گناهی که بخشیده نمی‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. فرهنگ
گناهی که بخشیده نمی‌شود

گناهی که بخشیده نمی‌شود

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
جامعه دینی اگر بخواهد به آن آمادگی برسد باید دو مطلب را نسبت به امام زمان رعایت کند. مطلب اول این است که ایشان از ما چه مطالبه ای دارد و مطلب دوم این است که ما نسبت به او چه وظیفه ای داریم؟

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، متن زیر جلسه شصتم از سلسله مباحث مهدویت است که توسط حجت الاسلام سیدمحمدباقر علوی تهرانی ایراد شده است.

یکی از حکمت‌های غیبت امام زمان، آماده بودن جامعه بشری برای محقق کردن آن هدف والای امام عصر است که استقرار عدالت است. این استقرار عدالت، پذیرش عدالت هم می‌خواهد و فقط مجری آشنای به مواضع عدالت، کافی نیست.

برای ایجاد این آمادگی، در جامعه برون دینی برای رسیدن به آن آمادگی آزمون و خطا می‌کنند تا به این برسند که هیچکس جز یک شخصیت وحیانی نمی‌تواند به ما کمک کند. ما هر آنچه بوده امتحان کردیم و نتیجه نگرفتیم.

ولی جامعه درون دینی یک مزیت دارد و آن این است که اگر بخواهد به آن آمادگی برسد باید دو مطلب را نسبت به امام زمان رعایت کند. مطلب اول این است که ایشان از ما چه مطالبه‌ای دارد و مطلب دوم این است که ما نسبت به او چه وظیفه‌ای داریم؟

پیامبر فرمود «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی» حضرت شاخص را داده است ولی ما شاخص را کم کم، کمرنگ کرده‌ایم. قرآن تبدیل شده به وسیله استخاره و تبرک، در حالی که کتاب هدایت است و ما بهره برداری هدایتی از قرآن نداریم. اهل بیت هم که منشا هدایت هستند تبدیل شده‌اند به مظهر مودت و ما فقط به آنها عشق می‌ورزیم نه اینکه از هدایت‌گری آنها بهره ببریم.

فردی به نام خیثمه روایتی از امام باقر (ع) نقل می‌کند که می‌گوید ما اعمال حج را انجام دادیم و برای خداحافظی شرفیاب محضر امام باقر (ع) شدیم که اگر حضرت پیامی دارند به دوستان و شیعیان آن حضرت برسانیم. حضرت فرمودند «یا خیثمة أبلغ من‌تری من موالینا السلام و أوصهم بتقوی الله العظیم و أن یعود غنیهم علی فقیرهم و قویهم علی ضعیفهم و أن یشهد حیهم جنازة میتهم و أن یتلاقوا فی بیوتهم فإن لقیا بعضهم بعضا حیاة لأمرنا رحم الله ا أمرنا یا خیثمة أبلغ موالینا أنا لا نغنی عنهم من الله شیئا إلا بعمل و أنهم لن ینالوا ولایتنا إلا بالورع و أن أشد الناس حسرة یوم القیامة من وصف عدلا ثم خالفه إلی غیره»

یعنی ای خیثمه هر کس از دوستان ما را می‌بینی سلام برسان و آنها را بتقوای خدای بزرگ سفارش کن و این که توانگرشان بر فقیرشان توجه کند و قویشان بر ضعیف و زنده آنها بر جنازه میتشان حاضر شوند و در منازل به ملاقات یکدیگر روند، زیرا ملاقات آنها با یکدیگر موجب زنده ساختن امر ماست، خدا رحمت کند بنده‌ای را که امر ما را زنده دارد. ای خیثمه به دوستان ما پیغام ده که ما از طرف خدا آنها را جز به عملشان بی نیازی ندهیم و چاره سازی نکنیم، جز باورع به دوستی ما نرسند و پرحسرت‌ترین مردم روز قیامت کسی است که عدالتی را بستاید و سپس به خلاف آن گراید (مانند کسی که به ولایت ائمه تظاهر کند و از آنها پیروی ننماید یا عمل صالحی را بستاید و به آن عمل نکند).

وقتی ما را توصیه به تقوی می‌کنند یعنی ما چه کار باید بکنیم؟ کلام امیرالمومنین معنا را روشن می‌کند که فرمود «اوصیکم بتقوی الله فیما أنتم عنه مسؤولون و إلیه تصیرون» یعنی شما را درباره آنچه نسبت بدان بازخواست می‌شوید و به سوی آن می‌روید، به پروا داشتن از خدا سفارش می‌کنم.

این عبارت حکایت از این مطلب می‌کند که شما از عملتان سوال می‌شوید و شما به سوی عملتان باز می‌گردید. «فمن یعمل مثقال ذرة خیرا یره و من یعمل مثقال ذرة شرا یره».

بنابراین وقتی ائمه به تقوی توصیه می‌کنند، رعایت تقوی این است که در عمل خدا را در نظر بگیریم.

زندگی ما مجموعه‌ای از کنش‌ها و واکنش‌ها است که در تحقق آن یک انگیزه می‌خواهد، انگیزه هر فرد هر چه باشد به سوی آن عمل می‌کند. اگر انگیزه اعمال من خدا باشد من موجودی خدایی می‌شوم. شما اگر ده دقیقه در دکان قصابی قرار بگیرید بوی گوشت می‌گیرید و یا ده دقیقه در دکان عطاری یا عطر فروشی قرار بگیرید، بوی آن را می‌گیرید. مهم است که صبغه شما چه باشد. اگر می‌خواهید صبغه الله بگیرید باید در عمل خدا را رعایت کنید. یعنی مثلا من نماز را برای قربه الی الله بخوانم نه برای اینکه بخاطر احترام گذاشتن مردم بخوانم.

پس اولین توصیه این است که در عمل خود خدا را راعایت کن.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

ادامه روایت می‌فرماید «و أن یعود غنیهم علی فقیرهم و قویهم علی ضعیفهم» این مربوط به کسی است که اگر صاحب منصب شد، رویه‌ای اینچنین داشته باشد.

در نهج البلاغه نامه ۵، امیرالمومنین به یکی از کارگزاران خود می‌فرمایند «و إن عملک لیس لک بطعمة و لکنه فی عنقک أمانة و أنت مسترعی لمن فوقک» یعنی حوزه فرمانرواییت طعمه تو نیست، بلکه امانتی است بر گردن تو، و از تو خواسته‏اند که فرمانبردار کسی باشی که فراتر از توست.

خود حضرت امیر همین کار را می‌کرد. ابن عباس روایت می‌کند که «دخلت علی امیرالمومنین (ع) بذی قار و هو یخصف نعله فقال لی ما قیمه هذه النعل فقلت لا قیمه لها فقال علیه السلام و الله لهی احب الی من امرتکم الا ان اقیم حقا و ادفع باطلا» یعنی او گفت در محلی به نام ذی قار بر امیرالمومنین (ع) وارد شدم و دیدم که با دست مبارک خود کفش خود را وصله می‌زند پس از این که کار اصلاح کفش تمام شد فرمودند قیمت این کفش چه قدر است عرض کردم این کفش هیچ ارزشی ندارد فرمود به خدا قسم همین کفش در نظر من محبوب‌تر است از امارت و فمرانروایی شما مگر این که حقی را اقامه کنم یا از باطلی جلوگیری کنم.

لذا اگر کسی بخواهد بگوید که من مسئولیتی که قبول کردم سفره نیست و لقمه چرب و نرم نیست، باید دائما در دو کار باشد، یا اقامه حق کند و یا دفع باطل کند. این یک مسئولیت خیلی مهم است.

این مطالبه امام از صاحب منصبان است. این به معنی مردم مداری است.

امیرالمومنین وقتی محمد ابن ابی بکر را به ولایت مصر منصوب کردند فرمودند «فانت محقوق ان تخالف علی نفسک و ان تنافخ عن دینک و لو لم یکن لک الا ساعة من الدهر» یعنی بر تو شایسته است که با هواهای نفسانی مخالفت و از دین خود دفاع کنی، هر چند برای تو ساعتی از زندگی نمانده باشد.

ملاک امیرالمومنین برای کارگزار خود دو چیز است یکی تهذیب نفس داشته باشد و دیگری اینکه دین را بشناسد و جانش را برای دینش بدهد.

