ممنوعیت واردات برنج موجب رشد ۲۰ درصدی قیمت داخلی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
ممنوعیت واردات برنج موجب رشد ۲۰ درصدی قیمت داخلی شد

ممنوعیت واردات برنج موجب رشد ۲۰ درصدی قیمت داخلی شد

مسیح کشاورز، افزود: سیاست ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت موجب شد که قیمت برنج داخلی در شالیزارها 20 درصد افزایش پیدا کند و همین امر می تواند موجب گرانی مجدد قیمت برنج تولید داخل در بازار شود.

اعتمادآنلاین| دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور از ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت برنج خبر داد و گفت: این مساله موجب افزایش 20 درصدی قیمت برنج داخلی شده است.

مسیح کشاورز، افزود: سیاست ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت موجب شد که قیمت برنج داخلی در شالیزارها ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و همین امر می‌تواند موجب گرانی مجدد قیمت برنج تولید داخل در بازار شود.

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ۲۲ مردادماه در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی، نوشت: پیرو مذاکرات مطروحه در جلسه ۲۰ مرداد هیات وزیران، در خصوص ضرورت اجرای ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری، خواهشمند است مراتب به گمرکات کشور جهت رعایت این ممنوعیت ابلاغ شود.

کشاورز تصریح کرد: نیاز مصرف سالیانه برنج در کشور نزدیک به ۳٫۲ میلیون تن است که حدود ۲ میلیون تن آن از محل تولید داخل و بقیه از محل واردات تامین می‌شود، بنابراین برای تامین نیاز داخلی، نیاز به واردات وجود دارد.

وی با بیان این که از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۸۶۰ هزارتن انواع برنج خارجی وارد کشور شده، گفت: اکنون ۲۲۰ هزارتن برنج وارداتی در گمرکات کشور وجود دارد که در انتظار ترخیص است.

دبیر انجمن مزبور گفت: ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت و همچنین فرارسیدن ماه محرم و افزایش مصرف این محصول برای نذورات، احتمال افزایش قیمت برنج وارداتی نیز در بازار مورد انتظار است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی خاطرنشان کرد: سال ۹۱ به دلیل کاهش واردات، کمبود برنج در بازار پدید آمد و دولت در سال ۹۲ برای جبران این موضوع اقدام به واردات ۶۵۰ هزارتن برنج کرد، اما در سالهای بعد به دلیل واردات بی رویه، دولت یازدهم اقدام به سیاست گذاری ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی انجام داد.

کشاورز افزود: سیاست گذاری ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت محصول داخلی برای آن زمان منطقی بود، اما اکنون با توجه به افزایش قیمت برنج داخلی با وجود افزایش تولید، سیاست ممنوعیت واردات در فصل برداشت می‌تواند علاوه بر افزایش قیمت برنج داخلی منجر به افزایش نرخ برنج خارجی نیز شود.

وی اظهارداشت: شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز برای تنظیم بازار این محصول و حفظ ذخایر استراتژیک سالانه بخشی از برنج مورد نیاز کشور را در سایر ماه‌های سال تامین و وارد می‌کند.

به گزارش ایرنا؛ طی ماه‌های گذشته قیمت هر کیلوگرم برنج خارجی هندی متناسب با برندهای مختلف ۶ هزار و ۸۰۰ تا هشت هزار تومان و قیمت انواع برنج ایرانی در فروشگاه‌های بزرگ از کیلویی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۴ هزارتومان در سطح خرده فروشی‌ها عرضه شده بود.

