تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست!

تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست!

فارسخبرگزاری فارس |
درحالی که طی یک‌سال گذشته قاچاق چوب موجی از نگرانی را در بین فعالان و دوستداران محیط زیست لرستانی ایجاد کرده، اما مسؤولان اداره کل منابع طبیعی استان معتقد به چنین موضوعی نیستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، جنگل‌های لرستان که قالب آنها را درختان بلوط تشکیل می‌دهد به عنوان سرمایه‌های ارزشمند ظرف چند دهه گذشته به دلایل متعدد از جمله آتش سوزی، خشکسالی، بیماری زوال بلوط، ریزگردها و موارد دیگر در معرض تخریب قرارگرفته‌اند.

از طرفی طی یک‌سال گذشته خبرهایی مبنی بر قاچاق چوب جنگل‌های زاگرس باعث نگرانی فعالان و دوست‌داران محیط زیست شده است.

به گفته فعالان و کارشناسان محیط زیست با اجرای طرح تنفس جنگل‌های شمال، برخی افراد سود جو به سمت جنگل‌های زاگرس از جمله لرستان هجوم آورده و اقدام به قلع و قمع درختان‌تر می‌کنند.

به نظر می‌رسد درصورتی که راهکار و تدبیری عملیاتی برای حفاظت از سرمایه‌های ارزشمند اندیشیده نشود در آینده نه چندان دور با بحرانی مواجه خواهیم شد که جبران آن غیر ممکن است.

نکته قابل تامل و توجه در این میان اما تکذیب قاچاق چوب در جنگل‌های استان از سوی متولیان منابع طبیعی است که افکار عمومی را دچار تناقض می‌کند، از یک سو فعالان محیط‌زیست و تشکل‌های مردمی قاچاق چوب را در استان به بحران و فاجعه تشبیه می‌کنند و از سوی دیگر متولیان منابع طبیعی معتقدند که جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

به هر روی سیر تخریب جنگل‌های استان که نه تنها از ارزش اکولوژیکی بلکه از ارزش اقتصادی بالایی برخوردارهستند، در آینده نزدیک این سرمایه ملی و طبیعی را به بیابان تبدیل می‌کند که قطعا پیامدهای نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست! - 7

یکی از عشایر منطقه «تل‌کوماس» طی تماس تلفنی با خبرنگار فارس از حجم تخریب جنگل‌های لرستان اظهار نگرانی کرد و گفت: متأسفانه طی یک‌سال گذشته شاهد قلع و قمع درختان توسط افراد غیربومی هستیم و اگر اقدامات پیشگیرانه و برخورد با متخلفان انجام نگیرد، شاهد نابودی جنگل‌های استان خواهیم شد.

علی دریکوند افزود: ما به دلیل کوچ رو بودن شاهد خارج شدن چوب‌های‌تر توسط خودروهای پژو، سمند، نیسان و خاور هستیم، معلوم نیست این چوب‌ها چقد سودآوری دارند که خودروهای پژو نیز آنها را حمل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه خاورها و نیسان‌های حمل چوب روی آنها را کاه می‌پوشانند، عنوان کرد: نیسان‌های که طاقشان شمالی بوده در مناطق صعب العبور و شب هنگام این کار را انجام می‌دهند.

دریکوند گفت: محیط بانان منابع طبیعی زیاد کنجکاو نیستند و تنها به بازدید در روستاها اکتفا می‌کنند، از طرفی نیروی انسانی چندانی ندارند، اما قاچاقچیان چوب حرفه‌ای عمل می‌کنند و درختان‌تر را از استان خارج می‌کنند.

تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست! - 12

نابودی جنگل‌های بلوط به مثابه نابودی کشور است

پدر بلوط ایران و مدیرعامل انجمن دوستداران طبیعت و محیط‌زیست لرستان نیز که از قلع و قمع درختان بلوط به شدت نگران است، اظهار کرد: مطابق نظریه کارشناسان ملی و بین‌المللی، جنگل‌های زاگرس ریه کشور محسوب می‌شوند و نابودی آن‌ها به مثابه از دست دادن کشور است.

مظفر افشار افزود: مدتی است یک سری از کارخانه‌های چوب شمال را تعطیل کرده‌اند، هرچند این اقدام صحیح است اما باید شغلی را برای آنها ایجاد کنند، زیرا به سمت جنگل‌های زاگرس هجوم آورده‌ و درختان را قلع و قمع می‌کنند، آن هم درختان بلوطی با طول عمر دوهزار ساله که سرمایه عظیم ملی هستند.

وی گفت: بقای نسل آینده تنها با حفظ جنگل‌های زاگرس امکان‌پذیر است، اگر این جنگل‌ها از بین بروند ساکنان این استان‌ها به کجا باید مهاجرت کنند.

تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست! - 17

حفاظت از جنگل‌های زاگرس نیازمند عزم ملی

این فعال محیط زیست تاکید کرد: حفاظت از جنگل‌های زاگرس عزم ملی را می‌طلبد و نیاز است سپاه، بسیج و ارتش و نیروی انتظامی پای کار بیایند، زیرا منابع طبیعی با تنها ۲۴۰ نیرو توان این کار را ندارد.

وی با بیان اینکه ورود جدی نیروی انتظامی بسیار موثر بوده چرا که تشکل‌های مردمی حکم اجرایی برای برخورد با افراد متخلف را ندارند، اظهارکرد: نیروهای منابع طبیعی نیز باید در امر برخورد پیشگام شوند، با وجود کمبود نیرو اما درصورت تأمین ۱۰۰ دستگاه لندور می‌توانند همه مناطق را کنترل کنند.

افشار گفت: نبود پوشش گیاهی مناسب وقوع بارندگی‌های سیل‌آسا را در پی دارد، همچنان که نمونه‌ای از این سیل ویرانگر را در فروردین ماه امسال در استان مشاهده کردیم.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه تخریب جنگل‌های لرستان در مسیر جاده جدید خرم‌آباد- پل زال به فاصله ده تا ۱۵ کیلومتر، میان کوه و دادآباد بحرانی است، افزود: تراکتورهای جنگلی درختان‌تر را شبانه حمل می‌کنند.

تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست! - 23

قاچاق چوب به شکل سازمان یافته

دبیر شبکه تشکل‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی لرستان نیز با بیان اینکه اتفاقی که امروز رخ داده کم سابقه است، زیرا در گذشته قاچاق چوب به این شکل در استان مطرح نبود، عنوان کرد: از یک‌سال گذشته تاکنون اما قاچاق چوب در جنگل‌های زاگرس از جمله لرستان به شکل سازمان یافته در حال انجام است.

مجید دریکوند گفت: متأسفانه قوانین ما در حوزه جنگل و قاچاق و قلع درختان ناکارآمد و قدیمی است، اگرچه طی چندسال گذشته در خصوص جرایم تغییراتی ایجاد شده اما به اندازه کافی بازدارنده نیست.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی تأکید کرد: باید به دنبال آموزش برویم و ارزش‌گذاری اقتصادی درختان را برای بهره‌برداران و جوامع بومی تشریح کنیم، چرا که ما درشرایط بحرانی قرار داریم.

سوء استفاده از خلا حفاظتی در جنگل‌های زاگرس

دبیر شبکه تشکل‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی لرستان با اشاره به طرح تنفس جنگل‌های شمال تصریح کرد: کارخانجات مستقر در شمال کشور که مواد اولیه آنها چوب است به دلیل گردش مالی و نیروی انسانی زیادی برای حفظ بقا خود همواره پای اقتصاد و اشتغال را میان می‌کشند.

دریکوند ادامه داد: در طرح تنفس عنوان شده که ده سال باید از جنگل‌های استان استفاده نشود، زیرا جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی شده و بایستی محافظت شوند، که البته این موضوع کارخانجات چوب را در شمال با مشکل مواجه کرده، چرا که دیگر زیرا چوبی در اختیار ندارند.

وی گفت: کارخانجات به جای وارد کردن مواد اولیه و یا پرورش درختانی مانند صنوبر راه ساده را در خلا حفاظتی، جنگل‌های زاگرس انتخاب کرده و در همین راستا اقدام به قلع و قمع درختان دانه زاد می‌کنند.

دبیر شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی لرستان تاکید کرد: قلع و قمع جنگلهای لرستان ظرف یکسال گذشته رشد فزاینده‌ای داشته، این اتفاق در دامنه شرقی به سمت استان مرکزی که تردد راحت است مانند جنگل‌های شول‌آباد بیشتر مشهود است.

دریکوند با بیان اینکه منابع طبیعی به دلایل مختلف از جمله کمبود نیروی انسانی نمی‌تواند این موضوع را کنترل کند، افزود: موضوع حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست بین رشته‌ای، چند وجهی و مشارکتی است، دلیل اصلی هم این است که دوراندیشانه به موضوع حفاظت ازمنابع طبیعی نگاه نکرده‌ایم یعنی از چهل سال پیش گفته‌ایم که متولی جنگل‌ها منابع طبیعی و محیط زیست است.

وی ادامه داد: در قانون اساسی به صراحت بیان شده هر فعالیت اقتصادی همراه با تخریب محیط‌زیست تخلف است، ضمن اینکه حفاظت از محیط‌زیست یک وظیفه عمومی می‌باشد.

تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست! - 36

دبیر شبکه تشکل‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه از ظرفیت‌ها در راستای حفاظت از جنگل‌های استان درست استفاده نکرده‌ایم، تصریح کرد: صدا و سیمای ما حاضر است در مورد هر موضوعی برنامه بسازد اما در خصوص حفاظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی برنامه‌ای تهیه نمی‌کند.

دریکوند در پایان صحبت‌های خود خطاب به استاندار و مجمع نمایندگان استان گفت: استاندار تاکنون در کدام کارگروه از نظر و ایده فعالان محیط‌زیست استفاده کرده‌اید، یا مجمع نمایندگان در کدام پروژه عمرانی نظر کارشناسانه محیط‌زیست را اعمال کرده‌اند.