نکته دیگر بحث شایسته سالاری است. پیامبر فرمود «من تقدم علی قوم من المسلمین و هو یری أن فیهم من هو افضل منه فقد خان الله و رسوله و المسلمین.» یعنی هر کس جلودار - امام - عده‌ای از مسلمانان گردد در حالی که می‌داند در بین مسلمین فردی بهتر از او وجود دارد پس خائن به خدا، رسولش و مسلمانان خواهد بود.

نکته بعدی که حضرات معصومین از ما مطالبه می‌کنند «و أن یعود غنیهم علی فقیرهم» است. یعنی ثروتمندان مراقب فقرا باشند. فراز قبلی این بود که صاحب منصبان مراقب زیردستان باشند اما این فراز برای کل مردم است.

در مبانی دینی ما چیزی وجود دارد به نام اداء حقوق مومن. قرآن می‌فرماید «انما المومنون اخوه» خداوند بین اجزای جامعه پیوند برادری ایجاد کرده است. این برادری فقط در عنوان نیست، بلکه به این معنی است که شما حقوقی دارید و من موظف به اداء این حقوق هستم.

امام صادق (ع) می‌فرماید «ما عبد الله بشیء افضل من اداء حق المؤمن.» یعنی خداوند، به چیزی برتر از «ادای حق مؤمن»، عبادت نشده است.

ما در سوره مبارکه نساء آیه ۴۸ این عبارت را داریم که «إن الله لا یغفر أن یشرک به ویغفر ما دون ذلک لمن یشاء» یعنی محققا خدا گناه شرک را نخواهد بخشید و سوای شرک را برای هر که خواهد می‌بخشد.

این خیلی آیه امیدوارکننده‌ای است که خدا غیر از شرک هر گناه دیگری را اگر بخواهد می‌بخشد. از این «ما دون ذلک» دو گناه استثنا می‌شود. اول آیه می‌گوید شرک را نمی‌بخشد، اما همه گناهان مشمول مغفرت می‌شوند مگر دو گناه.

امام زین العابدین می‌فرماید «یغفر الله للمؤمنین کل ذنب و یطهر منه فی الدنیا و الاخرة ما خلا ذنبین: ترک التقیه، و تضییع حقوق الاخوان» یعنی خداوند هر گناهی را از مؤمنان می‌‏بخشد و دنیا و آخرت را از آن پاک می‏ کند، مگر دو گناه: ترک تقیه و از بین بردن حقوق برادران دینی.

اگر حقوق برادارن دینی، یعنی پیکره جامعه ادا نشود، خدا این گناه را نمی‌بخشد.

اولین سوال این است که مومنین بر ما چه حقی دارند که اگر من آن را ادا نکنم خدا از تقصیرات من نمی‌گذرد؟

مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
رکنارکنا1 روز قبل
مهران مدیری کارگردان این سریال، مصطفی احمدی تهیه‌کننده، امیر برادران نویسنده و پیمان قاسم‌خانی طراح و سرپرست نویسندگان این سریال بودند. فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، گوهر خیراندیش، نیما شعبان‌نژاد، محمد بحرانی، عزت‌الله مهرآوران، شیلا خداداد و سیما تیرانداز به همراه مهران مدیری در سریال هیولا به ایفای نقش پرداختند. اما یکی از نکات جالب توجه در این مجموعه، بازی محسن قاضی مرادی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بود. همسر محسن قاضی مرادی عنوان کرد: در طول ضبط، آقای مدیری تا جایی که امکان داشت با احترام با ما برخورد کردند، اما متأسفانه عوامل سازنده فیلم شرایطی را فراهم نکردند که وضعیت محسن، من و خود او را اذیت نکند. وی افزود: این روزها کسانی که مرا می‌بینند از لطف سازندگان «هیولا» به محسن قاضی مرادی می‌گویند و این که نقش‌آفرینی او در این سریال پربیننده، یک خاطره ماندگار خواهد بود.

واکسیناسیون

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.

حمایت از برترین‌های نهمین مسابقه ملی نانو

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۱۰۰ نفر برتر این دوره از مسابقات به طرح حمایت از کسب و کار‌های نوپا در نانو راه پیدا می‌کنند تا بتوانند ایده‌ها و محصولات اولیه خود را با حمایت ستاد نانو به مرحله تجاری سازی برسانند.

نظرها

اخبار بیشتر