مهم ما در بحث انجیر توجه به صنایع تبدیلی و توجه به این حوزه است که تسهیلات کم بهره به افراد واجد شرایط در قالب سامانه کارا پرداخت می‌شود.

غلامرضا قنبری معتقد است: با توجه به وجود ۱۰۰ هکتار باغ انجیر بارور در گلوگاه و تولید بیش از یکهزار تنی انجیر و تازه خوری انجیر در گلوگاه، با ایجاد صنایع تبدیلی می‌توان از هدررفت بخش اعظمی از محصولات باغی و انجیر گلوگاه جلوگیری است.

وی می‌گوید: تلاش برای ایجاد صنایع تبدیلی گلوگاه از زمان برگزاری جشنواره انجیر آغاز شده است و سرمایه گداران متعددی برای این امر پیشنهاد دادند که اکنون تلاش سرمایه گذار بومی در این بخش در حال انجام است و با استعلامات لازم و ارائه تسهیلات، این امر محقق می‌شود.

۱۰۰۰ تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی - 14

وی با اشاره به برگزاری ششمین جشنواره مرغوب‌ترین انجیر ایران در گلوگاه از ۲۴ تا ۲۸ مرداد ماه، هدف از برگزاری این جشنواره را شناساندن انجیر گلوگاه بعنوان برند مرغوبترین انجیر ایران، جذب سرمایه گذار، فراهم کردن اشتغال مناسب برای جوانان، شناساندن ظرفیتهای گردشگری این شهرستان و ایجاد اشتغال پایدار عنوان کرد.

سود و منفعت انجیر گلوگاه، نصیب دلالان

فرماندار گلوگاه هم با اعلام اینکه سود و منفعت انجیر گلوگاه، نصیب دلالان می‌شود و مردم سهم ناچیزی از دسترنج خود دارند؛ خاطر نشان کرد: توجه به صنایع تبدیلی م یتوان راه برون رفت از مشکلات متعدد باشد.

فریدون کلبادی نژادخش اعظمی از محصولات انجیر باغداران؛ به خبرنگار مهر گفت: شرایط لازم در این شهرستان با توجه به وجود زمین مناسب در شهرک صنعتی و ارائه تسهیلات لازم وجود دارد و در صورتی که توجه ویژه به این امر نشود، این فرصت تبدیل به تهدید خواهد شد.

به گفته فرماندار گلوگاه شرایط لازم برای سرمایه گذاری در این بخش و ایجاد صنایع تبدیلی فراهم شده است و از حضور سرمایه گداران مختلف استقبال می‌کنیم تا شاهد برون رفت از مشکلات مختلف حوزه اشتغال و توسعه در گلوگاه باشیم.

شهردار گلوگاه هم به عنوان دبیر ششمین جشنواره انجیر گلوگاه با اشاره به با اشاره به برگزاری ششمین جشنواره انجیر گلوگاه و وجود ۱۵۰هکتار باغ انجیر به خبرنگار مهر گفت: ۱۰۰هکتار از این باغات انجیر گلوگاه مثمر بوده و به بار نشسته است می‌تواند نقطه مهمی برای توسعه باشد.

محمدرضا ترابی اظهار داشت: در کنار توسعه باغات در سال‌های ایخر که به همت تلاش جهادکشاورزی و فرهنگ سازی و آموزش انجام شده است؛ توجه به صنایع تبدیلی همچنان دغدغه مهم شهروندان و مسئولان است و باید تلاش شود تا فرصت کاشت درختان انجیر و برداشت این میوه در نبود صنایع تبدیلی به تهدید برای باغداران تبدیل نشود.

جشنواره بی انجیر

ششمین جشنواره مرغوب‌ترین انجیر ایران در گلوگاه برگزار شد اما نبود انجیر و فرآورده‌های مختلف آن در جشنواره و غرفه‌های مختلف مردم را دلسرد کرده است، حضور مسافران و افراد بومی و غیر بومی در این جشنواره بیانگر توجه مهم مردم به این رخداد فرهنگی و اقتصادی و خرید محصولات با قیمت مناسب از غرفه هاست که متاسفانه غرفه‌های خالی از انجیر، موجب عدم استقبال مردم از این جشنواره شده است.

۱۰۰۰ تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی - 25

کرمانی خلیلی یکی از بازدیدکنندگان از این نمایشگاه با اعلام اینکه از شهر همجوار گلوگاه و از شهرستان بهشهر برای حضور در این جشنواره و تهیه انجیر از مهد انجیر آمده است؛ به خبرنگار مهر گفت: نبود انجیر در غرفه‌ها و تعدد غرفه‌های غیر بومی از استان‌های دیگر تنها نمایشگاه اقوام را برای ما تداعی می‌کند.

