دو مدیرعامل قبلی سایپا هم بازداشت شده‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. تکنولوژی
دو مدیرعامل قبلی سایپا هم بازداشت شده‌اند

دو مدیرعامل قبلی سایپا هم بازداشت شده‌اند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
پس از مدیرعامل ایرانخودرو و دو نماینده مجلس، حالا گفته می شود دو مدیرعامل پیشین سایپا نیز در راستای رسیدگی به پرونده مافیای خودرو بازداشت شده اند.

روزنامه دنیای اقتصاد درباره فساد خودرو نوشته است: موج بازداشت‌ها در پرونده فساد و اخلال در بازار خودرو، از «جاده مخصوص» و خودروسازان به بهارستان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید تا دو نماینده با حکم قضایی راهی زندان شوند. طبق اخبار منتشره، فریدون احمدی نماینده مردم زنجان و محمد عزیزی نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی به اتهام معاونت در اخلال بازار خودرو بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌اند.

آن طور که سخنگوی قوه‌قضائیه در گفت‌وگو با بخش خبری تلویزیون اعلام کرد، بازداشت این دو نماینده مجلس به پرونده‌ای مربوط می‌شود که در ارتباط با فروش محصولات سایپا از مدت‌ها قبل در دادگستری و دادسرای تهران تشکیل شده است. به گفته غلامحسین اسماعیلی این دو نماینده در فرآیند تحقیقات دادسرا مکررا احضار و از آنها تحقیقات لازم به عمل آمده است. گویا دادگاه برای این دو نماینده، وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته که تا لحظه تنظیم این خبر به دلیل عدم تامین وثیقه، نمایندگان موردنظر در بازداشت هستند.

موج بازداشت‌ها در مورد پرونده خودرو، از مدت‌ها پیش کلید خورده و در اولین گام، قوه‌قضائیه به سراغ مدیران پیشین سایپا رفت و پس از تشکیل پرونده‌ای با ۲۵ متهم، شش تن از آنها را بازداشت کرد. بنابر شنیده‌ها، اتهام مطرح شده در این پرونده، اخلال در بازار خودرو به واسطه زد و بند مدیران پیشین سایپا با نمایندگی‌های این شرکت است، هرچند هنوز این موضوع رسما از سوی دستگاه قضایی تایید نشده است. گفته می‌شود دو مدیرعامل پیشین سایپا در جمع بازداشت شدگان هستند و فعلا اطلاعات زیادی درباره سرانجام پرونده آنها در دست نیست.

چند هفته پس از بازداشت مدیران پیشین سایپا اما خبر رسید مدیرعامل ایران خودرو نیز چند ساعت پس از برکناری، توسط مقامات قضایی بازداشت شده است. دوشنبه گذشته بود که علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد هاشم یکه‌زارع از مدیرعاملی ایران‌خودرو برکنار شده و دلیل کنار گذاشتن وی نیز افزایش قیمت محصولات بدون هماهنگی بوده است. چند ساعت پس از این گفته سخنگوی دولت، ضابطان قضایی با حضور در دفتر مدیرعامل ایران خودرو، وی را بازداشت کردند. اصل بازداشت یکه‌زارع به تایید مقامات قضایی رسیده اما هنوز اظهارنظری رسمی در مورد دلیل بازداشت وی بیان نشده است. در کنار مدیرعامل ایران‌خودرو اما دو نفر از مدیران ارشد این شرکت نیز بازداشت شده‌اند که اتفاقا اتهام آنها نیز دقیقا مشخص نیست. اما دو روز پس از برکناری و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو، خبر بازداشت دو نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با پرونده اخلال در بازار خودرو، دهان به دهان چرخید. سرانجام نیز مقامات قضایی بازداشت این دو نماینده را تایید کردند و آن طور که سخنگوی قوه‌قضائیه می‌گوید، احمدی و عزیزی در رابطه با پرونده سایپا راهی زندان شده‌اند.

موج بازداشت‌ها در پرونده اخلال در بازار خودرو اما در حالی آغاز شده که مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز اظهارنظر رسمی در مورد این ماجرا انجام نداده‌اند. در واقع با وجود آنکه مدیرعامل بزرگ‌ترین خودروساز کشور بلافاصله پس از برکناری، بازداشت شده است، وزارت صنعتی‌ها همچنان سکوت پیشه کرده و هیچ واکنشی در این مورد نشان نمی‌دهند. مشخص نیست سکوت وزارت صنعت در ماجرای بازداشت‌های اخیر، ناشی از هماهنگی با دستگاه قضا است یا دلیل دیگری دارد. طبعا اگر این سکوت به دلیل هماهنگی با قوه‌قضائیه باشد، می‌توان آن را توجیه کرد، اما اگر این موضوع نباشد، افکار عمومی انتظار دارد وزارتخانه پاسخگوی اتفاقاتی که در خودروسازی کشور طی این مدت رخ داده، باشد.

رد پای نمایندگان مجلس در التهابات بازار خودرو

همزمان روزنامه آرمان‌ملی نیز درباره فساد خودرو گزارش داده است: اخلالگری در بازار خودرو پای نمایندگان مجلس را هم به اوین باز کرد تا پس از هاشم یکه‌زارع- مدیرعامل ایران‌خودرو- این بار نوبت به فریدون احمدی- نماینده زنجان- و محمد عزیزی- نماینده ابهر- برسد تا درباره آنچه در بازار خودروی ایران رخ داده است پاسخگو باشند.

خبری: اخبار تکنولوژی ایران و جهان

این تحولات، روند بازار خودرو را با نوعی وقفه مواجه کرده و برخی بازیگران این بازار در سرگردانی به سر می‌برند. از سوی دیگر، شرکت سایپا نیز که در چند روز اخیر با حواشی ممنوع‌الخروج‌شدن مدیرعامل و بازداشت برخی مدیران روبرو بوده است در تلاش برای خروج از این وضعیت اعلام کرده که این شرکت موفق شده با افزایش تولید، عرضه خودرو به بازار را افزایش داده و ضمن پاسخگویی به تقاضای بازار، تعداد تعهدات معوق خود را نیز کاهش دهد.

حوزه خودرو به‌عنوان خبرسازترین بخش اقتصادی کشور در هفته گذشته، با تحولات بزرگی روبه‌رو بوده است. پس از رسانه‌ای‌شدن ممنوع‌الخروجی مدیرعامل سایپا و حواشی برخی مدیران این شرکت، برکناری و دستگیری مدیرعامل ایران‌خودرو در این هفته، سرنوشت بازار خودرو را در ابهام فرو برد.

اما این هم پایان ماجرا نبود و در واپسین روزهای این هفته پرخبر، دو نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو دستگیر و به زندان اوین منتقل شدند. اگر چه خبر می‌رسید که آنها با تامین وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شده‌اند اما یاشار سلطانی در توئیتی تکمیلی خبر داد که این دو نماینده به علت ناتوانی از تامین وثیقه ۱۰میلیارد تومانی همچنان در زندان به سر می‌برند.

سخنگوی قوه قضائیه نیز در همین باره در گفت‌وگو با صداوسیما اعلام کرده بود که در صورت تامین وثیقه مورد نظر دادسرا، این دو نماینده تا زمان تشکیل جلسات دادگاه آزاد خواهند شد. همچنین گفته می‌شود، محمد عزیزی- یکی از بازداشت‌شدگان- در سال گذشته نیز به علت دخالت در بازار پوشک کشور دستگیر شده بود.

در این میان، سوال بزرگ این است که تکلیف وظایف نمایندگی آنان چیست و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تا چه میزان قدرت برخورد با این دو نماینده متخلف را دارد؟

در همین ارتباط، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ابراز کرد: قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلف سکوت کرده و مجلس ایران، جزو معدود مجالسی است که راهکار مشخصی برای این قبیل موضوعات ندارد.

جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با فارس گفت: هیچ‌گونه موضوعی در قانون اساسی و یا آیین‌نامه داخلی مجلس به صراحت درباره برکناری یا اخراج نمایندگان متخلف نیامده است مگر اینکه مثلا به‌دلیل غیبت غیرمجاز بیش از حد، هیات رئیسه بتواند اعلام اخراج کند.

او افزود: هیچ شکایتی که مبنای آن بر همین موضوعی که اکنون در رسانه‌ها درباره بازداشت نمایندگان مذکور مطرح شده، به هیات نظارت واصل نشده است. همچنین حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی- عضو هیات نظارت- اظهار کرد: جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در هفته جاری و با تکمیل مدارک و اسناد تخلف و مباشرت آنها در برخی اقدامات، برگزار می‌شود و پس از رویت اسناد و مدارک، به سرعت امر عدول از وظایف نمایندگی را بررسی کرده و درباره آن تصمیم‌گیری می‌کنیم.

در این میان، مشاور مدیرعامل سایپا با بیان اینکه روند افزایش عرضه محصولات سایپا به بازار افزایشی بوده و این سیر صعودی ادامه نیز خواهد داشت، اعلام کرد: کاهش قیمت محصولات سایپا در بازار آزاد در ماه‌های گذشته نتیجه تلاش مدیران و کارکنان این گروه خودروسازی در افزایش تولید و عرضه محصولات بوده و ادامه نیز خواهد داشت. عبداله بابایی افزود: در صورت حمایت از صنعت خودرو به‌ویژه در تامین ارز مورد نیاز این صنعت، می‌توان امیدوار بود رونق تولید بیش از پیش در این صنعت استراتژیک محقق شود و با افزایش عرضه، به زودی شاهد خواهیم بود که تفاوت قیمت کارخانه خودروها با بازار آزاد به طور کامل از بین رفته و قیمت‌ها یکسان شود. گفتنی‌ست سایپا در بیانیه‌ای، اظهارات داوود میرخانی‌رشتی- مدیرعامل اسبق ایران‌خودرو- مبنی بر افزایش قیمت محصولات سایپا در دو هفته گذشته را تکذیب کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک20 ساعت قبل
وکیل مالباختگان شرکت رامک خودرو درباره آخرین جزئیات این پرونده و زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه توضیحاتی داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، رسول کوهپایه زاده وکیل شاکیان پرونده رامک خودرو با اشاره به جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده اظهار کرد: جلسات پرونده رامک خودرو درحال برگزاری است و جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده ۲۰ مهرماه برگزار می‌شود. وکیل شاکیان پرونده رامک خودرو درباره موضوع جلسات دادگاه پرونده رامک خودرو بیان کرد: پرونده درحال گذراندن موعد صدور مجدد کیفرخواست است. او با اشاره به موضوع کیفر خواست گفت: کیفرخواست مجدد درباره کلاهبرداری شبکه‌ای به دادگاه ارسال خواهد شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس صنعت خودرو گفت: عوامل مختلفی در آرامش بازار خودرو اثرگذار هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها ثبات نرخ ارز و بهبود وضعیت تولید است. امیرحسن کاکایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان درباره دلایل آرامش بازار خودرو اظهار کرد: بازار خودرو کشورترکیبی از خودرو‌های وارداتی، خودرو‌های سی کی دی تولید داخل و خودرو‌های کاملا تولید داخل است. وی افزود: در سال گذشته با توجه به اتفاقات که صورت گرفت سی کی دی‌ها تعطیل شد و تولید خودرو نیز کاهش پیدا کرد ضمن اینکه همزمان قیمت ارز بسیار افزایش پیدا کرد و موجب شد سال پیش و اوایل امسال بازار خودرو جاذبه زیادی برای سرمایه‌گذاری پیدا