آنچه باید درباره الکترولیت‌ها بدانید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سلامت
آنچه باید درباره الکترولیت‌ها بدانید

آنچه باید درباره الکترولیت‌ها بدانید

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
از انقباض عضلات تا هیدارته نگه داشتن بدن برای تنظیم سطوح مایع، الکترولیت‎ها از عملکردهای مختلفی پشتیبانی می‌کنند. پشتیبانی از ارتباط سلولی، ترشح هورمون‎ها، لخته شدن خون و ترمیم بافت از دیگر اهداف الکترولیت‎‌ها هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، الکترولیت‌ها مواد شیمیایی هستند که در ترکیب با آب توانایی هدایت جریان الکتریسیته را دارند. آنها برای برخی عملکردهای بدن انسان، مانند انتقال تکانه‌های الکتریکی از قلب، عضلات و سلول‌های عصبی به سلول‌های دیگر، ضروری هستند.

همه انسان‌ها برای ادامه حیات خود به الکترولیت‌ها نیاز دارند. بسیاری از فرآیندهای خودکار بدن به یک جریان الکتریکی کوچک برای ارائه عملکرد درست نیاز دارند و الکترولیت‌ها این امکان را فراهم می‌کنند.

الکترولیت‌ها با یکدیگر و سلول‌های دیگر در بافت‌ها، اعصاب، و عضلات تعامل دارند و سطوح متعادل از آنها برای ارائه عملکرد درست بدن ضروری است.

از انقباض عضلات تا هیدارته نگه داشتن بدن برای تنظیم سطوح مایع، الکترولیت‌ها از عملکردهای مختلفی پشتیبانی می‌کنند. پشتیبانی از ارتباط سلولی، ترشح هورمون‌ها، لخته شدن خون و ترمیم بافت از دیگر اهداف الکترولیت‌ها هستند.

افراد بسیاری بر این باورند که نوشیدنی‌های انرژی‌زا و قرص‌ها تنها منابع الکترولیت‌ها هستند، اما مواد غذایی طبیعی وجود دارند که در واقع به تولید این مواد معدنی کمک می‌کنند. از بهترین منابع الکترولیت‌ها می‌توان به میوه‌ها، سبزیجات، آب نارگیل، محصولات لبنی، تخم مرغ، و مغزدانه‌ها اشاره کرد.

از آنجایی که الکترولیت‌ها از عملکردهای مختلفی در بدن پشتیبانی می‌کنند، حفظ سطوح متعادل از آنها اهمیت دارد که این کار از طریق دنبال کردن یک رژیم غذایی خوب یا مصرف مکمل‌ها امکان پذیر است. سطوح الکترولیت می‌تواند در ارتباط با سطوح آب در بدن و همچنین عوامل دیگر تغییر کند. بی تعادلی الکترولیتی بیشتر به واسطه یک رژیم غذایی ضعیف، اسهال، استفراغ یا تعریق بیش از حد رخ می‌دهد. به عنوان مثال، سدیم و پتاسیم دو الکترولیتی هستند که به واسطه تعریق هنگام ورزش از بدن دفع می‌شوند.

افراد مبتلا به بیماری هایی که کلیه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند نیز در معرض خطر بیشتری برای مواجهه با بی تعادلی الکترولیتی قرار دارند. کلیه‌ها و برخی هورمون‌ها تراکم هر الکترولیت را تنظیم می‌کنند. اگر سطوح یک ماده بیش از حد باشد، کلیه‌ها آن را از بدن دفع می‌کند و هورمون‌های مختلف برای ایجاد تعادل در سطوح وارد عمل می‌شوند. میزان بیش از حد زیاد یا کم الکترولیت‌ها در بدن می‌تواند به مشکلات سلامت جدی و تهدیدکننده زندگی فرد منجر شود.