وی می‌گوید: اسم جشنواره انجیر است اما از انجیر خبری نیست و بهتر بود همان جشنواره اقوام برگزار می‌شد تا مردم به بهانه سنت‌های اقوام مختلف در این جشنواره حضور می‌یافتند.

کرمانی خلیلی گفت: جشنواره انجیر، ظرفیتی مهم برای شناساندن ظرفیت‌های مختلف شهرستان است اما باید این جشنواره با برنامه ریزی منسجم و به دور از ارائه آمار و عملکردهای روتین برگزار شود و در این بین مهم‌ترین دغدغه شناساندن ظرفیت‌ها و پتانسیل شهرستان باشد نه توجه به مسائل مادی و درآمدزایی که این روزها مهم‌ترین دغدغه برگزارکنندگان جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های حاشیه ان در مازندران است.

رضایی یکی از مسافران اهل کرمانشاه هم با اعلام اینکه با توجه به بنرهای بین جاده برای بازدید از این جشنواره و خرید انجیر به جشنواره آمدیم که متاسفانه تنها چیزی که ندیدیم انجیر بود.

وی به خبرنگار مهر گفت: یک غرفه برای فروش انجیر در نظر گرفته شده بود که متاسفانه از انجیر مرغوبی برخوردار نبود و بیشتر انجیر نرسیده و کال بود و نتوانستیم خرید خوبی داشته باشیم که نیاز است مسوولان به این امر توجه بیشتری اعمال کنند.

به گزارش مهر، جشنواره انجیر گلوگاه این رخداد فرهنگی و اقتصادی، در ششمین سال خود، امسال هم با عنوان «جشنواره مرغوب‌ترین انجیر ایران» برگزار شد؛ اما تنها چیزی که در این جشنواره خودنمایی نمی‌کرد انجیر و فرآورده‌های مختلف آن همچون شیره انجیر، مرباجات و … بود و جای خالی آن کاملا مشهود و از بیش از ۵۰ غرفه تنها دو غرفه به این مهم اختصاص داشت و در واقع خبری از انجیر در جشنواره مرغوبترین انجیر ایران نبود.

با راه اندازی صنایع تبدیلی می‌شود امیدوار بود که تولید سالانه بیش از ۱۰۰۰ تن انجیر علاوه بر تازه خوری به فرآوری محصولات شامل انجیر خشک، سرکه، مربا، کمپوت و محصولات مختلف دیگر پرداخته و کالاها و محصولات مختلف به بازار عرضه شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا14 ساعت قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز2 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

له شدن یک خودرو پس از گیر کردن بر روی ریل قطار + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک خودرو در هند حین عبور از ریل قطار بر روی آن گیر کرد و نتوانست از آن رد شود. مردمی که در اطراف ریل بودند به کمک راننده این خودرو شتافتند، اما نتوانستند خودروی وی را از روی ریل خارج کنند. حین کمک رسانی به راننده خودرو، قطار از راه رسید و با خودرو برخورد کرد. راننده خودرو قبل از رسیدن قطار از خودرویش پیاده شد و جانش را نجات داد. بیشتر بخوانید: قطع عضو، عاقبت بی‌احتیاطی موتورسوار ۲۵ ساله نسبت به عبور قطار + فیلمانتهای پیام/تصادف قطار با ماشین + فیلم

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.

رویارویی غواص با مار ۷ متری ۹۰ کیلویی در برزیل

همشهریهمشهری1 روز قبل

(ویدیو) واکنش جالب پلیس لندن پس از خوردن قیمه نذری

فراروفرارو1 روز قبل
همزمان با ایام عزاداری ماه محرم، ویدئو جالبی از برخورد یکی از پلیس‌های شهر لندن منتشر شده است که واکنش او هنگام مزه کردن قیمه نذری را نشان می‌دهد. در این ویدئو این فرد بدون استفاده از قاشق و با دست بخشی از غذا را می‌خورد و می‌گوید که «این زیباست» به گزارش باشگاه خبرنگاران، غذای نذری که در ایام محرم و به اسم اباعبدالله الحسین (ع) پخش می‌شود، مورد پسند همگان قرار می‌گیرد. در باور و اعتقادات شیعیان ایران و سایر کشور‌های عربی این غذا متبرک است و افراد سعی می‌کنند همواره بخشی از آن را برای مصارف یک‌سال خود در غذاهایشان استفاده کنند. شاید فردی که مسلمان نبوده و از باور‌های دینی و اسلامی بی‌خبر باشد، وقتی اندکی از این غذا را تست کند، متفاوت بودن آن را با دیگر غذا‌ها متوجه شود. در ادامه واکنش جالب این پلیس لندنی را در هنگام مزه کردن قیمه نذری مشاهده می‌کنید:

نظرها

اخبار بیشتر