کند. کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: با توجه به قیمت گذاری دستوری خودرو‌های داخلی، سرمایه گذاران تمایل زیادی به سرمایه گذاری در این بازار پیدا کرده و سود‌های کلانی نیز دریافت کردند. کاکایی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایطی که وجود داشت و به دلیل حاشیه سود بالایی که برای افرادی که در این بازار بودند ایجاد شده بود سرمایه‌های سرگردان به سمت بازار خودرو حرکت کرد و موجب آشفته شدن بازار شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل
گردشگری نیز از قافله‌ی آنلاین شدن جا نمانده. امروز وبسایت‎ها و اپلیکیشن‌های مختلفی در حوزه‌ی گردشگری به وجود آمده‌اند که سفر کردن را برای مردم آسان‌تر کرده‌اند. تجربه‎ی استفاده از اسنپ‌تریپاسنپ‎تریپ سامانه رزرو آنلاین هتل و خرید بلیط هواپیما و اتوبوس است. این سامانه در ابتدا فقط سرویسی برای رزرو آنلاین هتل‌های داخلی بود، اما به تازگی علاوه بر آن، خرید اینترنتی بلیط هواپیما و اتوبوس را هم به خدمات خود اضافه کرده است. اگر قصد رزرو هتل دارید، با ورود به بخش هتل در سامانه‌ی اسنپ‎تریپ، شهر مقصد، تاریخ ورود و خروج و تعداد مسافر را مشخص کنید.
زومیتزومیت22 ساعت قبل
علی بابا به عنوان استارت‌آپی که همواره حامی رویدادهای دانش‌بنیان و دانشگاهی بوده، از هفتمین دوره ماراتن برنامه‌نویسی شریف در باشگاه کسب و کار دانش بنیان باکس حمایت کرد. آنچه علی بابا را به سمت حمایت از این رویدادها سوق می‌دهد، حمایت از فضای دانشگاهی و همچنین کمک به پرورش، کشف و شکوفایی استعدادهای درخشان جوان است. هفتمین ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور با هدف شناسایی ایده‌های بکر و خلاقانه، دیروز پنج شنبه ۲۸ شهریور ماه در باشگاه کسب و کار دانش بنیان (باکس) برگزار شد. هدف اصلی از برگزاری این مسابقات، شناسایی تیم‌های برنامه‌نویسی برجسته کشور، شناسایی ایده‌های بکر و خلاقانه و ورود این تیم‌ها به بازار کار است. به همین دلیل علی بابا با هدف شناسایی و جذب این استعدادها، برنامه‌های بسیاری در این رویداد دارد.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
گزارش‌ها نشان می‌دهد «لوکی» (Loki) که بزرگترین آتشفشان قمر «آیو» مشتری است به زودی فوران خواهد کرد. آیو (Io) نام یکی از قمرهای سیاره مشتری و یکی از اقمار گالیله‌ای است. آیو نزدیکترین قمر از اقمار گالیله‌ای مشتری به این سیاره است. لوکی بزرگترین آتشفشانی قمر آیو است و مشاهدات طی چند دهه اخیر به ما نشان داده است که لوکی در یک چرخه تناوبی فوران می‌کند. پژوهشگران چندی پیش نیز اعلام کرده بودند که احتمالا این آتشفشان در ماه سپتامبر سال جاری فوران خواهد کرد.
زومیتزومیت22 ساعت قبل
در حالی که نتایج برخی از مطالعات نشان‌دهنده ارتباط نامطلوب بین مصرف تخم مرغ و بیماری قلبی است، دیگر مطالعات این ارتباط را رد می‌کنند. هر فرد دارای ترکیب متفاوتی از انواع مختلف لیپوپروتئین‌ها است و این ترکیب فردی در تعیین خطر توسعه‌ی بیماری قلبی نقش دارد. فرناندز می‌گوید: مردم باید درمورد کلسترول‌هایی که در خون آن‌ها گردش می‌کنند و می‌توانند منجر به بیماری قلبی شوند، نگران باشند. TMAO به‌عنوان نشانگری برای بیماری قلبی درنظر گرفته می‌شود که در هنگام ناشتا اندازه‌گیری می‌شود. اما درمورد تخم‌مرغ، کولین جذب می‌شود و به روده‌ی بزرگ نمی‌رود، بنابراین موجب افزایش خطر بیماری قلبی نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1