هاشمی: کودکان و نوجوانان ما در فیلم‌ها و سریال‌ها پاکی‌ها و درستی‌ها را یاد نگرفته اند/ فیلم‌های کودک در کمدهای فارابی خاک می‌خورند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
هاشمی: کودکان و نوجوانان ما در فیلم‌ها و سریال‌ها پاکی‌ها و درستی‌ها را یاد نگرفته اند/ فیلم‌های کودک در کمدهای فارابی خاک می‌خورند!

هاشمی: کودکان و نوجوانان ما در فیلم‌ها و سریال‌ها پاکی‌ها و درستی‌ها را یاد نگرفته اند/ فیلم‌های کودک در کمدهای فارابی خاک می‌خورند!

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: سیدجواد هاشمی بازیگر و کارگردان سینما همزمان با برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان با انتقاد از شرایط بحرانی سینمای کودک گفت: متأسفانه دست اندرکاران سینمای کشور اهمیت سینمای کودک را درک نکرده اند، دقیقاً برخلاف آنچه ما در سینمای جهان شاهد هستیم، ما برای بالندگی و رشد کودکان و نوجوانان نیاز به تولیدات مناسب و ویژه داریم.

سخنگوی مرکز توسعه سینمای کودک در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: بنیاد سینمایی فارابی متولی اصلی سینمای کودک است و وظیفه دارد حمایت ویژه‌ای از این گونه مهم سینمایی داشته باشد اما متأسفانه سیاست گذاری‌ها در این نهاد اصلا دقیق و سنجیده نیست.

وی در همین راستا خاطرنشان کرد: بنده به تازگی مطلع شده‌ام که ۵۳ فیلم کودک در کمدهای فارابی خاک می‌خورند و قابل نمایش نیستند!؛ این اتفاق نشان دهنده آن است که سیاست‌های مسئولان این نهاد سینمایی در سال‌های اخیر برای انتخاب متون و تولید آثار اشتباه بوده که منجر به چنین رخدادی شده است. بنده در همین خصوص به آقای ایل بیگی به عنوان قائم مقام این بنیاد تذکر دادم که شما چرا افرادی را در شورای فیلمنامه کودک به کار گمارده‌اید که تنها بر اساس سلایق خودشان خط مشی فیلمنامه‌ها را تعیین می‌کنند و به فکر مخاطبان نیستند؟

هاشمی تصریح کرد: وجود شورای فیلمنامه کودک در بنیاد سینمایی فارابی عین دیکتاتوری است و باعث تولید فیلم‌های نازل در این ژانر می‌شود، بنده معتقدم اساسا وجود چنین شورایی به نفع سینمای کودک نیست، افرادی که در این شورا حضور دارند به اندیشه نویسندگان نفوذ می‌کنند و بر اساس سلایق خود که برگرفته از منویات دولتی است فیلمنامه‌ها را تغییر می‌دهند و به همین علت ما با فیلمنامه‌های الکن و بی محتوا در این ژانر روبرو می‌شویم. با وجود چنین شورایی هرگز امکان ندارد فیلم خوب و پرفروشی در سینمای کودک ساخته شود. من چنین شورایی را که قرار است فیلمنامه‌ها را مثله کند قبول ندارم. کسانی که در این شورا کار می‌کنند به اندیشه فیلمسازان و فیلمنامه نویسان نفوذ می‌کنند و بنده تأکید می‌کنم که آن‌ها و بنیاد سینمایی فارابی حق ندارند اندیشه فیلمسازی را تغییر دهند.

این سینماگر متذکر شد: کاری که بنیاد سینمایی فارابی انجام می‌دهد گناه مطلق است! ای کاش مسئولان این نهاد سینمایی به جای اینکه در پی کمیت باشند کمی هم به کیفیت آثار فکر کنند. سینمای کودک نیاز به مخاطب شناسی دارد، ما باید کودکان را بشناسیم، بنده به عنوان یک فیلمساز گیر افتاده در این وادی که به شدت و سرعت فیلم هایم را می‌سازم صحبت کنم؛ ای کاش سینماگران و مدیران سینمایی ما هم به این مسائل توجه کنند.

کارگردان سری فیلم‌های کودکانه «پیشونی سفید» در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه چند اتفاق نسبتا خوب در سینمای کودک رخ داده که باعث شده به نظر آید می‌توان دورنمای خوبی را برای این گونه سینمایی متصور شد اظهار داشت: این اتفاقات خوب با چند شرط می‌توانند رخ بدهند. مهمترین مسأله آن است که سینمای کودک نیاز به اکران مناسب دارند و خوشبختانه مسئولان سینمایی تلاش کردند تا شرایط خوبی برای اکران فیلم‌های کودک فراهم شود. آن‌ها شرایطی برای پخش کننده‌های فیلم کودک در نظر گرفتند که نشان از اهتمام جدی شان برای رشد این گونه سینمای داشت.

