ساعات کاری موزه‌های تبریز افزایش یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
ساعات کاری موزه‌های تبریز افزایش یافت

ساعات کاری موزه‌های تبریز افزایش یافت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت: مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بیش از ۲۰ موزه تاریخی در این استان فعالیت می کند، گفت: به دنبال افزایش تعداد گردشگران، ساعات کاری موزه‌های اصلی تبریز و مسجد کبود، به مناسبت هفته دولت تا پایان شهریور ماه جاری افزایش یافت.

مرتضی آبدار اظهار کرد: در تابستان امسال ۱۵ درصد تعداد بازدیدکنندگان موزه‌های آذربایجان شرقی افزایش یافته است و به بیش از ۱۴۴ هزار بازدید کننده رسیده است.

وی ادامه داد: به دنبال افزایش آمار سفر به آذربایجان شرقی و استقبال گردشگران و نیز به منظور ارتقا سطح رضایت گردشگران تابستانی، ساعات کاری برخی موزه‌ها و اماکن تاریخی پربازدید زیر پوشش اداره کل در تبریز از امروز افزایش یافت.

آبدار گفت: ساعت کاری موزه‌های «آذربایجان»، «مشروطه»، «قاجار» و مسجد کبود تبریز با ۱٫۵ ساعت افزایش، از ساعت ۹ تا ۲۰:۳۰ میزبان گردشگران تابستانی خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی افزود: موزه‌های غنی و تخصصی آذربایجان شرقی از جاذبه‌های ارزشمند استان به شمار می‌آید و همه ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

* موزه آذربایجان *

در کنار مسجد کبود تبریز بنای بزرگی با ایوان رفیع، مشرف به خیابان امام قرار دارد. این بنا یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های ایران به شمار می‌رود و به موزه آذربایجان معروف است.

این موزه در سال ۱۳۳۵ با نمایش ۲۰۲ قطعه از آثار فرهنگی انتقالی از موزه ایران باستان آغاز به کار کرد.

ساختمان فعلی موزه از سال ۱۳۴۱ به طور رسمی افتتاح و آغاز به کار کرده است.

این موزه از بخش‌های باستان شناسی دوران قبل از اسلام، دوران اسلامی و سکه‌ها، مهرها و سیلندرها تشکیل شده است.

* موزه مشروطه *

این موزه از زیباترین خانه‌های تاریخی تبریز است و بنای تاریخی خانه مشروطه با معماری دوره قاجار در محله قدیمی راسته کوچه قرار گرفته و نخستین مالک آن ˈحاج مهدی کوزه کنانیˈ بود.

این خانه در جنگ‌های یازده ماهه تبریز بر ضد نیروهای دولتی که منجر به پیروزی مشروطه خواهان شد، ستاد فرماندهی و عملیات آزادیخواهان به شمار می‌رفت.

موزه مشروطیت در فضایی به مساحت یکهزار و ۳۰۰ متر مربع در سال ۱۳۵۴در فهرست آثار ملی ثبت شده است. ویژگی‌های خاص معماری دوره قاجار، تزیینات چشمگیر، به کارگیری نورگیر زیبا و چشم انداز موسوم به کلاه فرنگی با ستون‌ها و سرستون‌های گچبری شده، پنجره‌های ارسی، درهای منبت کاری شده در اتاق اصلی موسوم به طنبی و غلام گردش دور راه پله، هرکدام به نوعی ذوق و هنر ایرانی را به نمایش گذاشته و آن را به یک نمونه منحصر به فرد تبدیل کرده است.

در این موزه تمام آثار و مدارک مربوط به مبارزات دوران مشروطیت به نمایش گذاشته شده است، لوازم شخصی سران انقلاب مشروطه همچون ستارخان، اسناد، فرمان‌ها و دست نوشته‌های مشروطه خواهان و نیز نیروهای دولتی در آن دوران، مطبوعات آزادیخواه دوران مشروطه و بسیاری از آثار دیگر در این مجموعه نگهداری می‌شود.

* موزه قاجار *

این موزه از جمله جدیدترین موزه‌های تبریز است که در عمارت امیرنظام گروسی در محله ششگلان این شهر جای گرفته است. این عمارت در زمان ناصرالدین شاه بنا شده و در طول حکومت شاهان قاجار والیان آذربایجان همچون امیرنظام گروسی، قایم مقام فراهانی و امیرکبیر در آن سکونت داشته‌اند.

این خانه در سال ۱۳۷۰ خریداری شده و پس از بازسازی در سال ۱۳۸۵ به عنوان موزه قاجار به بهره برداری رسید. این مجموعه با زیربنایی بالغ بر یکهزار و ۵۰۰ مترمربع یازده تالار بزرگ را در خود جای داده است.

طبقه زیرزمین موزه شامل تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین و تالار معماری و شهرسازی است.

طبقه نخست نیز تالارهای سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، موسیقی و خاتم را شامل می‌شود.

همان گونه که از نام موزه نیز پیدا است موزه قاجار تبریز مجموعه‌ای از آثار و اشیای تاریخی رجال، بزرگان، شاهان و شاهزادگان دوره قاجار را در خود جای داده است و از آن جایی که شهر تبریز در طول ۱۳۰ سال حکومت قاجار به عنوان سومین شهر مهم کشور و محل ولایتعهدی ایران به شمار می‌رفت آثار و اشیای مهم و ارزشمندی از این عصر در مورد شهر تبریز به جای مانده که به مرور زمان خریداری و به این مجموعه منتقل می‌شود.

مسجد کبود تبریزˈ (گؤی مچید)

مسجد کبود یا فیروزه اسلام در مرکز شهر کهن تبریز، نمونه بارزی از فرهنگ و هویت تاریخی و اسلامی این شهر است.

تاریخ ساخت این مسجد که در زبان محلی به آن ‘گوی مچید’ گفته می‌شود به قرن نهم هجری می‌رسد.

این مسجد در منطقه تاریخی و قدیمی تبریز واقع شده و به دلیل وجود گنبد زیبای فیروزه‌ای و کاشی کاری‌های معرق و لاجوردی به مسجد فیروزه اسلام شهرت دارد.

ساختمان این مسجد بنا بر کتیبه سر درب آن به سال ‌ ۸۷۰هجری قمری مربوط می‌شود که در آن سال توسط همسر سلطان جهانشاه مقتدرترین حکمران سلسله ˈقره قویونلوهاˈ که فردی شاعر و زیباپسند بوده، بنا شده است.

آرامگاه جهانشاه و نزدیکان وی در انتهای شبستان کوچک در داخل سرداب این مسجد قرار گرفته است.

در کاشیکاری آن رنگ لاجوردی و بیشتر آن نیز از قطعات شش ضلعی استفاده شده و تمام سطح سقف آن هم زرنگار (نقاشی با آب طلا) است.

کف شبستان‌های این مسجد باشکوه به احتمال قوی مرمرین بوده است. بنای اصلی ساختمان مسجد، دارای صحن وسیعی است که در آن آثاری از مجموعه‌ای از بناهای مدرسه، حمام، خانقاه و کتابخانه ساخته شده است.

گنبدهای این مسجد یک بار در سال ‌ ۱۱۹۳هجری قمری به دلیل زلزله فرو ریخت و خراب شد.

براساس گزارش‌های محلی مرمت و بازسازی این مسجد به منظور حفاظت بخش‌های باقیمانده شامل طاق‌ها و پایه‌ها در سال ‌ ۱۳۱۸شمسی آغاز شد، بیشترین مرمت مسجد کبود درسال ‌ ۱۳۴۳شمسی انجام شده و دوباره سازی گنبدهای رفیع آن نیز از سال ۱۳۵۴ شمسی از سوی دفتر فنی حفاظت آثار باستانی و به همت زنده یاد استاد ˈمعمارانˈ هنرمند برجسته آذربایجانی به پایان رسید.

مسجد کبود در سال ‌ ۱۳۱۰شمسی در فهرست آثار ملی ثبت شده است، در مجاورت این اثر باستانی تبریز، پارک کوچک و زیبایی به نام شاعر نامی ˈخاقانیˈ بنا شده که مقبره وی در مقبره الشعرای تبریز واقع است.

همچنین مجموعه مسجد کبود تبریز را موزه تاریخی آذربایجان تکمیل می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دیدگاه واقع گرایانه شهروند سعودی به مناسبات منطقه‌ای/ ایران برای هلاکت ما اصلا نیازی به جنگ ندارد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، در حالیکه برخی بوق‌های تبلیغاتی در محافل و رسانه‌های فارسی زبان سعی دارند به سبب سلسله اقدامات فانتزی محمد بن سلمان از وی و عربستان معاصر به عنوان سیاستمدار و کشوری رو به تعالی و پیشرفت یاد کنند ولیکن هستند شهروندانی در آن کشور دیدگاه منطقی نسبت به جایگاه و موقعیت کشور خود در قبال ایران دارند. این مساله را آمریکا، رژیم صهیونیستی و تمام کشورهای حامی عربستان می‌دانند و حتی سران سعودی هم از این موضوع اطلاع دارند اما پذیرش چنین موضوعی با توجه به هزینه‌های چشمگیر عربستان در خرید سلاح‌های مرگبار برایشان بسیار دشوار است. بیشتر بخوانید: پاسخ ایران به درخواست آمریکا درباره هدف قرار دادن نقاطی از خاک ایران پس از سرنگونی پهپادشانانتهای پیام/مقایسه سطحی قدرت ایران و رژیم سعودی + فیلم

فیلم منتشر نشده از حادثه تروریستی اهواز

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | وحشت پمپئو از مصاحبه ظریف درباره آمادگی ایران برای دفاع

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
مایک پمپئو در امارات متحده عربی نتوانست وحشت خود از مصاحبه محمد جواد ظریف با سی ان ان را کتمان کند. او که در یک هفته گذشته همراه با ترامپ مدام اتهامات واهی عربستان را تکرار می‌کردند و دست به تهدید ایران می‌زدند، در امارات گفت: «اگرچه طریف ما را تهدید کرده که تا آخرین سرباز آمریکایی با ما می‌جنگد، ما دنبال راهکارهای بدون خشونت هستیم.» او درحالی چنین گفته که ظریف در واسخ به سئوال خبرنگار آمریکایی درباره تهدید آمریکا و عربستان به حمله به ایران گفته بود اگر تصمیم آنها تجاوز به ایران باشد ما تا آخرین سرباز آمریکایی که در این حمله شرکت داشته باشد از خاک ایران دفاع می‌کنیم.» این دو گفت و گو را در این فیلم ببینید.

ادعای جسورانه مجری مشهور عرب/ از کجا معلوم حمله به عربستان کار اسرائیل نباشد؟!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

فیلم/ جدیدترین اقدامات برای یافتن کودک ناپدید شده در «قلعه نو»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

دانلود؛ کشتی آزاد قهرمانی جهان؛ پیروزی بهنام احسان پور مقابل رجب توپال از ترکیه

طرفداریطرفداری12 ساعت قبل
طرفداری- در وزن ۶۱ کیلوگرم رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان، بهنام احسان پور پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتیجه ۶ بر ۳ رجب توپال دارنده مدال برنز اروپا از ترکیه را مغلوب کرد. وی در دور بعد و در مرحله یک چهارم نهایی در یک کشتی حساس و نزدیک با نتیجه ۱۳ بر ۱۲ از سد احمدنبی گوارزاتیلوف دارنده مدال برنز جهان از آذربایجان گذشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. احسان پور در این مرحله در یک کشتی پایاپای با نتیجه ۲ بر ۲ مغلوب ماگومدرسول ادریس اف قهرمان زیر ۲۳ سال جهان از روسیه شد و به دیدار رده بندی رفت. حریف وی در این دیدار پیروز مبارزه میان برنده بکرینوف از بلاروس و تومنبلیگ از مغولستان با رحمان اف از ازبکستان است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه/ خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کار نیست

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1