صنعت کارچاق‌کنی!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
صنعت کارچاق‌کنی!

صنعت کارچاق‌کنی!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اقدامات اخیر قوه قضاییه برای مبارزه فراگیر با فساد به ویژه در درون این قوه با استقبال گسترده افکار عمومی مواجه شده است. بررسی یک گزارش رسمی می‌تواند ابعاد فساد در قوه قضاییه را بیشتر روشن کند.

دو سال پیش حفاظت اطلاعات قوه قضاییه گزارشی را به عنوان عملکرد خود در سال ۹۵ منتشر کرده است که نشان می‌‌دهد در این سال ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان پول کارچاق‌کنی به تعداد ۳۴۴ مورد کشف شده است! خبری که نه در فضای مجازی و نه در سایر رسانه‌ها چندان مورد توجه و کنکاش قرار نگرفت و در فضای غبارآلود سپهر سیاسی کشورمان گم شد!

بر اساس عرف معمولا کشفیات ۱۰ درصد واقعیت موجود است؛ به این معنا که برآورد می‌شود صنعت کارچاق‌کنی در دستگاه قضایی سالیانه حدود ۱۵۰هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته باشد. این رقم چندان هم دور از واقعیت به‌نظر نمی‌رسد. اخیرا علیرضا زاکانی نماینده پیشین مجلس در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از اعمال نفوذهای اکبر طبری معاون تازه به حبس کشیده شده دفتر رئیس سابق قوه قضاییه و وابستگان به وی پرده برداشته است که فقط یک مورد آن مربوط به پرونده موسوم به پتروشیمی با اخلال شش میلیارد و ششصد میلیون یورو معادل تقریبی یکصد میلیارد تومان است! چند مقایسه می‌تواند عمق فاجعه را بیشتر نمایان سازد:

۱- باتوجه به میزان ۴۲هزارمیلیارد تومانی بودجه عمرانی کل کشور در سال ۹۵ می‌توان به این واقعیت تلخ پی برد که مبلغ کشف شده پول کارچاق‌کنی در سال ۹۵ معادل ۳۰درصد بودجه عمرانی کل کشور بوده است و اگر کشفیات ده درصد واقعیت باشد، میزان واقعی پول کارچاق‌کنی در قوه قضاییه بیش از سه برابر بودجه عمرانی کل کشور بوده است!

۲- کل بودجه قوه قضاییه و سازمان‌های وابسته در سال ۹۵ حدود ۷۰۰۰میلیارد تومان بود؛ یعنی همین مقدار کارچاق‌کنی کشف شده دوبرابر بودجه دستگاه قضایی و اگر به شیوه «میزان کشفیات از واقعیت» محاسبه کنیم صنعت کارچاق کنی حدود ۲۰ برابر بودجه سالیانه دستگاه قضایی گردش مالی داشته است.

۳- بر اساس رقم اعلام شده سهم هر «کارچاق‌کن» از میزان کشفیات ۴۴میلیارد تومان است؛ یعنی ماهیانه نزدیک به ۴میلیارد تومان!

۴- اذعان اخیر رئیس سابق قوه قضاییه به اینکه مخزن الاسرار اتهام‌های قائم‌مقام‌ها، معاونان و آقازاده‌های مسئولین است چهره خوبی را از دستگاه قضایی ترسیم نمی‌کند. اتهام‌هایی که معلوم نیست رسیدگی شده یا صنعت کارچاق‌کنی آن‌ها را از چرخه رسیدگی خارج کرده است که هنوز هم درمخزن الاسرار باقی مانده است!

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

با توجه به نکات فوق آیا نمی‌توان مدعی شد که فساد در دستگاه قضایی هم سیستماتیک است و باید برای آن چاره‌ای جدی وسریع اندیشید؟ این واقعیتی است که رسما از سوی مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه منتشر شده است؛ قوه‌ای که باید پناهگاه مردم و پرچمدار استیفای حقوق جامعه باشد.

مردم انتظار دارند قوه قضاییه با مفاسد اقتصادی امروز جامعه و اختلاس‌های میلیاردی برخوردی قاطع و فسادبرانداز داشته باشد و قطعا شرط اصلی برای موفقیت در این کارزار پیچیده مبارزه با فساد در درون قوه قضاییه است.

مقام معظم رهبری نیز تاکنون بارها دغدغه خود را در خصوص سلامت قوه قضاییه بیان فرموده و بر برخورد با فسادهای داخلی قوه قضاییه تاکید نموده و لازمه پیشرفت کارها در دستگاه قضایی و ایجاد تلقی عمومی از قوه قضاییه به عنوان مجموعه‌ای «حیات‌بخش، امیدبخش و آرامش‌بخش» را برخورد جدی با تخلفات دانسته‌اند و با تاکید بر اصلاح قوه قضاییه از درون، افزایش بیشتر بازرسی‌ها و برخورد جدی و مجازات متخلفان را مورد توجه قرار داده و فرمودند: «نباید این‌گونه احساس شود که قوه قضاییه با متخلفان قضایی برخورد نمی‌کند». ایشان همچنین حفظ سلامت قوه قضاییه را اصلی‌ترین عامل جلب رضایت مردم و در درجه اول اهمیت برشمرده‌اند.

