ناقوس جنگ سرد دوم به صدا درآمد / موشک‌های بالستیک آمریکا قدرتمندتر هستند یا روسیه؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. بین‌المللی
ناقوس جنگ سرد دوم به صدا درآمد / موشک‌های بالستیک آمریکا قدرتمندتر هستند یا روسیه؟

ناقوس جنگ سرد دوم به صدا درآمد / موشک‌های بالستیک آمریکا قدرتمندتر هستند یا روسیه؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
اوضاع روسیه و آمریکا روز به روز بغرنج‌تر می‌شود و بعید نیست تا انتهای سال بعد ناقوس جنگ سرد دوم به صدا در بیاید.

به گزارش خبر فوری، روسیه و آمریکا در آستانه ورود به جنگی سردی جدید هستند و نشانه‌ها حاکی از آن است که دو طرف با تمام قوا قصد مسلح کردن خود را دارند.

روز قبل، ایوان تیمافییف مدیر برنامه باشگاه گفتگوی «والدای» اظهار داشت که در پاسخ به اقدامات اخیر آمریکایی‌ها روسیه ممکن است تولید و آزمایش موشک‌‌های جدید را آغاز کند.

همچنین چند روز قبل، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نشست شورای امنیت این کشور به وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دیگر ارگان‌های مرتبط دستور داد سطح تهدیدات ناشی از آزمایش موشک جدید کروز در آمریکا ارزیابی و اقدامات کاملی برای پاسخ‌گویی متقارن به آن انجام شود.

رئیس جمهوری روسیه در این نشست گفت: با توجه به شرایط جدید به وجود آمده در رابطه با آزمایش موشک کروز جدید در ایالات متحده، وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دیگر وزارتخانه‌های مرتبط را موظف می‌کنم تا به تجزیه و تحلیل سطح تهدیدات به وجود آمده ناشی از این اقدام آمریکا برای کشورمان بپردازند و سپس اقدامات کاملی برای پاسخگویی متقارن به این مسئله در نظر گرفته شود.

همچنین به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه، شنبه اعلام کرد، که پرتاب موشک‌های دریا پایه بالستیک «سینوا» و «بولاوا»، از زیردریایی‌های «تولا» و «یوری دالگاروکی» با موفقیت انجام شد.

ناقوس جنگ سرد دوم به صدا درآمد / موشک‌های بالستیک آمریکا قدرتمندتر هستند یا روسیه؟ - 6

ترس روسیه از موشک‌های جدید آمریکا

بر اساس گزارشی که بی بی سی مدتی پیش منتشر کرد، آمریکا اخیرا موشک‌های میان‌‍برد کروز جدیدی را آزمایش کرده که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند. آمریکا همزمان با خروج از پیمان INF این آزمایش‌ها را انجام داده و همین اتفاق باعث نگرانی شدید روسیه شده است.

با انتشار این خبر، رسانه‌های روسی به شدت احساس نگرانی کرده و طی چند گزارش، از سران روسیه خواسته‌اند که هرچه سریع‌تر موشکهای بالستیک خود را توسعه دهند. طبق گزارش موسکو تایمز، موشک‌های کروز آمریکا در چند سال اخیر کاملا نسبت به روسیه پیشرفت کرده است. از نظر این سایت روسی، آمریکا به خصوص در زمینه تکنولوژی موشکهای حامل کلاهک هسته‌ای دست برتر را نسبت به روسیه دارد.

ضعف روسیه نسبت به تجهیزات هسته‌ای زمانی مشخص شد که کمتر از یک ماه پیش در تاسیسات هسته‌ای این کشور یک حادثه خونین پیش آمد. حادثه‌ای که به علت خطای انسانی به وقوع پیوسته و منجر به مرگ چند نفر شد. بعد از این اتفاق، ترامپ به سرعت واکنش نشان داد و در توییتی به طعنه گفت که آمریکا از آزمایش موشکی روسیه درسهای بسیاری گرفته است.

ناقوس جنگ سرد دوم به صدا درآمد / موشک‌های بالستیک آمریکا قدرتمندتر هستند یا روسیه؟ - 12

موشک‌های بالستیک روسیه بیشتر است یا آمریکا؟

آمریکا و روسیه در شرایط متفاوتی قدم در راه جنگ سرد جدید می‌گذارند. آمار نشان می‌دهد که بودجه نظامی روسیه به مراتب کمتر از آمریکا است. طبق اطلاعات منتشر شده در سال ۲۰۱۸ بودجه نظامی ایالات متحده ۶۱۰ میلیون دلار و بودجه نظامی روسیه ۶۶٫۳ میلیون دلار است.

با این حال، بر اساس شاخص کمیت، موشکهای روسیه از آمریکا بیشتر است. جدول زیر تعداد شاخصهای موشکی و زمینی روسیه و آمریکا را نشان می‌دهد:

شاخص نظامیروسیهآمریکا
تانک6 3932050
راکت انداز40321197
توپخانه خودکششی9505955
تعداد کلی توپخانه326914557

اگرچه تعداد تجهیزات زمینی آمریکا کمتر از روسیه است اما ایالات متحده با سرمایه گذاری جدیدش بر موشکهای بالستیک توانسته این ضعف را جبران کند.

هم اکنون دوربردترین موشکهای بالستیک جهان متعلق به آمریکا است و بعد از آن، موشک‌های روسیه و شوروی سابق قرار دارند. جدول زیر برخی از دوربردترین موشکهای بالستیک آمریکا را نشان می‌دهد:

موشک بالستیککشوربردوضعیت
LGM-30 Minuteman IIIآمریکا13 هزارفعال
LGM-30F Minuteman IIآمریکا11,265غیر فعال
LGM-30A/B Minuteman Iآمریکا10,186غیر فعال
MGM-134 Midgetmanآمریکا11 هزارغیر فعال
 Titan IIآمریکا16 هزارغیر فعال
ناقوس جنگ سرد دوم به صدا درآمد / موشک‌های بالستیک آمریکا قدرتمندتر هستند یا روسیه؟ - 20

اما موشکهای بالستیک روسیه؛ جدول زیر برخی از مهم‌ترین این موشکها را نشان می‌دهد:

موشک بالستیک کشوربردوضعیت
RT-2UTTH "Topol M" (SS-27)روسیه11 هزارفعال
RS-24 "Yars" (SS-29)روسیه11 هزارفعال
RS-26 Rubezhروسیه13 هزارفعال
RS-28 Sarmatروسیه10,900فعال
ناقوس جنگ سرد دوم به صدا درآمد / موشک‌های بالستیک آمریکا قدرتمندتر هستند یا روسیه؟ - 23

ابر موشک بالستیک روسیه و آمریکا در راه هستند

موشک بالستیک GBSD)Ground Based Strategic Deterrent) یکی از موشکهای کروز آمریکا است که در حال حاضر، تحت آزمایشهای مختلف، تحت توسعه قرار گرفته است. بسیاری این موشک را یکی از پیشرفته‌ترین موشکهای بالستیک می‌دانند.

GBSD یک موشک بالستیک زمین به زمین و زمین به هواست که قرار است تا سال ۲۰۲۷ جانشین Minuteman III شده و در اختیار نیروی دریایی آمریکا قرار بگیرد.

برخی کارشناسان می‌گویند این موشک بردی ۲۰ هزار کیلومتری دارد و در نوع خود بی‌‍نظیر خواهد بود.

در مقابل، روسیه در حال توسعه موشک بالستیک RS-۲۸ Sarmat است. این موشک بالستیک از سال ۲۰۰۹ در حال تجهیز است و طبق گزارش‌ها، احتمالا تا پایان نیمه اول دهه بعد آماده الحاق به ارتش روسیه می‌شود.

این موشک قرار است جایگزین R-۳۶M شود و یکی از شش موشک راهبردی است که با خروج آمریکا از پیمان INF قرار است به دستور پوتین به ارتش روسیه ملحق شود.

اوضاع روسیه و آمریکا روز به روز بغرنج‌تر می‌شود و بعید نیست تا انتهای سال بعد ناقوس جنگ سرد دوم به صدا در بیاید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلمی از پرتاب موشک‌های بزرگ و قوی روسیه

مهرمهر1 روز قبل

مقام حضرت عباس (ع) در اروپا

مهرمهر16 ساعت قبل
در سال ۱۶۲۰ میلادی برخی از مومنین مقداری از خاک مزار حضرت عباس (ع) را برای تبرک و شفا به خاک آلبانی بردند. کوه «عباس علی» در ارتفاعات «تیرانا» روایت‌گر تقدس این خاک برای آن منطقه است.

شهادت ۱۰ نفر از نیروهای مقاومت عراق نزدیک مرز سوریه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون المیادین، در حمله هوایی به مواضع نیرو‌های مقاومت عراق نزدیک مرز‌های سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها به شهادت رسیدند. در حمله هواپیما‌های ناشناس به مواضع گروه‌های مقاومت در مرز‌های عراق و سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها شهید شدند. این حمله در موازات منطقه القائم - البوکمال در مرز‌های عراق و سوریه رخ داد و این تلفات مربوط به دو حمله است.

وقتی آرامکو آرامش ندارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در این شرایط که سرمایه گذاران خارجی در عربستان به علت ناامنی با چالش جدی مواجه شده‌اند در سطح بین المللی نیز کارشناسان از احتمال رسیدن قیمت نفت به مرز صد دلار می‌گویند از چالش افزایش سوخت و رکود اقتصادی در دنیا و از به خطر افتادن ذخایر راهبردی نفت جهان. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در این شرایط که سرمایه گذاران خارجی در عربستان به علت ناامنی با چالش جدی مواجه شده‌اند در سطح بین المللی نیز کارشناسان از احتمال رسیدن قیمت نفت به مرز صد دلار می‌گویند از چالش افزایش سوخت و رکود اقتصادی در دنیا و از به خطر افتادن ذخایر راهبردی نفت جهان.

تصاویری از تاسیسات آرامکو قبل از حمله یمنی‌ها

مهرمهر16 ساعت قبل
یحیی السریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در کنفرانسی مطبوعاتی برای نخستین بار تصاویر هوایی از دو مجتمع نفتی بقیق و خریص قبل از حمله به آنها منتشر کرد.

فیلم/ بهای حمایت از جنایات رژیم آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

5 روز قبلفارس4

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

2 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

3 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

3 روز قبلرکنا1

القدس العربی: خانواده بن علی، رییس جمهور سابق تونس مرگ او را تایید کرده‌اند

4 روز قبلانتخاب1

واکنش لیلا اوتادی به تمسخر شعرش در فضای مجازی +عکس و فیلم

4 روز قبلجام نیوز1