شرایط پذیرش زنان خیابانی در خانه‌های سلامت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سلامت
شرایط پذیرش زنان خیابانی در خانه‌های سلامت

شرایط پذیرش زنان خیابانی در خانه‌های سلامت

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره فرایند پذیرش دختران و زنان ویژه در خانه‌های سلامت و خدمات تخصصی به این افراد توضیح داد.

اعتمادآنلاین|حبیب الله مسعودی فرید درباره ضرورت راه‌اندازی خانه سلامت، گفت: در صورتی که به دلایل فردی، خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی عده‌ای از افراد جامعه از جمله زنان و دختران، از حضور در صحنه اجتماع، تعلیم و تربیت و فعالیتهای اقتصادی و غیره با اعمال انواع خشونت‌ها منع شوند، طبعا فرصتی برای آسیب‌پذیری بیشتر آنان فراهم خواهد شد. از این‌رو دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی به منظور نگهداری و حمایت از دختران نیازمند حمایت‌های اجتماعی تا زمان استقلال و خودکفایی فردی و اجتماعی آنان و پیشگیری از آسیب‌پذیری این قشر از جامعه همچنین به دلیل عدم تداخل گروه هدف با زنان آسیب‌دیده اجتماعی، از سال ۱۳۷۸ اقدام به ایجاد خانه‌های سلامت برای دختران کرده است.

وی تصریح کرد: به استناد اصل دهم، بیست و یکم و بیست و نهم قانون اساسی، قانون تشکیل سازمان بهزیستی کشور، مصوب مورخ ۱۳۵۹/۳/۲۴ شورای انقلاب با الحاق اصلاحیه ۲۴ مردادماه ۱۳۵۹ و اصلاحات و الحاقات به عمل آمده جلسه ۱۳۵۷/۱۱/۱۹ مجلس شورای اسلامی در خصوص تجدید تربیت منحرفین اجتماعی (آسیب‌دیدگان اجتماعی) و نظر به اجرای مفاد آئین‌نامه اجرایی مصوب هیئت محترم وزیران به شماره ۶۰۶۱۵/ت/۸۵ مورخ ۷۱/۳/۳ در رابطه با دختران و زنان در معرض آسیب اجتماعی (حاد) و دختران و زنان در معرض آسیب اجتماعی (ویژه) و همچنین قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور، آئین‌نامه چتر ایمنی رفاه اجتماعی که طی تصویب نامه هیئت وزیران ابلاغ شده است.

فرید درباره نحوه پذیرش این افراد گفت: به منظور ایجاد هماهنگی در امر پذیرش، تمام پذیرش‌های خانه توسط مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی (اورژانس اجتماعی) استان انجام خواهد شد. ضمنا شرایط و مدارک مورد نیاز پذیرش عبارتند از ایرانی بودن یا داشتن تابعیت اجمهوری اسلامی ایران، داشتن گواهی پزشک قانونی مبنی بر باکره بودن دختر، داشتن حداقل ۱۸ سال و داشتن گزارش تیم تخصصی مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی (اورژانس اجتماعی به همراه تصویر پرونده کامل خدمت گیرنده.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: دختران پذیرش شده در این مرکز فقط از طریق مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی به این خانه‌ها ارجاع می‌شوند و خانه حق پذیرش به صورت مستقل را نخواهد داشت. از ابتدای پذیرش باید در زمینه فراهم آوردن امکانات بازگشت دختر به خانواده و یا بستگان و یا سایر روش‌های ترخیص به منظور توانمندسازی دختران تلاش کرد است و کمیته امور آسیب‌دیدگان اجتماعی استان موظف به نظارت دقیق بر تحقق این امر است.

