دشمن خطرناک برای چشم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
دشمن خطرناک برای چشم

دشمن خطرناک برای چشم

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ سعید یادگاری متخصص چشم درباره بیماری «تباهی لکه زرد» اظهار کرد: هنوز دلیل اصلی این نوع بیماری شناخته نشده است اما می‌توان تا حدودی دلایل آن راعلت‌های مختلف همچون عوامل محیطی، تغذیه‌ای، تماس با نور ماورای بنفش و زمینه‌های ژنتیکی بدانیم؛ ماکولا قسمت حساس چشم به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کار‌های دقیق مثل خواندن و رانندگی کاربرد دارد.

او افزود: اگر افراد خانواده به این نوع بیماری مبتلا باشند، حتما دیگر اعضای هم به آن دچار می‌شوند پس زمینه ارثی هم بر این بیماری تاثیر بسزایی دارد و باید نسبت به راه‌های جلوگیری از تباهی لکه زرد توجه بیشتری داشته باشید.

متخصص چشم درباره علائم بیماری تباهی لکه زرد بیان کرد: افراد مبتلا به این بیماری به‌تدریج دید مرکزی خود را از دست می‌دهند و فرد ممکن است بعد از مدتی برای خواندن، نوشتن، رانندگی یا تشخیص چهره‌های آشنا با دشواری روبه‌رو شود.

او با اشاره به اینکه علت اصلی این نوع بیماری تاری دید است؛ ادامه داد: ماکولا به دو دسته خشک و مرطوب تقسیم شده که ماکولا از نوع خشک موجب کاهش تدریجی دید مرکزی می‌شود و زمانی حس می‌شود که بیماری پیشرفت زیادی کرده باشد در واقع نوع خشک، از آن دسته خوش خیم هاست که آسیب زیادی به دستگاه بینایی نمی‌رساند و حتی در مراحل پیشرفته، دید تشخیصی فرد از بین نمی‌رود.

متخصص چشم درباره نوع مرطوب ماکولا بیان کرد: نوع مرطوب ماکولا اثرات مخربی بر چشم فرد خواهد گذاشت، اما شیوع کمتری دارد؛ در نوع مرطوب علاوه بر ضعیف شدن بینایی، برخی عروق جدید زیر لکه زرد شروع به رشد می‌کنند که دید فرد را به شکل غیرمنتظره‌ای کاهش می‌دهند؛ به‌طوری که بیمار حتی می‌تواند سیرکاهش دیدش را احساس کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران | اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

او درباره علل این بیماری متذکر شد: هر چند که منشاء بیماری همچنان ناشناخته است اما عملکرد سیستم ایمنی در بروز این بیماری دخالت دارد؛ بعد از بررسی عوامل خطرساز این نوع بیماری عواملی مانند وزن، سن، سطح کلسترول و سبک زندگی تاثیر بسیاری در جلوگیری از این عارضه دارد.

متخصص چشم درباره درمان قطعی این نوع بیماری بیان کرد: در حال حاضر برای این نوع بیماری هنوز درمان قطعی یافت نشده است، اما تا حدودی توسط دارو‌های خاص و تغذیه اعم از ویتامین‌ها می‌توان مانع پیشرفت ماکولای خشک شد؛ بنابراین توصیه می‌شود افرادی که علائم اولیه را دارند، با نظر پزشک، از قرص‌های مخصوصی که ترکیبات ویتامینه دارند استفاده کنند.

او متذکر شد: در نوع مرطوب درمان سخت‌تر است، زیرا عروق جدید رشد کرده‌اند درحالی که تقریبا هیچ درمانی برای نوع مرطوب وجود ندارد.

متخصص چشم تاکید کرد: به تازگی آمپول‌هایی برای تزریق داخل چشم برای نوع مرطوب تولید شده است که نباید خودسرانه استفاده کرد و حتما باید با توصیه پزشک این کار صورت بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر4 ساعت قبل
علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به رونمایی پویش عاشورایی «همراه با کاروان عشق» یا چهلچراغ راه، اظهار کرد: این پویش مبتنی بر چهل رویداد و روایت از ظهر عاشورا تا اربعین حسینی است. وی با بیان اینکه در دوره اول سعی شد لوگو و طرح این پویش در فضای مجازی به کاربران معرفی شود، گفت: محتوی و نتیجه اصلی این پویش بعد از عاشورا اتفاق می‌افتد. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج بیان کرد: تلاش می‌کنیم رخدادهای عاشورایی را در قالب پیام‌های اجتماعی فرهنگی به مخاطب نشان دهیم. رحیمی با اشاره به اهمیت فضای مجازی، گفت: سعی شده از مطالب به گونه‌ای استفاده شود که شور حسینی به شعور حسینی منتهی شود. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج تاکید کرد: تلاش می‌کنیم مطالب پویش از منابع معتبر و رسمی شیعی تهیه و به شهروندان ارائه شود.

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.

جوی آرام و پایدار در اکثر نقاط

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: بر اساس آخرین اطلاعات و نقشه‌های هواشناسی تا سه روز آینده جوی نسبتا آرام و بدون پدیده را پیشرو داریم و تنها در بخش‌هایی از شمال غرب و سواحل غربی دریای خزر، بخش‌هایی از استان گیلان، مازندران، اردبیل و نواحی شمالی آذربایجان غربی و شرقی بارش خفیف و پراکنده اتفاق می‌افتد. وی گفت: در بخش‌های شرقی کشور همچنان پدیده وزش باد و گرد و خاک را داریم و در شمال استان سیستان و بلوچستان منطقه زابل، شرق استان کرمان و نواحی جنوبی استان خراسان جنوبی در برخی ساعات همراه با وزش باد شدید است که می‌تواند منجر به خیزش گرد وخاک و کاهش دید و کیفیت هوا شود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: به لحاظ شرایط دمایی در بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی روند افزایش نسبی دما را تا پایان هفته پیشرو داریم. خانم احمدی ادامه داد: برای هفته آینده در بخش‌های شمالی کشور بارش‌های خوبی را پیشرو خواهیم داشت و کاهش قابل توجه دما را نیز برای هفته بعد پیش بینی می‌کنیم. وی گفت: امروز آسمان تهران صاف پیش بینی شده و دمای هوا به حدود ۳۰ تا ۳۲ درجه می‌رسد.
فارسفارس1 ساعت قبل
به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، سید سعید راد مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران با تاکید بر گسترش کمی میادین و بازارهای میوه و تره بار و لزوم توجه همزمان نسبت به کیفیت خدماتی که در این مراکز ارائه می‌شود، افزود: احداث ۶ مرکز عرضه محصولات کشاورزی و مواد غذایی در پاییز را در دستور کار قرار داده‌ایم. وی با اشاره به لزوم رعایت استانداردهای تعریف شده در ساخت میادین و بازارهای میوه و تره بار در جهت تامین آرامش و امنیت مراجعه کنندگان، اظهار کرد: با توجه به قدمت برخی از میادین و بازارها، نوسازی، بهسازی و ایمن سازی تعدادی از آنها ضرورت پیدا کرده که در پاییز، ۶ مرکز عرضه محصولات کشاورزی و مواد غذایی نوسازی و ۹ مرکز دیگر بهسازی و ایمن سازی خواهد شد. مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران بر تکریم و تجلیل جانبازان و معلولان، تاکید و تصریح کرد: در این راستا، ۷ مرکز مناسب سازی می‌شود و طبق برنامه زمان‌بندی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران، ایجاد شرایط استاندارد در ۲۴۶ میدان و بازار میوه و تره بار برای حضور این عزیزان ‌را در دستور کار قرار داده‌ایم. انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک وکیل پایه یک دادگستری درباره جرم بودن تهدید کردن در ملأعام و مجازات آن در قانون توضیح داد. مهدیه مقدوری وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار، درباره تهدید کردن بیان کرد: اگر فردی در ملأعام دیگری را تهدید کند تحت تعقیب قانون و مجازات قرار می‌گیرد. تهدید به صورت نوشتار چیست؟ این وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به تهدید به صورت پیام و نوشتاری گفت: اگر تهدید به صورت ارسال پیام باشد فردی که مورد تهدید قرار گرفته باید ادله موجود مانند پرینت پیام‌های خود را به دادگاه صالحه تقدیم کنند. او درباره جرم تهدید کردن اظهار کرد: اگر تهدید در ملأعام و با حضور شاهدان باشد جرم است و قانون برای آن جرم انگاری کرده است. مقدوری ادامه داد: هم جزای نقدی و هم حبس از جمله جرایمی است قانون برای مجرم تهدید کننده در نظر گرفته است.
مهرمهر2 ساعت قبل
وی با بیان اینکه نظام ایران با همدلی و همراهی مردم به جایگاه امروز خود رسیده است، بیان کرد: این همدلی سبب می‌شود روی پای خود بایستیم. وی با بیان اینکه امسال سه مرحله توزیع تجهیزات ورزشی خواهیم داشت، عنوان داشت: در مرحله نخست ایران دستگاه نردبان قدرتی توزیع شد و این مرحله دوم است. وی اضافه کرد: در مرحله سوم نیز که ۱۵ مهرماه اجرا می‌شود، توزیع وسایل ورزشی بین مدارس شبانه روزی و خابگاه‌های دانش آموزی را خواهیم داشت. گلدانی با تأکید بر اینکه فعالیت‌های تربیت بدنی در مدارس با برنامه انجام می‌شود، عنوان داشت: تاکنون بیش از ۵۰ طرح مختلف در حوزه تربیت بدنی و سلامت دانش آموزان انجام شده است. معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی همچنین به اجرای طرح المپیاد درون مدرسه‌ای در استان اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی گذشته ۵۲ هزار و ۲۰۰ دانش آموز تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

نظرها

اخبار بیشتر