نقش سفید گچ بر تن سبز بلوط‌های زاگرس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
نقش سفید گچ بر تن سبز بلوط‌های زاگرس

نقش سفید گچ بر تن سبز بلوط‌های زاگرس

مهرخبرگزاری مهر |
شیراز- فعالیت معدن و کارخانه گچ در روستای گاوکشک که در جنگل‌های دشت برم قرار گرفته هر روز دامنه تخریب درختان بلوط و بادام را بیشتر می‌کند تا نقش سفید گچ بر تن سبز بلوط‌ها خودنمایی کند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: اگر تک تک درختان قطع شوند، نفس تمام جنگل‌ها گرفته شود، انسان باز هم راهی برای قطع عضو طبیعت پیدا می‌کند.

اگر درخت‌ها زبان داشتند، اگر پای‌شان به زمین گیر نبود با وجود بی‌ مهری‌های انسان آنقدرها نامهربانی ازشان برنمی‌آمد.

روستای گاوگشک یکی از توابع شهرستان کازرون است که با توجه به آن که این منطقه بخشی از ذخیرگاه زیست کره ارژن و پریشان است که چندسال متوالی مورد هجوم برخی از سرمایه گذاران قرار گرفته است.

سرمایه گذارانی که به جز ده قدم جلوتر از خود نمی‌بینند، بازپرداخت بدهی‌شان را به عهده چند نسل بعد گذاشته‌اند که طبیعتا منطق هم از تصور توانایی بازپرداخت کار آن‌ها توسط نسل‌های بعدی شان برنمی‌آید.

در این منطقه بسیاری از درختان کهن سال قربانی ساخت کارخانه و معادن شده‌اند و تنها دلسوزی و دلبستگی مردمان این منطقه باعث پیگیری‌ای لازم برای نجات جنگل از خطرات ناشی از فعالیت‌های معادن گچ شده است.

درختانی که آنچنان گچ به خوردشان داده شده که یا از بین رفتند یا دیگر فایده‌ای برای جنگل نداشته‌اند و قطع شده‌اند.

قطع درختان بلوط و بادام برای کارخانه

یک فعال محیط زیست در خصوص صدور غیر قانونی مجوز بهره برداری معادن در منطقه گاوکشک گفت: مطابق کنوانسیون رامسر و قانون تصویب شده سال ۶۳ صدور پروانه بهره‌برداری معادن و کارخانه‌ها دراین منطقه حفاظت شده مطلقا ممنوع است. اما متاسفانه بعد از ابطال مجوز بهره برداری این منطقه در سال ۹۴ مجددا در سال ۹۷ مجوز صدور بهره برداری به یکی از سرمایه گزاران این حوزه اعطا شد. صدور مجوز بهره‌برداری در این منطقه همراه خود تبعات زیادی در پی دارد.

سجاد محمدی تصریح کرد: قطع درختان کهن بادام تلخ و بلوط برای ایجاد کارخانه گچ یکی از مهم‌ترین پیامدهای ناشی از صدور مجوز بهره برداری کارخانه در این منطقه است. بسته شدن منافذ درختان این منطقه بر اثر گرد ناشی از فعالیت کارخانه و ماشین‌های سنگین یکی دیگر از معایب آن است.

نقش سفید گچ بر تن سبز بلوط‌های زاگرس - 9

کارخانه گچ

وی با بیان اینکه از مسئولان جنگل‌ها و منابع طبیعی و محیط زیست استان انتظار می‌رود در جهت رفع این بغرنج بکوشند، گفت: بی‌توجهی مسئولان به نارضایتی مردم نوعی توهین تلقی می‌شود. جای تعجب دارد که در مجموعه‌های دولتی به این سادگی مجوز بر خلاف قانون داده شود.

محمدی اضافه کرد: برخی از مسئولین با بیان اینکه محدوده فعالیت کارخانه را از ۴۰۰ هکتار به ۸ هکتار کاهش داده‌اند اغلب کار خود را توجیه می‌کنند. واضح و روشن است که اگر فعالیت کارخانه در متراژ چندصد هکتاری ممنوع است بنابراین فعالیت در محدوده ۸ هکتار نیز خلاف قانون است. همچنین برخی از مسئولین ادعا دارند تلاش سرمایه گذارن برای اخذ مجوز در این منطقه از استان تهران پیگیری شده‌ و به مسئولین این استان ربطی ندارد.

درخواست برای ابطال مجوز و جواب‌های غیر منطقی

در این راستا یکی از اعضای مجمع دانشجویی آرمان با توجه به اینکه بهره برداری از این منطقه مخالف صریح قانون است؛ گفت: به محیط زیست فارس یادآوری کنیم که موافقت نامه کنوانسیون رامسر در سال ۵۴ منعقد شد و به ثبت جهانی یونسکو رسید. امروز این منطقه تحت مناطق ۴ گانه است. اما با توجه به اسناد و مدارک موجود معادن گچ در حال فعالیت هستند.

فهیمه نیکخو ادامه داد: طی ارسال نامه‌ای به سازمان محیط زیست، خواستار رسیدگی وی برای ابطال مجوز معدن گچ شدیم و در جواب توجیه‌های غیر منطقی نظیر صدور مجوز از تهران و عدم دخالت محیط زیست استان فارس داده می‌شد.

در این راستا معاون سازمان محیط زیست استان فارس در خصوص فعالیت معدن گچ گفت: پروانه‌های صادر شده معدن گچ خاوند در این منطقه، مربوط به سال ۱۳۵۹ است که شامل دو پروانه بهره‌برداری است. در راستای فعالیت معادن گچ در این منطقه باید این نکته را در نظر داشت که در سال ۱۳۶۱ منطقه تحت حفاظت محیط زیست استان فارس قرار گرفت؛ بنابرین پروانه بهره برداری دو معدن نام برده به قوت خود باقی بود.

نقش سفید گچ بر تن سبز بلوط‌های زاگرس - 17

معدن گچ

محمد نبی مرادی ادامه داد: زمان تمدید این دو پرونده بهره برداری ضابطه خاصی وجود نداشت. در اواسط دهه هشتاد سازمان صنعت و معدن و تجارت استان فارس پروانه بهره برداری این سرمایه گذار را بدون استعلام از سازمان محیط زیست استان فارس به مدت ۳ سال تمدید کرد.

وی با اشاره به حقوق سرمایه گذاران گفت: با توجه به آن که از سال ۱۳۶۱ به بعد این منطقه تحت حفاظت محیط زیست استان فارس قرار گرفت سرمایه گذار نیز دارای حق و حقوقی است زیرا مجوزبهره برداری را قبل از سال ۶۱ از طریق دیگری اخذ کرده است بنابراین طبیعی است که خواهان حق و حقوق خود باشد بنابراین طی پیگیری‌های پی در پی توانسته مجوز فعالیت دوباره معدن را در سال ۹۷ بگیرد.

مرادی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۱ با توجه به پیگیری‌های ایشان دستور کار بنا به این شد که هر کدام از معادن تنها در متراژ دو هکتارفعالیت کنند.

این مسئول ادامه داد: در سال ۹۴ مجوز بهره برداری توسط سازمان محیط زیست استان فارس باطل شد و تا سال ۹۷ اجازه فعالیت به این معادن داده نشد اما در سال ۹۷ طی درخواست مکتوب بهره برداران به آقای کلانتری رئیس سابق سازمان محیط زیست و استاندار وقت، و طی نشستی با کارگروه سازمان صنعت و معدن و تجارت استان فارس، پروانه بهره برداری باطل و به مدت ۵ سال مشروط بر عدم قطع درختان به حبیب خاوند مجوز بهره برداری داده شد.

نقش سفید گچ بر تن سبز بلوط‌های زاگرس - 23

وی در پاسخ به دلیل قطع درختان جهت ایجاد کارخانه گفت: لازمه فعالیت معدنی تخریب تعدادی درخت است و قطع درخت در محل فعالیت معدن عادی است.

مرادی اضافه کرد: پیگیری‌های زیادی جهت اخذ مجوز معادن توسط محیط زسیت استان فارس صورت گرفته اما در سطح استان فعالیت‌های معدنی دیگری نیز صورت گرفته است و طبیعتا در این منطقه نیز فعالیت‌های معدنی صورت گرفته است.

دشت برم در خطر لیست قرمزیونسکو

در این رهگذر یک فعال زیست محیطی شهرستان کازرون نیز در گفتکو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه این منطقه یک ذخیره گاه زیست سپهر است و زیر نظر یونسکو به ثبت جهانی رسیده و اعتبار و ارزش بسیار بالایی دارد همچنین منطقه حفاظت شده نیز می‌باشد که تنوع زیستی بسیار بالایی در آن وجود دارد و در عین حال محل زیست گوزن زرد نیز هست باید نسبت به مراقبت از این فضاها اقدامات جدی کرد.

علی اکبر کاظیمینی با اشاره به اینکه نهایتا این منطقه ارزش اکولوژیکی بسیار بالایی در کشور دارد، بیان کرد: متاسافانه مجوز فعالیت یک معدن گچ در سالیان گذشته با گرفتن تعهد از مالک آن به مت سه سال صادر قرار شده بود از این مدت معدن رها و تعطیل شود اما بازهم با رایزنی هایی که در سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان صنعت و معدت صورت گرفت و بر خلاف تعهدی که بهره بردار داده بود و همچنین بر خلاف اینکه در این موقعیت و طبق مواد قانونی موجود نباید برداشت بعد از این مدت صورت می‌گرفت، بهره بردار به مدت ۵ سال دیگر مجوز برداشت معدن از یک سینه کاری هشت هکتاری دریافت کرده است.

