اگر دچار اختلال خواب هستید، گوش به زنگ باشید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
اگر دچار اختلال خواب هستید، گوش به زنگ باشید

اگر دچار اختلال خواب هستید، گوش به زنگ باشید

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: ابتلا به سرطان دلایل مختلفی دارد اما یکی از اختلال‌های رایج مشکلات زمینه‌ای مساعد برای ابتلا به این بیماری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهند میزان ابتلا به سرطان در بانوانی که دچار مشکل آپنه تنفسی هنگام خواب هستند بیشتر از سایر بانوان است.

مطالعه‌های پیشین هم ارتباط بین آپنه خواب و ابتلا به سرطان را نشان داده بود و حال دانشمندان در جدیدترین مطالعه دریافتند ابتلا به اختلال آپنه تنفسی هنگام خواب می‌تواند سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان دربانوان شود.

این مطالعه روی حدود ۲۰ هزار بزرگسال در ۳۳ مرکز پزشکی در سراسر اروپا مبتلا به آپنه تنفسی شدید انجام و در مجله تنفس اروپا منتشرشده است؛ از میان داوطلبان حداقل ۲ درصد دارای سابقه ابتلا به یکی از انواع سرطان بوده‌اند.

کارشناسان دانشگاه گوتنبرگ سوئد که این مطالعه را انجام داده‌اند عوامل مختلفی برای ابتلای افراد به سرطان و ارتباط آن با آپنه تنفسی نام برده‌اند.

از جمله این مسائل، وجود اضافه وزن در بیشتر افراد مبتلا به آپنه تفسی خواب است؛ اضافه وزن با ایجاد تجمع چربی در بدن، کم تحرکی، افزایش تقسیم سلولی و مواردی از این دست از جمله دلایل ابتلای افراد به سرطان است.

به گفته کارشناسان آپنه تنفسی می‌تواند زمینه ساز سرطان شود، اما مبتلایان به سرطان که سابقه آپنه تنفسی ندارد معمولا در طول بیماری و پس از آن دچار این مشکل در زمان خواب نمی‌شوند.

آپنه تفنسی خواب OSA به حالتی گفته می‌شود که فرد در زمان خواب دچار وقفه‌های کوتاه و با تکرار زیاد تنفسی می‌شود؛ این وضعیت به دلیل ناتوانی عضله‌های گلو برای باز نگه داشتن راه هوایی به وجود می‌آید.

شکل دیگری از آپنه تنفسی به نام آپنه خواب مرکزی وجود دارد که به دلیل ناموفق بودن سیگنال‌های مغزی روی می‌دهد؛ از بین دو نوع آپنه، نوع OSA بین افراد شایع‌تر است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

افزون بر افزایش خطر ابتلا به سرطان، آپنه خواب سبب ایجاد افسردگی در افراد می‌شود و کارشناسان توصیه می‌کنند افراد دچار آپنه انسدادی برای شناسایی علت بروز، کنترل و درمان آن به متخصص مراجعه کنند.

این اختلال با ایجاد بی نظمی درخواب، سبب سبک شدن خواب و در نتیجه کاهش میزان تمرکز و سطح هوشیاری درزمان بیداری افراد می‌شود. در زمان بروز اختلال آپنه خواب، میزان اکسیژن دریافتی مغز و بدن کاهش می‌یابد که می‌تواند سبب افت ضریب هوشی، افزایش فشارخون، ابتلا به بیماری‌های قلبی، ضعف حافظه، اختلال درخلق وخو و آسیب دیدن عضله قلب در دراز مدت شود.

بنابر آمار‌ها تنها درکشور آمریکا ۲۰ درصد از بزرگسالان دچار اختلال آپنه خواب هستند. بنا بر یکی از نظریه‌های علمی درباره آپنه انسدادی تنفسی، این مشکل سبب دریافت میزان ناکافی اکسیژن به وسیله بدن می‌شود که در نتیجه آن دگرگونی‌هایی در رگ‌های خونی و سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آید که وضعیتی مناسب برای رشد تومور‌های سرطانی است.

سبک زندگی افراد از جمله مصرف مواد دخانی، سن، شاخص توده بدنی BMI، دارا بودن رژیم خوراکی ناسالم هم در بروز این مشکل اثرگذار است. کارشناسان ارتباط گسترده‌ای بین زنان دچار اختلال آپنه تنفسی خواب و ابتلا آنها به سرطان هایی چون سرطان پوست ملانوما، سرطان سینه و رحم شناسایی کرده‌اند.

بنابر این مطالعه دانشمندان به بانوان دچار این اختلال توصیه می‌کنند افزون بر مراجعه به پزشک برای رفع مشکل آپنه، به انجام معاینه‌های دوره‌ای، دادن آزمایش خون و ماموگرافی بپردازند تا در صورت ابتلا به سرطان در مراحل اولیه بیماری شناسایی شود.

به گفته دانشمندان به احتمال فراوان ترکیبی از هورمون‌های زنانه و استرس ناشی از هیپوکسی شبانه در زمان بروز OSA سبب کاهش توان سیستم ایمنی بدن و ابتلا به سرطان می‌شود.

منبع: Medicalnewstoday

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اگر ثابت شود مادهٔ غذایی خاصی قوای جنسی را تقویت و لذت جنسی را بیشتر می‌کند، حتما خیلی خوب فروش می‌کند. اما مواد غذایی خاصی وجود دارند که واقعا تقویت‌کنندهٔ قوای جنسی طبیعی باشند؟ مواد غذایی که باعث احساس شادمانی می‌شوند از جمله آندروفین‌ها، حاوی مواد غذایی هستند که باعث سلامت میل جنسی می‌شود یا به عبارت ساده‌تر باعث کامیابی و موفقیت می‌شود که بیشتر اوقات آنها را برانگیزنده و مقوی میل جنسی می‌دانند. تقویت‌کننده‌های جنسی به سه دستهٔ اصلی تقسیم می‌شوند: آنهایی که بر میل جنسی یا توان جنسی یا لذت جنسی تأثیر می‌گذارند. از اثر هیچ‌کدام از مواد غذایی به طور علمی و دقیق بر روی انسان خبر نداریم چون سنجش میزان تأثیر این مواد غذایی آسان نیست. بیماری‌های نهفتهاگر دچار کاهش میل جنسی شده‌اید، ممکن است دلیل اصلی آن بیماری یا مشکل دیگری باشد، همیشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
خودارضایی و اضطرابدر برخی افراد خودارضایی باعث ایجاد تنش و اضطراب می‌شود. ترک خودارضایی و استمناء به استراتژی‌ها و راهکارهای موثری نیاز دارد که ما در این مطلب به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. صحبت کردن با پزشک یا مشاور به شما کمک می‌کند تا احساسات منفی تان نسبت به این مساله را بازگو و راهنمایی‌های لازم و موثر برای ترک خودارضایی را دریافت کنید. بعد از ترک خودارضایی چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی استمناء را ترک می‌کنید احتمالا تا مدتی با احساس ناامیدی و کسالت روبرو می‌شوید اما این حالت موقتیست. بنابراین ترک استمناء به صمیمانه‌تر شدن و بهبود روابط جنسی شما با همسرتان کمک می‌کند.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: محققان آمریکایی بر اساس بررسی‌های خود مشاهده کردند: خوراکی‌های سرشار از آهن می‌توانند بر خاصیت ضدسرطانی گوجه فرنگی تاثیر منفی داشته باشد. لیکوپن از کاروتنوئیدها به حساب می‌آید که سرشار از آنتی‌اکسیدان است و در گوجه فرنگی یافت می‌شود. گوجه فرنگی حاوی خواص متعددی برای سلامت است که می‌توان به تاثیر آن در جلوگیری از ابتلا به سرطان و فشار خون و کمک به حفظ سلامت قلب، پوست و چشم‌ها اشاره کرد. به گفته محققان، بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف مواد غذایی یا مکمل‌های سرشار از آهن ممکن است خاصیت لیکوپن را به نصف کاهش دهد. به گزارش مدیکال نیوزتودی، محققان اظهار داشتند: مصرف وعده‌های غذایی حاوی آهن می‌تواند با گذشت زمان بر میزان جذب لیکوپن موجود در گوجه فرنگی تاثیر منفی داشته باشد.
الفالف1 روز قبل
این روانشناس بیان کرد: اضطراب جدایی ناهنجار بین ۹ تا ۱۸ ماهگی به اوج خود می‌رسد و تا ۲ تا ۵ سالگی کاهش می‌یابد. پرهون درباره تشخیص اختلال اضطراب جدایی گفت: برای تشخیص اختلال اضطراب جدایی در کودکان باید حداقل سه علامت مربوط به نگرانی مفرط در مورد جدایی از شخص مورد دلبستگی به مدت حداقل ۴ هفته وجود داشته باشد و از نظر بالینی موجب ناراحتی و افت چشمگیر عملکرد اجتماعی و تحصیلی فرد شده باشد. پرهون گفت: اغلب اختلال اضطراب جدایی پس از آن که کودک یک محرک تنش‌زای اساسی را تجربه می‌کند، نظیر رفتن به محل جدید، حضور در مدرسه جدید، مرگ یا بیماری یکی از خویشاوندان، ورود به مدرسه در مقطع ابتدایی، انتقال از یک مدرسه به مدرسه دیگر یا کناره‌گیری طولانی از مدرسه بروز می‌کند. پرهون خاطرنشان کرد: کودک باید در تکنیک شناختی رفتاری یاد بگیرد که در چه شرایطی افکار اضطرابی به وجود می‌آیند. همچنین در این رویکرد به درمان همزمان کودک و والدین تأکید شده است و به والدین و کودک راهبرد‌ها و وظایفی آموزش داده می‌شود که بیشترین نتیجه را برای درمان کودک به همراه دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴18 ساعت قبل
آن‌ها از پیاز برای پرداخت هزینه‌های اساسی خود مثل اجاره خانه استفاده می‌کردند و حتی پیاز را هدیه می‌دادند. از پیاز برای تمیز کردن اشیای فلزی استفاده می‌کردنداگر می‌خواهید ظروف نقره یا سایر ظروف فلزی خانه خود را تمیز کنید، پیاز به شما کمک می‌کند. پیاز زخم را درمان و گردش خون را تقویت می‌کندعوامل و بیماری‌های زیادی باعث تضعیف گردش خون می‌شود. پیاز نه تنها به جریان خون کمک می‌کند، بلکه ثابت شده با زخم‌های جزئی نیز مبارزه می‌کند. حتی یک بار ژنرال گرانت برای وزارت جنگ در واشنگتن نامه نوشت: «من سربازهایم را بدون پیاز حرکت نخواهم داد.» پیاز ورقه شده سمی نیستافراد زیادی فکر می‌کنند که پیاز خام برش خورده باکتری جذب می‌کند، بنابراین پیاز باقی مانده بسیار سمی است.
الفالف18 ساعت قبل
وی درباره اثرات زالو بر بدن گفت: زالو می‌تواند اثرات مفیدی بر بدن داشته باشد، بیماری‌هایی همچون زخم معده، کولیت روده، پرستات، امراض ریوی، التهابات کبد، کیسه صفرا و بواسیر را تا حدودی می‌تواند رفع کند. اکبری متذکر شد: زالو می‌تواند تاثیر خوبی بر گردش خون داشته باشد و جریان خون را در بدن بهبود بخشد و با این عمل موجب تقویت و تغذیه مو و مانع بروز بیماری‌های قلبی می‌شود. وی بیان کرد: امروزه نسبت به گذشته از این راه درمانی بیشتر استفاده می‌شود، زیرا در زمان قدیم اطلاعات کافی درباره زالو درمانی وجود نداشته است. اما به دلیل مطالعات کافی در این باره و اثرات آن به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌تواند یک راه درمانی مناسبی باشد. اکبری تاکید کرد: قبل از زالو درمانی حتما درباره مشکلاتتان با پزشک مشورت و صحبت کنید تا درست راهنمایی شوید که زالو درمانی مناسب است یا راه دیگری را باید پیش بگیرید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1