نگاه اجمالی بر تاریخچه خودرو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رجانیوز
  4. اقتصادی
نگاه اجمالی بر تاریخچه خودرو

نگاه اجمالی بر تاریخچه خودرو

رجانیوزخبرگزاری رجانیوز |

خودرو به وسیله‌ی نقلیه‌ی دارای چرخ گفته می‌شود که با کمک نیروی موتور خود قادر به حرکت است. همانطور که جدیدترین خودروهای تولیدی در جهان را در سایت خودرویی Phonel مشاهده می‌کنید. لازم به یادآوری است که اتومبیل در عصر حاضر زندگی بشر را دچار دگرگونی کرده و نزد همه شناخته شده است. ساخت این وسیله به شخص خاصی بر نمی‌گردد. بلکه به مرور زمان دچار دگرگونی شده تا تبدیل به شکل و تجهیزات امروزی گردیده است. اما شاید بتوان اولین ایده‌ی مکتوب در مورد خودرو و اتومبیل را در ایلیاد اثر هومر یافت.

عبارت خودرو در زبان انگلیسی به گونه‌های مختلفی بیان می‌شود که با هر یک در زیر آشنا می‌شویم.

Automobile: وسیله‌ای چهار چرخ که دارای صندلی برای حمل مسافر است و شامل ماشین‌های مسابقه‌ای یا خودروهای پلیس نیز می‌گردد. اما آمبولانس‌ها و کامیون‌ها جزو آن نمی‌باشند.

Car: این کلمه مخفف (Carriage) به معنی وسیله‌ای برای حمل بار یا مسافر می‌باشد. که به وسایل چرخ دار مانند اتومبیل، بخشی از یک ترموا یا قطار گفته می‌شود.

Vehicle: کلمه‌ی Vehicle در فرهنگ لغت هریتیج به معنی هر نوع وسیله نقلیه که بار یا مسافر حمل می‌کند آمده است. که در این صورت شامل هواپیما و کشتی نیز می‌گردد، اما تعریف بالا از یک فرهنگ لغت تخصصی مکانیک گرفته شده است. در حالت عمومی وسیله‌ی نقلیه‌ای که دارای چرخ یا اسکی است و روی زمین یا برف حرکت کرده، مسافر و یا بار را جابجا می‌کند گفته می‌شود مانند دوچرخه، موتور سیکلت، اتومبیل سواری، کامیون، سورتمه و اسنومبیل.

Automotive: این کلمه در زبان انگلیسی / آمریکایی کاربرد بیشتری از انگلیسی / بریتانیایی دارد و به هر چیزی که به خودرو مربوط باشد اطلاق می‌شود. معمولا به صورت تنها به کار نمی‌رود بلکه به صورت مضاف الیه در جملات و اصطلاحات استفاده می‌شود.

اتومبیل در سال‌های اول قرن بیستم وارد ایران شد. در سال ۱۲۸۱ شمسی و ۱۹۰۲ میلادی.

مظفرالدین شاه در اولین سفر اروپایی خود با اتومبیل آشنا شد و دو دستگاه از آن‌ها را خرید و با خود به ایران آورد این خریدها در زمانی اتفاق افتاد که خزانه‌ی دولت ایران خالی بود و ملت ایران با شرایط بد اقتصادی مواجه بودند. مظفرالدین شاه در اولین نظر به اتومبیل‌ها دل بست و از محل چند صد هزار لیره‌ی استقراضی بانک شاهنشاهی ایران که متعلق به انگلیسی‌ها بود دو دستگاه رنو خریداری کرد. بنابر گزارش مجله‌ی کهکشان مظفرالدین شاه خطاب به مدیر کمپانی رنو می‌گوید: این دو دستگاه را با ما چند حساب می‌کنید. مدیر کمپانی بعد از تعظیم و عرض ادب خطاب به پادشاه می‌گوید: اتومبیل اول رایگان و اتومبیل دوم شانزده هزار فرانک و اتومبیل‌های بعدی هر کدام پانزده هزار فرانک قیمت دارد. در این معامله حدود صد دستگاه خودروی نفت سوز مدل ۱۹۰۰ میلادی از نمایشگاه بین المللی فرانسه برای شاه و شاهزادگان و سیاستمداران ایران خریداری شد. پس از نظر مظفرالدین شاه فرزندش محمد علی شاه نیز از این خودروها استفاده می‌کردند تا اینکه در خیابان‌های تهران در حال حرکت مورد سوء قصد واقع شد. در این سوء قصد که شاه جان سالم به در برد. خودروی او منهدم شد و این داستان ورود و از رده خارج شدن اولین خودروی وارداتی به ایران بود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار فناوری دیجیتال و تکنولوژی ایران و جهان

با خواندن گذشته‌ی صنعت خودرو پی می‌بریم که خودروهای امروزی حاصل دست رنج و تکامل صدها ساله می‌باشند. تغییراتی که همچنان ادامه دارند اما با شکل و شمایلی بسیار پیشرفته‌تر که به عنوان چند نمونه می‌توان به تغییرات چند برند معروف اشاره کرد مانند تغییرات:

اتومبیل ایتالیایی مازراتی کواتروپورته که با بالا بردن سیستم هوشمند و تشخیص نقطه کور به عنوان یکی از اتومبیل‌های لوکس قلمداد می‌شود.

بالا بردن تکنولوژی ایمنی و کاهش وزن، در اتومبیل ژاپنی لکسوس LS.

بالا بردن سطح طراحی داخلی و افزایش قدرتمندی خودروهای لوکس جگوار XJ.

و بسیاری از این دست تغییرات که قابل مقایسه با سالیان گذشته نیستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلمی از بقایای پهپاد و موشک‌های آرامکو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

همتی: تقویت سامانه‌های نظارتی، اولویت بانک مرکزی است

مهرمهر1 روز قبل
همتی رئیس کل بانک مرکزی در مراسم تودیع و معارفه معاونان فناوری نوین این بانک، نظارت و کنترل بخش‌های ارزی و ریالی از طریق سامانه‌های جدید را از جمله انتظارات خود از معاونین جدید اعلام کرد.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، آقای محمد شهریاری با اشاره به اینکه میزان بارش‌های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تاکنون به ۳۸۰ میلیمتر رسیده است، افزود: این میزان بارندگی در مقایسه با پارسال ۶۰ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۴۲ درصد افزایش یافته است. وی با تاکید بر اینکه حجم ذخیره سد‌های پنجگانه استان تهران (لتیان، امیرکبیر، طالقان، ماملو و لار) به ۹۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: پارسال در همین بازه زمانی، حجم آب ذخیره شده در سد‌های استان به ۶۴۰ میلیون مترمکعب رسیده بود که به واسطه بارندگی‌های بسیار مناسب سال آبی جاری شاهد افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد‌های تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم. آقای شهریاری با اشاره به فعالیت ۹ واحد نیروگاه برق‌آبی استان در سد‌های لتیان، امیرکبیر، طالقان، امیرکبیر و نیروگاه کلان، افزود: ظرفیت نصب شده این واحد‌ها ۲۶۸ مگاوات است و بارندگی‌های سال آبی جاری موجب شده است تا نیروگاه‌های برق‌آبی استان با افزایش ۹۲ درصدی تولید خود نسبت به تابستان پارسال نقش موثری در تامین برق پایدار پیک (اوج مصرف) تابستان امسال داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه مصرف سالانه آب شرب تهران به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: تقریبا هر سال ۶ بار حجم مخزن سد امیرکبیر برای تامین آب شرب تهران استفاده می‌شود که در شرایط نرمال ۷۰ درصد از آب شرب تهران از آب‌های سطحی و منابع سد‌ها و ۳۰ درصد آن توسط منابع زیرزمینی تامین می‌شود. مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: با توجه به افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد‌های پنجگانه استان تهران در مقایسه با سال گذشته امیدواریم با شرایط مطلوب‌تری بتوانیم برای سال آبی پیش‌رو برنامه‌ریزی کرده و با کمترین چالش نیاز آبی استان را در سال آبی ۹۸-۹۹ تامین کنیم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در این بخش از راهنمای سفر به تایلند قصد داریم تا نکات مهم سفر به تایلند را بیان کنیم. از این رو، اگر قصد دارید سفر ارزانی را تجربه کنید، این ماه بهترین زمان سفر به تایلند است. رفت و آمد با تاکسی راحت‌تر است، اما توک توک دید بهتری به بیرون دارد. به یاد داشته باشید که قبل از سوار شدن در تاکسی یا توک توک در مورد کرایه با راننده به توافق برسید. -نکته‌ای که باید در بین نکات مهم سفر به تایلند توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید، صحبت کردن در مورد پادشاه تایلند است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت از تشکیل کارگروه و میز تخصصی طلا، جواهرات و فلزات گرانبها با حضور اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر دادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ هم اندیشی انجمن‌ها و تشکل‌های فعال در زمینه طلا، فلزات گرانبها و سنگ تزیینی امروز (پنج شنبه) با حضور عضو مجمع تشخیص مصلحت و رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شد. آقای مهدی صادقی نیارکی در این نشست با اعلام این خبر گفت: نگاه ما در وزارت صنعت معطوف به مباحث کلان اقتصاد توسعه و زنجیره‌های ارزش است و از این رو مباحث مطرح شده در جلسات تخصصی باید تبدیل به اقتصاد و مزیت‌های اقتصادی شود. وی با اشاره به اهمیت طلا و جواهر در اقتصاد کشور افزود: پیشنهاد می‌شود مرکزی مستقل تشکیل شود که همه اضلاع فلزات گرانبها نظیر طلا، جواهرات و سنگ‌ها و حتی صادرات و فروش در آن‌ها تجمیع شود تا تحقق سند راهبردی این صنعت تسریع بشود. سرپرست معاونت امور صنایع گفت: ارتباط خوبی میان دولت و سایر قوا وجود دارد و از این ظرفیت می‌توان برای بلوغ کامل صنعت و برطرف کردن سنگلاخ‌ها و موانع استفاده کرد. سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت پیشنهاد داد که از ظرفیت‌های دانشگاه و صنعت باید به صورت هم افزا استفاده شود تا سند و چشم انداز صنعت طلا و جواهر با محوریت مطالعات در کشور تهیه شود.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی، ۴ میلیون و ۵۲ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۹۰۰ هزار تومان معامله شده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ​ هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی ۱۴۹۶ دلار و ۵۰ سنت عرضه شد. همچنین امروز هر مثقال طلا یک میلیون و ۷۶۸ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. گفتنی است، ​ امروز

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1