سالم‌ترین ساکنان کره زمین چطور زندگی می‌کنند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سرگرمی
سالم‌ترین ساکنان کره زمین چطور زندگی می‌کنند؟

سالم‌ترین ساکنان کره زمین چطور زندگی می‌کنند؟

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: ساکنان اوکیناوا در جنوب ژاپن، ایکاریا در جزایر یونان، ساردنیا در ایتالیا و هونزا در پاکستان یک نقطه مشترک با هم دارند.

آنها سالم‌ترین افراد کره زمین هستند. اما اسرار این جوامع چیست؟ ژنتیک خوب یا انتخاب‌های سالم در زندگی؟

اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ژنتیک نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، چاقی، دیابت و … دارد، اما تصور می‌شود که پیروی از سبک زندگی سالم حتی از ژنتیک اهمیت بیشتری داشته باشد.

یکی از سالم‌ترین عادات این بخش از جمعیت در سراسر جهان، جلوگیری از پرخوری است. جزایر اوکیناوای ژاپن مملو از افرادی است که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند. آنها مصرف کالری را محدود کرده، تا زمانی غذا می‌خورند که ۸۰ درصد احساس سیری کنند. در نتیجه عملا، چاقی در میان آنها مفهومی ندارد.

آنها ورزش را به یک عادت در زندگی خود تبدیل کرده‌اند و در مناطقی زندگی می‌کنند که سیستم حمل و نقل عمومی محدود است و بخش عمده‌ای از کارها باید با دست انجام شود نه ماشین آلات مدرن. این یعنی ساکنان اوکیناوا، در بیشتر ساعات روز فعالیت بدنی دارند. آنها در باشگاه عرق نمی‌کنند بلکه بیشتر فعالیت بدنی‌شان معطوف به دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی است.

جالب است بدانید که زنان دره هونزا در پاکستان نیز از سالم‌ترین زنان در کره زمین هستند و رژیم غذایی آنها مبتنی بر میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل، ماهی‌های چرب و سویا است. مردم اوکیناوا نیز مقادیر زیادی جلبک دریایی و سویا، ماهی ساردین و روغن زیتون می‌خورند. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در میان این افراد بسیار کم است.

یکی دیگر از عادات آنها، مصرف اندک گوشت‌های فرآوری‌شده و لبنیان چرب است. تحقیقات علمی این واقعیت را تایید می‌کند که گوشت قرمز، به ویژه گوشت‌های فرآوری‌شده و سایر غذاهای فرآوری‌شده با خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سندرم متابولیک و دیابت در ارتباط هستند.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی | بهترین اخبار کوتاه سلامت

در اوکیناوا، آترواسکلروز (ضخیم شدن و سخت شدن دیواره‌های شریان‌ها) و سرطان معده بسیار کم است، همان‌طور که سرطان‌های وابسته به هورمون اصلا مشاهده نمی‌شود.

اما به نظر می‌رسد داشتن نگرش مثبت به زندگی نیز از ویژگی‌های مهم در جوامعی است که مردم آنها سالم‌ترینند. در واقع، کسانی که دلیلی برای زندگی دارند نسبت به افرادی که نگرش آنها به زندگی منفی است، زندگی با کیفیت‌تر و سالم‌تری خواهند داشت.

مفهوم ژاپنی «ikigai» و یا ارزش زندگی، تأثیر زیادی بر شیوه زندگی مردم اوکیناوا دارد و دلیل برخاستن آنها از خواب و شروع زندگی است. استرس در میان مردم اوکیناوا بر اساس این مفهوم، جایگاهی ندارد. رفتارهای توام با آرامش، تنفس عمیق و انجام دادن کارهای مورد علاقه از عادات این مردم است. فشار خون بالا یکی از عوارض تحمل استرس بیش از حد بوده و عامل مهمی در ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی به شمار می‌رود.

کاملا مشهود است که سیگار کشیدن، طول عمر را کاهش می‌دهد. البته منظور این نیست که کسانی که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند، در گذشته سیگاری نبوده‌اند. اما تصور می‌شود اکثریت قریب به اتفاق این افراد هرگز سیگار نکشیده‌اند. | دویچوله کد خبر ۴۵۲۶۶۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز8 ساعت قبل
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
سلام رضاجانمامروز روز تولد توست و من خدارو شاکرم برای خلقت نازنینی چون تو که قلبی سرشار از عشق و محبت داشتی و من سعادت زندگی با تو را داشتم تویی که همیشه الگوی زندگی من بودی و همیشه ازت آموختم. چقدر در این روزهای سخت بیماریم نه تنها به عنوان همسر بلکه بعنوان یکی از شاگردانت به وجود پر مهرت احتیاج دارم. این روزها شاهد بزرگداشت‌ها و تندیس هایی به مناسبت‌های مختلف برای خیلی از هنرمندان هستیم و فقط جای تو خالیست هیچکدامشان حتی اسم رضا ژیان را به زبان نمی‌آورند انگار اصلا تو وجود نداشتی برایشان. ولی این را بدان که مردم همیشه به یادت هستند و هیچکس نمیتواند اسم استاد رضاژیان را از ذهن مردم پاک کند. تا همیشه نامت زنده بزرگ مردعشق بورزیم تا همیشه
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
بسیاری از مواد شیمیایی، اسیدهای آمینه، آنزیم‌ها، مواد مغذی و هورمون‌ها به ترویج خواب خوب و تنظیم چرخه خواب کمک می‌کنند. شیر گرمشیر گرم یکی از خوراکی‌های خواب آور بوده و درمان خانگی معمول برای بی‌خوابی است. محققان بر این باورند که ترکیب فلانوئید به نام آپیگنین این چای را خواب آور می‌سازد. به نظر می‌رسد آپیگنین به گیرنده‌های اسید گاما آمینوبوتیریک A تبدیل می‌شود؛ فرآیندی که به تحریک خواب کمک خواهد کرد، از این رو یکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور چای بابونه است. ترشی گیلاسیکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور ترشی گیلاس است.

نظرها

اخبار بیشتر