آیت‌الله مصباح یزدی: مسجد جلوه‌گاه حقایق دین است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
آیت‌الله مصباح یزدی: مسجد جلوه‌گاه حقایق دین است

آیت‌الله مصباح یزدی: مسجد جلوه‌گاه حقایق دین است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس موسسه امام خمینی(ره) با تأکید بر اینکه مسجد جلوه‌گاه حقایق دین است گفت: خداوند می‌فرماید نخستین خانه‌ای که به نفع مردم ساختیم مسجد است، در تاریخ اسلام به‌مرور مساجد توسعه پیدا کردند تا به مقطع کنونی رسیده است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در همایش ائمه جماعات مساجد استان قم که با موضوع تبیین بیانیه گام دوم انقلاب که در سالن جلسات موسسه امام خمینی (ره) برگزار شد اظهار داشت: مسجد نخستین نهادی است که در جامعه اسلامی ساخته شد که یکی از رسالت‌های آن دوری نگه‌داشتن جامعه از آلودگی‌های کفر و اخلاقی است.

وی بیان کرد: شناخت ما از دین سطحی و گذرا است در حالی‌ که دین همه نیازهای سعادت بشر را تضمین می‌کند، متأسفانه جامعه اسلامی ما دین را به‌صورت کامل نشناخته است و تعداد کسانی که دین را شناخته‌اند بسیار کم است.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) بیان کرد: از نظر تاریخی پیامبر (ص) مؤمنین را دعوت به ساختن مسجد می‌کردند و بارها از ائمه و اهل‌بیت (ع) بیان‌ شده که مساجد پلیدی‌ها را از انسان دور و انسان را تطهیر می‌کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه مسجد جلوه‌گاه حقایق دین است ادامه داد: خداوند می‌فرماید نخستین خانه‌ای که به نفع مردم ساختیم مسجد است در تاریخ اسلام به‌مرور مساجد توسعه پیدا کردند تا به مقطع کنونی رسیده است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به ارزش و جایگاه مساجد بیان کرد: حاصل این نهاد مقدس این است که انسان‌ها در این مکان‌ها دین را می‌شناسند و علاوه بر این مساجد مردم را دین‌دار می‌کند و اهداف دین تبیین و تحقق پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: مساجد نقش مهمی در دنیا دارند در واقع اهمیت مساجد زمانی مشخص شد که امام خمینی (ره) نهضت را شروع کرد و در واقع ریشه انقلاب به مسجد برمی‌گردد.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) با تأکید بر اینکه اگر دین و قرآن را بشناسیم زندگی ما تأمین و سعادت آخرت و رضایت خدا را به دست می‌آوریم تصریح کرد: ما برای پیشرفت تجارت، صنعت و کشاورزی به سمت دین نمی‌رویم همان‌گونه که برای مدیریت جامعه نیز به سمت دین نمی‌رفتیم تا اینکه امام خمینی (ره) آمد و مدیریت اسلامی را وارد جامعه کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: دین نهاد مظلومی در جامعه اسلامی است و متأسفانه شاهد هستیم که افراد نادانی حتی امور دینی خالص را وسیله‌ای برای دنیا قرار می‌دهند، ظلم فراوانی به دین و اسلام و نماز می‌شود و حتی دینی که در حاشیه زندگی قرار داده‌ایم نیز درراه دنیا استفاده می‌کنیم.

آیت‌الله مصباح یزدی بابیان اینکه برخی افراد به نام دین می‌خواهند مادیات کسب کنند که این‌گونه افراد باید شرم کنند خاطرنشان کرد: برای فهم مسجد باید ابتدا دین را بشناسیم و بدانیم که در هیچ کاری در زندگی نباید از دین مستقل باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روزنوروزنو1 روز قبل
شیخ دیاباته می‌توانست با گرفتن یک پنالتی، تاثیر گذاری مستقیم رو گل‌های استقلال را آغاز کند. لحظه‌ای که دیاباته صاحب توپ شد، طیبی از پشت او را گرفت. زمانی هم که چرخید و قصد حرکت داشت، همچنان دست‌های طیبی دور او حلقه شده بودند. در نهایت، دیاباته زمانی که کاملا دست‌ها طیبی او را مهار کرده بودند زمین خورد و نتوانست حرکتش را ادامه دهد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بررسی یادداشتهای پرشمار عبدالناصر همتی نیز نشان می‌دهد وی بیشترین موضوعی که برای نوشته هایش انتخاب کرده است سیاست‌ها و تحولات ارزو بازار ارز است. درهسته مرکزی یادداشتها ی همتی مقوله آمریکا و خواستهای هیت حاکمه این کشور و شکست این گروه حاکم برکاخ سفید قراردارد. این رفتار و گفارهای تثبیت شده دراقتصادایران با توجه به تحولات سیاست خارجی واثرآن بربازارارز و به ویژه نرخ ارزهای معتبر درایران نشان می‌دهد فرمان اقتصادایران بیرون از وطن و میهن قراردارد. واقعیت این است که می‌بینیم و می‌شنویم و به نظر می‌رسد فرماندهی اقتصاد ایران به جای استقراردر سه نهاد اصلی فرماندهی به بیرون از مرزها منتقلشده است. ایران اکنون متاسفانه کنترل حداقلی برمیزان ارزآوری از صادرات نفت خام دارد و همین مساله است که بازار ارز را با تغییرات ناشناس مواجه می‌کند.
فارسفارس12 ساعت قبل
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: علوم شناختی در حوزه پزشکی نمی‌تواند بدون کمک علوم انسانی مثل روان شناسی و زبان شناسی موضوعات خود را درک کندو همچنین رشته جامعه شناسی و رسانه‌ها هم نمی‌توانند بدون علوم شناختی به درک عمیق برسند. حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس با اشاره به اهمیت گسترش علوم شناختی و ارتباط آن با فعالیت رسانه‌ها گفت: رشته علوم شناختی از حوزه‏هایی است که آینده تحقیقات علمی و فعالیت‌های رسانه‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باید همه مراکز علمی و دانشگاه‌ها نسبت به ترویج و گسترش این رشته در راستای منویات مقام معظم رهبری تلاش کنند. *علوم شناختی ترکیبی از پزشکی، علوم انسانی و مهندسی پیشرفت استوی افزود: علوم شناختی به نوعی ترکیبی از دانش‌های پزشکی، علوم انسانی و مهندسی پیشرفت است، در واقع این رشته نماد حوزه‌های بین رشته‌ای محسوب می‌شود. * رسانه‌ها نمی‌توانند بدون علوم شناختی به درک عمیق برسندسلیمی تصریح کرد: علوم شناختی در حوزه پزشکی نمی‌تواند بدون کمک علوم انسانی مثل روان شناسی و زبان شناسی موضوعات خود را درک کند و همچنین رشته جامعه شناسی و رسانه‌ها هم نمی‌توانند بدون علوم شناختی به درک عمیق برسند. به گزارش فارس، کنفرانس علوم شناختی و رسانه خبرگزاری فارس امسال در محل برج میلاد برگزار می‌شود.
ایلناایلنا6 ساعت قبل
با وجود آن که این رقم تنها یک‌سوم تجارت در مدت مشابه سال گذشته است اما حجم تجاری در ماه ژوئیه بالاترین رقم سال را ثبت کرد. صادرات اروپا به ایران در مدت یادشده با ۵۲ درصد کاهش به ۲٫۵۶ میلیارد یورو رسیده در حالی که ایران با صادرات ۴۵۳ میلیون یورویی، کاهشی ۹۳ درصدی را تجربه کرد. به گزارش ایلنا و به نقل از اتاق بازرگانی ایران و آلمان، بر اساس گزارش اداره آمار اتحادیه اروپا تجارت ایران و اروپا در ماه ژوئیه نسبت به ماه پیش از آن ۱۶ درصد افزایش را تجربه کرد. صادرات اروپا در این ماه ۴۵۹ میلیون یورو (۲۰ افزایش نسبت به ماه گذشته) و صادرات ایران به اروپا در سطح ۷۴ میلیون یورو (۸ درصد کاهش نسبت به ماه گذشته) قرار گرفت. مهم‌ترین صادرات اروپا به ایران در هفت ماه گذشته نیز در گروه «خودرو و ماشین‌آلات صنعتی» دیده می‌شود.

جوی آرام و پایدار در اکثر نقاط

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: بر اساس آخرین اطلاعات و نقشه‌های هواشناسی تا سه روز آینده جوی نسبتا آرام و بدون پدیده را پیشرو داریم و تنها در بخش‌هایی از شمال غرب و سواحل غربی دریای خزر، بخش‌هایی از استان گیلان، مازندران، اردبیل و نواحی شمالی آذربایجان غربی و شرقی بارش خفیف و پراکنده اتفاق می‌افتد. وی گفت: در بخش‌های شرقی کشور همچنان پدیده وزش باد و گرد و خاک را داریم و در شمال استان سیستان و بلوچستان منطقه زابل، شرق استان کرمان و نواحی جنوبی استان خراسان جنوبی در برخی ساعات همراه با وزش باد شدید است که می‌تواند منجر به خیزش گرد وخاک و کاهش دید و کیفیت هوا شود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: به لحاظ شرایط دمایی در بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی روند افزایش نسبی دما را تا پایان هفته پیشرو داریم. خانم احمدی ادامه داد: برای هفته آینده در بخش‌های شمالی کشور بارش‌های خوبی را پیشرو خواهیم داشت و کاهش قابل توجه دما را نیز برای هفته بعد پیش بینی می‌کنیم. وی گفت: امروز آسمان تهران صاف پیش بینی شده و دمای هوا به حدود ۳۰ تا ۳۲ درجه می‌رسد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین7 ساعت قبل
یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی، ناخالصی نامتعارف خاک در محموله‌های گندم را کذب دانست و گفت: طبق بررسی‌های آزمایشگاهی میزان افت گندم ناشی از وجود خاک محموله‌های گندم بین ۱٫۰۱ تا ۱٫۰۳ درصد است. به گفته وی، میزان افت گندم در آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت بررسی و ثبت می‌شود. سیف پیش بینی کرد: میزان خرید تضمینی تا پایان شهریور به هشت میلیون تن برسد. وی با اشاره به تاثیر قیمت خرید تضمینی گندم در میزان تولید این محصول گفت: در حال حاضر قیمت خرید تضمینی گندم یک هزار و ۷۰۰ تومان است که این قیمت تاثیر مستقیمی در انگیزه گندمکاران برای تولید دارد. وی ادامه داد: اقدامات لازم برای تعیین قیمت خرید تضمینی گندم برای سال پیش رو توسط سازمان برنامه و بودجه و شورای اقتصاد در حال انجام است.

نظرها

اخبار بیشتر