اشرف غنی: هرگونه افراطی‌گری در «افغانستان» جایی ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

اشرف غنی: هرگونه افراطی‌گری در «افغانستان» جایی ندارد

خبرگزاری میزان- اشرف غنی نامزد ریاست جمهوری افغانستان گفت: عالمان دینی در افغانستان امروز با شجاعت در ماقبل خوارج روز ایستاده اند و ما نیز به‌عنوان دولت اجازه نخواهیم داد تا افراط گرائی و گروه‌های تروریستی در افغانستان جای بگیرند. تاریخ انتشار: 10:26 - 02 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۳۸۳۵
اشرف غنی: هرگونه افراطی‌گری در «افغانستان» جایی ندارد - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان، تیم دولت‌ساز به رهبری «اشرف غنی» نامزد ریاست جمهوری افغانستان به همراه «امرالله صالح» معاون اول و «سرور دانش» معاون دوم و تیم همراهشان به هرات سفر کرده و در میان هزاران تن از هوادارانش به سخنرانی پرداخت.

نامزد ریاست جمهوری و رئیس جمهور فعلی افغانستان در سخنرانی خود تاکید کرد که روند صلح و مذاکرات با طالبان برای تحقق صلح و ثبات در افغانستان نیاز مبرم مردم این مرز و بوم است و از سوی دیگر نیز انتخابات ریاست جمهوری این بار تاریخ ساز خواهد بود و تیم دولت‌ساز خواهان تداوم نظام جمهوری در افغانستان است و اجازه پایمال کردن آن را به دیگران نخواهد داد.

وی با اشاره به ۱۰۰ سال گذشته و استقلال افغانستان در زمان امان الله خان غازی گفت: اکنون مردم پشیمان هستند که چرا به امان الله خان زمانی برای پیشرفت‌ها و دگرگونی داده نشد و حال آن دوره‌ها تکرار شده و باید دیگر به این اشتباه ادامه ندهیم.

غنی خاطرنشان کرد: در حال حاضر عالمان دینی در افغانستان در حال حاضر به شکل واحد در مقابل خوارج زمان ایستاده‌اند و حکومت نیز وعده خواهد داد که در افغانستان دو مذهب جعفری و حنفی را به رسمیت می‌شناسد و اجازه به میان آمدن افکار افراطی، داعشی و فعالیت این گروه‌ها را به آنها نخواهد داد.

اشرف غنی تصریح کرد: سیاست خارجی من در ۵ سال گذشته از ترکمنستان آغاز شد و حال شاهد ایجاد دهلیزهای راه لاجورد، بندر چابهار و چندین دهلیز هوایی برای رشد اقتصاد در هرات هستیم و با این کار دیگر اگر اسپین بلدک و کابل راه‌های زمینی آن با پاکستان مسدود شود دیگر نگرانی برای حکومت نخواهد داشت و آب از آب تکان نمی‌خورد.

وی با اشاره به اینکه حوزه غرب و هرات از اهمیت خاصی در افغانستان برخوردار است، تاکید کرد: برای آب هریرود از سر خود گذشته‌ام و از این پس نیز آب هریرود را مدیریت جدی خواهم کرد.

وی خطاب به بازرگانان و سرمایه‌گذاران در هرات گفت: آنها روزی از نبود بازار برای فروش تولیدات خود شکایت داشته‌اند اما اکنون انگور هرات با نرخ چند برابر در بازارها به فروش می‌رسد و محصولاتی چون زعفران، زیره، آجیل و دیگر محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی شهرت جهانی یافته‌اند.

وی خطاب به مردم هرات نیز گفت: کابینه خود را جوان ساخته و از مغز و دانشمندان هراتی در حکومت تازه خود استفاده خواهم کرد و برای پیشرفت‌های بیشتر زمینه‌های پیشرفت را در دانشگاه هرات ایجاد خواهد کرد و پس از پیروزی برنامه‌های خود را با حضور در هرات در ۵ سال جدید کار خود برنامه‌ریزی خواهم کرد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این نامزد ریاست جمهوری افغانستان گفت: در معادلات سیاسی و خارجی خود با کشورهای مختلف از موضع قوی مذاکره داشته‌ام و این روند نیز ادامه خواهد داشت و از نظام افغانستان در مقابل سوء استفاده‌گران دفاع خواهد کرد.

وی ادامه داد: واژه افغان هیچ موردی برای شهروندان ندارد و احمد شاه مسعود، مزاری و دیگر بزرگان برای دفاع از واژه افغان شهید شده‌اند.

اشرف غنی همچنین وعده داد عدالت در افغانستان، عدالت عمری و علوی خواهد بود و اجازه زورگویی، فساد و تخریب را به هیچ گرووهی نخواهد داد.

از سوی دیگر نیز سرور دانش معاون دوم تیم دولت ساز با اشاره به جنگ، ویرانی و خشونت در افغانستان در طول سالیان دراز گفت: عالمان دینی باید با آموزه‌های دینی و قرآن و سیره پیامبر راه اعتدال را سرلوحه کارهای خود قرار دهند و با افراط‌گرائی مبارزه کنند.

وی صلح را برای مردم افغانستان امری ضروری دانست و تاکید کرد که حکومت برای تحقق آن از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر جمهوریت اساس و بنیان ما را تشکیل می‌دهد پس تفاوت بنیادی جمهوریت و امارت در انتخابات است و با برگزاری انتخابات می‌توانیم تداوم خود را تضمین کنیم و با انتخابات است که تنها می‌توانیم اجماع ملی را ایجاد کنیم و اگر انتخابات ایجاد نشود نه جمهوری، نه اتفاق و وحدت به میان نخواهد آمد.

امرالله صالح معاون نخست تیم دولت ساز نیز به مردم هرات وعده داد که دیگر حس بیگانگی میان آنها نخواهد بود و نفاق را ریشه کن خواهد کرد.

وی هرات را انگشت ششم نه بلکه انگشت شهادت حکومت دانست و نیاز حکومت به ولایت هرات را یک امر اساسی دانست.

پس از آغاز مبارزات انتخاباتی در افغانستان این اولین تیمی است که به هرات آمده است و بر ادامه کارنامه‌های گذشته خود برای پیشرفت و آبادانی مهر تایید و تعهد می‌زند، اشرف غنی رهبر تیم دولت ساز تاکید دارد که هرات را همچنان مهد فرهنگ و تمدن خواهد کرد و از این پس از انرژی و پتانسیل این ولایت در حکومت جدید خود بیشتر از پیش استفاده خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «مجتهد» افشاگر معروف اسرار خاندان آل سعود روز چهارشنبه در واکنش به حمله نیروهای یمنی به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در توییتی نوشت: آل سعود از بیم جنگی که آن‌ها را نابود کند این بار حمله نیروهای یمنی به این کشور را جدی گرفت. مجتهد نوشت: آل سعود این بار از ترس سرنوشت نفت و ترس از جنگی که آن‌ها را نابود کند، موضوع را جدی گرفتند و به این عقیده رسیدند که در صورت عدم اصلاح شرایط، زوالشان قطعی است. وی نوشت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در وضعیت آشفتگی و ناامیدی است به طوری که پس از حمله به «بقیق» مجبور شده است تا دوز قرص‌های آرامبخش خود را بیشتر کند. افشاگر اسرار خاندان آل سعود در ادامه نوشت: او (بن سلمان) در واقع مضطرب و نگران است به گونه‌ای که نزدیک است دچار اختلال عصبی شود. نیروهای انصار الله یمن روز دوشنبه عربستان و امارات متحده عربی را به حملات بیشتر در صورت متوقف نشدن تجاوز نظامی، تهدید کردند.

:: معصومی نژاد- افزایش مصرف مواد مخدر در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ آمارها نشان می‌دهد مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان ایتالیایی در مدارس در ۲ سال گذشته به میزان ۳۹ درصد افزایش یافته است‎ ایتالیا به دومین کشور اروپایی از لحاظ مصرف مواد مخدر در میان افراد زیر ۱۸ سال تبدیل شده است. کوکائین و هروئین از پرمصرفت‌ترین مواد مخدر در ایتالیا هستند.

ادامه شکست حداکثری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا3 ساعت قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

۲۰ درصد از زنان قربانی خشونت جنسی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، راشاتودی در گزارشی مستند با نام «جنگ نامرئی» مسئله خشونت جنسی علیه زنانی را که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند بررسی کرد. در این مستند با روبین لیین لافایتی کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا و تعداد دیگری از زنانی که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند، مصاحبه شد. روبین گفت: زمانی که ۱۷ ساله بودم به خدمت نیروی هوایی آمریکا درآمدم. این انتخاب خودم بود. این افراد در ادامه مصاحبه درباره تجربه تلخ سوء خشونت جنسی در زمان خدمت در ارتش سخن گفتند. براساس آمار بیش از ۲۰ درصد از زنان حین خدمت در ارتش با خشونت جنسی مواجه شده‌اند. در ۱۹۹۱ در یک جلسه استماع برآورد شد ۲۰۰ هزار زن ارتش آمریکا با خشونت جنسی مواجه شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1