طرح‌های ضدآمریکایی مجلس اجرایی است نه سیاسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

طرح‌های ضدآمریکایی مجلس اجرایی است نه سیاسی

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال 98 یکی از نکاتــی که به مجلس گوشــزد کرده و از عملکرد آن گله مند بودنــد، این بود که در کنگره آمریکا 226 طرح و لایحه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تصویب شده اســت و مطالبه رهبری این بود که شما در مقابل این حرکت آمریکا چه کرده اید؟

ناصر موسوی لارگانی نماینده مجلس شورای اسلامی/

رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال ۹۸ یکی از نکاتی که به مجلس گوشزد کرده و از عملکرد آن گله مند بودند، این بود که در کنگره آمریکا ۲۲۶ طرح و لایحه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تصویب شده است و مطالبه رهبری این بود که شما در مقابل این حرکت آمریکا چه کرده‌اید؟

البته این بار اول نبود که معظم له از مجلس شورای اسلامی گله داشتند! در سال ۹۷ هم در دیدار نمایندگان با ایشان پس از ارائه گزارش دکتر لاریجانی از طرح‌های مصوب شده در مجلس شورای اسلامی، رهبر معظم انقلاب فرمودند این طرح‌ها و لوایح خوب! چه طرح‌ها و نتایجی برای مردم داشته است؟

شاید طرح‌های ضدآمریکایی که به تازگی در مجلس اعلام وصول شده است و به روابط ما با غرب برمی گردد، یکسری اعمال مقابله به مثلی است در برابر آنچه آن‌ها در کنگره و مجلس آمریکا مصوب کردند. بنابراین این هم می‌تواند جنبه مقابله به مثل داشته باشد و هم اینکه اگر آن‌ها بخواهند برخوردی کنند، یک برخورد بازدارنده برای آن‌ها باشد.

هرچند هستند طرح هایی که در این رابطه مصوب شده و آن طور که بایدوشاید بازدارنده نبوده است. مثلا وقتی آمریکا از برجام خارج شد یا طرح هایی را در کنگره علیه ایران تصویب کردند، ما طرحی را در مجلس مصوب کردیم که بیشتر جنبه سیاسی داشت که بگوییم ماهم چنین طرحی را تصویب کرده‌ایم و خیلی جنبه اجرایی نداشته است.

این امری انکارناپذیر است که اگر در مقابل دشمن کوتاه بیاییم و از خود ضعف نشان دهیم، جسارت و پررویی دشمن بیشتر خواهد شد؛ بنابراین اگر شبی که رئیس جمهور آمریکا بحث خروج از برجام را مطرح و امضا کرد به جای اینکه آقای رئیس جمهور گفت یک مزاحم از برجام خارج شد، با صراحت زمانی را برای بازگشت به غنی سازی مشخص می‌کردند، مثل کاری که به تازگی انجام شد و فرجه زمانی را اعلام کردند که اگر در مدت یک یا دو ماه به تعهدات خود عمل نکنند ما غنی سازی اورانیوم را پله پله از سر می‌گیریم! خیلی تأثیرش بیشتر از این بود که بگوییم اگر آمریکا خارج شد مزاحم بود و اروپا وجود دارد.

تصور بر این بود که اگر ۱+۵ بشود ۱+۴ هم ما هنوز می‌توانیم ادامه دهیم! اما اگر با صراحت در مقابل این بی تعهدی ایستاده بودیم، اروپا هم ما را بازی نمی‌داد که پس از یک سال هیچ حرکتی انجام ندهد؛ مسلما وقتی ما از موضع ضعف ورود کردیم، آن‌ها هم به خود اجازه دادند که یک سال هرروز بگویند یک ماه دیگر یا اینکه بگویند هنوز داریم برنامه ریزی می‌کنیم یا اینکه پس از ۴۰ سال عزت ملت ایران، اینستکس را عنوان و از معامله نفت در مقابل غذا سخن بگویند.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

بنابراین این طرح‌ها می‌تواند در صورت برخوردار بودن از قوت قانونی و پشتیبانی مسئولان، اجرایی شود؛ همان طور که به تازگی روی بحث افزایش غنی سازی و سانتریفیوژها مصر بودند و این سبب نگرانی غربی‌ها شد، یا وقتی نفتکش ایران را غیرقانونی توقیف کردند و در مقابل آن وقتی سپاه عمل مقابله به مثلی انجام داد و نفتکش انگلیسی را توقیف کرد مقداری از موضع قدرتی که داشتند کوتاه آمدند و نفتکش ایران را آزاد کردند، اما قطعا اگر از موضع ضعف وارد می‌شدیم، نمی‌توانستیم آن اثرگذاری لازم را برای آزادی نفتکش ایرانی انجام دهیم.

قاعدتا طرح‌های ضدآمریکایی اعلام وصول شده اخیر در مجلس جنبه اجرایی خواهد داشت نه صرفا جنبه سیاسی؛ گذشته از آن باید در راستای اجرایی شدن آن تلاش شود؛ چراکه اگر اجرایی شود تأثیرش خیلی بیشتر خواهد بود، چون ما از موضع قدرت عمل کرده‌ایم و سبب عقب نشینی دشمن خواهیم شد، ولی اگر از موضع ضعف ورود کنیم همان طور که تاکنون هم نشان داده‌اند زیاده خواهی خود را ادامه خواهند داد.

در ابتدای امر که بحث مذاکره در دولت نهم و دهم مطرح شد، ما در جایگاه قدرت قرار داشتیم و پادشاه عمان از طرف رئیس جمهور وقت آمریکا از ایران درخواست مذاکره کرد. بحث سر مذاکره برای انرژی هسته‌ای بود، اما رهبر معظم انقلاب با تیزبینی، بصیرت و آگاهی خود عنوان کردند که اگر شما بحث انرژی هسته‌ای را هم حل کنید آن‌ها بحث موشکی را مطرح خواهند کرد و بعد هم بحث حقوق بشر، حزب االله لبنان و سپاه قدس را پیش خواهند کشید و ما شاهد بودیم که پس از توافق ۱+۵ آن‌ها زیاده خواهی خود را شروع کردند و بحث موشکی و مباحث دیگر را مطرح کردند؛ بنابراین این طرح‌ها می‌تواند مقابله به مثلی در برابر پررویی و زیاده خواهی دشمن باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دیدگاه واقع گرایانه شهروند سعودی به مناسبات منطقه‌ای/ ایران برای هلاکت ما اصلا نیازی به جنگ ندارد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، در حالیکه برخی بوق‌های تبلیغاتی در محافل و رسانه‌های فارسی زبان سعی دارند به سبب سلسله اقدامات فانتزی محمد بن سلمان از وی و عربستان معاصر به عنوان سیاستمدار و کشوری رو به تعالی و پیشرفت یاد کنند ولیکن هستند شهروندانی در آن کشور دیدگاه منطقی نسبت به جایگاه و موقعیت کشور خود در قبال ایران دارند. این مساله را آمریکا، رژیم صهیونیستی و تمام کشورهای حامی عربستان می‌دانند و حتی سران سعودی هم از این موضوع اطلاع دارند اما پذیرش چنین موضوعی با توجه به هزینه‌های چشمگیر عربستان در خرید سلاح‌های مرگبار برایشان بسیار دشوار است. بیشتر بخوانید: پاسخ ایران به درخواست آمریکا درباره هدف قرار دادن نقاطی از خاک ایران پس از سرنگونی پهپادشانانتهای پیام/مقایسه سطحی قدرت ایران و رژیم سعودی + فیلم

ادعای جسورانه مجری مشهور عرب/ از کجا معلوم حمله به عربستان کار اسرائیل نباشد؟!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

فیلم منتشرنشده از رژه خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
در حمله تروریستی سال گذشته به رژه‌ نیروهای مسلح در اهواز، ۲۴ نفر شهید و بیش از ۶۰ نفر مجروح شدند. تعداد بازدید: ۱۲ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

سخنان متفاوت زیباکلام در مورد مذاکره با آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، صادق زیباکلام در گفت‌وگو با شبکه سعودی ایران‌اینترنشنال: ترامپ نشان داده است مثل آب خوردن مواضعش را تغییر می‌دهد و اصلا نمی‌شود روی قول‌ها و وعده‌وعیدهایش حساب کرد؛ و از نظر ایران همانطور که آیت الله خامنه‌ای گفتند هرگونه مذاکره با آمریکا منتفی است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر1 روز قبل

مصاحبه ظریف با سی. بی. اس: آغازکننده جنگ در منطقه، پایان‌دهنده آن نخواهد بود

الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ۰۰:۳۰ ۳۹۸۰۶۳۱۰۰۹به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «سی. اس.» خطاب به آمریکا هشدار داد اگر جنگی را در منطقه آغاز کند، پایان‌بخش آن واشنگتن نخواهد بود. وی در پاسخ به سوال برنان برای توضیح بیشتر درباره این جمله خود، تصریح کرد: «یعنی این جنگ محدود نخواهد بود». مجری سی. بی. اس سپس از ظریف پرسید آیا صدور روادید برای او جهت حضور در نیویورک را علی‌رغم تحریم بودن، نشانه‌ای از تمایل آمریکا جهت مذاکره می‌داند و او نیز گفت: «نه ضرورتا! برنان که گویا از جمله ظریف جاخورده بود، پرسید: «به نظر شما این خودنمایی است؟!» و ظریف نیز پاسخ داد: «به نظر من خودنمایی است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه/ خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کار نیست

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1