وی افزود: این‌ها آفرهای خوبی است که کمی امید را در دل ما سینماگران کودک ساز زنده کرده است؛ همین که مسئولان متوجه شده‌اند کودکان باید به سینما بروند و اگر این نسل به سینما رفتن عادت نکنند، سال‌ها بعد چشمه سینما خشک می‌شود، خوب است! اما با همه این مثبت اندیشی‌ها باید عرض کنم ما دچار اتفاقات عجیب و غریبی در سینمای کودک هستیم.

این فیلمساز تأکید کرد: یکی دیگر از معضلات مهم سینمای کودک فقدان سرمایه گذار است. متأسفانه به دلیل عدم انگیزه‌های اقتصادی در سینمای کودک سرمایه گذاران رغبتی برای فعالیت در این حوزه نشان نمی‌دهند. بنده به عنوان یک فیلمساز کودک به آن‌ها حق می‌دهم چرا که طی سال‌های اخیر به غیر از سری فیلم‌های «پیشونی سفید» فیلمی در سینمای کودک ساخته نشده که بتواند با استقبال کودکان روبرو شده و در اذهان آن‌ها ماندگار شود.

هاشمی در همین راستا با بیان اینکه حتی فیلم‌های «شهر موش ها۲» و «کلاه قرمزی» هم به درد کودکان و نوجوانان امروزی نمی‌خوردند اظهار داشت: این فیلم‌ها برگرفته از نوستالژی‌های کودکان ده ۶۰ بودند، هیچ چیز از این فیلم‌ها در ذهن کودکان امروز باقی نماند و آن‌ها حتی اشعار این فیلم‌ها را حفظ نکردند. بچه‌ها اصولا از این فیلم‌ها استقبال نکردند و بیشتر جوانان نوستالژی باز به تماشای این فیلم‌ها رفتند. با این شرایط ما باید به سرمایه گذاران حق بدهیم که به سینمای کودک ورود نکنند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی تأکید کرد: شاید بنده تنها فیلمسازی باشم که طی این سال‌ها همه تلاشم را به کار بردم تا با جذب سرمایه فیلم کودک تولید کنم، من همه هستی اقتصادی ام را دچار مخاطره کردم تا سینمای کودک را از سکته نجات دهم. البته امروز خوشحالم که «پیشونی سفید» ها تا اندازه‌ای توانستند وضعیت سینمای کودک را دچار بهبود کنند اما با این همه تأکید دارم که تا به میزان تولیدات اضافه نشود و تا حمایت ویژه از سوی مسئولان نباشد محال است که اتفاق بدیعی در سینمای کودک بیفتد.

بازیگر مهمان مجموعه «محله گل و بلبل» در ادامه اظهاراتش با انتقاد شدید از بی توجهی برخی اهالی سینما نسبت به سینمای کودک ابراز داشت: من بسیار متأسفم که بازیگران درجه یک سینما، فیلم کودک را جدی نمی‌گیرند و از حضور در این گونه فیلم‌ها هراس دارند. مثلا بنده اخیرا به یکی از بازیگران مشهور سینما پیشنهاد دادم تا در فیلم جدیدم که این روزها در مرحله پیش تولید آن هستم نقشی ایفا کند اما ایشان به من اعتراض کرد که «آقا من گربه بشوم؟ این برایم بد است»!

هاشمی افزود: این آفتی بزرگ در سینمای ایران است؛ متأسفانه دست اندرکاران سینمای کشور اهمیت سینمای کودک را درک نکرده‌اند، دقیقا برخلاف آنچه ما در سینمای جهان شاهد هستیم که بازیگران مطرح و سایر فعالان سینمایی در رشته‌های مختلف برای حضور در فیلم‌های کودک سر و دست می‌شکنند!

وی در همین رابطه اظهار داشت: بنده برای رفع این مانع مهم به آقای تابش که امسال دبیری جشنواره را بر عهده دارند پیشنهاد دادم که جوایزی برای بخش بازیگری بزرگسال و سایر رشته‌های سینمایی از جمله جلوه‌های ویژه، گریم، طراحی صحنه و … در نظر بگیرند تا بلکه از این رهگذر کمی سینمای کودک توسط دست اندرکاران سینما جدی گرفته شود. این وظیفه متولیان سینمای کودک است که تدبیری برای رشد و ارتقای سینمای کودک داشته باشند، در زمانه‌ای که جشنواره فیلم فجر سینمای کودک را تحویل نمی‌گیرد و این فیلم‌ها اصلا امکان دیده شدن و داوری درست در سینمای کشور را ندارند، جشنواره فیلم کودک موظف است که به صورت ویژه به سینمای کودک توجه کند.