علائم

تراکم ناسالم الکترولیت‌ها می‌تواند به یک یا تعداد بیشتری از علائم زیر منجر شود:

- اسپاسم یا کرامپ‌های عضلانی

- ضربان قلب نامنظم

- خستگی

- بی حسی

- سردرگمی

- تشنج

- سردرد

- اسهال

- یبوست

- حالت تهوع

- تحریک پذیری

- تغییرات در فشار خون

در خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

- اختلالات استخوانی

- اختلالات سیستم عصبی

به طور ویژه، میزان بیش از حد کلسیم می‌تواند در افراد مبتلا به سرطان پستان، سرطان ریه، و مولتیپل میلوما رخ دهد. این شرایط اغلب به واسطه تخریب بافت استخوانی رخ می‌دهد.

دلایل عدم تعادل الکترولیت‌ها

دلایل مختلفی می‌توانند به یک بی تعادلی الکترولیتی منجر شوند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- بیماری کلیوی

- عدم باز پر سازی ذخایر الکترولیت‌ها یا تامین آب مورد نیاز بدن پس از ورزش

- دوره‌های بلند مدت استفراغ یا اسهال

- رژیم غذایی ضعیف

- کم آبی شدید بدن

- بی تعادلی در نسبت اسیدها و بازها در بدن

- نارسایی احتقانی قلب

- روش‌های درمان سرطان

- برخی داروها، مانند داروهای ادرارآور

- بولیمیا یا پرخوری عصبی

- سن، با افزایش سن از کارایی کلیه‌ها کاسته می‌شود

انواع الکترولیت‌ها

کلسیم

کلسیم نه تنها به شکل گیری استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند، بلکه به عنوان یک الکترولیت از استفاده از ذخایر کلسیم در استخوان‌ها برای عملکردهای دیگر پیشگیری می‌کند. در صورت عدم کنترل، چنین فرآیندی می‌تواند به پوکی استخوان منجر شود.

مصرف حداقل ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ میلی گرم کلسیم در روز به حفظ تعادل این ماده معدنی کمک خواهد کرد.

سدیم

سدیم به عنوان یکی از مهم‌ترین الکترولیت‌های بدن شناخته می‌شود. این ماده به مدیریت و تنظیم سطوح مایع خارج از سلول‌ها کمک می‌کند که از عملکردهای مختلف بدن پشتیبانی می‌کند. بنابر پیشنهاد کارشناسان، ۱,۵۰۰ تا ۲,۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز باید مصرف شود.

منیزیم

منیزیم یکی دیگر از الکترولیت هایی است که از سلامت و تشکیل استخوان‌ها و دندان‌ها پشتیبانی می‌کند. از دیگر فواید آن می‌توان به عملکرد آنزیمی بهتر و بهبود سفت و شل شدن عضلات اشاره کرد. مقدار مصرف توصیه شده روزانه منیزیم به جنسیت و سن فرد بستگی دارد اما به طور کلی ۳۲۰ میلی گرم برای مردان و ۴۲۰ میلی گرم برای زنان توصیه شده است.

پتاسیم

پتاسیم به تنظیم جریان سدیم در بدن کمک می‌کند. این الکترولیت به حذف سدیم اضافه از طریق ادرار کمک می‌کند و از فشار خون بالا پیشگیری می‌کند. مقدار مصرف توصیه شده روزانه پتاسیم برای یک فرد بزرگسال ۴,۵۰۰ تا ۴,۷۰۰ میلی گرم است.

فسفر

این الکترولیت به ذخیره انرژی، عملکرد عصبی و انقباض عضلانی کمک می‌کند. مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای فسفر برای بزرگسالان ۷۰۰ تا ۱,۲۵۰ میلی گرم است که از بروز بی تعادلی در سطوح این الکترولیت پیشگیری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار اجتماعی- بسیاری از مواد شیمیایی، اسیدهای آمینه، آنزیم‌ها، مواد مغذی و هورمون‌ها به ترویج خواب خوب و تنظیم چرخه خواب کمک می‌کنند. شیر گرمشیر گرم یکی از خوراکی‌های خواب آور بوده و درمان خانگی معمول برای بی‌خوابی است. محققان بر این باورند که ترکیب فلانوئید به نام آپیگنین این چای را خواب آور می‌سازد. به نظر می‌رسد آپیگنین به گیرنده‌های اسید گاما آمینوبوتیریک A تبدیل می‌شود؛ فرآیندی که به تحریک خواب کمک خواهد کرد، از این رو یکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور چای بابونه است. ترشی گیلاسیکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور ترشی گیلاس است.
ایسناایسنا1 روز قبل
و ای کاش این معتادان تنها تریاک مصرف می‌کردند؛ متاسفانه به گفته رئیس اداره سلامت‌روانی، اجتماعی و اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر، تنها ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف ماده مخدر شیشه آورده‌اند. وفایی گفت: در جامعه ما قبلا بیشتر مصرف کنندگان مواد مخدر از افیون همچون تریاک و هروئین استفاده می‌کردند که بر روی جسم و بار شخصیتی آن‌ها ثاتیر سوء می‌گذاشت و در نتیجه فرد مصرف کننده با ژنده پوشی و رعایت نکردن بهداشت مواجه بود و انگار دیگر آب از سرشان گذشته است و در کوچه و خیابان‌ها کارتون خواب بودند و گاهی نیز در ملاءعام مواد مصرف می‌کردند. بیشتر معتادان «شیشه» مصرف می‌کننداین مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به مصرف زیاد برخی از مواد اعتیاد آور در جامعه، گفت: در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف شیشه آورده‌اند. در این راستا با فروشندگان، پاتوق‌های مصرف کنندگان مواد مخدر و معتادان متجاهرین برخورد شده و تاکنون ۱۸۳ متجاهر دستگیر و شناسایی شده است. کارشناس درمان شورای مبارزه با مواد مخدر در کردستان، با اشاره به اینکه نوع و مقدار مصرف مواد مخدر بر روی جسم افراد متفاوت است، گفت: مصرف هر کدام از مواد مخدر از جمله تریاک، شیشه و یا شربت متادون تاثیر متفاوتی بر سیستم جسمی و روحی می‌گذارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در این بخش قصد داریم تعدادی از کارهایی که در سنگاپور نباید انجام داد را به شما عزیزان معرفی کنیم. حتما شنیده‌اید که سنگاپور کشور بسیار تمیزی بوده و بهداشت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پس، انداختن آشغال در خیابان یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور بوده و جریمه‌های سنگینی به همراه دارد. براساس قانونی که در سال ۱۹۹۶ تصویب شد، برهنه بودن یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور محسوب شده و ممنوع هست. سیستم حمل و نقل عمومی سنگاپور بسیار منظم بوده و خدمات کامل و گسترده‌ای را به شهروندان خود ارائه می‌دهد.
سلامت نیوزسلامت نیوز7 ساعت قبل
سلامت نیوز: در حالیکه معاون کل وزارت بهداشت مجموع تعداد پزشکان کشور اعم از پزشک عمومی، متخصص، دندانپزشک را ۱۰۸ هزار نفر اعلام کرده اما وزیر بهداشت، تعداد پزشکان فعال کشورمان را ۱۸۰ هزار نفر اعلام کرده است! ایران از نظر سرانه پزشک در منطقه نیز جایگاه مناسبی ندارد بطوریکه بعد از کشورهایی مثل سوریه جنگ‌زده، فلسطین و قرقیزستان در جایگاه بیستم قرار گرفته است! کمبود پزشک در کشور آنچنان مشهود است که برخی از مسئولان نظام سلامت ضمن اعتراف به آن، پایین بودن سرانه پزشک را نگران‌کننده خواندند؛ در همین زمینه، حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت مدعی کمبود جدی پزشک در کشور شده و آمار سرانه پزشک در ایران را نسبت به کشورهای پیشرو، بسیار پایین ارزیابی کرد. ظاهرا این جریان با افزایش تعداد پزشکان، منافع خود را در خطر می‌بیند! عمده این تناقض‌گویی‌ها حول محور تعداد پزشک در کشور می‌چرخد؛ هر چند آمار رسمی در این زمینه ارائه نشده اما می‌توان به گفته مسئولان مربوطه در این‌باره استناد کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت ۲۴-نشانه‌های سرطان یا تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌ها رومزه مانند سر درد و یا حتی افسردگی است. علائم سرطان مغز یا وجود تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌های معمول است از سردرد تا افسردگی. برای اینکه با علائم تومور مغزی آشنا شوید با ما همراه باشید. برای هشت نشانه خاموش اما جدی تومور مغزی و اینکه برای آنها باید به پزشک مراجعه کنید یا خیر ادامه مطلب را بخوانید. به همین دلیل است که بسیاری از زنان مبتلا به تومور مغزی قادر به تولید شیر نیستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی تصریح کرد: شرکت‌های اندونزی که به همراه وزیر بهداشت این کشور به ایران سفر کرده‌اند، حدود ۴۰ درصد از تجارت دارو و تجهیزات پزشکی اندونزی را تشکیل می‌دهند و امروز نیز همایش تجاری سلامت در معاونت علمی ریاست جمهوری تشکیل می‌شود که در این همایش شرکت‌های ایرانی دعوت شده‌اند تا شاهد گسترش روابط دو کشور در حوزه سلامت باشیم. آقای اسدی لاری گفت: دومین سند و صورتجلسه‌ای که دیشب با حضور وزرای بهداشت ایران و اندونزی امضا شد، ناظر بر فعالیت‌هایی است که در چارچوب تفاهم نامه و برنامه عملی که پیشتر به امضا رسیده بود، باید پیگیری می‌شد البته پیشرفت چندانی در اجرای برنامه عمل دو کشور نداشتیم، چون حدود ۴ ماه است که امضا شده و منتظر حضور وزیر و مقامات و شرکت‌های اندونزیایی در ایران بودیم. وی با بیان اینکه در صورتجلسه و سند دوم موضوعات مورد نظر آقای دکتر نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همتای اندونزیایی اش برای همکاری‌های بیشتر دو کشور لحاظ شده است، افزود: این موضوعات شامل کمک ایران به اصلاح نظام بیمه‌ای در اندونزی، تکنولوژی‌های جدید مانند بایو تکنولوژی و نانو، سلول‌های بنیادی، سلول درمانی و روش‌های درمانی پیشرفته، پیوند اعضا و استفاده مشترک از تجارب دو کشور در زمینه کنترل بیماری‌های واگیر و غیرواگیر بود. وی ادامه داد: زمینه‌های متعددی برای ارتقای همکاری‌های ایران و اندونزی در حوزه سلامت شناسایی شده که شامل ۱۴ حوزه همکاری جدید است، بنابراین انتظار داریم که بعد از امضای این دو سند، شاهد حرکت نوینی در توسعه روابط دو کشور باشیم. آقای اسدی لاری با اشاره به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و اندونزی، گفت: حضور هفته گذشته آقای محمد جواد ظریف در اندونزی و مذاکره با مسؤولان این کشور و همچنین برگزاری همایش نانوتکنولوژی با حضور فعالان ایرانی در جاکارتا، به ارتقای روابط دو کشور کمک کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حمایت آمریکا از عربستان پس از وقوع انفجار در تاسیسات نفتی آرامکو

خبری1 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری5 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری6 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

ترامپ: ایرانی‌ها می‌گویند که ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته‌اند. خواهیم دید

نامه‌نیورچند ثانیه قبل

ترامپ: ایران می‌گوید با حمله به عربستان ارتباطی ندارد

مهر34 دقیقه قبل

اعلام نتایج آزمون EPT شهریور ۹۸ دانشگاه آزاد

صدا و سیما35 دقیقه قبل

توکیو: عرضه پایدار نفت از خاورمیانه برای ثبات و رونق اقتصاد جهانی از جمله ژاپن ضروری است/ برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه بسیارمهم است

انتخاب35 دقیقه قبل

حملات به «بقیق» و «خریص» شکنندگی اقتصاد عربستان را آشکار کرد

مهر35 دقیقه قبل

ویدیو؛ اشک‌های کریستیانو رونالدو در برنامه تلویزیونی به دلیل فقدان پدرش در زمان کسب موفقیت‌های دوران حرفه‌ای (با زیرنویس فارسی)

طرفداری36 دقیقه قبل