برخورد قاطع با قاچاقچیان حوزه چوب

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی لرستان نیز با بیان اینکه قاچاق چوب در تمام دنیا وجود دارد، اظهارکرد: مبارزه با قاچاق چوب در دستورکار منابع طبیعی استان قرار دارد و به همه شهرستان‌ها این موضوع را ابلاغ کرده‌ایم، به جد پیگیر بوده و به شدت برخورد می‌کنیم.

سرهنگ مهرنیا اما درخصوص نگرانی تشکل‌های مردم نهاد و فعالان محیط‌زیست مبنی بر قلع و قمع زیاد درختان، توضیح داد: قلع و قمع درختان توسط قاچاقچیان چوب به این شدت که برخی می‌گویند انجام نمی‌شود، نه تنها جای نگرانی نیست بلکه قطعا در آینده نزدیک با تدابیر امنیتی این موضوع به صفر می‌رسد.

وی افزود: تاکنون چندین نفر را در خرم‌آباد، الیگودرز و بروجرد شناسایی شده که با حمایت دستگاه قضا از جمله دادستان جرائم خوبی برای آنها تعیین می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی لرستان در مورد قاچاق چوب به خارج از استان نیز عنوان کرد: افرادی که دستگیر شده‌اند دراین مورد قاچاق چوب به خارج از استان اعترافی نکرده‌اند اما به هر حال بعید نیست این موضوع صحت داشته باشد.

سرهنگ مهرنیا با بیان اینکه دراطراف خرم‌آباد گشت‌های مستمر فعال است، گفت: در دیگر نقاط استان نیز کنترل و گشت‌های ویژه را به منظور جلوگیری از تخریب جنگل‌ها داریم.

تبر تیز قاچاقچیان بر پیکر درختان بلوط لرستان/ مدیرکل منابع طبیعی: قاچاقی در کار نیست! - 45

قاچاق چوب در جنگل‌های استان وجود ندارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در خصوص نگرانی فعالان محیط‌زیست مبنی بر قاچاق چوب در جنگل‌های استان، اظهارکرد: خیر، چنین چیزی صحت ندارد این قلع و قمع مربوط به چوب‌های زراعی و باغی است و نه چوب جنگلی، زیرا ما چوب خاصی برای قاچاق نداریم، این افراد و یا شما اگر مدرکی در دست دارید ارائه کنید تا ما برخورد کنیم.

شیرزاد نجفی افزود: تنها چند نقطه بحرانی در دادآباد و بسطام داشتیم که عوامل را شناسایی و به دستگاه قضا معرفی کرده و در حال حاضرمنتظر رای دادگاه هستیم.

وی تأکید کرد: ما در نقاط مختلف گشت‌های مستمر و روزانه داریم و اجازه اقدام به تخریب و قلع و قمع درختان را به افراد نمی‌دهیم.

گزارش از نسرین صفربیرانوند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زیستن در گودال‌ ارباب‌ها؛ یک زندگی عجیب در حاشیه تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اینجا عفونت ادراری گرفته‌اند، حمام ندارند و دستشویی‌های مشترک آنها رامبتلا به بیماری‌های عفونی زنان کرده و آب خوردنشان را باتانکر می‌آورند. کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران - زینب کریمی، حسن ظهوری؛ محمودآباد روستایی آباد است اما مشکلات حاشیه‌اش آن رابدنام کرده است. مهاجران فصلی به دلیل بیکاری به اینجا می‌آیند و دربدترین شرایط زندگی می‌کنند. ازهیچ نهاد و سازمانی هم خدمات نمی‌گیرند. آنان از سر فقر زندگی در این شرایط سخت راپذیرفتند و کسی هم نیست که به دادشان برسد.

(ویدیو) حرکت مترو با درهای باز!

فراروفرارو23 ساعت قبل
یکی از قطار‌های مترو تهران دچار نقص فنی شد و جابجایی مسافران با در باز انجام گرفت. مشکل هرچند برای مسافران عجیب بود، ولی برای معاون شهردار نه؛ چراکه معتقد است در یک خط مترو ۱۲۰۰ در وجود دارد و احتمال خرابی همیشه هست. به گزارش فارس، کلیپی طی ۲۴ ساعت گذشته در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که نشان می‌دهد قطار مترو در یکی از خطوط با در باز در حال حرکت است. بنابر این بیش از ۱۲۰۰ در وجود دارد که ممکن است یکی از آن‌ها در طول سال خراب شود. گفتنی است این مشکل برای دومین بار در مسیر خط ۴ و ۲ مترو تهران در روز‌های اخیر به وقوع پیوسته است.

بیشترین بیکارهای ایران چند ساله هستند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.

آخرین روز‌های سفر‌های تابستانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در آخرین هفته تابستان، تردد در جاده‌های کشور به ویژه در محور‌های زیارتی و سیاحتی پرحجم گزارش شده است. رئیس پلیس راهور کشور می‌گوید میزان سفر‌ها در دو ماه نخست تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است. براساس پیش بینی پلیس، شمار جانباختگان تصادفات جاده‌ای در تابستان امسال حدود ۷ دهم درصد افزایش پیدا می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر