نحوه پذیرش دختران و زنان ویژه در خانه‌های سلامت تشریح شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سلامت
نحوه پذیرش دختران و زنان ویژه در خانه‌های سلامت تشریح شد

نحوه پذیرش دختران و زنان ویژه در خانه‌های سلامت تشریح شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره فرایند پذیرش دختران و زنان ویژه در خانه‌های سلامت و خدمات تخصصی به این افراد توضیح داد.

- اخبار اجتماعی -

حبیب الله مسعودی فرید در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درباره ضرورت راه‌اندازی خانه سلامت اظهار کرد: در صورتی که به دلایل فردی، خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی عده‌ای از افراد جامعه از جمله زنان و دختران، از حضور در صحنه اجتماع، تعلیم و تربیت و فعالیتهای اقتصادی و غیره با اعمال انواع خشونت‌ها منع شوند، طبعا فرصتی برای آسیب‌پذیری بیشتر آنان فراهم خواهد شد. از این‌رو دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی به منظور نگهداری و حمایت از دختران نیازمند حمایت‌های اجتماعی تا زمان استقلال و خودکفایی فردی و اجتماعی آنان و پیشگیری از آسیب‌پذیری این قشر از جامعه همچنین به دلیل عدم تداخل گروه هدف با زنان آسیب‌دیده اجتماعی، از سال ۱۳۷۸ اقدام به ایجاد خانه‌های سلامت برای دختران کرده است.

وی تصریح کرد: به استناد اصل دهم، بیست و یکم و بیست و نهم قانون اساسی، قانون تشکیل سازمان بهزیستی کشور، مصوب مورخ ۱۳۵۹/۳/۲۴ شورای انقلاب با الحاق اصلاحیه ۲۴ مردادماه ۱۳۵۹ و اصلاحات و الحاقات به عمل آمده جلسه ۱۳۵۷/۱۱/۱۹ مجلس شورای اسلامی در خصوص تجدید تربیت منحرفین اجتماعی (آسیب‌دیدگان اجتماعی) و نظر به اجرای مفاد آئین‌نامه اجرایی مصوب هیئت محترم وزیران به شماره ۶۰۶۱۵/ت/۸۵ مورخ ۷۱/۳/۳ در رابطه با دختران و زنان در معرض آسیب اجتماعی (حاد) و دختران و زنان در معرض آسیب اجتماعی (ویژه) و همچنین قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور، آئین‌نامه چتر ایمنی رفاه اجتماعی که طی تصویب نامه هیئت وزیران ابلاغ شده است.

فرید درباره نحوه پذیرش این افراد گفت: به منظور ایجاد هماهنگی در امر پذیرش، تمام پذیرش‌های خانه توسط مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی (اورژانس اجتماعی) استان انجام خواهد شد. ضمنا شرایط و مدارک مورد نیاز پذیرش عبارتند از ایرانی بودن یا داشتن تابعیت اجمهوری اسلامی ایران، داشتن گواهی پزشک قانونی مبنی بر باکره بودن دختر، داشتن حداقل ۱۸ سال و داشتن گزارش تیم تخصصی مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی (اورژانس اجتماعی به همراه تصویر پرونده کامل خدمت گیرنده.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: دختران پذیرش شده در این مرکز فقط از طریق مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی به این خانه‌ها ارجاع می‌شوند و خانه حق پذیرش به صورت مستقل را نخواهد داشت. از ابتدای پذیرش باید در زمینه فراهم آوردن امکانات بازگشت دختر به خانواده و یا بستگان و یا سایر روش‌های ترخیص به منظور توانمندسازی دختران تلاش کرد است و کمیته امور آسیب‌دیدگان اجتماعی استان موظف به نظارت دقیق بر تحقق این امر است.

وی افزود: مدت زمان حمایت از دختران در خانه سلامت حداکثر ۶ ماه است و ظرف این مدت خانه موظف به برنامه‌ریزی برای توانمندسازی و استقلال دختران است. این مدت در موارد خاص با نظر کمیته امور آسیب‌دیدگان اجتماعی استان به مدت ۶ ماه قابل تمدید است.