وی افزود: مدت زمان حمایت از دختران در خانه سلامت حداکثر ۶ ماه است و ظرف این مدت خانه موظف به برنامه‌ریزی برای توانمندسازی و استقلال دختران است. این مدت در موارد خاص با نظر کمیته امور آسیب‌دیدگان اجتماعی استان به مدت ۶ ماه قابل تمدید است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار تازه پزشکی در ایران

فرید همچنین درباره خدمات تخصصی خانه‌های سلامت تصریح کرد: پس از پذیرش توسط مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی (اورژانس اجتماعی)، دختران به خانه معرفی می‌شوند و در طی مدتی که در خانه زندگی می‌کنند باید خدمات تخصصی از جمله خدمات مددکاری اجتماعی- خدمات روانشناسی- خدمات بهداشتی و درمانی - خدمات تربیتی - خدمات آموزشی، فرهنگی، تربیتی، مذهبی- خدمات حقوقی- سایر خدمات و خدمات تیم تخصصی ارائه شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه در خصوص خدمات تخصصی در خانه‌های سلامت توضیح داد: خدمات مددکاری اجتماعی عبارتند از جمع‌آوری اطلاعات از طریق ابزارهای مددکاری اجتماعی- ارزیابی دقیق وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی- ارزیابی وضعیت روانی، اجتماعی و برنامه‌ریزی لازم جهت بهره‌مندی از برنامه‌های درمانی و آموزشی، خدمات روان‌شناسی (مصاحبه بالینی و معاینه وضعیت روانی- ارزیابی و بررسی دقیق استعدادها، علائق، انگیزه‌ها - انجام مشاوره (فردی، خانوادگی و گروهی) - درمان (گروه درمانی، خانواده درمانی و …) - آموزش مهارت‌های زندگی.

وی ادامه داد: از خدمات بهداشتی و درمانی نیز می‌توان به تهیه شرح حال- انجام معاینات کامل - انجام آزمایشات پاراکلینیکی روتین- تشخیص، تدوین و اجرای طرح خاص درمانی -نظارت بر بهداشت فردی و محیط - آموزش پیشگیری از HIV/ ایدز و هپاتیت اشاره کرد.

فرید در مورد سایر خدمات تخصصی در خانه‌های سلامت افزود: نظارت و مراقبت شبانه‌روزی - نظارت بر اعمال و رفتار و گزارش موارد انضباطی به تیم خانه (شامل مسئول مرکز، مددکار اجتماعی و روان‌شناس) و کلیه موارد و تصمیم‌ها بایستی در فرم صورتجلسه ثبت شود، رفع کمبودها و تأمین نیازهای ضروری -نظارت بر کارهای روزمره و جاری (نظافت و شستشو و …) که بایستی با مشارکت دختران انجام پذیرد، همکاری با سایر اعضاء تخصصی خانه در حوزه تربیتی ارائه می‌شود.

وی در ادامه درباره ترخیص دختران از این مراکز گفت: ترخیص مراجعین با نظر و تایید تمام اعضاء تیم تخصصی انجام می‌شود که در این بخش نیز بر اساس جدول طراحی شده صورت می‌پذیرد که از آن جمله می‌توان بازگشت به خانواده (تحویل به خانواده یا بستگان سببی و نسبی) مهمتین هدف این مراکز است و در صورت فراهم نبودن شرایط مناسب جهت بازگشت به خانواده مراتب باید به تایید تیم تخصصی خانه برسد، زندگی مستقل با حفظ شرایط قانونی، ازدواج و ارجاع به سازمان‌ها، ارگان‌های ذیربط و سایر نهادهای حمایتی و امدادی موجود در جامعه (دولتی و غیردولتی) اشاره کرد.

فرید در پایان گفت: پس از ترخیص مددکار اجتماعی مرکز موظف است پس از ترخیص پیگیری لازم را انجام دهد.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
خودارضایی و اضطرابدر برخی افراد خودارضایی باعث ایجاد تنش و اضطراب می‌شود. ترک خودارضایی و استمناء به استراتژی‌ها و راهکارهای موثری نیاز دارد که ما در این مطلب به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. صحبت کردن با پزشک یا مشاور به شما کمک می‌کند تا احساسات منفی تان نسبت به این مساله را بازگو و راهنمایی‌های لازم و موثر برای ترک خودارضایی را دریافت کنید. بعد از ترک خودارضایی چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی استمناء را ترک می‌کنید احتمالا تا مدتی با احساس ناامیدی و کسالت روبرو می‌شوید اما این حالت موقتیست. بنابراین ترک استمناء به صمیمانه‌تر شدن و بهبود روابط جنسی شما با همسرتان کمک می‌کند.
مهرمهر16 ساعت قبل
محمود احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان قزوین در حین انجام ماموریت در اتوبان تهران– قزوین با مشکوک شدن به یک خودرو عبوری پس از متوقف ساختن آن ۷ هزار پاکت سیگار قاچاق را کشف کردند. مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین افزود: با تشکیل پرونده، شعبه دوم بدوی تعزیرات حکومتی قزوین پرونده را بررسی و پس از احراز تخلف، متهم را به پرداخت ۱۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت محکوم و حکم به ضبط محموله مکشوفه صادر کرد.
سلامت نیوزسلامت نیوز12 ساعت قبل
افزایش انسولین به نوبه خود فشار کاری روی لوزالمعده را که تازه از خواب بیدار شده است افزایش می‌دهد. گلابی: فیبرهای خامی موجود در گلابی می‌توانند به لایه مخاطی نازک معده خالی آسیب برسانند. موز: مصرف موز با معده خالی باعث افزایش شدید منیزیم خون می‌شود. فلفل: مواد غذایی تند باعث آسیب و تحریک مخاط معده شده و تولید اسید را در معده افزایش می‌دهند. مرکبات: مرکبات سرشار از اسیدهای میوه هستند و مصرف آنها با معده خالی، سوزش معده، افزایش خطر ورم معده و حتی زخم معده را به دنبال دارد.
برنابرنا18 ساعت قبل
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه باید از عرضه کالاهای سلامت محور فاقد شناسه بهداشتی جلوگیری کرد ضعف فرهنگ و نظارت را در عرضه لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی موثر دانست. ایران یکی از بازارهای بزرگ مصرف لوازم آرایشی جهان استعضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران یکی از بازارهای بزرگ مصرف لوازم آرایشی جهان است، افزود: این بازار گردش مالی بالایی داشته که بخشی از آن قاچاق است البته مصرف بالای این کالاها در افزایش قاچاق موثر است. ضعف فرهنگی در عرضه و خرید لوازم آرایشی قاچاق نیز موثر استاین نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: ضعف فرهنگی در عرضه و خرید لوازم آرایشی قاچاق نیز موثر است زیرا برخی مردم هنوز نمی‌دانند از لوازم آرایشی دارای شناسه بهداشتی استفاده و از سویی آنها را از مراکز معتبر مانند داروخانه‌ها تهیه کنند. ضعف نظارت موثر در عرضه و واردات لوازم آرایشی قاچاق و تقلبیوی ضعف نظارت را در عرضه و واردات لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی موثر دانست و گفت: متاسفانه سازمان غذا و دارو و وزارت صمت به درستی نمی‌توانند نظارت‌های مفید و موثری را بر روی واحدهای صنفی عرضه‌کننده لوازم آرایشی داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق و تقلبی عوارض زیادی را برای مصرف کنندگان به همراه دارد، گفت: ایجاد حساسیت‌های پوستی، عوارض کبدی و حتی سرطان‌ها از مهمترین عوارض استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق و تقلبی است.
الفالف18 ساعت قبل
وی درباره اثرات زالو بر بدن گفت: زالو می‌تواند اثرات مفیدی بر بدن داشته باشد، بیماری‌هایی همچون زخم معده، کولیت روده، پرستات، امراض ریوی، التهابات کبد، کیسه صفرا و بواسیر را تا حدودی می‌تواند رفع کند. اکبری متذکر شد: زالو می‌تواند تاثیر خوبی بر گردش خون داشته باشد و جریان خون را در بدن بهبود بخشد و با این عمل موجب تقویت و تغذیه مو و مانع بروز بیماری‌های قلبی می‌شود. وی بیان کرد: امروزه نسبت به گذشته از این راه درمانی بیشتر استفاده می‌شود، زیرا در زمان قدیم اطلاعات کافی درباره زالو درمانی وجود نداشته است. اما به دلیل مطالعات کافی در این باره و اثرات آن به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌تواند یک راه درمانی مناسبی باشد. اکبری تاکید کرد: قبل از زالو درمانی حتما درباره مشکلاتتان با پزشک مشورت و صحبت کنید تا درست راهنمایی شوید که زالو درمانی مناسب است یا راه دیگری را باید پیش بگیرید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1