نقش سفید گچ بر تن سبز بلوط‌های زاگرس - 29

گرد گچ بر روی برگ‌های درختان

وی گفت: مهم این است که چه کسی می‌خواهد مسئولیت آسیب‌های وارده به این منطقه را جوابگو باشد. چنانچه هر گونه کارشناسی از طریق کارشناسان یونسکو بر روی این منطقه صورت بگیرد، قطعا با آسیب هایی که قبلا وارد شده بوده نظیر جاده کشی‌ها، کارخانه گچ و مسائل دیگر نظیر این معدن هر لحظه ممکن است که بر اساس گزارش‌های اکولوژیکی آنها این منطقه در لیست قرمز قرار گیرد.

این فعال محیط زیست با اشاره به ماده دو بند الف که فعالیت‌های این چنینی را خلاف قانونی می‌داند، بیان کرد: این در حالیست که قطعا بسیاری از مردم و جوامع محلی شغل هایی داشته‌اند که سازمان محیط زیست با توجه به اینکه در منطقه حفاظت شده و ذخیره گاه زیست سپهر بوده برای راه اندازی آن شغل‌ها مجوز صادر نکرده و دادن اینگونه مجوزها به افرادی که بومی منطقه نیز نیستند پیامدهای ناگواری برای محیط زیست خواهد داشت.

به گزارش مهر، محیط زیست استان فارس میراث نیاکان این استان است. امروزه افزایش جمعیت خطرات جدی محیط زیست استان فارس را تهدید می‌کند که در کنار آن‌ها عوامل طبیعی نظیر خشکسالی کم نیست با توجه به این مشکلات باید تلاش‌هایی برای کاهش تخریب آن به دست عوامل انسانی داشت.

نفس جنگل‌های بلوط با این فعالیت‌های معدنی و صنعتی گرفته و فعالان محیط زیست از متولیان امر می‌خواهند راهی برای تنفس درختان پیدا کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو1 روز قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

آخرین جمعه تابستان

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بیش از ۴ هزارو ۳۰۰ نفر از هموطنانمان در جاده‌های کشور جان خود را ازدست داده‌اند، آماری که برای کاهش آن باید تمامی دستگاه‌های مرتبط پای کار بیایند.

فیلم لحظه آتش زدن خودروی فوق لاکچری مدیر آبادانی توسط مرد نقابدار+جزییات

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، ساعت ۵ صبح چهارشنبه ۲۷ شهریور امسال ماموران کلانتری ۱۵ احمدآباد در جریان آتش سوزی عمدی یک خودرو در منطقه کارون ۷ قرار گرفتند و خیلی زود تیم‌های امدادی آتش نشانی و پلیس در محل حاضر شدند. ماموران پس از مهار آتش خودروی لوکس به بررسی دوربین‌های مداربسته پرداختند و مشخص شد که خودروی برای یک ی از مدیران شهر آبادان است که مرد جوانی با پوشاندن صورتش وارد کوچه شده و پس از شکستن شیشه خودرو اقدام به آتش زن خودرو کرده است. این مدیر شهری به خبرنگار رکنا گفت: با هیچ کسی دشمنی نداشته و ندارم و علت این آتش افروزی از سوی پسر جوان برای خودم یک معما شده است و دوست دارم بدانم عامل این کار با چه انگیزه‌ای دست به آتش زدن خودرویم کرده است. بنا بر این گزارش، تحقیقات پلیس برای دستگیری عامل این آتش افروزی ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

عزاداری حسینی به رنگ احسان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برخی نیکوکاران در مجالس عزاداری حسینی، با احسان ماندگارشان هدیه لبخند امید و زندگی به همنوعان آبرومند، می‌بخشند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، احسان و نیکوکاری به همنوعان زمان و مکان نمی‌شناسد. برخی افراد متدین، مجالس عزاداری حسینی را با کمک برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد پیوند زدند و موجبات رهایی ایشان را فراهم کردند. هم وطنان می‌توانند از طریق شماره‌های حساب اعلامی بانک‌های ملی، تجارت و سامانه پرداخت تلفن همراه، به یاری شان بشتابند.

تا پرواز

همشهریهمشهری1 روز قبل

دردسرهای یک عارضه ژنتیکی/ این بیماری واگیردار نیست، مبتلایان به آن را آزار ندهید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
مبتلایان زندگی سختی دارند و درد ناشی از بیماری بخش کوچکی از سختی‌ آن‌هاست. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری ایکتیوز یک عارضه ژنتیکی است که باعث می‌شود کودک از بدو تولد، دچار خشکی شدید پوست بشود. شکل ظاهری این بیماری به گونه‌ای است که جامعه به دلیل ناشناخته بودن آن، تصور می‌کند، این بیماری واگیردار است. مبتلایان به عارضه ژنتیکی ایکتیوز، ‌ زندگی سختی پیش رو دارند. این زندگی سخت که درد و سختی بیماری جز‌ کوچکی از آن است، از بدو تولد آغاز می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1