اکنون قیمت برخی ارقام برنج داخلی در خرده فروشی‌ها به بیش از ۲۷ تا ۲۸ هزارتومان نیز می‌رسد.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مازن آنلاینمازن آنلاین13 ساعت قبل
رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی مازندران: پیام مازند - ساری - رئیس کمیسیون تخصصی بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران با بیان اینکه بخش بازرگانی از حلقه‌های مفقوده تولید است خواستار توجه ویژه به این بخش شد. به گزارش خبرنگار مهر، سید اسماعیل یزدان پناه شامگاه یکشنبه در نشست کمیسیون تخصصی بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی اظهار داشت: بازرگانی به عنوان یکی از حلقه‌های تولید در کشور ما مغفول مانده است بنابراین اگر کالایی را تولید کنیم ولی نتوانیم آن به فروش برسانیم در واقع رونق تولید پایداری نخواهیم داشت. رئیس کمیسیون تخصصی بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران با بیان اینکه در حوزه بازرگانی اقدامات خوبی انجام نشده است، گفت: اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی حوزه بازرگانی را یکی از مهمترین رسالت‌های خود علاوه برصنعت، کشاورزی و همه فعالیت‌های بخش خصوصی می‌داند وریاست اتاق بازرگانی مازندران نیز به آن توجه ویژه‌ای دارد. وی ادامه داد: به دلیل اهمیت حوزه بازرگانی علاوه بر کمیسیون بازرگانی خارجی، کمیسیون تخصصی بازرگانی داخلی نیز در اتاق بازرگانی مازندران راه اندازی شده است. یزدان پناه برطرف کردن مشکلات حوزه بازرگانی را وظیفه اتاق بازرگانی دانست و افزود: قوانین و تصمیمات در پشت درهای بسته و بدون حضور بخش خصوصی وضع می‌شود که نه تنها نمی‌تواند راهگشای حل مشکلات کشور باشد بلکه سنگ اندازی و مشکلات را دو چندان می‌کند بنابراین باید بخش بازرگانی، اتاق بازرگانی وخصوصی در تصمیم گیری‌ها حضور داشته باشند.

وقتی ستایش، بنجامین باتن می‌شود + ویدئو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
اعتمادآنلاین|‌ مهدی محمودی از ادامه مرحله پنجم طرح بیمه سلامت پناهندگان خبر داد و گفت: تمامی پناهندگان می‌توانند جهت ثبت نام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و دفترچه خود را دریافت کنند. وی با بیان اینکه دفترچه بیمه سلامت خدمات پاراکلینیکی مانند هزینه‌های ویزیت پزشک، دارو، آزمایش و رادیولوژی همچنین خدمات بستری و بستری موقت پناهندگان را در بیمارستان‌های دولتی و بیمارستان‌های طرف قرارداد با بیمه سلامت تحت پوشش قرار می‌دهد، گفت: این خدمات بیمه‌ای شامل پناهندگان آسیب‌پذیر و سایر پناهندگان می‌شود. مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور افزود: پناهندگان آسیب‌پذیر و آن دسته از پناهندگانی که در مرحله چهارم طرح بیمه سلامت دفترچه بیمه رایگان دریافت کرده‌اند، می‌توانند به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان دولت به محل سکونت خود مراجعه و دفترچه بیمه این مرحله خود را دریافت کنند. مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ادامه داد: پناهندگان غیرآسیب‌پذیر نیز می‌توانند به دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور مراجعه و جهت ثبت نام و دریافت دفترچه بیمه خود اقدام کنند. وی با بیان اینکه حق بیمه پناهندگان آسیب پذیر قبلا پرداخته شده است، اظهارکرد: پناهندگان غیر آسیب پذیر علاوه بر هزینه‌های اداری تشکیل و چاپ دفترچه باید هزینه حق بیمه برای تمامی اعضای خانواده را نیز پرداخت کنند.

تهدید نظامی در انتهای فهرست دشمن قرار دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار جلالی افزود: اینکه دشمن به اهداف خود نرسیده است نشان می‌دهد ما پیروز شده‌ایم البته در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد شده است. وی گفت: مقامات امریکایی می‌گفتند انتظار داشتیم با ایجاد این جنگ اقتصادی بر ضد ایران، ملت ما در صف غذا قرار بگیرند. سردار جلالی افزود: امریکا برای ناکارآمد کردن دولت بر مردم فشار وارد می‌کند تا با ناراضی کردن آنان مردم را در مقابل دولت قرار دهد و سال ۹۷ اوج این تلاش دشمن بود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دانشگاه‌های کشور باید جنگ اقتصادی را بشناسند و برای آن راه حل ارائه کنند. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: راه حل‌های جدی برای مقابله با تهدید‌ها داریم و بسیاری از کشور‌ها در پی استفاده از تجربیات ما هستند.

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
در این بخش قصد داریم تعدادی از کارهایی که در سنگاپور نباید انجام داد را به شما عزیزان معرفی کنیم. حتما شنیده‌اید که سنگاپور کشور بسیار تمیزی بوده و بهداشت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پس، انداختن آشغال در خیابان یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور بوده و جریمه‌های سنگینی به همراه دارد. براساس قانونی که در سال ۱۹۹۶ تصویب شد، برهنه بودن یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور محسوب شده و ممنوع هست. سیستم حمل و نقل عمومی سنگاپور بسیار منظم بوده و خدمات کامل و گسترده‌ای را به شهروندان خود ارائه می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر