فعالان حوزه آهن و فولاد گوش به زنگ تشکیل بازار متشکل ارزی باشند.
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

فعالان حوزه آهن و فولاد گوش به زنگ تشکیل بازار متشکل ارزی باشند.

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
بازار متشکل ارزی را می‌توان یکی از مهمترین طرح‌های دولت برای کنترل بازار ارز دانست و طراحان آن امید بسیاری دارند تا از این طریق بتوانند بازار ارز و ...

بازار متشکل ارزی را می‌توان یکی از مهمترین طرح‌های دولت برای کنترل بازار ارز دانست و طراحان آن امید بسیاری دارند تا از این طریق بتوانند بازار ارز و تمام بازارهایی که به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن وابسته‌اند، از جمله آهن، فولاد و مسکن را از بحران خارج کنند.

قیمت ارز در سال گذشته نوسانات و بی‌ثباتی بسیار زیادی را تجربه کرد و این موضوع به بازارهای تاثیر پذیر نیز کشیده شده است. اگر تاثیر متقابل بعضی از این بازارها بر یکدیگر را نیز در نظر بگیریم، در نهایت دلیل بی‌ثباتی قیمت آهن، فولاد و مسکن روشن خواهد شد؛ به طور مثال در مورد تاثیر میلگرد بر قیمت مسکن کارشناسان آهن آنلاین اعتقاد دارند:

«قیمت میلگرد به دلایل مختلف همواره نوسانات بسیاری را تجربه می‌کند. به دلیل حجم بالای مصرف این پروفیل در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی، این تغییرات ناگهانی تاثیر چشمگیری در محاسبات مالی پروژه‌ها خواهد داشت و یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده قیمت سازه‌ها به حساب می‌آید.»

بازار متشکل ارزی برای یکسان‌سازی قیمت ارز برنامه ریزی شده است.

برای کنترل نابسامانی‌های موجود در بازار، دولت طرح تشکیل سازمانی به نام بازار متشکل ارزی ارائه نمود تا بتواند در حل مشکلات موجود در بازار نقش مناسبی ایفا کند.

فرزانه تیموری، کارشناس تحلیل بازار بر این باور است که هدف اصلی این بازار همگرایی نرخ ارز نیمایی و قیمت ارز در بازار آزاد است و اجرای درست این طرح با کاهش شیب تند تورم همراه خواهد بود؛ البته کارشناسان شرکت آهن آنلاین معتقدند احتمال موقتی بودن تاثیرات این بازار وجود دارد اما در نهایت با نظارت مناسب می‌توانیم انتظار اندکی کاهش در التهاب موجود در بازار اقتصادی را داشته باشیم.

همزمان با شیب افزایشی قیمت ارز در سال‌های ۹۱ تا ۹۴، زمزمه‌های تشکیل بازار متشکل ارزی شنیده می‌شد اما در زمینه اجرای آن جدیت به خرج داده نشد تا در در بهمن ۱۳۹۷ بود که با توجه به شرایط اقتصادی دستور تشکیل این سازمان صادر شد. شروع آزمایشی این طرح در ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ آغاز شد و ۲۱ مرداد به عنوان تاریخ قطعی شروع این طرح تعیین شد که به دلیل عدم آمادگی تعداد بسیار زیادی از بانک‌ها برای همکاری در اجرای طرح، شروع آن به تعویق افتاد.

کاهش قیمت ارز چگونه موجب کاهش قیمت آهن و فولاد خواهد شد؟

بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه از جمله کارشناسان سایت آهن آنلاین، چند نرخی بودن دلار در کشور را یکی از مهمترین دلایل مشکلات اقتصادی موجود می‌دانند. اختلاف بسیار زیادی بین قیمت دلار دولتی، دلار نیمایی و دلار در بازار آزاد وجود دارد. هدف اصلی تشکیل این بازار یکسان کردن نرخ ارز در کشور است که البته این موضوع با نزدیک کردن قیمت ارز نیمایی و نرخ اعلام شده توسط صرافی‌ها اتفاق خواهد افتاد. کنترل بازار ارز به سرعت تاثیر خود بر بازارهای مرتبط از جمله فولاد و مسکن را نشان خواهد داد و امید می‌رود بخشی از نابسامانی‌های این بازارها حل شود و اندکی ثبات را در قیمت‌ها شاهد باشیم.

با شروع طرح بازار متشکل ارزی باید منتظر تغییرات زیادی در فضای اقتصادی باشیم.

قبل از بررسی نحوه تاثیر بازار متشکل ارزی بر بازار فولاد، تاثیر‌گذاری احداث این سازمان بر وضعیت کلی اقتصادی را بررسی خواهیم کرد تا بعد از آن به طور دقیق‌تر بتوانیم اثرات این بازار را بر حوزه آهن، فولاد و فلزات دیگر بررسی کنیم.

نظرات مختلفی در مورد نحوه واکنش بازار به تشکیل بازار متشکل ارزی وجود دارد. فرزانه تیموری، کارشناس تحلیل بازار در شرکت آهن آنلاین در این باره می‌گوید:

«همگرایی قیمت ارز نیمایی و ارز صرافی‌ها بعد از تشکیل بازار متشکل ارزی شاید در سال گذشته کمی آرمانی به نظر می‌رسید، اما تاثیر این موضوع بر بازار‌هایی که قیمت ارز بر آنها تاثیر بسزایی دارد را نمی‌توان انکار کرد و مطمئنا تمایل صادرکنندگان به تزریق ارز به بازار داخلی بیشتر خواهد شد و قیمت شیب نزولی را تجربه خواهد کرد، در نهایت این موضوع تاثیر مثبتی بر بازارهای موازی از جمله فولاد و مسکن خواهد داشت.»

با توجه به مباحثی که مطرح شد، کاهش قیمت دلار بعید نخواهد بود و در صورت مدیریت درست امکان ایجاد رونق در صادرات، کاهش مناسب قیمت ارز و در نهایت کنترل تورم وجود دارد. البته باید در نظر داشته باشید امکان موقتی بودن این تاثیرات وجود دارد و فعالان اقتصادی باید بتوانند با برنامه ریزی درست، حداکثر استفاده از این شرایط را داشته باشند.

تاثیر بازار متشکل ارزی بر قیمت فولاد چگونه خواهد بود؟

با توجه به مسائل مطرح شده، کاهش قیمت ارز، کاهش قیمت در آهن آلات و فولاد را در پی خواهد داشت و البته رونق بازار در داخل و همچنین بهبود وضعیت صادرات را شاهد خواهیم بود. باید اضافه کنیم با ثبات شرایط اقتصادی، امنیت سرمایه‌گذاری افزایش خواهد یافت و شاهد افزایش تقاضا برای کالاهای مختلف از جمله محصولات فولادی خواهیم بود.

اجرای طرح بازار متشکل ارزی بعد از تاثیر بر روی بازار آهن و فولاد به سراغ بازارهای موازی از جمله مسکن و خودرو خواهد رفت و سعی در متوقف کردن روند صعودی این بازارها خواهد شد. البته باید در نظر بگیرید که سناریوهای مطرح شده با فرض مدیریت مناسب در پیاده‌سازی طرح و همچنین ثابت ماندن شرایط سیاسی معنا پیدا می‌کنند و در صورت متغیر بودن هر یک از عوامل ذکر شده از جمله افزوده شدن تحریم فلزات، پیش‌بینی شرایط به این آسانی نخواهد بود.

در نهایت باید بدانید اجرای این طرح فرصت مناسبی برای فعالان حوزه فلزات خواهد بود و با برنامه ریزی درست در بازه‌های زمانی مختلف امکان بهره‌برداری از تاثیرات این طرح بر بازار وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصرایران، در این شهر تا کنون ۱۹۷ مورد ابتلای به کرونا گزارش داده شده است و مقامات شهر در تلاشند تا مطمئن شوند که همه افراد آلوده شناسایی شده‌اند و تحت درمان هستند. پیش از این نیز برخی دیگر از شهرهای چین، ابتکاری مشابه را به اجرا گذاشته بودند.
الفالف1 روز قبل
به گزارش تسنیم، چندی پیش یک پژوهشگر محیط‌زیست و حامی گونه‌های در معرض خطر انقراض شاهین ایرانی، به مدیرعامل سایپا پیشنهاد کرد در راستای حفظ و حراست از این پرنده باشکوه، نام محصول جدید این گروه خودروسازی را به «شاهین» تغییر دهند، در ادامه چند انجمن دیگر نیز این پیشنهاد را به مدیران سایپا ارائه دادند. سیدجواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا نیز پس از ارجاع موضوع به کمیته نامگذاری محصولات و بررسی‌های کارشناسی کمیته مذکور با این پیشنهاد موافقت کرد و به دلیل اینکه گروه خودروسازی سایپا در طراحی محصول جدید خود از شاهین ایرانی الهام گرفته است، دستور داد در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی این گروه خودروسازی، محصول جدید سایپا «شاهین» نامگذاری شود. شاهین سایپا نخستین محصول از مگاپلت‌فرم ملی این گروه خودروسازی، موسوم به SP۱۰۰ به شمار می‌آید و قرار است تولید انبوه آن از سال آینده آغاز شود. سایپا تولید ۱۲ هزار دستگاه از این محصول را برای سال ۹۹ برنامه‌ریزی کرده و می‌خواهد تیراژ تولید آن را در سال ۱۴۰۱ به صد هزار دستگاه برساند.
فراروفرارو1 روز قبل
۲-با توجه به محدودیت ظرفیت شرکت ایران خودرو مجاز است در صورت تکمیل ظرفیت نسبت به توقف شرایط تبدیل اقدام نماید. ۴ -موعد تحویل قرارداد مشتری از لحاظ سیستمی، به اردیبهشت ۹۹ انتقال خواهد یافت. ۵ -در صورت افزایش احتمالی عوارض قانونی در سال ۹۹ از قبیل: مالیات، نرخ شماره گذاری، نرخ بیمه شخص ثالث و … این مبالغ از مشتریان محترم اخذ خواهد شد. ۷ -در صورت رضایت مشتریان با شرایط فوق، مراحل تعویق موعد تحویل با برنامه فروش‌های جدول پیوست این بخشنامه مشابه شرایط تبدیل قابل اقدام می‌باشد. ۸-این طرح فقط در نمایندگی مجاز ایران خودرو و با درخواست مشتری قابل اجرا می‌باشد؛ و نیازی به مراجعه حضوری مشتری محترم به سازمان فروش نمی‌باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرهنگ قاسم جانعلی پور روز پنجشنبه گفت: در پی شکایت فردی مبنی بر دسترسی غیرمجاز فرد یا افرادی به تلفن همراه وی و شنود مکالمات و ارسال اطلاعات خصوصی برای نزدیکانش، بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی اظهارات شاکی و اقدامات فنی دریافتند که فردی اقدام به نصب یک نرم افزار خاص در تلفن همراه این شهروند کرده و مکالمات او را شنود می‌کند. وی خاطرنشان کرد: در تحقیقات تکمیلی مشخص شد شاکی مدتی قبل تلفن همراه خود را در اختیار یک تعمیر کار که از آشنایان وی بوده، قرار داده است که سپس این فرد به عنوان متهم دستگیر شد و متهم ابتدا منکر اتهامات خود شد اما پس از بررسی تجهیزات رایانه‌ای وی و پیدا شدن اطلاعات و فایل‌های شخصی شاکی، در نهایت لب به اعتراف گشود و علت این امر را درخواست دو تن از خویشاوندان شاکی اعلام کرد. سرهنگ جانعلی پور اظهار داشت: دو متهم دیگر پرونده که خواهر و برادری ۲۵ و ۳۰ ساله بودند دستگیر و ضمن اعتراف به همراه متهم ۳۵ ساله به مرجع قضایی معرفی شدندوی تصریح کرد: در اختیار قرار دادن تلفن همراه و وسایل رایانه‌ای حاوی اطلاعات شخصی به افراد و مراکز غیرمجاز آن هم بدون رعایت هشدارهای پلیس زمینه ساز مشکلات این چنینی می‌شود.
ایمناایمنا1 روز قبل
قیمت مدل‌های مختلف تلفن همراه برند اپل در بازار، نسبت به هفته گذشته افزایش قابل توجهی داشته به طوری که قیمت آخرین مدل آیفون ۱۱ از سری گوشی‌های جدید اپل به ۳۰ میلیون تومان رسیده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، همانطور که می‌دانیم کاربران رایانه به منظور بهره گیری از اطلاعات موجود در صفحات شبکه جهانی وب از مرورگرهای اینترنتی مختلفی استفاده می‌کنند که شاید معروف‌ترین آنها گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس باشد. شاید در فضای مجازی و اینترنت تعداد بی شماری از مرورگرهای اینترنتی وجود داشته باشند تا به کاربران امکان بهره مندی از شبکه جهانی وب را بدهند اما آنچه واضح و مسلم به نظر می‌رسد، آن است که همه آنها امکانات و قابلیت‌های موردنظر کاربران را ندارند و نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای جامع آنها در اینترنت باشند. به همین دلیل بر اساس گزارشی که در وب سایت دیجی تایمز آمده است، به تازگی کارشناسان فعال در حوزه فناوری فهرستی از بهترین مرورگرهای اینترنتی را برای رایانه‌های شخصی که عموما مبتنی بر سیستم عامل ویندوز هستند را تهیه و منتشر کرده‌اند که در زیر به مروری بر آنها خواهیم پرداخت: بهترین مرورگر اینترنت وب: گوگل کروم (GoogleChrome) بهترین جایگزین گوگل کروم: موزیلا فایرفاکس (FireFox) خلاقانه‌ترین مرورگر اینترنتی: اوپرا (Opera) مجهزترین مرورگر اینترنتی وب: مایکروسافت اج (Microsoft Edge) مرورگر اختصاصی محصولات اپل: سافاری (Apple Safari) مرورگر اینترنتی کم نظیر: ویوالدی (Vivaldi) عجیب و غریب‌ترین مرورگر اینترنتی: بریو (Brave) مرورگر اینترنتی بدون نیاز به فیلترشکن (Tor)

نظرها

اخبار بیشتر