جزئیات تشکیل کارگروه مشترک دولت و شورای نگهبان از زبان معاون روحانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی

جزئیات تشکیل کارگروه مشترک دولت و شورای نگهبان از زبان معاون روحانی

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24-معاون حقوقی رئیس‌جمهوری با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک با شورای نگهبان گفت: قرار است در چارچوب تعامل با شورای نگهبان اقدامات خوبی انجام شود.

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری روز شنبه در پنجاه و هشتمین جلسه شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی کشور که با حضور معاونان وزرا و مدیران کل حقوقی در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد ضمن گرامیداشت هفته دولت، گفت: در دولت دوازدهم در مقایسه با دولت یازدهم میزان ایرادهای هیات تطبیق به مصوبات دولت سیر نزولی داشته است.

وی ادامه داد: پیش از این ١٠ درصد از مصوبات مورد ایراد بود اکنون ۵٠ درصد کاهش یافته و به کمتر از پنج درصد از مصوبات دولت ایراد گرفته می‌شود. البته بسیاری از مصوباتی که از سوی هیات تطبیق ایراد گرفته می‌شود نیز قبل از آن معاونت حقوقی ایرادها را گفته است اما وزرا به دلیل ضرورت و نیاز، اهتمام و اصرار به طرح آنها دارند.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: بهتر است معاونان حقوقی و مدیران دستگاه‌های اجرایی راه حل‌های قانونی جایگزین به وزرا ارائه دهند یا با ارائه گزارش‌های مناسب آگاهی بخشی کنند که در صورت طرح این قبیل مسائل باز هم به دلیل مغایرت‌های قانونی لوایح پیشنهادی به بن بست خواهند رسید.

وی با اشاره به حساسیت و لزوم اقدامات به موقع و موثر معاونت‌های حقوقی در دستگاه‌های اجرایی گفت: امور حقوقی هرچند کمتر دیده می‌شوند اما تخصصی هستند و باید در همه امور دستگاه‌های اجرایی آماده پاسخگویی باشند. امور حقوقی در همه زمینه‌ها از جمله امور اقتصادی دستگاه‌ها از زمان احراز شرایط تا انعقاد قرارداد، استعلام‌ها و پیش آمدن مشکلات احتمالی و طرح دعوا باید همراه باشند.

جنیدی افزود: معاونت حقوقی در دولت در هر حوزه‌ای انتظار می‌رود که پاسخگو باشد و در تصمیم گیری‌ها به دولت کمک کند به طوری که از وضعیت تک تک مردم و انطباق با حقوق ملت در قانون اساسی و حدود و ثغور اجرای قانون اساسی تا سیاست خارجی و سیاست داخلی را در برمی گیرد.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

جنیدی اظهارداشت: اگر موارد اختلاف هم میان دستگاه‌های اجرایی پیش آمد بهتر است در درون قوه مجریه با در نظر گرفتن ملاحظات برطرف شود و شایسته نیست که به دادگاه و قوه قضائیه با توجه به مدت‌ها و مهلت‌های طولانی رسیدگی ارجاع داده شود. البته در دیدار با رئیس قوه قضائیه نامه‌ای در خصوص اینکه دادگاه‌ها در اختلافات دستگاه‌های اجرایی ورود نکنند به ایشان داده‌ایم.

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: هفته دولت نقطه عطفی برای نگاه بهتر، کلان‌تر و ملی با همکاری و تعامل و هماهنگی بیشتر میان قوه مجریه و سایر قوا است و با قوه قضائیه تعامل هوایی برای گسترش همکاری‌ها داشته‌ایم. کارگروه مشترکی برای بررسی لوایح و دعاوی که آثار کلان دارند با همکاری قوه قضائیه تشکیل شده است هرچند ما به استقلال قضات و دادگاه‌ها ایمان داریم.

جنیدی با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک با شورای نگهبان اظهارداشت: قرار است در چارچوب تعامل با شورای نگهبان اقدامات خوبی انجام شود. یکی از خواسته‌های ما از شورای نگهبان این است که هنگام استعلام در بخش مغایرت با شرع در قوانین، فقهای شورای نگهبان از نظرات معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز استعلام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
رییس شورای قرارگاه راهبردی عمار با تأکید بر اینکه سال‌ها طول می‌کشد تا متوجه شویم شهادت شهدای رژه اهواز چه توطئه‌ای را خنثی کرده است، گفت: دشمن برای حمله به رژه اهواز هم فکر کرد و هم نیرو تربیت کرد بنابراین نمی‌توان به آن حادثه گفت. ما در آن حادثه کودک شهید هم داشتیم. وی با تأکید بر اینکه شهادت، کودک و بزرگ ندارد و شهادت علی اصغر در کربلا سپری برای جلوگیری از دشمن شد، گفت: توطئه رژه اهواز هم با شهادت شهدا خنثی شد. آمریکایی‌ها در برابر سقوط پهپاد فقط سرشان را پایین انداختند و این نتیجه عملکرد شهدا است. طائب بیان کرد: شهدای رژه اهواز، مرگ طبیعی نداشتند؛ بلکه به شهادت رسیدند و سالها طول می‎کشد تا متوجه شویم شهادت آنها چه توطئه‌ای را خنثی کرده است.

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر16 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- نهادهای ناظر و برخی کارشناسان تأکید می‌کنند که تیم انتخاباتی «دولت ساز» برای حفظ قدرت از خزانه دولت استفاده می‌کند و به نظر اشرف غنی فشارهای اخیر وزارت خارجه آمریکا نیز کار «زلمی خلیلزاد» است. از سوی دیگر، برخی آگاهان نیز نگرانند که تیم «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی خزانه این کشور را به سرنوشت سال ۲۰۱۴ روبرو کند. برخی از رؤسای ستادهای انتخاباتی اشرف غنی در گذشته در مقام‌های مهمی بودند و از پول و امکانات دولتی برای پیروزی رئیس جمهور کنونی استفاده می‌کردند. اکنون نیز نگرانی‌هایی وجود دارد که اشرف‌غنی خزانه دولت را برای حفظ قدرت و تبلیغات انتخاباتی خالی کند. این تیم معتقد است که به نظر خلیلزاد، رهبری دولت کنونی افغانستان و لابی‌هایش مقصر توقف مذاکرات قطر هستند.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسائل منطقه بامداد شنبه نسبت به اظهارات مقام‌های آمریکایی برای حمایت از عربستان گفت: گمان نمی‌رود، ترامپ بدنبال انتقام حمله به تأسیسات آرمکو باشد، چرا که آنچه بیش از هرچیزی برای رئیس جمهوری آمریکا اهمیت دارد، باج گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است و این که بتواند به بهانه حمایت از آنها، مبالغ بیشتری از درآمدهای نفتی شان را چپاول کند. نمی دانیم آیا مسؤولان عربستان و امارات به توصیه‌های سید نصرالله گوش فرا خواهند داد یا خیر، اما سخن وی واقعیت دارد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای پیروزی عربستان و انتقام از حمله به آرامکو که تهران را متهم می‌کنند، به ایران حمله نخواهد کرد، حمله پهپادی به پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» که بنا به اعتراف کارشناسان غربی، بیش از نیمی از تولید نفت سعودی را کاهش داد. آن چه بیشتر از هرچیز برای ترامپ اهمیت دارد، باج گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است و این که بتواند به بهانه حمایت از آنها، مبالغ بیشتری از درآمدهای نفتی شان را چپاول کند، اما آن زمان که این کشورها در معرض خطر قرار می‌گیرند، ترامپ فریبکاری می‌کند و (در حمایت از آنان) طفره می‌رود. رئیس جمهوری آمریکا در این موقع، شروع به توئیت و اظهارات متناقض می‌کند، یک بار می‌گوید، وی متعهد به حمایت از هیچ کشوری نیست و یک بار دیگر بهانه می‌آورد که منتظر نتایج تحقیقات است و می‌خواهد بداند، مبدأ حمله به تأسیسات نفت عربستان کجاست. بیشترین کاری که ترامپ خواهد کرد، اعمال تحریم‌های بیشتر اقتصادی است، همان کاری که جمعه شب انجام داد و بار دیگر بانک مرکزی ایران را تحریم کرد، علت این که ترامپ نمی‌تواند به ایران حمله کند، این است که می‌ترسد، تهران در پاسخ به حملات آمریکا، پایگاه‌های آن و مستقر در قطر، عربستان، امارات، بحرین و کویت را با موشک‌ها و پهپادهای رادار گریزش هدف قرار دهد.

شنبه ۳۰ شهریور: گفتگوی زنده قالیباف با مردم درباره انتخابات مجلس

فردا نیوزفردا نیوز18 ساعت قبل

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1