عراق| از متهم شدن چند نماینده به دیدار از مناطق اشغالی تا سخنان سرلشکر الغانمی درباره داعش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
عراق| از متهم شدن چند نماینده به دیدار از مناطق اشغالی تا سخنان سرلشکر الغانمی درباره داعش

عراق| از متهم شدن چند نماینده به دیدار از مناطق اشغالی تا سخنان سرلشکر الغانمی درباره داعش

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
پایان روز اول چهارمین مرحله عملیات «اراده پیروزی»، متهم شدن چند نماینده پارلمان عراق به دیدار از ماطق اشغالی، اظهارات رئیس ستاد مشترک ارتش عراق درباره وضعیت داعش و بیانیه‌ وزارت خارجه درباره احضار کاردار سفارت آمریکا از جمله خبرهای عراق است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ‌ وزارت خارجه عراق روز شنبه در بیانیه‌ای درباره احضار کاردار سفارت آمریکا در بغداد توضیحاتی ارائه کرد. احمد الصاحف سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای گفت استفاده ما از واژه فراخوانده شدن، هدفمند بود، ما موضع مشخصی را به وی منتقل کردیم، خلاصه این موضع این بود که شراکت مستلزم مبادله مواضع و اطلاع رسانی درتمام آنچه می‌تواند بر منافع مشترک ما تاثیر بگذارد به طوری که حوادث و رخدادها بر زیرساخت امنیت ملی عراق در سایه منطقه‌ای که شاهد بی‌ثباتی است، تاثیر می‌گذارد.

وی افزود دیدگاه ما در خصوص منافع عراق در چارچوب سیاست خارجی مستلزم نگاه به اولویت‌های واقعی کشور و در راس آن تحکیم و تثبیت دستاوردهایی است که عراق طی سال‌های گذشته کسب کرده و اینکه نقش‌های ممکن و حقیقی را در چارچوب شیوه حمایت از توازن و ثبات منطقه ایفا کند.

در ادامه این بیانیه آمده است بنابراین دیدگاه ما مبتنی بر ضرورت پایبندی به مسیرهای روشن در شراکت استراتژیک (میان آمریکا و عراق) و عدم وارد کردن عراق در تمام آن چیزی است که ثبات و امنیتش را برهم می‌زند و این در ضرورت مبادله تمام اطلاعات لازم متبلور است.

بر اساس این گزارش، محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق روز جمعه، ‌کاردار سفارت آمریکا در بغداد را احضار کرده بود. احضار کاردار سفارت آمریکا به دنبال انفجارهای اخیر در تعدادی از پایگاه‌های نظامی عراق صورت گرفت.

بر اساس گزارش‌ها، «محمد علی ا لحکیم» وزیر خارجه عراق با احضار «برایان مک فیترز» از وی خواست تا واشنگتن به توافق همکاری راهبری با بغداد پایبند باشد.

این اقدام وزارت خارجه عراق در حالی صورت می‌گیرد که طی هفته‌های اخیر چهار انبار تسلیحاتی که حشد شعبی از آن استفاده می‌کند، هدف انفجارهای مبهم قرار گرفت که در پی آن ابومهدی المهندس معاون رئیس هیئت حشد شعبی عراق تاکید کرد نظامیان آمریکایی مسئول اول و آخر حملاتی هستند که از طریق مزدوران یا عملیاتی که با هواپیماهای پیشرفته صورت گرفته، می‌باشند.

اظهارات رئیس ستاد مشترک ارتش عراق درباره وضعیت داعش

رئیس ستاد مشترک ارتش عراق تاکید کرده است سخن‌ها درباره اینکه تعداد داعشی‌ها خیلی زیاد است، صحت ندارد و اوضاع صحرا هم نگران کننده نیست.

بر اساس گزارش الاتجاه پرس، سرلشگر ستاد عثمان الغانمی روز شنبه تصریح کرد تشکلات مختلف ارتش و حشد شعبی در حال پیشروی در صحرا و در وادی حوران هستند و این واکنش و پاسخ ما به تمام کسانی است که به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود هستند.

وی افزود صداهای ناهمگونی که نمی‌خواهند عراق ثبات داشته باشد، ما به این صدها می‌گوییم بهترین چیزی که در میدان شاهد بودیم، در خلال عملیات اراده پیروزی در مرحله چهارم آن بود که دیدیم نیروهای ارتش و حشد شعبی و حشد الانبار، صحرا را در وادی حوران در نوردیدند و در کنار هم در حال پیشروی هستند (در نبرد با تروریست‌های باقی‌مانده).

وی افزود وادی حوران با هواپیماها و در ارتفاع پایین از سمت حدیثه تا الرطبه و مرزها در استان الانبار شناسایی شده است و هیچ چیز نگران کننده و وحشتناکی وجود ندارد.