خبری: اخبار درباره سلامت

فرید همچنین درباره خدمات تخصصی خانه‌های سلامت تصریح کرد: پس از پذیرش توسط مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی (اورژانس اجتماعی)، دختران به خانه معرفی می‌شوند و در طی مدتی که در خانه زندگی می‌کنند باید خدمات تخصصی از جمله خدمات مددکاری اجتماعی- خدمات روانشناسی- خدمات بهداشتی و درمانی - خدمات تربیتی - خدمات آموزشی، فرهنگی، تربیتی، مذهبی- خدمات حقوقی- سایر خدمات و خدمات تیم تخصصی ارائه شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه در خصوص خدمات تخصصی در خانه‌های سلامت توضیح داد: خدمات مددکاری اجتماعی عبارتند از جمع‌آوری اطلاعات از طریق ابزارهای مددکاری اجتماعی- ارزیابی دقیق وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی- ارزیابی وضعیت روانی، اجتماعی و برنامه‌ریزی لازم جهت بهره‌مندی از برنامه‌های درمانی و آموزشی، خدمات روان‌شناسی (مصاحبه بالینی و معاینه وضعیت روانی- ارزیابی و بررسی دقیق استعدادها، علائق، انگیزه‌ها - انجام مشاوره (فردی، خانوادگی و گروهی) - درمان (گروه درمانی، خانواده درمانی و …) - آموزش مهارت‌های زندگی.

وی ادامه داد: از خدمات بهداشتی و درمانی نیز می‌توان به تهیه شرح حال- انجام معاینات کامل - انجام آزمایشات پاراکلینیکی روتین- تشخیص، تدوین و اجرای طرح خاص درمانی -نظارت بر بهداشت فردی و محیط - آموزش پیشگیری از HIV+/ ایدز و هپاتیت اشاره کرد.

فرید در مورد سایر خدمات تخصصی در خانه‌های سلامت افزود: نظارت و مراقبت شبانه‌روزی - نظارت بر اعمال و رفتار و گزارش موارد انضباطی به تیم خانه (شامل مسئول مرکز، مددکار اجتماعی و روان‌شناس) و کلیه موارد و تصمیم‌ها بایستی در فرم صورتجلسه ثبت شود، رفع کمبودها و تأمین نیازهای ضروری -نظارت بر کارهای روزمره و جاری (نظافت و شستشو و …) که بایستی با مشارکت دختران انجام پذیرد، همکاری با سایر اعضاء تخصصی خانه در حوزه تربیتی ارائه می‌شود.

وی در ادامه درباره ترخیص دختران از این مراکز گفت: ترخیص مراجعین با نظر و تایید تمام اعضاء تیم تخصصی انجام می‌شود که در این بخش نیز بر اساس جدول طراحی شده صورت می‌پذیرد که از آن جمله می‌توان بازگشت به خانواده (تحویل به خانواده یا بستگان سببی و نسبی) مهمتین هدف این مراکز است و در صورت فراهم نبودن شرایط مناسب جهت بازگشت به خانواده مراتب باید به تایید تیم تخصصی خانه برسد، زندگی مستقل با حفظ شرایط قانونی، ازدواج و ارجاع به سازمان‌ها، ارگان‌های ذیربط و سایر نهادهای حمایتی و امدادی موجود در جامعه (دولتی و غیردولتی) و

فرید در پایان گفت: پس از ترخیص مددکار اجتماعی مرکز موظف است پس از ترخیص پیگیری لازم را انجام دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
نوشیدن آب از راه دیگری نیز باعث کاهش دریافت کالری می‌شود: آب، فضای معده را اشغال می‌کند. مطالعه‌ای دریافته است نوشیدن آب سرد، سرعت متابولیسم در زمان استراحت را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. اما بیشتر پژوهش‌هایی که نشان داده‌اند نوشیدن آب بیشتر به چربی سوزی کمک می‌کند، روی حیوانات انجام شده است. به هر حال در این مسئله که نوشیدن آب و مایعات مهم است تردیدی وجود ندارد، مخصوصا برای افرادی که ورزش و فعالیت دارند. کلام پایانیحالا که دلیل دیگری برای آب نوشیدن پیدا کرده‌اید و سعی در لاغر شدن هم دارید، پس به آب نوشیدن بیشتر اهمیت بدهید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
مدل خوابیدن در هر فرد متفاوت است. همچنین، اگر با درد مفاصل مواجه هستید، خوابیدن در این حالت ممکن است باعث ایجاد درد در هنگام صبح شود. قرار دادن یک بالش در زیر شکم ممکن است به کاهش درد کمر کمک کند. خوابیدن به پشتاین مدل اگرچه ممکن است محبوب‌ترین حالت خواب نباشد، بیشترین مزایا برای سلامتی را دارد. این مدل خوابیدن، برای افرادی که خروپف می‌کنند ممکن است دشوار باشد.
تابناکتابناک1 روز قبل
انواع آلودگی‌های محیطی مثل آلودگی هوا، مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایش و استرس می‌توانند سلامت پوست شما را تحت تاثیر قرار دهند. انواع آلودگی‌های محیطی مثل آلودگی هوا، مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایش و استرس می‌توانند سلامت پوست شما را تحت تاثیر قرار دهند. لیمو و خواص بی نظیرشلیمو یکی بهترین گزینه‌هایی است که می‌تواند نقش پر رنگی در شفاف کردن پوست شما ایفا کند. این خوراکی ترش عناصر سفید کننده دارد و سرشار از ویتامین سی است که به دفع مواد سمی از سطح پوست کمک می‌کند. جالب است بدانید مصرف آووکادو می‌تواند از پوست شما در برابر مضرات اشعه یو وی مراقبت کند.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
دکتر محمدرضا عزیزی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه با تلاش سازمان نظام پزشکی به مدت دو روز برگزار می‌شود. آقای عزیزی اضافه کرد: سازمان نظام پزشکی به منظور پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر همایش‌های تخصصی برگزار می‌کند و همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه به منظور کاهش ابتلا به این بیماری با افزایش آگاهی همکاران پزشک و متخصص برگزار شده است. وی با بیان اینکه به سبب سبک زندگی در جوامع شهری بروز سرطان‌ها در جهان و ایران افزایش یافته است گفت: سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در میان بانوان است. مدیر آموزش سازمان نظام پزشکی بررسی روش‌های مختلف پیشگیری و درمان، شیمی درمانی، جراحی، تشخیص و تصویربرداری با رویکرد تشخیص به موقع و درمان موثر در این سمینار ارائه می‌شود. وی با اشاره به اینکه سرطان سینه در مردان نیز وجود دارد، اما شیوع آن کم است گفت: بانوان باید به منظور پیشگیری از ابتلا به سرطان‌ها از جمله سرطان سینه سبک زندگی خود را اصلاح کنند، کاهش وزن، کنترل چربی، قند و فشارخون همچنین ورزش و بویژه شیردهی در کاهش ابتلا به سرطان سینه در بانوان موثر است.
مهرمهر22 ساعت قبل
وی در ادامه به مشکلات مراکز رادیولوژی کشور در تامین هزینه‌ها و تهیه دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز تصویربرداری پزشکی، اشاره کرد و افزود: با توجه به پایین بودن تعرفه و پشتیبانی نامناسب بیمه‌ها که همیشه بدهکار هستند، ما برای تهیه تجهیزات و مواد مصرفی در مراکز رادیولوژی دچار مشکل هستیم. جلال شکوهی گفت: مراکز رادیولوژی کشور در تامین و انتقال ارز مورد نیاز برای تهیه تجهیزات و مواد مصرفی تصویربرداری پزشکی، دچار مشکل هستند و مانده‌ایم چکار کنیم. وی به افزایش زمان استهلاک دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی به دلیل نبود نقدینگی اشاره کرد و افزود: در شرایط کنونی که این مراکز با مشکل نقدینگی مواجه شده‌اند، به ناچار زمان استهلاک دستگاه‌ها و تجهیزات، از ۷ سال به ۱۰ سال و بعضا ۱۵ سال افزایش یافته است. رئیس انجمن رادیولوژی ایران، گفت: وزارت بهداشت می‌گوید افرادی که بالای ۱۵۰ کیلو وزن دارند نیز برای خدمات تصویربرداری پزشکی پذیرش شوند، در حالی که دستگاه‌های قدیمی، محدودیت وزنی دارند. اما دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی جدید، این محدودیت را ندارند.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ‏، سمینار پیشگیری و درمان سرطان سینه که تا فردا نیز ادامه دارد با تلاش سازمان نظام پزشکی به منظور ارائه آخرین دستاورد‌های علم پزشکی برگزار می‌شود. محور‌های این همایش شامل: اپیدمیولوژی سرطان سینه، بررسی ریسک فاکتور‌ها، نقش ژنتیک، باور‌های غلط و ارزش آزمایش بیوپسی در تشخیص سرطان سینه، اصول معاینه بیماران، ارزیابی درد، چگونگی ارجاع بیماران به متخصصان، بررسی علل و درمان آبسه‌های سینه، بررسی علل بزرگی سینه در مردان است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1