انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز

انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز

فارسخبرگزاری فارس |
فرماندار ممسنی «رأی دادن زیر چکمه یگان ویژه» را حق مردم اصیل و بافرهنگ این شهرستان ندانست و درعین‌حال گفت: 600 عامل اغتشاش در انتخابات شناسایی‌شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، با نزدیک شدن به موعد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور به‌عنوان متولی انتخابات آرام‌آرام خود را آماده می‌کند تا زمینه را برای مشارکت حداکثری و بهتر مردم، در سراسر کشور رقم بزند.

در سال ۹۰ و در انتخابات مجلس، اتفاقاتی در ممسنی رخ داد که باعث شد این شهرستان به‌عنوان نقطه قرمز در کشور معرفی شود و طبیعتا دراین‌بین، فرمانداری این شهرستان به‌عنوان مجری اصلی انتخابات، وظیفه‌ای سنگین‌تر و حساس‌تر را بر دوش خواهد داشت.

با توجه به اتفاقات ناخوشایند در دو دوره انتخابات گذشته این شهرستان ازجمله درگیری‌ها و نزاع‌های محلی میان طرفداران کاندیداها، این موضوع سبب شده که انتخابات ممسنی در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شود به‌طوری‌که در دوره قبلی انتخابات مجلس در سال ۱۳۹۴، حدود ۲ هزار نیروی انتظامی و امنیتی این انتخابات را پوشش دادند!

حالا فرمانداری ممسنی در چنین شرایطی خود را برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس که قرار است دوم اسفندماه امسال برگزار شود، در این شهرستان آماده می‌کند به امید آنکه با برنامه‌ریزی دقیق، در این دوره دیگر اتفاقات ناخوشایند مشابه روی ندهد.

برای اطلاع از آخرین اقدامات و کم و کیف امور انتخاباتی، گفت‌وگویی را با داوود ایوبی فرماندار ممسنی ترتیب دادیم؛ فرمانداری که تجربه برگزاری ۹ انتخابات را در کارنامه خود دارد.

انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز - 6

*قرار گرفتن در خط قرمز!

فرماندار ممسنی در ابتدای این گفت‌وگو اظهار داشت: حوادثی که در دور دوم انتخابات مجلس گذشته روی داد، موجب شده تا همچنان ممسنی در منطقه قرمز قرار گیرد لذا یکی از اولویت‌های اصلی ما در دور آینده برگزاری انتخابات سالم به‌دوراز حواشی است.

داوود ایوبی از تدوین سند استراتژیک انتخابات در شهرستان ممسنی خبر داد و گفت: هدف ما این است که با بی‌طرفی محض و اعمال قانون، ممسنی را از منطقه قرمز انتخاباتی خارج کنیم، لذا درصدد تدوین یک سند استراتژیک انتخابات برای ممسنی تدوین بوده؛ سندی که شاید در کشور بی‌نظیر باشد.

مقام عالی دولت در شهرستان ممسنی از اقدامات فرمانداری نیز گفت و افزود: برای تدوین سند مذکور، نیاز به شناسایی مأموریت‌ها است و برای این کار نیز نیاز به اصلاح وضع موجود است.

وی با اشاره به عوامل داخلی و خارجی مثبت و منفی مؤثر بر انتخابات ممسنی ادامه داد: نقاط قوت شهرستان در برگزاری انتخابات همچون مشارکت بالای مردم، وجود نخبگان، تنوع قومی قبیله‌ای و تاریخ پرافتخار این منطقه شناسایی‌شده؛ ضمن اینکه نقاط ضعف نیز مشخص است.

انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز - 12

*مشی طایفه‌گرایی بلای جان انتخابات!

ایوبی افزود: یکی از نقاط ضعف انتخابات در ممسنی مشی طایفه‌گری است که اساس انتخابات تاکنون بر آن قرارگرفته؛ البته در سال‌های اخیر به دلیل قوت گرفتن احزاب، این رویکرد کمی معتدل شده است.

فرماندار ممسنی به دلایل رویکرد طایفه‌گرایی در انتخابات ممسنی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در رویکرد طایفه‌گرایی در انتخابات، برای طایفه‌ای که کاندیدای آن‌ها رأی می‌آورد، طبیعتا امتیازاتی ایجاد می‌کند و در مقابل احساس سرشکستگی در طایفه مقابل را به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین گفت: اینکه کاندیداهای گوناگون از طایفه‌های مختلف در انتخابات حضور یابند، قطعا یک فرصت است؛ ضمن اینکه عطش انتخابات تقسیم‌شده و اثر مخرب آن نیز کمتر است. البته تهدیداتی هم دارد، وقتی جو شهرستان متشنج می‌شود، افراد سوءاستفاده کن نیز سروکله‌شان پیدا می‌شود.

انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز - 17

*شناسایی معتمدین

ایوبی با بیان اینکه یک برنامه منسجم برای برگزاری سالم انتخابات در نظر گرفته‌شده است، افزود: تمام عوامل تأثیرگذار در انتخابات تا حدود بسیاری شناسایی و به‌صورت رسمی و غیررسمی با آن‌ها مذاکره شده است.

مقام عالی دولت در شهرستان ممسنی خاطرنشان کرد: درصددیم تا این عوامل تأثیرگذار را اقناع کرده و این اعتماد را ایجاد کنیم که ما به‌عنوان مجری انتخابات در شهرستان، کاملا بی‌طرف هستیم؛ یعنی بدون جهت‌گیری و سوگیری، انتخابات را برگزار می‌کنیم.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز - 22

*فرماندار بی‌طرف است

وی با بیان اینکه در انتخابات آینده به‌شدت به دنبال جلب اعتماد مردمی هستیم، بیان داشت: یک تفکر اشتباه در شهرستان ممسنی وجود دارد به این شکل که آن‌ها معمولا فرماندار و هیات اجرایی انتخابات را وابسته به یکی از کاندیداها می‌دانند لذا این تفکر، یک جو بی‌اعتمادی به وجود آورده است.

فرماندار ممسنی افزود: جالب اینکه تفکر مذکور در حالی در شهرستان ایجادشده که تمام فرماندارانی که منتسب به نماینده‌ها بودند، کاندیدایشان بیشتر از یک دوره نماینده نبوده است؛ بنابراین نشان از اشتباه بودن این تفکر است یعنی هیچ‌گاه در ۲۰ سال اخیر، نماینده ممسنی دو دوره‌ای نشده است.

ایوبی در جمع‌بندی این قسمت از سخنان خود نیز گفت: به‌هرحال ما فراخوان داده‌ایم؛ تحقیقات علمی در حال شکل‌گیری است و از نخبه‌های ممسنی در خصوص برگزاری سالم انتخابات نظرخواهی شده است.

انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز - 27

*تشکیل پرونده قضایی برای ۶۰۰ اغتشاشگر

مقام عالی دولت در شهرستان ممسنی در ادامه این گفت‌وگو از شناسایی عوامل اغتشاش در انتخابات ممسنی نیز خبر داد و گفت: در این زمینه بیش از ۶۰۰ نفر شناسایی شدند؛ کسانی که در انتخابات گذشته شهرستان به دلیل ایجاد اغتشاش برای آنان پرونده قضایی تشکیل شد و بیشتر این پرونده‌ها مربوط به دو دوره قبل بوده است.

وی افزود: احصای اسامی اغتشاش‌گران انتخابات، با همکاری دستگاه‌های امنیتی انجام و احکام تبعید و زندان برای آنان به اجرا درآمد و برخی هنوز در حال سپری کردن دوران محکومیت خود هستند؛ برخی نیز متواری شده‌اند که پرونده‌شان همچنان مفتوح است.

ایوبی تأکید کرد: این افراد اغتشاش‌گر تحت نظارت هستند و توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کنترل می‌شوند، اقدامات سلبی نیز برای آنان در نظر گرفته‌شده است.

انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز - 32

* ۲۰۰۰ نیروی امنیتی و انتظامی چرا؟

فرماندار ممسنی در ادامه این گفت‌وگو با اشاره به حضور ۲۰۰۰ نیروی امنیتی، انتظامی و نظامی در انتخابات دوره قبل شهرستان، این فضای امنیتی را شایسته مردم اصیل و بافرهنگ ممسنی ندانست و خواستار تغییر رویکردها شد.

مقام عالی دولت در ممسنی بیان داشت: برای نخبگان و فرهیختگان ممسنی این موضوع خیلی سنگین و غیرقابل‌هضم است که مردم زیر چکمه یگان ویژه رأی دهند و این فضای امنیتی شایسته مردم متمدن و بافرهنگ این شهرستان نیست.

ایوبی ادامه داد: از طرف دیگر هزینه خوردوخوراک و اسکان این‌همه نیرو در روزهای انتخابات برای شهرستان بسیار سنگین است به‌طوری‌که ما تا همین چند ماه پیش توانستیم هزینه دوره قبل را پرداخت کنیم!

وی به تبعات حواشی انتخاباتی برای شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: مسائل حاشیه‌ای انتخابات بسیار زمان‌بر است و مجموع این حواشی، شهرستان را از شاخصه‌های توسعه، عقب نگاه داشته؛ به‌طوری‌که هنوز بسیاری از روستاها در مسائل اولیه مانده‌اند.