متهم شدن چند نماینده پارلمان عراق به دیدار از مناطق اشغالی

یک رسانه عراقی از متهم شدن چند نماینده پارلمان به دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی و سفر به مناطق اشغالی خبر داده است.

«عامر الفایز» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق به خبرهایی مبنی بر سفر چند نماینده پارلمان عراق به تل آویو پس از حوادث حمله به مقرهای حشد شعبی عراق واکنش نشان داد. الفایز در گفت‌وگو با سایت بغداد الیوم اظهار داشت عراق، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را رژیم غاصب قلمداد می‌کند و امکان عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی وجود ندارد.

وی افزود اگر سفر برخی نمایندگان پارلمان عراق به رژیم صهیونیستی صحت داشته باشد، آنها قطعا مورد بازخواست قرار خواهند گرفت. هر چند هیچ کس نمی‌تواند مانع سفر آنها شود، ولی بر اساس قانون گذرنامه عراقی، ورود به اسرائیل (مناطق اشغالی)، ‌مجاز نیست، به همین سبب ممکن است آنها با گذرنامه‌های غیر رسمی سفر کرده باشند.

الفایز اظهار داشت سفر نمایندگان پارلمان عراق به اسرائیل نشانه خطرناکی مبنی بر خیانت به کشور است و این مسئله پیگیری خواهد شد تا حقیقت روشن شود. وی تاکید کرد هر نماینده‌ای که ورودش به اسرائیل (مناطق اشغالی) اثبات شود، قطعا با مجازات سختی روبرو خواهد شد، چرا که کارش خیانت بزرگ به شمار می‌رود و ممکن است به لغو عضویت آنها در پارلمان منجر شود.

این نماینده پارلمان عراق خاطر نشان کرد پیشتر و در دوره‌های گذشته یکی از نمایندگان به اسرائیل سفر کرده بود که این مسئله در آن زمان سر و صدا به پا کرد، با وجودی که وی به عنوان نماینده به فعالیت خود ادامه دارد، ولی از سوی همگان طرد شد.

سایت بغداد الیوم نوشت همزمان با اظهارنظر برخی مسئولان و رسانه‌های رژیم صهیونیستی مبنی بر مسئول بودن این رژیم در حملات اخیر به مقرهای حشد شعبی، کسینیا سویتلوا یک عضو کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) و کارشناس مرکز هرتزیلیا گفته است که از هیئت‌هایی عراقی شامل برخی نمایندگان در چارچوب تلاش‌ها برای توسعه روابط دوجانبه استقبال کرده است.

وی مدعی شده است که اسرائیل بر خلاف سوریه که کشور متخاصم و دشمن اسرائیل است، روابط کاملا متفاوتی با عراق دارد. این عضو کنست رژیم صهیونیستی ادعا کرد با وجودی که روابط دیپلماتیک رسمی میان ما وجود ندارد، ولی روابط میان ما به تدریج در حال توسعه است، من به عنوان عضو کنست، از هیئت‌های متعدد عراقی از جمله برخی نمایندگان پارلمان استقبال کرده‌ام.

پایان روز اول چهارمین مرحله عملیات «اراده پیروزی»

«جواد کاظم الربیعی» از مسئولان حشد شعبی عراق امروز شنبه، پایان روز نخست مرحله چهارم عملیات «اراده پیروزی» را اعلام کرد که صبح شنبه ۲۴ آگوست (۲ شهریور) آغاز شد.

بر اساس گزارش شبکه الفرات، الربیعی در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد این عملیات تا کنون به هلاکت یک تروریست انتحاری داعشی و یک تروریست دیگر و کشف وخنثی سازی ۱۲ بمب و تعدادی مین منجر شده است.

خبر دیگر اینکه چهار تروریست داعشی در منطقه «بنیان سحالی» در استان الانبار به هلاکت رسیدند.

همچنین بر اساس گزارش الفرات، دو تروریست در کرکوک دستگیر شدند. یگان اطلاعات نظامی امروز شنبه اعلام کرد دو تروریست که مسئول آماده کردن مقرهای تروریستی در استان کرکوک بودند، به دام افتادند.

در بیانیه این اداره آمده است با تکیه بر اطلاعات دقیق، هسته اطلاعات و مبارزه با تروریسم و با همکاری یگان ماموریت‌های نخست، تیپ ماموریت‌ها وابسته به یگان اطلاعات نظامی، دو تروریست را در مناطق القاسم و واحد حزیران در کرکوک دستگیر کردند.

این بیانیه آورده است دو تروریست دستگیر شده، مسئول آماده سازی مقرهای ویژه داعشی‌ها در اطراف کرکوک بودند و بر اساس احکام ماده چهارم تروریسم تحت پیگرد قرار داشتند.

از سوی دیگر فرماندهی عملیات «الفرات الاوسط» در بیانیه‌ای درباره تعداد مجروحان انفجار تروریستی بازار المسیب در استان بابل عراق توضیحاتی ارائه کرد.

مازن الغزالی مدیر بخش اطلاع رسانی فرماندهی عملیات فرات مرکزی در این بیانیه گفت برخی شبکه‌های ماهواره‌ای خبرهایی درباره افزایش آمار تلفات انفجار در شهرستان المسیب در استان بابل به ۳۹ مجروح پخش کرده‌اند که لازم است توضیح دهیم که این حادثه ناشی از انفجار بمبی کارگذاشته شده در موتورسیکلتی بود که در نزدیکی حسینیه المسیب منفجر شد و این انفجار به زخمی شدن شماری از شهروندان که تعدادشان هشت نفر است، انجامید. همچنین در این انفجار خسارت‌هایی به برخی مراکز تجاری و خودروهای شهروندان وارد شد.

بر اساس این بیانیه، فرماندهی عملیات فرات مرکزی خواستار دقت و احتیاط و صداقت در انتقال چنین خبرهایی و گرفتن این خبرها از منابع رسمی شده است.

سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی، دولت و دستگاه‌های امنیتی را در انفجار اخیر در بازار المسیب در شمال استان بابل مسئول دانست و در بیانیه‌ای گفت شهرستان المسیب در استان بابل، جمعه اخیر شاهد تجاوز تروریستی پس از انفجار موتورسیکلت بمب‌گذاری شده بود که به زخمی شدن شماری از غیرنظامیان منجر شد، ما در عین حالی که این تجاوز وحشیانه را محکوم می‌کنیم، درباره تکرار چنین تجاوزات تروریستی هشدار می‌دهیم.

وی دولت عراق و دستگاه‌های امنیتی را مسئول حفظ جان شهروندان دانست و خواستار بازنگری در طرح‌های امنیتی و نوسازی تجهیزات سنتی و در پیش گرفتن تلاش‌های اطلاعاتی برای حفظ دستاوردهای امنیتی و جلوگیری از به خطر افتادن آن شد. بر اساس این گزارش، روز جمعه گذشته یک موتورسیکلت بمب گذاری شده در نزدیکی مراکز فروش عطر و البسه در بازار المسیب در شمال بابل منفجر شد که علاوه بر زخمی شدن شماری از شهروندان، خسارت‌هایی به اموال مردم وارد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تصادف وحشتناک در جاده‌ای در روسیه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل

فیلم/ جزئیات عملیات خارق‌العاده یمن علیه آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یکی از سخنگویان کمیسیون اروپا امروز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که پیش از تشخیص مسئول حمله به تأسیسات آرامکو در عربستان سعودی لازم است حقایق پشت پرده این حمله مشخص شود. در بیانیه صادره از سوی یکی از سخنگویان کمیسیون اروپا در این خصوص آمده است: مهم است که به وضوح حقایق مشخص شود و سپس مسئول این حمله تأسف‌بار را تعیین کنیم. این در حالیست که وزارت کشور عربستان ۲ روز پیش با تائید این حمله اعلام کرده بود: دو آتش‌سوزی در دو مرکز تولید نفت شرکت آرامکو در استان «بقیق» و «هجره خریص» به وقوع پیوست و این دو آتش‌سوزی در نتیجه هدف قرار گرفتن شرکت آرامکو به وسیله پهپاد اتفاق افتاده است. همچنین یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن چند ساعت پس از این حملات ضمن تائید بزرگترین حمله به تاسیسات نفتی در دورترین نقطه شرقی عربستان، از ادامه این حملات در صورت تداوم جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن خبر داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، ترامپ در توئیترش نوشت: پیش از این، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که به خاطر حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی مجوز استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را صادر کرده است. روز شنبه هفته جاری، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۱۰ فروند پهپاد تهاجمی به تاسیسات فرآوری نفت در منطقه البقیق عربستان حمله کردند که در نتیجه این حملات بخشی از صادرات نفتی عربستان سعودی دچار اختلال شده است.

فیلم/ بازتاب انتقام مقاومت یمن

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حمایت آمریکا از عربستان پس از وقوع انفجار در تاسیسات نفتی آرامکو

خبری10 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری14 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری14 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

نظر سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره انتقادات به لایحه تجارت

اعتمادآنلاین7 دقیقه قبل

والیبال قهرمانی اروپا؛ لهستان ۳-۰ چک؛ پیروزی آسان عقاب‌ها

طرفداری8 دقیقه قبل

هیچ اقدامی نباید اصول حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند/ تصمیم دولت آمریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه محکوم است

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل

مطالبات گندمکاران تا هفته آینده تسویه می‌شود

تجارت‌نیوز10 دقیقه قبل

نان بحرین از نفت آرامکو برید!

مشرق‌نیوز10 دقیقه قبل

تعامل دوستانه مسئولان ایران و روسیه در تامین منافع دو ملت و منطقه است/ اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی گامی در راستای حفظ برجام و تعهد کامل طرفین آن است

اقتصاد آنلاین15 دقیقه قبل