قدرت دیپلماسی، توپ را در زمین مکرون انداخت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
قدرت دیپلماسی، توپ را در زمین مکرون انداخت

قدرت دیپلماسی، توپ را در زمین مکرون انداخت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
سخنگوی اسبق وزارت خارجه ضمن درست خواندن راهبرد دیپلماسی وزارت خارجه گفت که ایران برای مقابله با ترامپ با هرکشوری که لازم است باید گفتگو کند.

زهره نوروزپور: دکتر محمدجواد ظریف وزیرخارجه کشورمان روز جمعه اول شهرویور ماه سال جاری در پاریس با امانوئل مکرون رئیس جمهور و ژان ایو لودریان وزیر خارجه این کشور در پاریس دیدار کرد. این دیدار که در آستانه اجلاس نشست جی هفت انجام شد به دنبال گفتگوهای مکرون با روحانی انجام شد. گفته شده است که در رایزنی ظریف با رئیس جمهور فرانسه طرح این کشور برای حل تنش موجود ارائه شده است و قرار است مکرون در نشست آتی جی ۷ که در فرانسه برگزار خواهد شد به طرف‌های اروپایی و آمریکایی پیام ایران را ابلاغ کند. برخی از ناظران معتقدند که اگر طرحی که رسانه‌های خبری تا کنون منتشر کرده اندبه تایید مقامات کشورهای دخیل برسد می‌تواند یک گام مثبت برای حل تنش باشد، اما وزیر خارجه کشورمان و مقامنات فرانسه تا کنون طرح هایی که در رسانه‌های خبری منتشر شده است را تایید و رد نکرده‌اند. در همینباره و بررسی این دیدار و گمانه زنی ها درباره نام های متفاوت طرح اخیر فرانسه با دکتر حمیدرضا آصفی سفیر اسبق فرانسه گفتگو کرده ایم؛

آصفی معتقد است: «تا کنون صحبت دقیقی از طرح فرانسه نشده است. برخی گمانه زنی‌ها وجود دارد اما تا جزئیات طرح گفته نشود نمی‌توان از آن ارزیابی دقیق داشت. با توجه به مصاحبه وزیر خارجه و اشاره داشت که طرح آقای مکرون در مسیر صحیح قرار گرفته است می‌توان این برداشت اولیه را کرد که احتمالا بعضی مولفه‌های مثبت در این طرح موجود است.

به هر حلا ابتکار عمل و طرح اقای مکرون را نباید رد کرد، باید اگر میشود روی آن کار کرد. شاید نتیجه‌ای مثبت دریافت شد! اما درباره این طرح تردیدهای جدی وجود دارد.

یکی از تردیدهایی که در این زمینه وجود دارد بی ارادگی دولت‌های اروپایی است. یک نمونه آن اینستکس که هنوز عملیاتی نکرده‌اند. اگر هم شده است به حدی محدود است که قابل گفتن نیست. به نظرم فرانسه قبل از تصمیم ترامپ بر اینکه اصلا ایا او رضایت می‌دهد یا نه؟! خودشان باید اقدامات عملی را انجام دهند. چراکه تا اینجای کار هم اروپا زمان زیادی را از دست داده است.»

قدرت دیپلماسی، توپ را در زمین مکرون انداخت - 5

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با تاکید بر سابقه بد آمریکایی ها در مذاکرات، به نشست گروه 7  اشاره کرد و گفت: «باید دید که پس از این دیدار آیا اجلاس گروه هفت می‌تواند ترامپ را قانع کند یا خیر؟ به نظر می‌رسد که فرانسه، نظر اکثر کشورهای اروپایی را دارد و ان کشورها هم فرانسه را نماینده خود می‌دانند. آنچه که مشخص است؛ فرانسه باید به واقعیت‌های موجود توجه کند. جمهوری اسلامی در مسیری قدم گذاشته است که تا به حقوق خودش نرسد از مسیری که انتخاب کرده است دست برنمیدارد. فرانسه و اروپا در مقابل نیز، باید حقوق ایران را به رسمیت بشناسند ضمن اینکه آنها دیگر نمی‌توانند با انگیزه‌های کم و به قولی معروف «شیرینی دادن» ایران را از مسیر اصلی خود خارج کنند.»

سفیر اسبق کشورمان در امارات درباره اقدام مثبت اروپا و فرانسه در مقابل ایران و آمریکا افزود: «اگر فرانسه و اروپا بتوانند کاری کنند که اقتصاد ایران عادی شود و تحریم‌های ظالمانه برداشته شود می‌توان به طرح فرانسه امیدوار بود. به هرحال جمهوری اسلامی نیز نشان داده که اهل مذاکره و گفتگو است و هم اینکه از حقوق خود نخواهد گذشت. از اینجای کار به بعد توپ در زمین فرانسه و شرکای اروپایی است. به این معنی که حقایق را آنطور که وجود دارد ببینند و همانگونه نیز در اجلاس جی هفت مطرح کنند. ایران تا این لحظه وظایف خود را در امر دیپلماسی انجام داده است و به نظرم از حالا به بعد این اروپا است که باید تعهدات خود را اجرایی کند.»

اصفی با اشاره به اینکه توپ در زمین اروپا است به گام سوم تعهدات برجامی نیز اشاره کرد و گفت: «با توجه به مهلت کمی که از گام سوم تعهدات برجامی مانده است کشورهای اروپایی به خصوص فرانسه، در صدد این هستند که ایران را از اجرای گام سوم منصرف کنند. بالطبع تلاش‌های آنها بیشتر هم می‌شود و خواهد شد و یکی از دلایل عمده‌ای که انگلیس و فرانسه حاضر به همراهی ترامپ درباره برجام نیستند همین کاهش تعهدات برجامی است. ضمن اینکه رایزنی وزیر خارجه با چند کشور اروپا و بعد سه کشور آسیایی، حاکی از علاقه جمهوری اسلامی به استفاده از ابزار گفتگو برای حل و فصل موضوع است. با اینحال باید دید فرانسه می‌تواند شریک آمریکایی خودش را قانع کند یا خیر؟ شواهد و قرائن اینطور می‌گوید که ترامپ خیلی علاقه ندارد که سیاست فشار حداکثری به تهران را کم کند. از طرف دیگر به هیچ وجه دوست ندارد که این صحنه گردان این بازی کشور فرانسه و اقای مکرون باشد! 

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

به هر حال ابتکار عمل با گفتگوهای دیپلماتیک دست ایران است. بازهم تاکید می‌کنم تنها باید دید که پس از این دیدارها و مذاکرات طرف مقابل بعد از اجلاس گروه هفت چه بازخوردی از آن جلسه و نشست‌ها نشان می‌دهد. فرانسه همیشه معروف بود و هست به اینکه نسبت به کشورهای اروپایی از یک استقلال نسبی برخوردار است. اگر بتواند استقلال خود را در این شرایط هم نشان دهد و فارغ از ملاحظات و بیمناکی از آمریکا تصمیم بگیرد، می‌توان امیدی داشت که قدمی بردارد. ولی متاسفانه در سالهای اخیر فرانسه نشان داده است که مانند سابق دارای ظرفیت تصمیم گیری نیست.»

آصفی درخصوص اینکه اروپا باید تا کنون چه اقداماتی برای حسن نیت خود درباره تهران انجام می داد گفت: «لازم بود نفت می‌خریدند، لازم بود اینستکس را در حوزه گسترده‌تر عملیاتی می‌کردند، لذا اینها تردیدها را بیشتر می‌کند. علی رغم این تردیدها باز هم می‌توان به ان زمان داد. نکته مهم دیگر این است که ما باید تلاش خود را ادامه دهیم فرانسه و اروپا نه از سر دلسوزی و علاقه می‌خواهند برجام را احیا کنند از سر نگرانی که اگر برجام احیا نشود ایران غیر قابل مهار و کنترل می‌شود، به همین دلیل انها تنها نگران هستند نه دلسوز تحریم‌های ایران! این را ایران باید در ملاحظات خود داشته باشد»

این دیپلمات با سابقه کشورمان در پاسخ به این سوال که ایا ترامپ با مکرون خواهد شد یا خیر و ایا پیام ایران به طور واضح در اجلاس جی هفت دستاوردی دارد یا نه گفت: «حتی اگر مکرون از ترامپ چراغ سبز را بگیرد که من شخصا خیلی تردید دارم! باز هم نمی‌توان طناب پوسیده ترامپ را گرفت. ترامپ توافق دولت کشورش را به هم زد و از ان خارج شد چه طور می‌شود که مطمئن بود به قولی که مثلا به اقای مکرون می‌دهد پایبند باشد و چه طور به آن اعتماد کرد؟ و بر اساس ان جمهوری اسلامی راهبرد خود را بنا کند؟!

من فکر می کنم برای مقابله با ترامپ این گفتگوهای وزیر خارجه باید ادامه باشد، کاری است که باید در دستور کار وزارت خارجه قرار بگیرد ، باید کار سیاسی به طور جدی دنبال شود. گفتگوهای مکرر و متعدد در دستور کار باشد از ان غفلت نشود. گفتگو با چین، ژاپن ، هر کشوری، تاکید میکنم هر کشوری که لازم است باید گفتگو کنیم، در این میان گفتگو با کشورهای منطقه جدی تر دنبال شود به دلیل برجام تا حد زیادی از این کشورها غفلت کردیم، این باید در دستور کار قرار بگیرد. کمااینکه از مسیر اصلی خودمان منحرف نشویم و راه خودمان را برویم. این فرانسه است که به جای ارائه طرح، وظایف و مسولیت هایی که داشته عملا روی زمین گذاشته و انجام نداده است! اگر خودش شروع کند فضا طبعا خیلی عوض خواهد شد و بالاخره زمان پاسخ این مسائل را خواهد داد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ بازتاب انتقام مقاومت یمن

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

تصادف وحشتناک در جاده‌ای در روسیه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل

(ویدیو) واکنش جالب پلیس لندن پس از خوردن قیمه نذری

فراروفرارو1 روز قبل
همزمان با ایام عزاداری ماه محرم، ویدئو جالبی از برخورد یکی از پلیس‌های شهر لندن منتشر شده است که واکنش او هنگام مزه کردن قیمه نذری را نشان می‌دهد. در این ویدئو این فرد بدون استفاده از قاشق و با دست بخشی از غذا را می‌خورد و می‌گوید که «این زیباست» به گزارش باشگاه خبرنگاران، غذای نذری که در ایام محرم و به اسم اباعبدالله الحسین (ع) پخش می‌شود، مورد پسند همگان قرار می‌گیرد. در باور و اعتقادات شیعیان ایران و سایر کشور‌های عربی این غذا متبرک است و افراد سعی می‌کنند همواره بخشی از آن را برای مصارف یک‌سال خود در غذاهایشان استفاده کنند. شاید فردی که مسلمان نبوده و از باور‌های دینی و اسلامی بی‌خبر باشد، وقتی اندکی از این غذا را تست کند، متفاوت بودن آن را با دیگر غذا‌ها متوجه شود. در ادامه واکنش جالب این پلیس لندنی را در هنگام مزه کردن قیمه نذری مشاهده می‌کنید:

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.

یک جو غیرتی که در وجود رضاخان نبود!

مهرمهر18 ساعت قبل
‌۲۵ شهریور ۱۳۲۰، سالروز تعویض پادشاهی در حکومت پهلوی توسط انگلیسی‌ها بود. رهبر انقلاب در این باره فرمودند: انقلاب آمد کشور را از زیر پای این انسانهای حقیر و پست و ظالم بیرون کشید.

فیلم/ جزئیات عملیات خارق‌العاده یمن علیه آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر