آجرفرش کردن محوطه دولت‌خانه آسیبی برای کاوش‌های آینده ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
آجرفرش کردن محوطه دولت‌خانه آسیبی برای کاوش‌های آینده ندارد

آجرفرش کردن محوطه دولت‌خانه آسیبی برای کاوش‌های آینده ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین درخصوص آجرفرش کردن محوطه اداره پست سابق در جنب دولت‌خانه گفت: آجرفرش‌های به کار رفته در محوطه دولت‌خانه خشکه چین است و برای کاوش‌های آینده مشکلی وجود ندارد؛ می‌توان کار کاوش را در ابعاد مشخص‌شده انجام، آجرها را برداشته و بعد از انجام کار کاوش آجرها در جای قبلی خود قرار بگیرد.

امیر ارجمند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به آجرفرش کردن محوطه اداره پست سابق در جنب دولت‌خانه اظهار کرد: این محوطه را می‌توان جزء دولت‌خانه قزوین دانست که در سال‌های مختلف بحث کاوش در آن انجام‌شده است و با شن‌ریزی انجام‌شده از آن به‌عنوان فضای نمایشگاهی بهره‌برداری می‌شد.

وی افزود: این محوطه در ایام مختلف از جمله در ایام نوروز و مناسبت‌های مختلف توسط ستاد خدمات سفر استفاده می‌شد و غرفه‌های نمایشگاهی و فضایی برای اجرای برنامه‌های گوناگون در آن دایر می‌شد.

ارجمند تصریح کرد: به دلیل شن‌ریزی انجام‌شده در این محوطه و گردوخاک حاصل از آن همواره با اعتراض کسبه و ساکنان آن منطقه مواجه بودیم و خواستار ساماندهی این محوطه بودند.

این مسئول با بیان اینکه در شورای فنی مصوب شد با توجه به ممنوع بودن ساخت‌وساز در این فضاها به‌جای شن‌ریزی در این محوطه تاریخی و فرهنگی از آجرفرش استفاده شود، گفت: این اقدام باعث می‌شود تا فضای نمایشگاهی این محوطه از فضای آشفته موجود به فضایی مرتب‌تر تبدیل شود.

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین عنوان کرد: آجرفرش کردن این محوطه کاملا در ضوابط میراث فرهنگی و گردشگری است و پیش‌ازاین در فصل‌های گذشته کاوش‌های مختلف در این محوطه انجام‌شده و تمام هم نخواهد شد و ممکن است در آینده باز هم کاوش در این منطقه داشته باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به اسناد موجود عمده کاخ‌های دوره صفوی در دولت‌خانه در ضلع جنوبی آن قرار دارد که از بناهای ملی با ارزش محسوب می‌شود لذا آن فضای آشفته مناسب این بنای تاریخی ملی نبود.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

ارجمند خاطرنشان کرد: از آنجا که امکان وجود آثار تاریخی در زیر زمین بسیار است با آجرفرش کردن این محوطه به دنبال ساماندهی آن بودیم تا اگر قرار شد در فصل‌های آینده کار کاوش انجام شود بتوانیم در چارچوب ضوابط میراث این امر پیگیری شود.

وی ادامه داد: چون آجرفرش‌های به کار رفته در محوطه دولت‌خانه خشکه چین است می‌توان کار کاوش را در ابعاد مشخص‌شده انجام، آجرها را برداشته و بعد از انجام کار کاوش آجرها در جای قبلی خود قرار بگیرد.

این مسئول تأکید کرد: این عملیات کاملا براساس ضوابط این سازمان در حال انجام است و جای نگرانی ندارد چرا که شن‌ریزی انجام‌شده مناسب محیط تاریخی به‌مانند دولت‌خانه نبود.

وی با بیان اینکه هزینه این کار براساس اعتبارات ابلاغی ملی تأمین می‌شود، گفت: طی قرارداد بسته شده بودجه آجرفرش کردن محوطه تاریخی دولت‌خانه از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای تأمین می‌شود.

میراث فرهنگی بر پیاده‌راه شدن میدان آزادی نظارت دارد

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به وضعیت ساماندهی میدان آزادی (سبزه‌میدان) در جنب این بنای تاریخی عنوان کرد: ضلع جنوبی و شمالی این میدان سنگ‌فرش شده و قسمتی از این عملیات در ضلع شرقی آن باقی مانده است.

ارجمند در پایان خاطرنشان کرد: از پیاده راه شدن محوطه میدان آزادی استقبال می‌کنیم و بر آن نظارت دقیق داریم و سنگ‌فرش انجام‌شده نیز صدمه‌ای بر روند بازدیدهای گردشگران از دولت‌خانه نزده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرای استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری که با حضور رئیسان جمهوری ترکیه و ایران برگزار شد به یک آیه قرآنی اشاره کرد. ولادیمیر پوتین که در کنار حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نشسته بود، در پاسخ به پرسشی درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به آیه‌ای از قرآن استناد کرد که در آن مخالفت با خشونت‌ورزی مگر در شرایط حمایت از قوم و خویش مورد اشاره شده است. پوتین گفت: «قرآن کریم به غیرقابل قبول بودن هرگونه خشونتی اشاره دارد مگر زمانی که پای حمایت از خویشاوندان شما در میان باشد. ما حاضریم به عربستان سعودی برای حمایت از قوم و خویش یا همان ملتش هرگونه کمکی ارایه کنیم.» تعداد بازدید: ۱۹ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیرییس‌جمهوری روسیه در ادامه نکته‌ای را خطاب به رهبران سیاسی عربستان سعودی مطرح کرد. به گفته پوتین «کافی است رهبران عربستان سعودی تصمیم خردمندانه‌ای اتخاذ کنند، همانطور که رهبری ایران با خرید سامانه موشکی اس‌۳۰۰ انجام داد و همان مسیری که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با خرید آخرین مدل سامانه دفاعی اس‌۴۰۰ طی کرد.» زمانی که رئیس‌جمهوری روسیه در حال توضیح این نکات بود دوربین روی چهره برخی سیاستمداران ایرانی تمرکز کرده بود که با خنده به سخنان وی گوش می‌دادند، افرادی چون محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی و امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران.

فیلم/ علت ترس سعودی‌ها از درگیری با ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

مهمان آمریکایی افق نو: حرم امام رضا حس ویژه‌ای برایم داشت/ به اسلام علاقه دارم/ بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
وی می‌گوید طی سفر سه‌روزه‌اش به مشهد برای شرکت در کنفرانس سال گذشته افق نو، دو بار به حرم امام رضا علیه‌السلام مشرف شده و آن‌جا به نظرش مکان بسیار ویژه‌ای بوده است. اگر ویژگی شبکه‌سازی افق نو نبود، الآن این دوستان را نداشتم. بعضی وقت‌ها برای این‌که با شخصیت‌های جالب آمریکایی آشنا شوید، باید به تهران [و کنفرانس افق نو] بروید. «یهودی، نه صهیونیست» نوشته روی سینه «یسرائیل داوید وایس» خاخام یهودی و سخنگوی اتحاد یهودیان ضدصهیونیسم حین سخنرانی در کنفرانس افق نو (+) ◄ به موضوع افق نو برگردیم. در مقاله‌ام درباره همه این‌ها توضیح داده‌ام؛ البته می‌دانم همه این موضوعات مرتبط با افق نو نیستند، اما مرتبط با خود من هستند.

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1