فرماندار ممسنی خاطرنشان کرد: وقتی ۶۰۰ پرونده انتخاباتی تنها در ۳ روز تشکیل می‌شود تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل که وضعیت چگونه خواهد بود؛ تخلفاتی از قبیل جعل کارت شناسایی، شناسنامه، تعرفه رأی‌گیری و …که حتی بعضا خود کاندیداها هم در آن دخیل بوده‌اند.

انتخابات زیر چکمه! / ممسنی همچنان روی خط قرمز - 39

*سخن پایانی

وی با بیان اینکه جلسات چهارشنبه‌های فرمانداری خاص انتخابات است، یادآور شد: ما به روستاهایی رفتیم که عنوان می‌شد در طول تاریخ، حتی بخشدار نیز به آنجا نرفته است.

ایوبی در پایان این گفت‌وگو با اشاره به تجربیات برگزاری انتخابات خود نیز گفت: از معدود فرمانداران ممسنی هستم که به‌عنوان مسؤول اجرایی، سابقه برگزاری ۹ دوره انتخابات دارم و با توجه به اشرافیت و شناخت محیطی مناسب، فکر می‌کنم که موفق شویم انتخابات شایسته‌ای را برگزار کنیم.

شهرستان ممسنی در ۱۴۰ کیلومتری شهرستان شیراز واقع در غرب استان فارس واقع شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت ترس سعودی‌ها از درگیری با ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ماجرای استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری که با حضور رئیسان جمهوری ترکیه و ایران برگزار شد به یک آیه قرآنی اشاره کرد. ولادیمیر پوتین که در کنار حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نشسته بود، در پاسخ به پرسشی درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به آیه‌ای از قرآن استناد کرد که در آن مخالفت با خشونت‌ورزی مگر در شرایط حمایت از قوم و خویش مورد اشاره شده است. پوتین گفت: «قرآن کریم به غیرقابل قبول بودن هرگونه خشونتی اشاره دارد مگر زمانی که پای حمایت از خویشاوندان شما در میان باشد. ما حاضریم به عربستان سعودی برای حمایت از قوم و خویش یا همان ملتش هرگونه کمکی ارایه کنیم.» تعداد بازدید: ۱۹ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیرییس‌جمهوری روسیه در ادامه نکته‌ای را خطاب به رهبران سیاسی عربستان سعودی مطرح کرد. به گفته پوتین «کافی است رهبران عربستان سعودی تصمیم خردمندانه‌ای اتخاذ کنند، همانطور که رهبری ایران با خرید سامانه موشکی اس‌۳۰۰ انجام داد و همان مسیری که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با خرید آخرین مدل سامانه دفاعی اس‌۴۰۰ طی کرد.» زمانی که رئیس‌جمهوری روسیه در حال توضیح این نکات بود دوربین روی چهره برخی سیاستمداران ایرانی تمرکز کرده بود که با خنده به سخنان وی گوش می‌دادند، افرادی چون محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی و امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران.

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

ادامه شکست حداکثری

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

مهمان آمریکایی افق نو: حرم امام رضا حس ویژه‌ای برایم داشت/ به اسلام علاقه دارم/ بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
وی می‌گوید طی سفر سه‌روزه‌اش به مشهد برای شرکت در کنفرانس سال گذشته افق نو، دو بار به حرم امام رضا علیه‌السلام مشرف شده و آن‌جا به نظرش مکان بسیار ویژه‌ای بوده است. اگر ویژگی شبکه‌سازی افق نو نبود، الآن این دوستان را نداشتم. بعضی وقت‌ها برای این‌که با شخصیت‌های جالب آمریکایی آشنا شوید، باید به تهران [و کنفرانس افق نو] بروید. «یهودی، نه صهیونیست» نوشته روی سینه «یسرائیل داوید وایس» خاخام یهودی و سخنگوی اتحاد یهودیان ضدصهیونیسم حین سخنرانی در کنفرانس افق نو (+) ◄ به موضوع افق نو برگردیم. در مقاله‌ام درباره همه این‌ها توضیح داده‌ام؛ البته می‌دانم همه این موضوعات مرتبط با افق نو نیستند، اما مرتبط با خود من هستند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم نماز جمعه این هفته از ساعت ۱۱:۳۰ در دانشگاه تهران آغاز می‌شود. سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به مناسبت «هفته دفاع مقدس» پیش از خطبه‌ها سخنرانی می‌کند. در‌های دانشگاه از ساعت ۱۰:۳۰ باز می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1