آمریکا درباره تحریم‌نبودن دارو دروغ می‌گوید/ برای فروش مواد اولیه دارو از ما تعهد می‌گیرند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
آمریکا درباره تحریم‌نبودن دارو دروغ می‌گوید/ برای فروش مواد اولیه دارو از ما تعهد می‌گیرند

آمریکا درباره تحریم‌نبودن دارو دروغ می‌گوید/ برای فروش مواد اولیه دارو از ما تعهد می‌گیرند

رییس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها در تامین مواد اولیه دارویی و فشارهای وارده بر کمپانی‌های خارجی، در عین حال از تدوین سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌ها خبر داد و گفت: به این ترتیب داروخانه‌ها از کالا فروشی خارج شده و به کسب درآمد از محل ارائه خدمات روی می‌آورند.

اعتمادآنلاین|محمدرضا شانه‌ساز در هجدهمین همایش سالیانه انجمن داروسازان ایران ضمن تبریک پزشک و داروساز، گفت: پیشکسوتان عرصه داروسازی امروز جایگاه داروسازی را به نقطه‌ای رسانده‌اند که به یک نقطه قوت بدل شده است.

این همایش نیز به نوعی به یک میثاق و مجمعی برای گردهمایی داروسازان سراسر کشور تبدیل شده است. واقعا امروز داروسازی به یک نقطه قوت در کشور بدل شده است. هر چند که ما به عنوان داروساز گلایه‌های کمی نداریم و بی‌مهری‌های بسیاری در سال‌های اخیر، دل داروسازان را آزرده است.

درخشش صنعت داروسازی علیرغم تحریم‌ها

وی افزود: امروز اتفاق بسیار بزرگ و مبارکی رخ داده است. شاید یکی از برجستگی‌ها و نقاط درخشانی که در تحریم‌های ظالمانه اخیر علیه کشورمان وجود داشت، درخشش صنعت داروسازی بود. این درخشش ناشی از برنامه‌ریزی شما داروسازان بوده و برنامه‌ریزی دشمنان خارجی برای ایجاد مشکل در تامین داروی مردم، با کمک شما خنثی شد. امیدوارم همه مسئولان اعم از مسئولان اجرایی، قضایی و … به این خدمات بزرگ توجه داشته باشند.

دروغ بزرگ آمریکا درباره تحریم نبودن غذا و دارو

شانه ساز ادامه داد: اگر چه گفته می‌شود که در تحریم‌ها دارو و غذا استثناء است، اما بنده به عنوان کسی که در تامین دارو نقشی را به عهده دارد، می‌گویم که این حرف یک دروغ بزرگ است و اتفاقا برنامه‌ریزی شده که تامین دارو و تجهیزات پزشکی مردم ایران به عنوان اولویت دشمن، دچار مشکل شود، اما توانمندی شما این نقشه شوم آنها را نقش بر آب کرد.

کمپانی‌های خارجی برای فروش مواد اولیه دارویی، از ایران تعهد می‌گیرند

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر مشخصا شاهدیم که شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی برای کار با ایران تحت فشار هستند. برخی می‌گویند یکی از مشکلات ما در حوزه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی بحث نقل و انتقال پول است، اما قضایا فراتر از این موضوع است؛ به طوری که مشخصا و عمدا شرکت‌های داروسازی که سال‌ها با ایران کار می‌کنند و در دوره قبلی تحریم‌ها نیز کارشان را با ایران ادامه می‌دادند، تحت فشار قرار می‌گیرند و به زبان می‌آورند که ما تحت فشار هستیم.

برخی شرکت‌ها بیش از پنج دهه است که با ایران در حوزه تامین مواد اولیه کار می‌کنند، اما در حال حاضر با تأخیر فراوان، مواد اولیه ما را تامین می‌کنند. زیرا تحت فشار هستند. به عنوان مثال ما درخواستی برای تامین مواد اولیه به آنها می‌دهیم اما مدت زیادی طول می‌کشد و بعد از سه ماه پیگیری از ما تعهد می‌گیرند که این مواد اولیه را فقط برای صنعت داروسازی مصرف کنیم. درحالی که این مواد به جز در داروسازی کاربرد دیگری ندارند.

شانه‌ساز با بیان اینکه این فشارها برایمان انگیزه‌ای می‌شود که بتوانیم به خودکفایی برسیم، گفت: اگر در زمینه تولید مواد اولیه دارویی ۵۰ تا ۶۰ درصد تولید می‌کردیم، امیدواریم در کوتاه مدت بتوانیم تولید مواد اولیه را به ۸۵ تا ۹۰ درصد برسانیم که بسیار اتفاق بزرگی است. افرادی که آشنایی زیادی با علم داروسازی ندارند، همیشه موضوعی را به عنوان یک نقطه ضعف اعلام می‌کردند و می‌گفتند وقتی مواد اولیه از خارج می‌آید شما چگونه داروسازی می‌کنید؟ که این حرف‌شان را به پای ناآشنا بودن آنها با علم داروسازی می‌گذاریم.

بازار دارو در اختیار تولیدکنندگان داخلی

وی همچنین گفت: امروز با فشاری که از خارج به ما تحمیل می‌شود، ما به این توانمندی رسیده‌ایم که همت کنیم و مواد اولیه دارویی را در داخل تولید کنیم و همان طور که توانستیم ۹۷ درصد داروهای مورد نیازمان را در کشور تولید کنیم، می‌توانیم در حوزه تولید مواد اولیه نیز به این اعداد و ارقام برسیم. در حال حاضر از نظر عددی می‌توانیم ۹۹ درصد داروهای کشور را تامین کنیم. ما به التفاوت بین ۹۷ درصد تا ۹۹ درصد که دو درصد است، داروهایی هستند که وارد می‌شوند، اما مشابه تولید داخل‌شان نیز وجود دارد که البته برای آن‌ها محدودیت هایی را ایجاد کردیم و بازار را در اختیار تولیدکنندگان دارو قرار داده‌ایم. اگرچه که برخی از کمبودهایی که منعکس می‌شود در همین دو درصد است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار سلامت

هدفگذاری برای صادرات داروی ایرانی

شانه‌ساز با بیان اینکه عزمان را جزم کرده‌ایم که کشور را در زمینه داروهای ساخته شده و مواد اولیه به مرزهای خودکفایی برسانیم و بعد هم به عنوان صادرکننده عمده شناخته شویم، گفت: باید توجه کرد که در حوزه مواد اولیه ظرفیت و مزیت ما بیش از داروهای ساخته شده است؛ چرا که در این مملکت خداوند ثروت‌های زیادی در زمینه مواد نفتی، مواد پتروشیمی، کانی‌ها و … به ما عطا کرده است که می‌تواند به عنوان حلقه اولیه تولید مواد اولیه مورد استفاده قرار گیرند.

شانه ساز در ادامه صحبت هایش گفت: مشکلاتی با دستگاه‌های نظارتی داریم که البته علتش این است که تصور می‌کنند که اگر ما حرفی میزنیم، از نگاه صنفی است. در حالیکه نگاه ما نگاهی ملی است. یکی از عللی که می‌خواهیم درباره نحوه ارائه خدمات داروسازی در داروخانه تحول ایجاد کنیم، این است که این دوستان هم از اشتباهات خودشان درآیند.

تدوین سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌ها

وی افزود: همکاران ما در سازمان غذا و دارو سال‌هاست که زحمات زیادی کشیدند و طی دو سه ماه اخیر با کمک انجمن داروسازان و …، سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌های ایران را تدوین کردند که این سند باعث می‌شود که از کالا فروشی در داروخانه‌ها خارج شویم و به کسب درآمد از محل ارائه خدمات روی آوریم. امیدواریم بتوانیم این مصوبات و بندها را اجرایی کرده و در کنار آن یک حلقه مفقوده و نقیصه‌ای که ارائه خدمات داروسازان است و شاید به دلیل مشکلات اقتصادی و شرایط سخت داروخانه‌ها باعث شده این بخش خدمات داروسازی کمتر مورد توجه داروسازان قرار گیرد، برطرف شود.

شرایط سخت اقتصادی در داروخانه‌ها

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: می‌دانم که داروسازان شرایط سختی در داروخانه‌ها تحمل می‌کنند و فشار مضاعفی را طی سال‌های گذشته از نظر اقتصادی تحمل کرده‌اند. هر چند که تلاش شده تا با اصلاح حداقلی قیمت‌ها به آنها کمک کنیم البته نمی‌خواهیم فشار مضاعفی به مردم وارد شود، اما در حد مجوز زیر ۱۰ درصدی که برای اصلاح قیمت دارو صادر شد، تلاش کردیم که بسیاری از داروهای تولید داخل را از زیان خارج کنند.

شانه ساز ادامه داد: متاسفانه چندین سال به داروهای تولید داخل قیمت نداده بودیم و به همین دلیل بسیاری از داروها در حاشیه زیان قرار گرفته بودند. از طرفی مجبور شده بودیم با ارزبری و قیمت چندین برابر بعضا از کارخانه‌های با کیفیت بسیار پایین و با اسامی گمنام این اقلام را وارد کنیم. بر همین اساس سعی کردیم با این اصلاح قیمت داروها از زیان خارج شده و کمکی به نفس تنگ اقتصادی داروخانه‌ها داده شود.

وی تاکید کرد: با این حال می‌دانم که طولانی بودن دوره بازگشت پول از بیمه‌ها و مشکلات تامین نقدینگی داروخانه‌ها، این واحدها را به فشار مضاعف انداخته و بسیاری از داروخانه‌ها مجبور به استقراض و استفاده از تسهیلات بانکی شده‌اند که به همین دلیل در حاشیه زیان قرار گرفتند. می‌دانم که به دلیل مشکل نقدینگی صنعت ما و شرکت‌های دارویی و پخش به گرفتن وام‌های بسیار سنگین از منابع مالی و بانک‌ها روی آورده‌اند که فشار مضاعفی را بر آنها تحمیل کرده است. در عین حال قائل به این هستیم که ما به عنوان خادمان مردم باید در فشاری که مردم تحمل می‌کنند، سهیم باشیم.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
خودارضایی و اضطرابدر برخی افراد خودارضایی باعث ایجاد تنش و اضطراب می‌شود. ترک خودارضایی و استمناء به استراتژی‌ها و راهکارهای موثری نیاز دارد که ما در این مطلب به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. صحبت کردن با پزشک یا مشاور به شما کمک می‌کند تا احساسات منفی تان نسبت به این مساله را بازگو و راهنمایی‌های لازم و موثر برای ترک خودارضایی را دریافت کنید. بعد از ترک خودارضایی چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی استمناء را ترک می‌کنید احتمالا تا مدتی با احساس ناامیدی و کسالت روبرو می‌شوید اما این حالت موقتیست. بنابراین ترک استمناء به صمیمانه‌تر شدن و بهبود روابط جنسی شما با همسرتان کمک می‌کند.
سلامت نیوزسلامت نیوز6 ساعت قبل
افزایش انسولین به نوبه خود فشار کاری روی لوزالمعده را که تازه از خواب بیدار شده است افزایش می‌دهد. گلابی: فیبرهای خامی موجود در گلابی می‌توانند به لایه مخاطی نازک معده خالی آسیب برسانند. موز: مصرف موز با معده خالی باعث افزایش شدید منیزیم خون می‌شود. فلفل: مواد غذایی تند باعث آسیب و تحریک مخاط معده شده و تولید اسید را در معده افزایش می‌دهند. مرکبات: مرکبات سرشار از اسیدهای میوه هستند و مصرف آنها با معده خالی، سوزش معده، افزایش خطر ورم معده و حتی زخم معده را به دنبال دارد.

سی اس۸۵؛ همزاد چینی ب ام و اکس۴ معرفی شد! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
پی بردن به آنکه سی اس۸۵ شباهت بسیار زیادی به ب ام و اکس۴ (بویژه در نمای جانبی و عقب) دارد؛ دقت چندانی نمی‌خواهد! سی اس۸۵ یک کراس اوور کوپه است که سقفی با شیب ملایم و پیوسته دارد و به سبک یک فست بک طراحی شده است. طراحان چانگان تلاش کرده‌اند تا حاصل کار آنها یک بدنه ساده و حجیم برای سی اس۸۵ نباشد! پیشرانهبرای خریداران سی اس۸۵ دو گزینه در بخش موتور قابل سفارش است: یکی نمونه ۲ لیتری توربوشارژ با خروجی ۲۳۳ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر. سی اس۸۵ با موتور ۲ لیتری طی ۷٫۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران هشدار داد: به دلیل افزایش قیمت سبوس، احتمال استفاده از نان خشک و بی‌کیفیت در دامداری‌های سنتی و نیمه صنعتی افزایش یافت. به گفته وی، قیمت سبوس در هفت ماه گذشته دو بار افزایش یافت به طوری که قیمت هر کیلوگرم سبوس در دی و بهمن سال گذشته ۵۳۰ تومان بود که در اسفندماه سال ۹۷ این رقم به ۸۶۰ تومان و در اوایل سال ۹۸ پس از افزایش نرخ شیرخام به یک هزار و ۲۵۰ تومان افزایش یافت. وی اظهارداشت: برخی دامداران نان‌های ماشینی و ارزان قیمت را روی طناب خشک و به شکل پودر در می‌آورند و به جای خوراک به مصرف دامهایشان می‌رسانند. مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: برای جلوگیری از مصرف نان خشک در دامداری‌های سنتی و نیمه صنعتی خواستار ورود دولت در این موضوع شد. وی تصریح کرد: به همین منظور نامه‌ای به وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و هممچنین کمیسیون کشاورزی مجلس ارایه شده است.

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1