در شرایطی که تلاش می‌شود با رکود در اقتصاد کشور مقابله گردد تاسایه رکود از سر صنعت برداشته شود، برعکس انتظار می‌رود با یک اقدام انقلابی، سونامی رکود متوجه «صنعت کارچاق‌کنی» در قوه قضاییه گردد و این صنعت به طور کامل ریشه‌کن شود تابا سلامت دستگاه قضایی، قوه قضاییه به واقع پناهگاه مردم باشد.

اکنون که رئیس محترم قوه قضاییه مبارزه‌ای بدون اغماض با فساد را آغاز کرده‌اند و این اقدام انقلابی با مبارزه در درون قوه قضاییه همراه شده است و برخی از متهمان به فساد در قوه قضاییه دستگیر شده‌اند، انتظار می‌رود به‌زودی صنعت کارچاق‌کنی در قوه قضاییه و البته در همه دستگاه‌های اداره‌کننده کشور فلج شود واین واژه تلخ از ادبیات کشورمان حذف گردد.

* سرمقاله روزنامه شهرآرا در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۳۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بی هویت‌ها؛ ۱۰۰ هزاربومی بی‌شناسنامه در سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
در نخستین بخش از گزارش‌های روایی تسنیم از بی‌هویت‌های بلوچستان سری زدیم به یکی‌از عمده‌ترین مناطق بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان، استانی که روایت‌های رسمی و غیررسمی می‌گوید حداقل ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت بومی آن شناسنامه ندارند.

مرد تهرانی با ۷ شناسنامه ۷ زن داشت! / همسرانش نمی‌دانستند! + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
محمد دلاوری مجری برنامه «مدیر مسئول» شبکه پنج سیما، در جدیدترین قسمت این برنامه همراه با سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به مراکز پلیس‌های تخصصی رفت. در این بازدید، مامور بخش آزمایشگاه فیزیک تشخیص هویت نیروی انتظامی، روایتی جالب از فردی که برای ۷ بار ازدواج کردن، ۷ شناسنامه جعل کرده بود را بیان کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حضور بانوان در شهرآوردپیش بینی نشده

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سردار رحیمی: به هیچ عنوان در ورودی ورزشگاه بلیت فروخته نخواهد شدسردار حسین رحیمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: هیچ برنامه‌ای برای حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برای تماشای شهرآورد پیش بینی نشده است. فرمانده انتظامی تهران افزود: علاقه‌مندان برای تماشای بازی استقلال - پرسپولیس که ۳۱ شهریور برگزار می‌شود، حتما باید بلیت الکترونیک تهیه کنند، چون به هیچ عنوان در ورودی ورزشگاه بلیت فروخته نخواهد شد.

ماجرای استفاده برخی سلبریتی‌ها از آمبولانس برای جابجایی از زبان اورژانس (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴-دانشمندان دوربین‌هایی در محل دفن مردگان نصب کردند تا حرکات اجساد درون قبرها را مورد بررسی قرار دهنددانشمندان استرالیایی دریافتند که اجساد مردگان، درون قبر تکان می‎خورد و دست‌های آن‌ها بارها از بدن دور شده و سپس به جای خود باز می‌گردند. اکتشاف این موضوع بر نظریه‌های قبلی که گمان می‌کردند اجساد مردگان تکان نمی‌خورد، خط بطلان کشید. مشاهدات شوکه‌کننده چند دانشمند از حرکت اجساد/ دوربین‌های نصب‌شده درون قبرها چه چیزی ضبط کرده بودند؟ دانشمندان استرالیایی در یک مرکز پژوهشی محرمانه دوربین‌هایی در محل دفن مردگان نصب کردند که به فواصل زمانی ثابت، از آن‌ها عکس گرفته و روند متلاشی شدن اجساد را ثبت می‌کرد. آلیسون ویلسون گفت که احتمالا تکان خوردن دست‌ها، در نتیجه کوتاه شدن رباط‌ها پس از خشک شدن آن‌ها باشد. او افزود: «مقدار حرکت اجساد واقعا تعجب‌آور است.

کاهش دما در بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
محمد اصغری با اعلام این خبر افزود: البته بیشترین کاهش را از روز یکشنبه هفته آینده احساس خواهیم کرد بطوری که در سواحل دریای خزر تا ۱۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت و از روز یکشنبه تا سه شنبه نیز بارش در سواحل دریای خزر در خورتوجه خواهد بود بویژه شالیکاران که باید مراقب این بارش‌ها باشند. کارشناس هواشناسی افزود: امروز نیز در استان‌های ساحلی دریای خزر از جمله گیلان، مازندران و گلستان بارش به شکل پراکنده را داشتیم ضمن اینکه در شمال غرب کشور نیز از جمله اردبیل و آذربایجان شرقی در ساعات بعدازظهر رگبار و رعد و برق اتفاق می‌افتد. اصغری گفت: در بخش جنوبی کشور نیز از جمله در هرمزگان، سردشت در ساعات بعدازظهر باید منتظر رگبار و رعد و برق باشند ضمن اینکه وزش باد پدیده مشترک در منطقه خوزستان، بوشهر و دزفول است. وی افزود: سواحل خلیج فارس نیز هوا به علت بالا بودن رطوبت شرجی است و در جزایر ابوموسی کاهش دید شدید را داریم. کارشناس هواشناسی گفت: در شرق کشور نیز وزش باد و کاهش دید و کیفیت هوا را پیش رو خواهیم داشت.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1