بازیگر فیلم سینمایی «اخراجی‌ها» یکی دیگر از معضلات مهم جشنواره فیلم کودک را وجود داورانی دانست که به زعم وی به درد این کار نمی‌خورند، هاشمی در این باره گفت: من نمی‌دانم به چه دلیل و منظقی طی سال‌های اخیر ما با داورانی در جشنواره فیلم کودک روبرو بودیم که اصلا ربطی به سینمای کودک ندارند، بهروز شعیبی و سروش صحت چرا باید برای داوری جشنواره فیلم کودک انتخاب شوند؟ افرادی مانند غلامرضا رمضانی و ابراهیم فروزش که فقط درباره کودکان فیلم ساخته‌اند چرا باید داور فیلم‌های کودک شوند؟ سینمای کودک و نوجوان تعریفی دارد که متأسفانه در کشور ما تعریف آن درست جا نیفتاده و به همین علت هم ما با این اتفاقات عجیب روبرو هستیم.

هاشمی در خاتمه این گفتگو افزود: ما برای بالندگی و رشد کودکان و نوجوانان نیاز به تولیدات مناسب و ویژه داریم؛ اگر امروز جامعه ما به سمت بزه می‌رود به دلیل آن است که کودکان و نوجوانان ما در فیلم‌ها و سریال‌ها پاکی‌ها و درستی‌ها را یاد نگرفته‌اند؛ این مایه تأسف است که سینما و تلویزیون در این سال‌ها تلاشی برای تولید آثار مناسب کودکان و نوجوانان نداشته‌اند و باعث شده‌اند تا امروزه ما با چنین بحرانی روبرو شویم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل

استفاده از نویگیشن ایرانی در جراحی ستون فقرات

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
ایسناایسنا13 ساعت قبل
با همت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ویرایش چهارم از مبحث ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله رونمایی شد. به گزارش ایسنا، محمد شکرچی‌زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حاشیه نشست خبری امروز از ویرایش چهارم پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) تحت عنوان «طراحی لرزه‌ای و اجرای غیرسازه‌ای معماری» رونمایی کرد. این پیوست به استناد ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان- مصوب ۱۳۷۴ با عنوان «طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیرسازه‌ای معماری» تدوین شده و مراحل تصویب را گذرانده است. بر اساس این پیوست شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان‌ها و همچنین مالکان، کارفرمایان و مجریان ساختمان‌ها و صاحبان حرفه‌های مهندسی ساختمان باید این ضوابط را رعایت و اجرا کنند. در این پیوست دو سرفصل کلی شامل ضوابط اجزای غیرسازه‌ای معماری و در نظرگیری اثر میان‌قابی دیوار در ساختمان به تفصیل و با جزئیات آمده است.

واکسیناسیون

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
پیشنهاد ماتشکیل پلیس قضایی از اختلاف سلیقه‌ ضابطان جلوگیری می‌کند / حفاظت اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره یک موضوع واحد، سه نظر متفاوت دارندعصبانی‌ترین مردم دنیا را داریم/حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها آثار فرهنگی مثبت دارد/ کمتر شاهد نظرات مترقیانه مبتنی بر عنصر زمان و مکان هستیمآتش «آزادی» بر پیکر «سارا» / بدنی که سوخت، قفلی که باز نشداحمدی‌نژاد معتاد به دیده شدن است / مایکل جکسون در رده بندی مطالبات مردمی نیست/ عجیب بودن فرد را مشهور می‌سازد، اما محبوب نه! در برخی نقاط کشور شاهد ۳متر فرونشست هستیم/ پیشروی فرونشست به محدوده‌ فرودگاه امام نگران کننده استبه جای فیلتر فضای مجازی صدا و سیما را آزاد کنید/ می‌توانیم بر اساس قانون اساسی صدا و سیما را از انحصار خارج کنیم / در مقام عمل و توجه به مسائل فرهنگی زیر فرش هستیم/ نمک به زخم اهالی فرهنگ نپاشیم
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، مانور پیشگیری و آمادگی در برابر حوادث ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۲۷ مهر با مشارکت ستاد مدیریت بحران منطقه و همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود. این مانور با هدف افزایش آمادگی، هماهنگی و سرعت تصمیم‌گیری در مواجه با حوادث احتمالی برگزار خواهد شد. این مانور توسط ستاد مدیریت بحران منطقه و با همکاری بنیاد رودکی و دستگاه‌های مسئول برگزار می‌شود. تمرین کاهش تلفات و خسارت‌های احتمالی حوادث، حصول اطمینان از دقت و صحت برآوردهای امدادی و خدماتی، شناسایی نقاظ قوت و کاستی‌های احتمالی در خدمت‌رسانی سازمان‌های مرتبط، ارزیابی کیفیت و سرعت عمل دست‌اندرکاران از جمله اهداف این مانور است. انجام این مانور آمادگی در تالار وحدت برای نخستین بار در این سطح و با همکاری دستگاه‌های مسئول صورت می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر