«شعر» متأثر از جهان‌بینی شاعر است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
«شعر» متأثر از جهان‌بینی شاعر است

«شعر» متأثر از جهان‌بینی شاعر است

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
هفتمین کلاس هفتمین اردوی آموزشی شعر جوانان انقلاب اسلامی (آفتابگردان‌ها) با حضور «علی داودی» و با موضوع «حقایق و دقایق شعر نو» برگزار شد.

به گزارش مشرق، هفتمین کلاس هفتمین اردوی آموزشی شعر جوانان انقلاب اسلامی (آفتابگردان‌ها) با حضور «علی داودی» و با موضوع «حقایق و دقایق شعر نو» برگزار شد.

داودی صحبت‌های خود را در رابطه با شعر سپید اینطور آغاز کرد: «نکتۀ چالش برانگیزی که در مورد شعر سپید وجود دارد و با آن مواجه هستیم این است که اساسا شعر سپید چیست؟ و ما چه سهمی در آن داریم؟ نمی‌توان به سادگی پاسخی برای این سوال یافت. شاملو که به‌عنوان مبدع شعر سپید شناخته شده است می‌گوید شعر سپید شعری است که شعر نیست. این حقیقت است زیرا نمی‌توان شعر سپید را مطابق با آن تصوری که از اشعار کلاسیک داریم تعریف کنیم.» او ادامه داد: «انسان امروز نسبت به انسان گذشته، نقش متفاوتی برعهده دارد و شأن و جایگاه دیگری برای خود قائل است. همین مسئله در نوع نگرش او و درکی که از جهان خود دارد تاثیرگذار است. از آنجایی که نوع زیست انسان امروز با گذشتگان متفاوت است، این تفاوت باید در شعر او نیز منعکس ‌شود»

او افزود: «شعر سپید گونه‌ای جدید از شعر است که در نتیجۀ زیست جدید انسان پدید آمده. شعر در تعریف قدمایی خود کلامی موزون، مقفا و مخیل است. شاعران کهن مطابق با این تعریف شعر سروده‌اند و حاصل این نوع نگاه آثار بزرگانی چون سعدی و حافظ است. برخی بر این تعریف خدشه وارد کرده‌اند و تعریف متفاوتی ارائه داده‌اند که حاصل این تعریف نو موجب بروز شاعرانی چون شاملو شده است.» او همچنین اظهار کرد: «وقوع رنسانس موجب شد که نگرش انسان نسبت به جایگاهی که در جهان دارد تغییر کند، انسانی که تا پیش از این زمین را مرکز عالم می‌دانست در مسیر جدیدی قدم گذاشت که از آن به زندگی مدرن تعبیر می‌شود.»

داودی در ادامه به نقش مشروطه در تحول تاریخ و تاثیر آن بر ادبیات ایران اشاره کرد و گفت: «ادبیات فصل برجسته‌ای در مشروطه دارد و به واسطۀ آن نیما ظهور کرد. نیمایی که علاوه بر شاعر بودن نظریه‌پرداز نیز هست. در واقع شاعران در این دوره نقش فلاسفه و متفکران غرب را در دورۀ رنسانس ایفا کردند.» او تصریح کرد: «اعتقاد نیما بر آن است که زبان شعر باید به لحن طبیعی گفتار نزدیک باشد. آنچه از نیما می‌توان آموخت درک نو و نگاه جدید اوست. از ویژگی‌های شعر شاملو موسیقی زبان است و به این ترتیبب آثار ماندگاری خلق کرده است.» او خاطرنشان کرد: «تعریف شعر کهن کلام موزون، مقفا و مخیل است و نیما در واقع قافیه را از شعر حذف کرد و به سبک جدیدی رسید و شاملو با حذف وزن، شعر سپید را خلق کرد.»

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

شاعر مجموعه‌شعر «چاپ بیروت» با تاکید بر اینکه مخیل بودن به معنی تصویر داشتن شعر نیست، گفت: «شعری مخیل است که شما را درگیر کند و باعث شکل‌گیری خیال در ذهنتان شود. آنچه در شعر نو حفظ شده است همین عنصر خیال است. این برآیند، ما را نائل به کشف می‌کند و این کشف به واسطۀ زبان به مخاطب منتقل می‌شود.» او افزود: «اگر شعر سپید هیچ یک از ویژگی‌های شعر قدما و هنرنمایی‌های آن‌ها را نداشته باشد حداقل باید در آن کشف اتفاق بیافتد و درک جدیدی از زندگی به مخاطب بدهد.» او ضمن بیان این مسئله که میزان ارزشمندی یک اثر هنری فارغ از اندیشه و اعتقاداتی که در آن منعکس شده است به ساختار آن مربوط است، گفت: «هر یک از شاعران از ابزار خاصی برای انتقال مفهوم مورد نظر خود استفاده می‌کنند به همین دلیل نمی‌توان آنها را با یکدیگر مقایسه کرد و یکی را بر دیگری برتری داد. بلکه آنچه اهمیت دارد این است که شاعر از امکاناتی که در اختیار او قرار گرفته به درستی استفاده کند و مخاطب به راحتی به مقصود او پی ببرد. در واقع باید دید آیا شاعر از امکاناتی که در اختیار داشته به خوبی استفاده کرده یا خیر؟» او در پایان گفت: «شعر نو بهانه‌ای است که نگاه مستقلی در سرودن شعر داشته باشیم و از شعر شاعران قدیم تقلید نکنیم. باید توجه داشت که در راستای این نوگرایی نباید زبان را از نشانه و معنا تهی‌کرد زیرا در این صورت اثری که خلق شده شعر نیست.»

بعد از کلاس علی داودی، کارگاه نقد شعر با حضور سید وحید سمنانی و حسنا محمدزاده برگزار شد و با پایان کارگاه، گواهینامۀ پایان دورۀ هفتم آفتابگردان‌ها در اختیار بانوان شاعر قرار گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاهی با نمایش ۹ اثر نقاشی از امیرشهاب رضویان (کارگردان سینما) با موضوع جنگ، از روز جمعه (۲۹ شهریور) در گالری کاما برپا می‌شود. در کنار نمایش این آثار نقاشی، رضویان قرار است روایتگری کند؛ در واقع این آثار، خاطرات این هنرمند از انقلاب ۵۷ و جنگ هشت‌ساله ایران و عراق است. آثار نقاشی او در نمایشگاه‌هایی در خارج از کشور و از جمله نمایشگاه جمعی هنرمندان در گالری «اشتول ورک» شهر کلن آلمان مهرماه ١٣٧٥ به نمایش درآمده است. نمایشگاه‌های انفرادی وی نیز با موضوع «خاطره، رویا، جنگ» پیش از این در چندین نقطه از آمریکا به نمایش درآمده است. نمایشگاه نقاشی «از ۵۷ تا ۶۷ به روایت امیرشهاب رضویان» از روز جمعه (۲۹ شهریور) در گالری کاما برپا می‌شود.

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسن اسلامی راد شامگاه دوشنبه در بازدید از موکب فرهنگی رسانه‌ای فجر در سمنان ضمن بیان اینکه مهم‌ترین موضوع در بحث اربعین اقدامات فرهنگی و رسانه‌ای شدن این جریان است، ابراز داشت: نتیجه اقدامات جهادی و برگرفته از فرهنگ بسیجی دست اندرکاران موکب فرهنگی رسانه‌ای فجر سبب شد تا فعالیت‌های این موکب از حیطه استانی به بین‌المللی گسترش یابد. ‌وی ضمن بیان اینکه باید تلاش کرد تا اهم اقدامات در حوزه فرهنگی اربعین معطوف شود، افزود: در این راستا استانداری از این موکب کاملا حمایت و مساعدت‌های لازم را تا حد توان برای تحقق اهداف این اقدام فرهنگی به انجام خواهد رساند. مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری سمنان بابیان اینکه برای به ثمر رساندن موکب رسانه‌ای قدم‌های فرهنگی بزرگی برداشته شد، ابراز داشت: نباید فراموش کرد که چشم میلیون‌ها نفر در اقصی نقاط جهان به این حماسه عظیم دوخته‌شده است لذا پوشش درست، به موقع و صحیح این رویداد می‌تواند توطئه‌های دشمن را مبنی بر کمرنگ جلوه دادن اربعین خنثی کند. اسلامی راد بابیان اینکه تلاش دست اندرکاران موکب رسانه‌ای فجر در ابتدا با ساده‌ترین امکانات و تجهیزات آغاز شد و اکنون به مرحله‌ای رسیده که موجب افتخار استان است، اضافه کرد: حضور جوانان مومن و انقلابی در این موکب‌ها می‌تواند به پیشبرد اهداف این حماسه عظیم کمک کند.

برپایی ۱۲ نمایشگاه موضوعی دفاع مقدس

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و جبهه مقاومت افزود: تاریخ نشان می‌دهد در دو قرن گذشته همواره شاهد تجزیه کشور بوده‌ایم که گاهی با حمله نظامی بیگانگان رخ داده یا همانند زمان پهلوی بر اثر بی لیاقتی رژیم وقت از ایران جدا شده است، ولی جنگ تحمیلی هشت ساله در یک کشور تازه انقلاب کرده بسیار متمایز بود و در این جنگ ما در مقابل ۳۵ کشور ایستادیم و پیروزی در آن با سه ضلع اسلام، رهبری و مردم تحقق یافت. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ گفت: اگر خدای نکرده جنگی رخ دهد جوانان امروز ما همچون دفاع مقدس نیز همچنان پای کار هستند همانطور در مسئله شهدای مدافع حرم شاهد رشادت‌های نسل امروز هستیم. وی «پیشرفت و پیروزی در سایه مقاومت» را شعار امسال برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در هفته دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: نمایشگاه‌های سپاه تهران در ۱۲ نقطه اصلی تمرکز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان ولایت، پارک آزادگان، میدان امام حسین، برج میلاد و پارک دانشجو خواهد بود و قشر‌های مختلف بسیج و سپاه نیز نمایشگاه‌های محلی دارند. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ برپایی کاروان‌های هنری و تئاتر‌های نمایشی، فضاسازی‌های مناسب در سطح شهر و سخنرانی در مدارس، مساجد و بسیج ادارت را از دیگر برنامه‌های این هفته بر شمردو گفت: عملیات‌های بدر، کربلای ۳ و ۴ و ۸ نیز بازسازی می‌شوند. وی دیدار با ۲۰۰۰ خانواده شهدا از جمله شهدای مدافع حرم و اقلیت‌های دینی، برگزاری یادواره‌های شهدا و طرح‌های محرومیت زدایی، اهدای سبد کالا به نیازمدان و محرومان و برگزاری همایش عاشوراییان در روز ۳۱ شهریور را از دیگر برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران در هفته دفاع مقدس برشمرد.

دیدار علی عسکری با خانواده شهید حججی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر